EU Login je služba na autentifikáciu používateľov služieb Európskej komisie. Oprávneným používateľom umožňuje využívať viacero online služieb Komisie prostredníctvom jednej e-mailovej adresy a hesla.
Register transparentnosti obsahuje verejne prístupné informácie – jedinou výnimkou sú určité osobné údaje uvedené v rámci registračného procesu, ktoré sa nezverejňujú.
Služba EU Login zvyšuje bezpečnosť prístupu pomocou technológie vyvinutej a pravidelne udržiavanej tímom bezpečnostných špecialistov.
Vďaka službe EU Login sa váš prístup k registračným údajom opiera o bezpečnejšiu metódu individuálnej identifikácie.
Na komunikáciu s vami už nebudeme používať e-mail.
Na komunikáciu s registrom transparentnosti alebo jeho pracovníkmi budete používať vyhradenú sekciu v registri.
Budete potrebovať účet EU Login na autentifikáciu identity, aby ste mohli podať žiadosť do registra, aktualizovať existujúcu registráciu, podať sťažnosť alebo nás kontaktovať.
Pozrite si používateľskú príručku a najčastejšie otázky týkajúce sa služby EU Login.
Na registrovanie svojej organizácie potrebujete účet EU Login.
Vytvorenie účtu:
- Z ponuky sídla na hlavnej stránke registra transparentnosti vyberte možnosť Registrovať novú organizáciu. Presmeruje vás to na stránku EU Login.
Ak sa presmerovanie neuskutoční, prejdite priamo na stránku EU Login.
Vyberte buď možnosť Vytvoriť účet, alebo jednoducho zadajte svoju e-mailovú adresu, vyberte možnosť Ďalej a postupujte podľa uvedených pokynov.
Po vytvorení účtu EU Login môžete prejsť naspäť do registra transparentnosti, pomocou svojich prihlasovacích údajov do služby EU Login sa prihlásiť do svojej vyhradenej sekcie a začať proces registrácie.
Každý účet EU Login sa spája s konkrétnou osobou a jej e-mailovou adresou. Táto osoba s uvedenou e-mailovou adresou bude prvou (predvolenou) osobou s prístupovými právami k registrácii. Tieto informácie budú po potvrdení uvedené v položke 6 registrácie (Osoby s prístupom k registrácii).
Systém povolí prístup k vyhradenej sekcii/registrácii minimálne dvom a maximálne šiestim rôznym používateľom (jedným z nich ste vy: osoba, ktorá vypĺňa formulár žiadosti).
V prípade potreby zadajte do položky 6 formulára e-mailové adresy akýchkoľvek ďalších osôb (povolených je maximálne šesť). Každá z nich potrebuje vlastný účet EU Login, aby mala prístup k tej istej vyhradenej sekcii/registrácii.
Ak vyberiete možnosť Registrovať novú organizáciu na hlavnej stránke registra transparentnosti, presmeruje vás to na stránku EU Login. Pomocou svojich prihlasovacích údajov do služby EU Login sa prihláste do svojej vyhradenej sekcie a začnite proces registrácie.
Na konci procesu registrácie systém automaticky prepojí váš účet EU Login s dokončenou registráciou a udelí vám prístup na účely ďalších aktualizácií (osoby uvedené v položke 6 registračného formulára budú informované o všetkých aktualizáciách).
Každý účet EU Login sa spája s konkrétnou osobou a jej e-mailovou adresou. Táto osoba s uvedenou e-mailovou adresou bude prvou (predvolenou) osobou s prístupovými právami k vyhradenej sekcii/registrácii. Tieto informácie budú po potvrdení uvedené v položke 6 registrácie (Osoby s prístupom k registrácii).
Prístup k vyhradenej sekcii/registrácii môžu mať minimálne dve rôzne osoby, maximálne však šesť rôznych osôb (jednou z nich ste vy: osoba, ktorá vypĺňa formulár žiadosti).
V prípade potreby zadajte do položky 6 registrácie e-mailové adresy ďalších osôb (povolených je maximálne šesť). Každá z nich potrebuje vlastný účet EU Login, aby mala prístup k tej istej vyhradenej sekcii/registrácii.
Na prístup k svojej organizácii zaregistrovanej v registri transparentnosti potrebujete účet EU Login. Znamená to, že vaše meno a e-mailová adresa sa musia nachádzať v zozname v položke 6 registrácie (Osoby s prístupom k registrácii).
Ak sa v danom zozname nenachádzate a potrebujete prístup k vyhradenej sekcii/registrácii, niektorá z osôb, ktorá má prístup, musí do zoznamu pridať vaše meno a e-mailovú adresu.
Prístup k vyhradenej sekcii/registrácii sa povoľuje minimálne dvom a maximálne šiestim rôznym používateľom.
Na prístup k svojej organizácii zaregistrovanej v registri transparentnosti alebo udelenie prístupu k registrácii potrebujete účet EU Login. Znamená to, že vaše meno a e-mailová adresa sa musia nachádzať v zozname v položke 6 registrácie (Osoby s prístupom k registrácii).
Ak potrebujete prístup k registrácii, jedna z osôb, ktorá má prístup, musí pridať vaše meno a e-mailovú adresu do zoznamu v položke 6 registrácie.
Systém povolí prístup k vyhradenej sekcii/registrácii minimálne dvom a maximálne šiestim rôznym používateľom.
Aj po pridaní vášho mena a e-mailovej adresy do zoznamu v položke 6 (Osoby s prístupom k registrácii) potrebujete účet EU Login na prístup k vyhradenej sekcii/registrácii. Ak ho nemáte, musíte si ho vytvoriť.
- Z ponuky sídla na hlavnej stránke registra transparentnosti vyberte možnosť Aktualizovať registráciu. Presmeruje vás to na stránku EU Login.
Ak sa presmerovanie neuskutoční, prejdite priamo na stránku EU Login.
- Vyberte možnosť Vytvoriť účet alebo jednoducho zadajte svoju e-mailovú adresu a vyberte možnosť Ďalej, aby ste si vytvorili nový účet EU Login. Potom postupujte podľa uvedených pokynov.
Po vytvorení účtu EU Login sa môžete vrátiť na prihlasovaciu stránku a na prihlásenie použite svoje prihlasovacie údaje do služby EU Login.
Na prístup k svojej organizácii zaregistrovanej v registri transparentnosti alebo udelenie prístupu k registrácii potrebujete účet EU Login. Znamená to, že vaše meno a e-mailová adresa sa musia nachádzať v zozname v položke 6 registrácie (Osoby s prístupom k registrácii).
Uvedený zoznam obsahuje osoby s prístupom k registrácii. Ak potrebujete prístup k vyhradenej sekcii/registrácii, jedna z osôb, ktorá má prístup, musí pridať vaše meno a e-mailovú adresu do zoznamu prístupov.
Systém povolí prístup k vyhradenej sekcii/registrácii minimálne dvom a maximálne šiestim rôznym používateľom.
Ak máte účet EU Login a ste uvedení v zozname prístupov organizácie, po výbere možnosti Aktualizovať registráciu z ponuky sídla na hlavnej stránke registra transparentnosti budete presmerovaní na stránku EU Login. Na prístup k vyhradenej sekcii/registrácii použite svoje prihlasovacie údaje do služby EU Login.
Jeden účet EU Login môžete prepojiť s viacerými registráciami. Znamená to, že môžete použiť ten istý účet EU Login na prístup k vyhradenej sekcii/registráciám dvoch alebo viacerých organizácií.
Účty EU Login sa nemôžu zlúčiť, keďže sú prepojené s dvomi rôznymi e-mailovými adresami, takže v podstate s dvomi rôznymi osobami. Je však možné prepojiť jeden z týchto dvoch účtov EU Login s obomi registráciami.
Postup:
Zodpovedáte za dve registrácie: organizácie A a organizácie B, ktoré sú obe zaregistrované v registri transparentnosti. Napríklad: v registrácii organizácie A sa uvádzate ako osoba zodpovedná za záležitosti EÚ a v registrácii organizácie B ako kontaktná osoba.
Organizácia A:
osoba zodpovedná za záležitosti EÚ, e-mail: xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com)
Organizácia B:
kontaktná osoba, e-mail: xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com)
Chcete použiť len jeden účet EU Login (spojený s adresou xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com)) na prístup k obom registráciám.
Vykonajte tieto kroky:
- prihláste sa do vyhradenej sekcie/registrácie organizácie B pomocou účtu EU Login spojeného s adresou xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) (keďže táto adresa sa uvádza v registrácii organizácie B),
- pridajte adresu xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com) do zoznamu v položke 6 (Osoby s prístupom k registrácii).
Ak chcete aj odstrániť adresu xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) z registrácie organizácie B, vykonajte tieto kroky:
- prihláste sa do vyhradenej sekcie pomocou účtu EU Login spojeného s adresou xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com) (NIE xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com)),
- prejdite do časti Moje registrácie a vyberte registráciu organizácie B,
- vymažte adresu xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) zo zoznamu v položke 6.
Vo vyhradenej sekcii vyberte položku Moje registrácie, aby sa zobrazili všetky organizácie, s ktorými je prepojený váš účet EU Login.
Musíte požiadať o vstup do priestorov Európskeho parlamentu na stránke akreditácie EP. Na správu svojich žiadostí o vstup do Európskeho parlamentu sa nemusíte prihlasovať do svojej vyhradenej sekcie/registrácie v registri transparentnosti.
Ďalšie informácie nájdete na stránke akreditácie EP.
Systém automaticky poskytne prístup účtom EU Login spojeným s e-mailovými adresami:
- kontaktnej osoby,
- osoby s právnou zodpovednosťou,
- osoby zodpovednej za záležitosti EÚ,
- osoby vypĺňajúcej registračný formulár (ak sa líši od uvedených).
Tieto e-mailové adresy sa automaticky zobrazia v zozname vašej organizácie v položke 6 Osoby s prístupom k registrácii. Môžete pridať aj ďalšie e-mailové adresy. Prístup k vyhradenej sekcii/registrácii môžu mať minimálne dvaja a maximálne šiesti používatelia.
Ak potrebujete prístup pre viac osôb, uveďte ich e-mailové adresy v položke 6 registračného formulára. Každá z nich potrebuje vlastný účet EU Login, aby mala prístup k vyhradenej sekcii/registrácii.
Jeden účet EU Login môžete prepojiť s jednou alebo viacerými organizáciami uvedenými v registri.
Vaše meno a e-mailová adresa prepojené s organizáciou, z ktorej odchádzate, by sa mali z jej registrácie odstrániť. Keďže registrácia musí byť aktuálna, malo by sa to urobiť ihneď po tom, ako z organizácie odídete.
Nemôžete to urobiť sami.
Musíte požiadať:
- jednu z osôb, ktorá má prístup k vyhradenej sekcii/registrácii organizácie, z ktorej odchádzate, aby váš e-mail odstránila zo zoznamu prístupov,
- osobu s prístupom k vyhradenej sekcii/registrácii organizácie, v ktorej začínate pôsobiť, aby pridala váš e-mail do zoznamu prístupov.
Zaregistrovať by sa mali zástupcovia záujmových skupín. Sú nimi všetky organizácie alebo jednotlivci vykonávajúci činnosti patriace do pôsobnosti registra.
Činnosťami, ktoré nepatria do pôsobnosti registra, sú poskytovanie právneho alebo iného odborného poradenstva, spontánne stretnutia, podania a stretnutia v rámci administratívnych postupov, účasť sociálnych partnerov na sociálnom dialógu, ako aj odpovedanie na žiadosti o faktické informácie a odborné poznatky zo strany inštitúcií.
Do jeho pôsobnosti nepatrí ani monitorovanie vypracúvania právnych predpisov alebo politík EÚ na akademické alebo novinárske účely, na základe osobného záujmu alebo na účely uplatnenia práva (napríklad rozhovory výskumníkov alebo novinárov o nadchádzajúcich právnych predpisoch alebo príprava petície adresovanej Európskemu parlamentu).
Za zástupcov záujmových skupín sa nepovažujú osoby, ktoré vykonávajú činnosti výhradne samostatne, a nie v spolupráci s inými osobami.
Až na určité výnimky sa nemusia registrovať určité orgány, ako sú verejné orgány krajín EÚ a tretích krajín, združenia a siete verejných orgánov, medzivládne organizácie, politické strany, cirkvi a náboženské združenia či spoločenstvá, ako ani filozofické a nekonfesionálne organizácie.
Úplný zoznam činností, ktoré nepatria do pôsobnosti registra, sa uvádza v medziinštitucionálnej dohode (článok 4).
Ak do pôsobnosti registra patria len niektoré z vašich činností, tak by ste mali deklarovať iba činnosti, ktoré patria do jeho pôsobnosti.
Do pôsobnosti registra patria všetky činnosti vykonávané s cieľom ovplyvniť tvorbu alebo vykonávanie politík či právnych predpisov EÚ alebo rozhodovacie procesy inštitúcií EÚ s výnimkou niektorých špecifických činností uvedených v medziinštitucionálnej dohode (článok 4).
Tieto činnosti môžu zahŕňať:
- organizáciu stretnutí, konferencií a podujatí alebo účasť na nich,
- prispievanie k verejným konzultáciám, vypočutiam alebo iným podobným iniciatívam alebo účasť na nich,
- organizovanie komunikačných kampaní, platforiem, sietí alebo iniciatív na miestnej úrovni,
- prípravu alebo zadávanie vypracovania politík a pozičných dokumentov, prieskumov verejnej mienky, prieskumov, otvorených listov alebo výskumnej práce.
Zastupovanie záujmov sa vyskytuje aj vtedy, keď osoby pracujúce v oblasti verejných záležitostí aktívne zhromažďujú informácie na základe monitorovania legislatívneho rozhodovacieho cyklu. Toto by sa malo uviesť pri registrácii, a to najmä vtedy, keď dochádza k priamym kontaktom s inštitúciami.
Ak ešte len začínate alebo pripravujete činnosti, ktorých cieľom je ovplyvňovanie, musíte o nich poskytnúť konkrétne podrobnosti.
Ďalšie informácie možno nájsť v usmerneniach (časť II oddiel 1).
Pre tých, ktorí vykonávajú činnosti zastupovania záujmov, je registrácia dobrovoľná (pozri články 3 a 6 medziinštitucionálnej dohody a časť II oddiel 1 usmernení).
Ak však chcete vykonávať určité činnosti, pre ktoré inštitúcie EÚ vyžadujú predchádzajúcu registráciu, ako napríklad stretnutia s určitými tvorcami rozhodnutí či vyššie postavenými zamestnancami inštitúcií EÚ alebo vystupovanie na verejných podujatiach v Európskom parlamente, prípadne sa chcete stať členom skupín odborníkov Európskej komisie, musíte sa zaregistrovať. V záujme podpory transparentných a etických rokovaní so zástupcami záujmových skupín zavádzajú inštitúcie EÚ určité podmienky styku s nimi. Toto je zásada „podmienenosti“. Podľa tejto zásady sa od zástupcov záujmových skupín vyžaduje registrácia s cieľom vykonávať určité činnosti.
Opatrenia podmienenosti predstavujú pravidlá prijaté jednotlivými inštitúciami, podľa ktorých sú určité činnosti zástupcov záujmových skupín podmienené ich registráciou v registri transparentnosti. Tieto pravidlá sú zverejnené na stránke Podmienenosť.
Inštitúcie môžu prijať doplnkové opatrenia na zabezpečenie transparentnosti s cieľom motivovať viac jednotlivcov a organizácií k registrácii, čím sa posilní transparentnosť. Na využitie výhod vyplývajúcich z týchto opatrení nie je potrebná registrácia.
Príkladmi doplnkových opatrení na zabezpečenie transparentnosti sú zverejnenie stretnutí medzi tvorcami rozhodnutí z inštitúcií a zástupcami záujmových skupín inštitúciami, stimuly na umožnenie účasti zástupcov záujmových skupín na verejných konzultáciách a prispôsobené informačné upozornenia, na ktorých odber sa môžu zástupcovia záujmových skupín prihlásiť v registračnom formulári.
Všetky opatrenia podmienenosti a doplnkové opatrenia na zabezpečenie transparentnosti prijaté tromi hlavnými inštitúciami EÚ (Parlament, Komisia, Rada) sú zverejnené na stránke Podmienenosť.
Táto stránka obsahuje aj opatrenia ďalších inštitúcií EÚ a krajín EÚ (týkajúce sa styku zástupcov záujmových skupín so stálymi zastúpeniami pri EÚ), ak boli oznámené.
Áno, ak vykonávate činnosti patriace do pôsobnosti registra, mali by ste sa zaregistrovať. Zástupcovia záujmových skupín by sa mali zaregistrovať bez ohľadu na to, či ide o jednotlivcov alebo organizácie, ako aj bez ohľadu na druh organizácie, jej veľkosť a komunikačné kanály, ktoré pre svoje činnosti používa.
Za zástupcov záujmových skupín sa nepovažujú osoby, ktoré vykonávajú činnosti výhradne samostatne, a nie v spolupráci s inými osobami.
Organizácie, ktoré vznikli alebo pôsobia vo viac ako jednej krajine (napr. nadnárodné spoločnosti, mimovládne organizácie s pobočkami v rôznych krajinách či regiónoch), by mali svoje činnosti v oblasti zastupovania záujmov zaregistrovať len raz. V praxi to znamená, že pobočka alebo kancelária zodpovedná za vzťahy s EÚ je zvyčajne najvhodnejšou na registráciu, a tým sa zahrnú ostatné časti organizácie. Pri registrácii by ste mali uviesť, ktoré časti organizácie sú do registrácie zahrnuté.
Ďalšie informácie možno nájsť v usmerneniach (časť II oddiel 2).
Áno, klienti by sa mali zaregistrovať, pretože sa prostredníctvom sprostredkovateľa zaoberajú činnosťami, ktoré patria do pôsobnosti registra. Pri registrácii musíte poskytnúť informácie o uvedených sprostredkovateľoch, napríklad o poradenských spoločnostiach alebo advokátskych kanceláriách, ktoré vykonávajú činnosti vo vašom mene.
Ďalšie informácie možno nájsť v usmerneniach (časť II oddiel 5 položka 14).
V zásade nie. Ak pri registrácii poskytnete všetky potrebné informácie o svojich členoch, pridružených subjektoch či dcérskych spoločnostiach, tieto sa následne nemusia registrovať.
Ak ste však členom, dcérskou spoločnosťou či pridruženým subjektom zaregistrovaného zástupcu záujmovej skupiny a vykonávate svoje vlastné činnosti v oblasti zastupovania záujmov nezávisle od zaregistrovanej zastrešujúcej organizácie, mali by ste sa zaregistrovať samostatne.
Áno, ak vykonávate činnosti patriace do pôsobnosti registra, mali by ste sa zaregistrovať bez ohľadu na to, kde sa vaša kancelária nachádza. Budete musieť poskytnúť údaje o kancelárii, ktorá je zodpovedná za vzťahy s inštitúciami EÚ (ak takú máte).
Áno, jedna registrácia sa týka všetkých činností voči Európskemu parlamentu, Rade a Komisii. Ak sa vaše činnosti týkajú inej inštitúcie EÚ, mali by ste sa zaregistrovať a poskytnúť všetky relevantné informácie o týchto činnostiach.
Jednotliví advokáti a advokátske kancelárie by sa mali zaregistrovať v prípade, že vykonávajú činnosti, ktoré patria do pôsobnosti registra vo vlastnom mene alebo v mene svojich klientov. Pri registrácii musíte poskytnúť informácie o klientoch, ktorých zastupujete pri týchto činnostiach.
Nemusíte sa registrovať, ak poskytujete právne a iné odborné poradenstvo v týchto prípadoch:
- Poradenstvo zahŕňa zastupovanie klientov pri zmierovacom konaní alebo mediácii, ktorých zámerom je predísť tomu, aby sa spor dostal pred súdny alebo správny orgán.
- Poradenstvo je poskytované klientom s cieľom pomôcť im zaručiť, že ich činnosť je v súlade s existujúcim právnym rámcom.
- Poradenstvo zahŕňa zastupovanie klientov a ochranu ich základných alebo procesných práv, ako sú právo na vypočutie, právo na spravodlivý proces a právo na obhajobu v správnom konaní, a zahŕňa činnosti vykonávané advokátmi alebo akýmikoľvek inými zapojenými odborníkmi pri zastupovaní klientov a ochrane ich základných alebo procesných práv.
Áno, musíte sa zaregistrovať, ak je cieľom vášho stretnutia diskutovať a potenciálne ovplyvňovať tvorbu alebo vykonávanie politík či právnych predpisov alebo rozhodovacie procesy inštitúcií EÚ. Ak sa nezaregistrujete, nebudete sa môcť s komisárom alebo so zástupcami jeho kabinetu stretnúť.
Vo všetkých ostatných prípadoch alebo pri všetkých ostatných činnostiach nepatriacich do pôsobnosti registra kontaktujte súkromnú kanceláriu (kabinet) príslušného komisára.
Ak chcete na stretnutie priviesť klientov, aj tí sa musia zaregistrovať v registri transparentnosti. Ak však vy ako zastrešujúce združenie chcete so sebou priviesť svoje členské organizácie a poskytli ste informácie o členoch združenia, členské organizácie sa nemusia zaregistrovať. Ak na stretnutí zastupujú záujmy vlastnej organizácie, musia sa zaregistrovať samostatne.
Nie, do pôsobnosti registra lobistické činnosti vykonávané na vnútroštátnej úrovni nepatria. Takéto činnosti môžu patriť do pôsobnosti vnútroštátnych právnych predpisov o vnútroštátnom lobizme.
Zástupcovia záujmových skupín sa musia zaregistrovať, ak sa chcú stretnúť so stálym predstaviteľom vlády členského štátu EÚ alebo so zástupcom stáleho predstaviteľa pri EÚ, keď títo úradníci vykonávajú funkciu v rámci predsedníctva Rady. To platí pre obdobie predsedníctva a šesť mesiacov predtým.
Jednotlivé členské štáty EÚ, ktoré od júla 2021 predsedali Rade, vytvorili na príslušnom webovom sídle predsedníctva osobitnú stránku, ktorá tento záväzok odráža.
Každý členský štát sa môže tiež rozhodnúť prijať v súlade so svojimi vnútroštátnymi právnymi predpismi a právomocami ďalšie opatrenia týkajúce sa podmienenosti alebo doplňujúce opatrenia v oblasti transparentnosti týkajúce sa jeho stáleho zastúpenia pri EÚ.
Tieto opatrenia sú uverejnené na webovom sídle registra transparentnosti. Ďalšie informácie možno nájsť v usmerneniach (časť I oddiel 3).
Ak sa chcete stretnúť s poslancom Európskeho parlamentu, mali by ste sa zaregistrovať. Poslanci Európskeho parlamentu používajú údaje z registra transparentnosti na zverejňovanie informácií o svojich vlastných plánovaných stretnutiach so zástupcami záujmových skupín týkajúcich sa parlamentných otázok na svojich profilových stránkach v rámci webového sídla Európskeho parlamentu.
Ak ste bývalým poslancom Európskeho parlamentu alebo zamestnávate bývalého poslanca Európskeho parlamentu, je dôležité poznať určité pravidlá. Patria k nim šesťmesačné obdobie na konci mandátu poslanca Európskeho parlamentu, počas ktorého osoba nesmie lobovať u kolegov, ktorí stále vykonávajú svoj mandát. Poslanci vykonávajúci svoj mandát musia toto obdobie rešpektovať. Bývalí poslanci môžu zaregistrovať svoje činnosti v oblasti zastupovania záujmov a požiadať o prístup do Parlamentu až po jeho uplynutí.
Musíte sa zaregistrovať:
- ak ste na parlamentnom podujatí rečníkom, moderátorom, prezentujúcim, vystupujúcim, účastníkom panelovej diskusie alebo prispievateľom,
- ak ste ako zástupca záujmovej skupiny zapojený do organizovania podujatia, ktoré povolil parlamentný orgán alebo politická skupina, a to z logistického, praktického či finančného hľadiska.
Ak nie ste zaregistrovaný alebo vám bola registrácia ku dňu podujatia pozastavená, nebudete sa môcť na podujatí zúčastniť. Registráciu a jej potvrdenie si musíte zabezpečiť v dostatočnom predstihu pred konaním podujatia.
V registrácii by ste mali v časti o komunikačných činnostiach uviesť dátum a názov podujatia.
Zaregistrovať sa môžete, ak v registračnom formulári jasne uvediete, že vykonávate činnosti patriace do pôsobnosti registra, pri ich vykonávaní dodržiavate kódex správania a podáte žiadosť o registráciu.
Váš zápis bude zverejnený, keď vašu registráciu skontrolujeme a potvrdíme.
Nie, registrácia je bezplatná.
Musíte uviesť:
- informácie o vašej organizácii: názov, druh organizácie, kontaktné údaje, ciele a poslanie, členstvo,
- informácie o záujmoch, ktoré zastupujete, a konkrétnych právnych predpisoch a politikách EÚ, na ktoré sa zameriavate,
- finančné informácie v závislosti od povahy zastupovaných záujmov.
Informácie musia byť úplné, aktuálne, presné a nesmú byť zavádzajúce.
Ďalšie informácie možno nájsť v usmerneniach (časť I oddiel 5).
Register je verejný. Nie všetky informácie, ktoré uvediete, sa však zverejňujú. Konkrétne sa nezverejňujú osobné informácie, ako napríklad e-mailové adresy a mená kontaktných osôb. Polia označené ikonou prečiarknutého oka sú neverejné.
Ďalšie informácie o spracúvaní osobných údajov možno nájsť v oznámení o ochrane osobných údajov.
Nové organizácie musia uviesť odhady za aktuálny finančný rok, napríklad informácie o grantoch EÚ, ktoré prijali. Ak zastupujete klientov alebo využívate služby sprostredkovateľov, ale ešte ste nerobili uzávierku, musíte uviesť len mená týchto klientov alebo sprostredkovateľov.
Možnosť Novovytvorený subjekt môžete vybrať len v prvých dvoch rokoch registrácie. Ďalšie informácie možno nájsť v usmerneniach (časť II oddiel 5 – položka 14).
Pri registrácii musíte vybrať, aké záujmy zastupujete ako organizácia alebo samostatne zárobkovo činná osoba. Môžete si vybrať z týchto možností:
- podporujete svoje vlastné záujmy alebo kolektívne záujmy svojich členov;
- presadzujete záujmy svojich klientov;
- nezastupujete žiadne obchodné záujmy.
Výber záujmov, ktoré zastupujete, nie je prepojený s vaším právnym postavením. Neziskové organizácie by napríklad nemali nevyhnutne vybrať možnosť Nezastupuje obchodné záujmy.
Záujmy, ktoré vyberiete, by mali odrážať cieľ vašich činností voči inštitúciám EÚ, ako aj subjektov, v mene ktorých konáte.
Napríklad advokátska komora alebo lekárska komora za normálnych okolností presadzujú kolektívne záujmy právnickej alebo lekárskej profesie a svojich členov (ktorými sú samostatne zárobkovo činní advokáti alebo lekári a/alebo fyzická osoba či organizácia ziskovej povahy). Podobne platí, že zastrešujúce združenia týchto advokátskych alebo lekárskych komôr na úrovni EÚ za normálnych okolností zastupujú kolektívne záujmy svojich vlastných členských komôr a v konečnom dôsledku členov týchto komôr.
Ak má napríklad spoločnosť v oblasti verejných záležitostí zmluvu s treťou stranou na presadzovanie jej záujmov voči inštitúciám EÚ, mala by vybrať možnosť Presadzuje záujmy klientov.
A napríklad think-tank, ktorého hlavným cieľom je presadzovanie spoločenských otázok verejného záujmu v oblasti sociálneho bývania, by mal vyhlásiť, že nezastupuje obchodné záujmy.
Ďalšie informácie možno nájsť v usmerneniach (časť II oddiel 5 položka 8).
Musíte uviesť:
- podrobnosti o všetkých grantoch EÚ, ktoré ste získali a ktoré prispeli k vašim prevádzkovým nákladom v príslušnom finančnom roku (financujúci orgán a program),
- odhad ročných nákladov na činnosti patriace do pôsobnosti registra,
- mená sprostredkovateľov, ktorých využívate, a náklady na príslušné činnosti každého jednotlivého sprostredkovateľa.
Všetky sumy by mali byť v eurách.
Musíte uviesť:
- podrobnosti o všetkých grantoch EÚ, ktoré ste získali a ktoré prispeli k vašim prevádzkovým nákladom v príslušnom finančnom roku (financujúci orgán a program),
- výšku príjmov za každého klienta (spolu s názvom klienta a cieľovými politikami).
Automaticky odhadneme celkový ročný príjem pochádzajúci z činností patriacich do pôsobnosti registra.
Informácie o činnostiach v oblasti zastupovania záujmov vykonávaných v mene vlády tretej krajiny alebo subjektu verejného sektora.
Všetky sumy by mali byť v eurách.
Musíte:
- uviesť podrobnosti o všetkých grantoch EÚ, ktoré ste získali a ktoré prispeli k vašim prevádzkovým nákladom v príslušnom finančnom roku (financujúci orgán a program),
- uviesť celkový ročný rozpočet a hlavné zdroje financovania podľa kategórií (verejné financovanie, granty, dary, príspevky členov atď.),
- oznámiť všetky finančné príspevky poskytnuté vašej organizácii a všetky činnosti v oblasti zastupovania záujmov voči jednotlivcom alebo organizáciám z tretích krajín,
- uviesť sumu každého prijatého príspevku, ktorý presahuje výšku 10 000 EUR, ako aj 10 % vášho celkového rozpočtu, a takisto uviesť meno prispievateľa.
Všetky sumy by mali byť v eurách.
Áno, register umožňuje, aby dvaja zástupcovia záujmových skupín deklarovali rovnaké výdavky (tzv. dvojité započítavanie). Zabraňuje sa tým podhodnoteniu oznámených finančných výdavkov.
Zástupca záujmovej skupiny môže oznámiť náklady na činnosti. Iný zástupca záujmovej skupiny môže oznámiť tú istú sumu prijatú od prvého zástupcu záujmovej skupiny ako obrat (v prípade klientov) alebo rozpočet (v prípade členských poplatkov).
Napríklad: vaša spoločnosť uzavrie zmluvu s poradenskou spoločnosťou v oblasti verejných záležitostí vo výške 50 000 EUR. Táto suma sa v registri vyskytne dvakrát:
- v odhade ročných nákladov vašej spoločnosti na činnosti patriace do pôsobnosti registra,
v príjmoch poradenskej spoločnosti v oblasti verejných záležitostí zo služieb poskytovaných klientom.
DPH odporúčame do odhadov (náklady, obrat alebo príjmy od klientov) nezahrnúť, keďže ide o daň, a nie o náklady spojené s činnosťami týkajúcimi sa verejných záležitostí. DPH sa zároveň v krajinách EÚ a iných krajinách môže uplatňovať v odlišných sadzbách a môže sa vyberať rôznymi spôsobmi.
Svoju registráciu musíte minimálne raz za rok aktualizovať.
Informácie v registri sú verejné a podrobne ich skúmajú zainteresované strany, akademické subjekty, študenti, novinári, súkromné osoby a ďalšie subjekty. Preto je vo vašom záujme, aby ste registráciu pravidelne kontrolovali a aktualizovali.
Svoju registráciu musíte minimálne raz za rok aktualizovať. Odporúčame vám však skontrolovať celú registráciu aspoň dvakrát za rok, aby ste zabezpečili aktuálnosť a relevantnosť uvedených informácií.
Takisto by ste mali zvážiť aktualizáciu svojej registrácie ihneď po tom, ako sa informácie, ktoré ste v nej uviedli, stanú neaktuálnymi alebo nepresnými (napríklad po vykonaní zmien týkajúcich sa vašej štruktúry, zamestnancov alebo činností).
V rámci našich kontrol kvality údajov vás môžeme kedykoľvek kontaktovať so žiadosťou o aktualizáciu vašej registrácie.
Na vykonanie aktualizácie sa musíte prihlásiť. Časti svojej registrácie môžete aktualizovať kedykoľvek s cieľom aktualizovať alebo opraviť informácie v určitých sekciách, napríklad zmeniť kontaktnú osobu alebo názov organizácie. Vtedy ide o čiastočnú aktualizáciu.
(Úplnú) ročnú aktualizáciu musíte vykonať po uzatvorení finančného roka, aby ste mohli poskytnúť finančné informácie za daný rok:
- Ročná aktualizácia sa vyžaduje raz ročne od všetkých zaregistrovaných subjektov.
- Lehotou je jeden rok od dátumu registrácie a potom jeden rok od dátumu ročnej aktualizácie.
- Ak je to potrebné, môžete vykonať úplnú (ročnú) aktualizáciu viackrát za rok, pričom zakaždým sa vám posunie dátum ďalšej lehoty.
- Potrebu aktualizovať vám (všetkým osobám s prístupom k registrácii) pripomenieme štyri a dva týždne pred uplynutím lehoty.
- Ak registráciu do uplynutia lehoty neaktualizujete, bude pozastavená a dva týždne po uplynutí lehoty vymazaná.
- Tento proces je automatický a nedá sa zmeniť.
Svoju registráciu môžete vymazať kedykoľvek, napríklad preto, lebo sa skončila daná činnosť alebo už nemáte záujem ovplyvňovať rozhodovanie na úrovni EÚ.
Po prihlásení prejdite na kartu Registrovať alebo aktualizovať, na ktorej nájdete možnosť vymazania.
Znovu sa môžete zaregistrovať, keď budete chcieť oznámiť relevantné činnosti.
Registrácia nemusí byť viditeľná alebo mohla byť vymazaná, pretože:
- sme ešte nepotvrdili novú registráciu,
- zástupca záujmovej skupiny nevykonal povinnú ročnú aktualizáciu,
- zástupca záujmovej skupiny nereagoval na našu požiadavku, aby si aktualizoval registráciu.
Môžete sa znovu zaregistrovať, ak vykonávate činnosti patriace do pôsobnosti registra a dodržiavate kódex správania. Po potvrdení vašej registrácie vám bude pridelené nové registračné číslo.
Ďalšie informácie možno nájsť v usmerneniach.
Ako metódu autentifikácie používateľov používame službu EU Login. Na prístup k vyhradenej sekcii a registrácii musíte použiť svoje prihlasovacie údaje do služby EU Login.
Ak ste zabudli heslo do služby EU Login, obráťte sa na asistenčnú službu EU Login.
Ak sa zmenili kontaktné osoby, napríklad preto, lebo z organizácie odišli, aktualizujte svoju registráciu. E-mailové adresy osôb, ktoré odišli z vašej organizácie, by sa mali odstrániť z položky 6 registrácie (Osoby s prístupom k registrácii).
Osoby s prístupom k registrácii by mali vedieť, že nikto iný nemá k registrácii prístup. Preto je dôležité aktualizovať všetky ich údaje vždy, keď je to potrebné, aby sa zaistila kontinuita činností.
Tieto informácie by ste mali aktualizovať napríklad po fúzii alebo akvizícii ihneď po tom, ako sa zmena uskutoční. Môžete to urobiť v rámci ročnej aktualizácie, prípadne si môžete vytvoriť novú registráciu a predchádzajúcu vymazať. Táto aktualizácia sa nemôže uskutočniť ako čiastočná.
Kódex správania je súborom etických pravidiel a pravidiel správania a zásad, ktoré musia všetky zaregistrované subjekty dodržiavať, aby sa zabezpečili rovnaké podmienky pre činnosti v oblasti zastupovania záujmov voči inštitúciám EÚ. Pri registrácii sa musíte zaviazať, že budete tieto pravidlá a zásady dodržiavať.
Pozri stránku kódexu správania. Tvorí aj prílohu k medziinštitucionálnej dohode (príloha I).
Ak ste klientom alebo sprostredkovateľom, musíte zabezpečiť, aby sa zaregistrovali všetky strany v zmluvnom vzťahu (v zmluvných vzťahoch) klient – sprostredkovateľ. Keď určité úlohy zadávate tretím stranám, ktoré nie sú zaregistrované, pokiaľ ide o činnosti patriace do pôsobnosti registra, musíte zabezpečiť, aby dodržiavali etické normy rovnocenné s tými, ktoré sa vzťahujú na vás.
O svojom záväzku dodržiavať kódex správania musíte informovať aj svojich zamestnancov, ktorí sa zaoberajú činnosťami patriacimi do pôsobnosti registra.
O záväzku dodržiavať kódex správania musíte okrem toho informovať aj všetkých zaregistrovaných klientov alebo členov, ktorých zastupujete pri činnostiach v pôsobnosti registra.
Podľa kódexu správania musia zástupcovia záujmových skupín zabezpečiť, aby boli informácie, ktoré uvádzajú v registri, úplné, aktuálne, presné a aby neboli zavádzajúce.
Registráciu potvrdíme a zverejníme ju po overení oprávnenosti zástupcu záujmovej skupiny a toho, že informácie spĺňajú platné požiadavky. Takisto vykonávame pravidelné kontroly kvality s cieľom odhaliť všetky nepresnosti, chyby alebo chýbajúce informácie.
Ak podľa nášho názoru registrácia obsahuje nepresné informácie, obrátime sa na dotknutého zástupcu záujmovej skupiny so žiadosťou o ich aktualizáciu alebo vysvetlenie. Takisto prijímame a skúmame sťažnosti týkajúce sa údajného nedodržania kódexu správania zaregistrovaným subjektom. Okrem toho vykonávame vyšetrovania z vlastnej iniciatívy s cieľom zabezpečiť kvalitu údajov uvedených v registri.
Monitorujeme obsah registra a môžeme vyšetriť sťažnosť na údajné nedodržanie kódexu správania zaregistrovaným subjektom. Takisto môžeme viesť vyšetrovania z vlastnej iniciatívy, ak z informácií vyplýva, že zaregistrovaný subjekt už nie je oprávnený byť zaregistrovaný.
Podrobnosti týchto postupov sa stanovujú v prílohe III k medziinštitucionálnej dohode.
Ak zistíme, že v dôsledku nedodržiavania kódexu správania je vaša registrácia neoprávnená, vašu registráciu vymažeme.
V závislosti od závažnosti prípadu vám takisto môžeme na určitý čas zakázať opätovnú registráciu a zverejniť toto opatrenie na webovom sídle registra. Za takých okolností máte právo podať odôvodnenú žiadosť o preskúmanie opatrenia, ktoré prijala správna rada registra.
Ďalšie informácie môžete nájsť v prílohe III k medziinštitucionálnej dohode.
Sťažnosti môžu podať zaregistrované subjekty alebo ktokoľvek iný. Sťažnosť môžete podať prostredníctvom online formulára v registri vo vyhradenej sekcii/v registrácii alebo na webovom sídle registra. Na prístup k vyhradenej sekcii/registrácii a formuláru je potrebné sa prihlásiť pomocou účtu EU Login.
Sťažnosti musia:
- byť predkladané písomne prostredníctvom formulára sťažnosti uvedeného na našom webovom sídle,
- obsahovať identifikáciu predmetného zaregistrovaného subjektu a byť formulované jednoznačným spôsobom,
- byť podložené dostatočnými dôkazmi o tom, že kódex správania sa nedodržiava,
- byť podané do jedného roka od údajného nedodržania,
- obsahovať vaše meno a kontaktné údaje.
Ak je vaša sťažnosť prípustná, otvoríme vyšetrovanie a upovedomíme vás aj dotknutý zaregistrovaný subjekt.
Ak považujeme sťažnosť za prípustnú, zabezpečíme, aby ste dostali jej kópiu, a požiadame vás o predloženie odôvodnenej reakcie v určitej lehote.
Môžeme vás požiadať o poskytnutie ďalších informácií, pričom s informáciami, ktoré označíte ako citlivé, budeme zaobchádzať ako s dôvernými. Pred prijatím rozhodnutia budete mať možnosť náležite sa vyjadriť. Očakávame od vás úprimnú a konštruktívnu spoluprácu počas vyšetrovania.
Pozri stránku o riadení.
Pozri stránku Štatistiky.
Stránka Vyhľadávanie vám umožní vyhľadávať v registri podľa kľúčových slov a ďalších kritérií. Oficiálny portál EÚ pre európske údaje (data.europa.eu) poskytuje historické údaje z registra (od roku 2015).
Výročná správa o fungovaní registra je kľúčovým zdrojom pre štatistické údaje a informácie o registri, jeho obsahu a súvisiacich opatreniach a vývoji. Pozri výročné správy z minulosti.
Ak ste novinár, so svojou otázkou sa obráťte na tlačové služby príslušnej inštitúcie:
Ak ste študent či výskumný pracovník, pošlite nám krátky opis svojho výskumu a svoje otázky pre sekretariát prostredníctvom formulára Kontaktujte nás (vyžaduje sa autentifikácia pomocou služby EU Login).
V prípade iných otázok môžete použiť aj formulár Kontaktujte nás (vyžaduje sa autentifikácia pomocou EU Login).
Mali by ste sa obrátiť priamo na akreditačnú službu Európskeho parlamentu s cieľom získať prístup ako zaregistrovaný zástupca záujmovej skupiny. Nemusíte sa prihlasovať do registra transparentnosti na účely správy svojej akreditácie.
Ďalšie informácie nájdete na stránke akreditácie EP.
Nie, Rada nevydáva preukazy, ktoré by umožňovali trvalý vstup návštevníkom. Prístup do jej priestorov sa poskytuje dočasne a na základe „potreby vstupu“, pričom podlieha bezpečnostným pravidlám Rady. Kontakt:access [dot] generalconsilium [dot] europa [dot] eu (access[dot]general[at]consilium[dot]europa[dot]eu).
Nie, Komisia nevydáva preukazy, ktoré by umožňovali trvalý vstup návštevníkom. Prístup do jej priestorov sa poskytuje na základe „potreby vstupu“.
Ak ste po prečítaní všetkých uvedených otázok nenašli požadovanú odpoveď, môžete nás kontaktovať prostredníctvom tohto formulára (vyžaduje sa autentifikácia pomocou služby EU Login).