EU Login to stosowany przez Komisję Europejską system uwierzytelniania tożsamości użytkowników. Umożliwia osobom mającym odpowiednie uprawnienia dostęp do różnych serwisów internetowych Komisji w oparciu o tylko jeden adres e-mail i jedno hasło.
Rejestr służący przejrzystości zawiera informacje publiczne – z wyjątkiem niektórych danych osobowych przekazanych w ramach procesu rejestracji, które nie są publikowane.
System EU Login zwiększa bezpieczeństwo dostępu dzięki wykorzystaniu technologii opracowanej i regularnie kontrolowanej przez zespół specjalistów ds. bezpieczeństwa.
Dzięki EU Login Twój dostęp do danych rejestracyjnych opiera się na bezpieczniejszej metodzie identyfikacji osób.
Nie będziemy już korzystać z poczty elektronicznej do komunikacji z Tobą.
Aby nawiązać kontakt z rejestrem służącym przejrzystości lub komunikować się z jego pracownikami, będziesz korzystać ze swojej zastrzeżonej przestrzeni w rejestrze.
Będziesz potrzebować konta EU Login do uwierzytelnienia swojej tożsamości, aby móc złożyć wniosek do rejestru, zaktualizować istniejący wpis do rejestru, złożyć skargę lub skontaktować się z nami.
Aby wpisać swoją organizację do rejestru, musisz mieć konto EU Login.
Aby utworzyć konto:
- Wybierz Zarejestruj nową organizację w menu witryny na stronie głównej rejestru służącego przejrzystości. Nastąpi przekierowanie na stronę EU Login.
Jeśli przekierowanie nie nastąpi, przejdź bezpośrednio do strony EU Login.
Wybierz Załóż nowe konto albo podaj swój adres e-mail, wybierz Dalej i postępuj zgodnie z podanymi instrukcjami.
Po utworzeniu konta EU Login możesz wrócić do strony rejestru służącego przejrzystości, zalogować się za pomocą swoich danych uwierzytelniających EU Login do zastrzeżonej przestrzeni i rozpocząć proces rejestracji.
Do każdego konta EU Login przypisana jest jedna osoba i jej adres e-mail. Osoba ta ze swoim adresem e-mail ma (standardowo) prawo dostępu do rejestracji. Informacje te zostaną odzwierciedlone w sekcji 6 rejestracji („Osoby mające dostęp do rejestracji”) po ich zatwierdzeniu.
System umożliwi co najmniej 2 i maksymalnie 6 różnym użytkownikom (jednym z nich jesteś Ty, tj. osoba wypełniająca formularz wniosku o wpis) uzyskanie dostępu do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji.
W razie potrzeby podaj adresy e-mail dodatkowych osób (maksymalnie 6) w sekcji 6 formularza. Każda z nich potrzebuje osobnego konta EU Login, aby uzyskać dostęp do tej samej zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji.
Po wybraniu Rejestracja nowej organizacji na stronie głównej rejestru służącego przejrzystości nastąpi przekierowanie do strony EU Login. Zaloguj się za pomocą swoich danych uwierzytelniających EU Login do zastrzeżonej przestrzeni, aby rozpocząć proces rejestracji.
Po zakończeniu procesu rejestracji system automatycznie połączy Twoje konto EU Login z dokonaną przez Ciebie ukończoną rejestracją. Odtąd będziesz mieć możliwość wprowadzania aktualizacji (o wszelkich aktualizacjach będą również informowane osoby wymienione w sekcji 6 formularza rejestracyjnego).
Do każdego konta EU Login przypisana jest jedna osoba i jej adres e-mail. Osoba ta ze swoim adresem e-mail ma (standardowo) prawo dostępu do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji. Informacje te zostaną odzwierciedlone w sekcji 6 rejestracji („Osoby mające dostęp do rejestracji”) po ich zatwierdzeniu.
Dostęp do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji może mieć co najmniej 2 i maksymalnie 6 różnych użytkowników (jednym z nich jesteś Ty, tj. osoba wypełniająca formularz rejestracyjny).
W razie potrzeby podaj adresy e-mail dodatkowych osób (maksymalnie 6) w sekcji 6 rejestracji. Każda z nich potrzebuje osobnego konta EU Login, aby uzyskać dostęp do tej samej zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji.
Aby uzyskać dostęp do swojej organizacji zarejestrowanej w rejestrze służącym przejrzystości, musisz mieć konto EU Login. Oznacza to, że Twoje imię i nazwisko oraz adres e-mail muszą znajdować się na liście w sekcji 6 rejestracji („Osoby mające dostęp do rejestracji”).
Jeśli nie ma Cię na tej liście, a potrzebujesz dostępu do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji, jedna z pozostałych osób, które mają dostęp, musi wpisać Twoje imię i nazwisko oraz adres e-mail na tę listę.
Dostęp do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji może mieć co najmniej 2 i maksymalnie 6 różnych użytkowników.
Aby uzyskać dostęp do swojej organizacji zarejestrowanej w rejestrze służącym przejrzystości lub do rejestracji, musisz mieć konto EU Login. Oznacza to, że Twoje imię i nazwisko oraz adres e-mail muszą znajdować się na liście w sekcji 6 rejestracji („Osoby mające dostęp do rejestracji”).
Jeśli potrzebujesz dostępu do rejestracji, jedna z pozostałych osób, które mają dostęp, musi wpisać Twoje imię i nazwisko oraz adres e-mail na listę w sekcji 6 rejestracji.
System umożliwi co najmniej 2 i maksymalnie 6 różnym użytkownikom dostęp do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji.
Jeśli Twoje imię i nazwisko oraz adres e-mail wpisano na listę w sekcji 6 („Osoby mające dostęp do rejestracji”), nadal potrzebujesz konta EU Login, aby uzyskać dostęp do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji. Jeśli go nie masz, musisz je utworzyć.
- Wybierz Aktualizacja rejestracji w menu witryny na stronie głównej rejestru służącego przejrzystości. Nastąpi przekierowanie na stronę EU Login.
Jeśli przekierowanie nie nastąpi, przejdź bezpośrednio do strony EU Login.
- Wybierz Załóż nowe konto lub podaj swój adres e-mail i wybierz Dalej, aby utworzyć nowe konto EU Login. Następnie postępuj zgodnie z podanymi instrukcjami.
Po utworzeniu konta EU Login możesz wrócić do strony logowania i zalogować się za pomocą swoich danych uwierzytelniających w systemie EU Login.
Aby uzyskać dostęp do swojej organizacji zarejestrowanej w rejestrze służącym przejrzystości lub do rejestracji, musisz mieć konto EU Login. Oznacza to, że Twoje imię i nazwisko oraz adres e-mail muszą znajdować się na liście w sekcji 6 rejestracji („Osoby mające dostęp do rejestracji”).
Lista ta zawiera dane osób mających dostęp do rejestracji. Jeśli potrzebujesz dostępu do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji, jedna z osób, które mają dostęp, musi wpisać Twoje imię i nazwisko oraz adres e-mail na listę dostępu.
System umożliwi co najmniej 2 i maksymalnie 6 różnym użytkownikom dostęp do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji.
Jeśli masz konto EU Login i znajdujesz się na liście dostępu organizacji, po wybraniu Aktualizacja rejestracji w menu witryny na stronie głównej rejestru służącego przejrzystości nastąpi przekierowanie do strony EU Login. Aby uzyskać dostęp do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji, zaloguj się za pomocą swoich danych uwierzytelniających w systemie EU Login.
Możesz powiązać to samo konto EU Login z wieloma rejestracjami. Oznacza to, że możesz użyć tego samego konta EU Login, aby uzyskać dostęp do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji dwóch organizacji lub ich większej liczby.
Kont EU Login nie można połączyć, ponieważ są one powiązane z dwoma różnymi adresami e-mail, a więc – technicznie rzecz biorąc – z dwiema różnymi osobami. Można jednak powiązać jedno z tych dwóch kont EU Login z obiema rejestracjami.
Jak to zrobić?
Jesteś odpowiedzialny/-a za dwie rejestracje: organizacji A i organizacji B, które są wpisane do rejestru służącego przejrzystości. Na przykład w rejestracji organizacji A figurujesz jako „osoba odpowiedzialna za stosunki z UE”, a w rejestracji organizacji B jako „osoba wyznaczona do kontaktów”.
Organizacja A:
Osoba odpowiedzialna za stosunki z UE, adres e-mail: xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com)
Organizacja B:
Osoby wyznaczona do kontaktów, adres e-mail: xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com)
Chcesz używać tylko jednego konta EU Login (powiązanego z adresem xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com)), aby uzyskać dostęp do obu rejestracji.
Musisz:
- zalogować się do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji organizacji B przy użyciu konta EU Login powiązanego z adresem xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) (ponieważ adres ten widnieje w rejestracji organizacji B)
- wpisać adres xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com) na listę w sekcji 6 („Osoby mające dostęp do rejestracji”).
Jeśli chcesz również usunąć swój adres xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) z rejestracji organizacji B, musisz:
- zalogować się do zastrzeżonej przestrzeni przy użyciu konta EU Login powiązanego z adresem xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com) (NIE xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com))
- przejść do sekcji „Moje rejestracje” i wybrać rejestrację organizacji B
- usunąć adres xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) z listy w sekcji 6.
W zastrzeżonej przestrzeni wybierz „Moje rejestracje”, aby zobaczyć wszystkie organizacje, z którymi powiązane jest Twoje konto EU Login.
Musisz złożyć wniosek o dostęp do pomieszczeń Parlamentu Europejskiego na stronie akredytacji PE. Aby zarządzać swoimi wnioskami o dostęp do Parlamentu Europejskiego, nie musisz logować się do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji w rejestrze służącym przejrzystości.
Więcej informacji można znaleźć na stronie akredytacji PE.
System automatycznie zapewni dostęp kontom EU Login powiązanym z adresami e-mail:
- osoby wyznaczonej do kontaktów
- osoby prawnie odpowiedzialnej
- osoby odpowiedzialnej za stosunki z UE
- osoby wypełniającej formularz rejestracyjny (jeśli nie jest to osoba wymieniona powyżej).
Te adresy e-mail automatycznie pojawią się na liście „Osób mających dostęp do rejestracji” Twojej organizacji w sekcji 6. Możesz także podać dodatkowe adresy e-mail. Dostęp do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji może mieć co najmniej 2 i maksymalnie 6 użytkowników.
Jeżeli potrzebujesz dostępu dla większej liczby osób, podaj ich adresy e-mail w sekcji 6 formularza rejestracyjnego. Każda z nich potrzebuje osobnego konta EU Login, aby uzyskać dostęp do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji.
Możesz powiązać pojedyncze konto EU Login z jedną organizacją wpisaną do rejestru lub ich większą liczbą.
Twoje imię i nazwisko oraz adres e-mail powiązane z organizacją, którą opuszczasz, powinny zostać usunięte z jej rejestracji. Ponieważ rejestracja musi być aktualizowana, należy to zrobić zaraz po opuszczeniu organizacji.
Nie masz uprawnień, by zrobić to samodzielnie.
W tym celu zwróć się do:
- jednej z osób mających dostęp do zastrzeżonej przestrzeni/organizacji, którą opuszczasz, aby usunęła Twój adres e-mail z listy dostępu
- jednej z osób mających dostęp do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji, do której dołączasz, aby dodała Twój adres e-mail do listy dostępu.
Zarejestrować się powinni przedstawiciele grup interesu. Oznacza to każdą organizację lub osobę fizyczną, która angażuje się w działalność podlegającą wpisowi do rejestru.
Działalność niepodlegająca wpisowi do rejestru obejmuje świadczenie usług doradztwa prawnego lub innego profesjonalnego doradztwa, spontaniczne spotkania, zajmowanie stanowiska i spotkania w ramach postępowania administracyjnego, działania partnerów społecznych uczestniczących w dialogu społecznym oraz odpowiadanie na wnioski instytucji o przekazanie o informacji o stanie faktycznym i wiedzy eksperckiej.
Wpisowi nie podlega monitorowanie zmian w prawie lub polityce Unii do celów akademickich lub dziennikarskich, w osobistym interesie lub w celu skorzystania z przysługującego prawa (na przykład wywiady przeprowadzane przez badaczy lub dziennikarzy na temat planowanych przepisów lub sporządzanie petycji do Parlamentu Europejskiego).
Osób fizycznych działających we własnym imieniu, a nie we współpracy z innymi, nie uznaje się za przedstawicieli grup interesu.
Wpisowi do rejestru nie podlegają, z określonymi wyjątkami, niektóre podmioty, takie jak organy publiczne krajów UE i krajów trzecich, stowarzyszenia i sieci organów publicznych, organizacje międzyrządowe, partie polityczne, kościoły oraz stowarzyszenia lub wspólnoty religijne, a także organizacje światopoglądowe i niewyznaniowe.
Pełna lista działań nieobjętych wpisem do rejestru znajduje w porozumieniu międzyinstytucjonalnym (art. 4).
Jeżeli tylko niektóre Twoje działania podlegają wpisowi do rejestru, powinieneś/powinnaś zgłosić jedynie te działania.
Wpisowi do rejestru podlegają wszystkie działania wykonywane w celu wywierania wpływu na kształtowanie lub realizację polityki lub ustawodawstwa UE, lub na proces decyzyjny instytucji Unii, z wyłączeniem niektórych określonych działań wymienionych w porozumieniu międzyinstytucjonalnym (art. 4).
Działania te mogą obejmować:
- organizowanie spotkań, konferencji i wydarzeń lub udział w nich
- przyczynianie się do konsultacji publicznych, wysłuchań lub innych podobnych inicjatyw lub udział w nich
- organizowanie kampanii komunikacyjnych, platform, sieci lub inicjatyw oddolnych
- przygotowywanie lub zlecanie przygotowania dokumentów politycznych i stanowisk, sondaży, analiz, listów otwartych lub prac badawczych.
Reprezentacja grup interesu ma również miejsce, gdy osoby prowadzące działalność lobbingową aktywnie zbierają informacje, monitorując cykl podejmowania decyzji legislacyjnych. Należy o tym wspomnieć podczas rejestracji, zwłaszcza jeśli dochodzi do bezpośrednich kontaktów z instytucjami.
Jeśli dopiero rozpoczynasz prowadzenie działań wywierających wpływ lub jesteś na etapie przygotowań, musisz być w stanie podać konkretne szczegóły na ich temat.
Więcej informacji znajduje się w wytycznych (część II.1).
Rejestracja jest dobrowolna dla osób zaangażowanych w działania związane z reprezentowaniem interesów (zob. art. 3 i 6 porozumienia międzyinstytucjonalnego i wytyczne – część II.1).
Musisz jednak być zarejestrowany/-a, aby podejmować określone działania, w przypadku których instytucje Unii wymagają wcześniejszej rejestracji, takie jak spotkania z niektórymi decydentami lub pracownikami wyższego szczebla instytucji UE, przemawianie podczas wydarzeń publicznych w Parlamencie Europejskim lub członkostwo w grupach ekspertów Komisji Europejskiej. Aby relacje z przedstawicielami grup interesu były przejrzyste i etyczne, instytucje Unii podporządkowują swoje kontakty z nimi pewnym warunkom. Jest to zasada „warunkowości”. Zasada ta zobowiązuje przedstawicieli grup interesu do zarejestrowania się, zanim będą mogli oni podejmować określone działania.
Środki warunkowości to zasady przyjęte przez każdą instytucję, które uzależniają określone działania przedstawicieli grup interesu od ich rejestracji w rejestrze służącym przejrzystości. Zasady te są opublikowane na stronie dotyczącej warunkowości.
Instytucje mogą przyjąć środki uzupełniające służące przejrzystości, aby zachęcić więcej osób i organizacji do rejestracji, przyczyniając się do poprawy przejrzystości. Rejestracja nie jest konieczna, aby skorzystać z tych środków.
Przykłady środków uzupełniających służących przejrzystości obejmują publikowanie przez instytucje informacji o spotkaniach ich decydentów z przedstawicielami grup interesu, zachęty ułatwiające przedstawicielom grup interesu udział w konsultacjach publicznych oraz zindywidualizowane powiadomienia, które przedstawiciele grup interesu mogą się dostawać, gdy wyrażą taką chęć w formularzu rejestracyjnym.
Wszystkie środki warunkowości i środki uzupełniające służące przejrzystości przyjęte przez trzy główne instytucje Unii (Parlament, Komisję i Radę) opublikowano na stronie dotyczącej przejrzystości.
Strona ta zawiera również informacje o środkach stosowanych przez inne instytucje Unii i kraje UE (obejmujących interakcje przedstawicieli grup interesu z ich stałymi przedstawicielstwami przy UE), o ile zostały one zgłoszone.
Tak, powinieneś/powinnaś się zarejestrować, jeśli prowadzisz działania podlegające wpisowi do rejestru. Oczekuje się, że przedstawiciele grup interesu zarejestrują się niezależnie od tego, czy są osobami fizycznymi, czy organizacjami, od rodzaju organizacji, wielkości organizacji i kanałów komunikacji, z których korzystają w swojej działalności.
Osób fizycznych działających we własnym imieniu, a nie we współpracy z innymi, nie uznaje się za przedstawicieli grup interesu.
Organizacje mające siedzibę lub prowadzące działalność w więcej niż jednym kraju (takie jak przedsiębiorstwa wielonarodowe lub organizacje pozarządowe z oddziałami w różnych krajach lub regionach) powinny zarejestrować swoje działania związane z reprezentowaniem interesów tylko raz. W praktyce oznacza to, że oddział lub biuro zajmujące się stosunkami z UE zazwyczaj najbardziej nadają się do rejestracji, obejmującej pozostałe części organizacji. Podczas rejestracji powinieneś/powinnaś określić, które części Twojej organizacji są objęte rejestracją.
Więcej informacji znajduje się w wytycznych (część II.2).
Tak, klienci powinni się zarejestrować, ponieważ prowadzą – przez pośrednika – działalność podlegającą wpisowi do rejestru. Przy rejestracji powinieneś/powinnaś podać informacje o tych pośrednikach, takich jak firmy doradcze lub kancelarie prawne, które podejmują działania w Twoim imieniu.
Więcej informacji znajduje się w wytycznych (część II.5, sekcja 14).
W zasadzie nie. Jeśli podasz wszystkie niezbędne informacje o swoich członkach, jednostkach powiązanych lub jednostkach zależnych podczas rejestracji, nie muszą się one rejestrować.
Jeśli jesteś jednak członkiem, jednostką zależną lub jednostką powiązaną zarejestrowanego przedstawiciela grupy interesu i prowadzisz własne działania związane z reprezentowaniem interesów, niezależne od działalności zarejestrowanej organizacji „parasolowej”, powinieneś/powinnaś się zarejestrować we własnym imieniu.
Tak, powinieneś/powinnaś się zarejestrować, jeśli prowadzisz działania podlegające wpisowi do rejestru, niezależnie od lokalizacji Twojego biura. Będziesz musiał/-a podać dane biura odpowiedzialnego za stosunki z instytucjami Unii (jeśli takie biuro istnieje).
Tak, pojedyncza rejestracja obejmuje wszelkie działania z udziałem Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji. Jeśli Twoje działania odnoszą się do innej instytucji Unii, powinieneś/powinnaś się zarejestrować i podać wszelkie istotne informacje na temat tych działań.
Indywidualni prawnicy i kancelarie prawne powinni się zarejestrować, jeśli podejmują samodzielnie lub w imieniu swoich klientów działania objęte zakresem rejestru. Przy rejestracji musisz podać informacje o klientach, których reprezentujesz w ramach takich działań.
Nie musisz się rejestrować, jeśli świadczysz usługi doradztwa prawnego oraz innego profesjonalnego doradztwa w następujących przypadkach.
- Doradztwo polega na reprezentowaniu klientów w ramach postępowania pojednawczego lub mediacyjnego mającego na celu uniknięcie skierowania sporu do sądu lub organu administracyjnego.
- Świadczone doradztwo ma pomóc klientom w zapewnieniu zgodności ich działań z obowiązującymi przepisami prawa.
- Doradztwo polega na reprezentowaniu klientów i zabezpieczeniu ich praw podstawowych lub proceduralnych (takich jak prawo do bycia wysłuchanym, prawo do sprawiedliwego procesu i prawo do obrony w postępowaniu administracyjnym, oraz obejmują działania wykonywane przez prawników lub przedstawicieli innych grup zawodowych zaangażowanych w reprezentowanie klientów i zabezpieczanie ich praw podstawowych lub proceduralnych).
Tak, musisz się zarejestrować, jeśli celem Twojego spotkania jest omówienie i potencjalne wywarcie wpływu na kształtowanie lub realizację polityki lub prawodawstwa bądź na proces decyzyjny instytucji Unii. Bez uprzedniej rejestracji nie będziesz mógł/-a spotkać się z komisarzem ani z przedstawicielami jego gabinetu.
W innych sytuacjach lub w przypadku innych działań nieobjętych zakresem rejestru skontaktuj się z kancelarią (gabinetem) danego członka Komisji.
Jeśli przyprowadzasz na spotkanie klientów, muszą oni również być zarejestrowani w rejestrze służącym przejrzystości. Jeśli jednak przyprowadzasz członków organizacji o roli stowarzyszenia „parasolowego” i dostarczyłeś/-aś informacje o swoim członkostwie, nie muszą się oni rejestrować. Jeśli reprezentują oni na spotkaniu interesy własnej organizacji, muszą zarejestrować się indywidualnie.
Nie, rejestr nie obejmuje działalności lobbingowej na poziomie krajowym. Taka działalność może podlegać krajowym przepisom dotyczącym krajowego lobbingu.
Przedstawiciele grup interesu muszą się zarejestrować, jeśli spotykają się ze stałym przedstawicielem lub zastępcą stałego przedstawiciela rządu kraju UE przy UE, gdy urzędnicy ci działają jako prezydencja Rady. Dotyczy to zarówno okresu prezydencji, jak i poprzedzających go 6 miesięcy.
Każdy kraj UE, który sprawował prezydencję w Radzie od lipca 2021 r., dał wyraz temu zobowiązaniu na stronie internetowej prezydencji.
Każde państwo członkowskie może również podjąć decyzję o przyjęciu, zgodnie z prawem krajowym i kompetencjami krajowymi, dalszych środków warunkowości lub środków uzupełniających służących przejrzystości w odniesieniu do swojego stałego przedstawicielstwa przy UE.
Środki te są publikowane na stronie internetowej rejestru służącego przejrzystości. Więcej informacji znajduje się w wytycznych (część I.3).
Powinieneś/powinnaś być zarejestrowany/-a, aby spotkać się z posłem do Parlamentu Europejskiego. Posłowie do PE wykorzystują dane z rejestru służącego przejrzystości do publikowania informacji o swoich zaplanowanych spotkaniach z przedstawicielami grup interesu w sprawach parlamentarnych na swoich stronach profilowych na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego.
Jeśli jesteś byłym posłem/byłą posłanką do PE lub zatrudniasz byłego posła/byłą posłankę do PE, ważne jest, abyś był/-a świadomy/-a pewnych zasad. Zasady te obejmują 6-miesięczny okres karencji po wygaśnięciu mandatu posła do PE, podczas którego nie może on lobbować swoich kolegów zasiadających w PE. Posłowie zasiadający muszą przestrzegać tego okresu. Byli posłowie mogą zarejestrować swoje działania związane z reprezentowaniem interesów i ubiegać się o dostęp do Parlamentu dopiero po upływie tego okresu.
Musisz się zarejestrować:
- jeśli jesteś prelegentem, moderatorem, prezenterem, mówcą lub panelistą podczas wydarzenia parlamentarnego lub jego uczestnikiem
- jeśli jako przedstawiciel grupy interesu jesteś zaangażowany/-a w organizację wydarzenia, które zostało zatwierdzone przez organ parlamentarny lub grupę polityczną, czy to z logistycznego, praktycznego czy finansowego punktu widzenia.
Jeśli nie jesteś zarejestrowany/-a lub jeśli Twoja rejestracja zostanie zawieszona w dniu wydarzenia, nie będziesz mógł/mogła wziąć w nim udziału. Musisz się upewnić, że zarejestrowałeś/-aś się z dużym wyprzedzeniem przed wydarzeniem i że Twoja rejestracja została zatwierdzona.
Powinieneś/powinnaś podać datę i tytuł wydarzenia w rejestracji w sekcji „działania komunikacyjne”.
Możesz się zarejestrować, jeśli wyraźnie zaznaczysz w formularzu rejestracyjnym, że prowadzisz działalność podlegającą wpisowi do rejestru, przestrzegasz kodeksu postępowania podczas prowadzenia tej działalności i złożysz wniosek o rejestrację.
Twój wpis będzie widoczny publicznie po tym, jak sprawdzimy i zatwierdzimy Twoją rejestrację.
Nie, rejestracja jest bezpłatna.
Musisz podać:
- informacje o Twojej organizacji: nazwę, rodzaj organizacji, dane kontaktowe, cele i misję, członkostwo
- informacje o reprezentowanych interesach oraz konkretnych przepisach i politykach UE, na które ukierunkowane są Twoje działania
- informacje finansowe, w zależności od charakteru reprezentowanych interesów.
Upewnij się, że informacje te są kompletne, aktualne, prawidłowe i że nie wprowadzają w błąd.
Więcej informacji znajduje się w wytycznych (część I.5).
Rejestr ten jest rejestrem publicznym. Nie wszystkie informacje, które podajesz, są jednak upubliczniane, w szczególności dane osobowe, takie jak adresy e-mail oraz imiona i nazwiska osób wyznaczonych do kontaktów. Pola oznaczone ikonką przekreślonego oka nie są upubliczniane.
Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajduje się w oświadczeniu o ochronie danych.
Nowe organizacje muszą przedstawić szacunki na bieżący rok finansowy, takie jak informacje o wszelkich otrzymanych dotacjach UE. Jeśli reprezentujesz klientów lub korzystasz z usług pośredników, ale nie zamknąłeś/zamknęłaś jeszcze rachunków, musisz jedynie podać nazwy/imiona i nazwiska tych klientów lub pośredników.
Wariant „Nowo powstały podmiot” możesz wybrać tylko przez pierwsze 2 lata rejestracji. Więcej informacji znajduje się w wytycznych (część II.5 – sekcja 14).
Podczas rejestracji musisz wybrać interesy, które reprezentujesz jako organizacja lub osoba samozatrudniona. Do wyboru są następujące warianty:
- promujesz własne interesy lub zbiorowe interesy swoich członków
- realizujesz interesy swoich klientów
- nie reprezentujesz interesów komercyjnych.
Wybór reprezentowanych interesów nie jest związany z Twoim statusem prawnym. Na przykład organizacje nienastawione na zysk niekoniecznie muszą wybrać wariant „nie reprezentuje interesów komercyjnych”.
Wybrane przez Ciebie interesy powinny odzwierciedlać cel Twoich działań obejmujących instytucje Unii i organizacje, w imieniu których działasz.
Na przykład stowarzyszenia adwokatów albo stowarzyszenia lekarzy zwykle promują zbiorowe interesy zawodów prawniczych lub medycznych i swoich członków (którzy są samozatrudnionymi prawnikami lub lekarzami lub osobami fizycznymi lub organizacjami prowadzącymi działalność nastawioną na zysk). Podobnie zrzeszenia takich stowarzyszeń adwokatów czy lekarzy na szczeblu unijnym reprezentują zazwyczaj zbiorowe interesy swoich stowarzyszeń członkowskich, a tym samym członków tych stowarzyszeń.
Na przykład jeśli firma prowadząca działalność lobbingową zawarła umowę z osobą trzecią w celu realizacji jej interesów obejmujących instytucje Unii, wówczas powinna wybrać wariant „realizuje interesy swoich klientów”.
Natomiast ośrodek analityczny, którego głównym celem jest wspieranie spraw społecznych w interesie publicznym, w obszarze mieszkalnictwa socjalnego, powinien zadeklarować, że nie reprezentuje interesów komercyjnych.
Więcej informacji znajduje się w wytycznych (część II.5 – sekcja 8).
Musisz podać:
- szczegółowe informacje na temat wszelkich otrzymanych dotacji UE, które przyczyniły się do pokrycia Twoich kosztów operacyjnych w danym roku obrotowym (organ finansujący i program)
- wstępny roczny kosztorys działalności podlegającej wpisowi do rejestru
- nazwy/imiona i nazwiska wszystkich pośredników, z usług których korzystasz, oraz koszt każdego pośrednika związany z odpowiednimi działaniami.
Wszystkie kwoty należy podać w euro.
Musisz podać:
- szczegółowe informacje na temat wszelkich otrzymanych dotacji UE, które przyczyniły się do pokrycia Twoich kosztów operacyjnych w danym roku obrotowym (organ finansujący i program)
- kwotę dochodów dla każdego klienta (z podaniem ich nazw/imion i nazwisk oraz odnośnych obszarów polityki).
Całkowite roczne dochody uzyskane z działalności podlegającej wpisowi do rejestru oszacujemy automatycznie.
Informacje dotyczące działań związanych z reprezentowaniem interesów prowadzonych w imieniu rządu lub organu publicznego spoza UE.
Wszystkie kwoty należy podać w euro.
Musisz:
- podać szczegółowe informacje na temat wszelkich otrzymanych dotacji UE, które przyczyniły się do pokrycia Twoich kosztów operacyjnych w danym roku obrotowym (organ finansujący i program)
- wskazać swój całkowity roczny budżet i główne źródła finansowania według kategorii (finanse publiczne, dotacje, darowizny, wkłady członków itp.)
- zadeklarować wszelkie wkłady finansowe na rzecz swojej organizacji oraz wszelkie działania związane z reprezentowaniem interesów z udziałem osób lub organizacji z krajów spoza UE
- podać kwotę każdego otrzymanego wkładu przekraczającego 10 tys. euro oraz 10 proc. całkowitego budżetu, a także nazwę/imię i nazwisko płatnika.
Wszystkie kwoty należy podać w euro.
Tak, rejestr pozwala dwóm przedstawicielom grup interesu zadeklarować te same wydatki („podwójne liczenie”). Pozwala to uniknąć niedoszacowania deklarowanych wydatków finansowych.
Przedstawiciel grup interesu może zadeklarować koszty działań. Inny przedstawiciel grup interesu może zadeklarować tę samą kwotę – otrzymaną od pierwszego przedstawiciela grup interesu – jako obrót (od klientów) lub budżet (z opłat członkowskich).
Na przykład Twoje przedsiębiorstwo zawiera umowę dotyczącą doradztwa w zakresie działalności lobbingowej na kwotę 50 tys. euro. Kwota ta pojawi się w rejestrze dwukrotnie:
- we wstępnym rocznym kosztorysie działalności podlegającej wpisowi do rejestru Twojego przedsiębiorstwa
w dochodach z doradztwa w zakresie działalności lobbingowej z tytułu usług świadczonych na rzecz klientów.
Radzimy, aby w szacunkach (kosztów, obrotu lub dochodów od klientów) nie uwzględniać VAT-u, ponieważ jest to podatek, a nie koszt związany z działalnością lobbingową. Stawki VAT-u mogą być również różne i może być on pobierany w różny sposób w krajach UE i w innych krajach.
Musisz aktualizować swoją rejestrację co najmniej raz w roku.
Informacje zawarte w rejestrze mają charakter publiczny i są uważnie analizowane przez zainteresowane strony, pracowników naukowych, studentów, dziennikarzy, osoby prywatne i inne podmioty. W związku z tym w Twoim interesie leży regularna weryfikacja i aktualizacja rejestracji.
Musisz aktualizować swoją rejestrację co najmniej raz w roku. Zalecamy jednak weryfikację całej rejestracji co najmniej dwa razy w roku, aby upewnić się, że informacje są aktualne i istotne.
Powinieneś/powinnaś również rozważyć aktualizację rejestracji, gdy tylko podane w niej informacje staną się nieaktualne lub nieprawidłowe (na przykład w wyniku zmian w strukturalnych, personalnych lub dotyczących działalności).
Możemy skontaktować się z Tobą w dowolnym momencie i poprosić o aktualizację rejestracji w ramach kontroli jakości danych.
Aby dokonać aktualizacji, musisz się zalogować. Możesz w dowolnym momencie zaktualizować części swojej rejestracji, aby zaktualizować lub poprawić informacje w danej sekcji, na przykład zmienić osobę wyznaczoną do kontaktów lub nazwę organizacji. Jest to częściowa aktualizacja.
Musisz przeprowadzić (pełną) roczną aktualizację po zamknięciu roku obrotowego, aby dostarczyć informacje finansowe za ten rok:
- Roczna aktualizacja jest wymagana raz w roku od wszystkich podmiotów zarejestrowanych
- Termin upływa rok po dacie rejestracji, a następnie rok po dacie rocznej aktualizacji
- W razie potrzeby możesz przeprowadzić pełną (roczną) aktualizację w kilku etapach w ciągu roku i za każdym razem spowoduje to zmianę następnego terminu
- Wraz z wszystkimi osobami mającymi dostęp do rejestracji otrzymasz przypomnienie o konieczności aktualizacji na 4 i 2 tygodnie przed upływem terminu
- Jeśli nie zaktualizujesz swojej rejestracji przed upływem terminu, zostanie ona zawieszona, a następnie usunięta dwa tygodnie po upływie tego terminu
- Ta procedura jest automatyczna i nie można jej modyfikować.
Możesz usunąć swoją rejestrację w dowolnym momencie, na przykład jeśli skończyłeś/-aś prowadzić działalność lub nie dążysz już do wywierania wpływu na proces decyzyjny UE.
Po zalogowaniu przejdź do zakładki „Rejestracja lub aktualizacja”, w której znajdziesz opcję usunięcia.
Możesz zarejestrować się ponownie, gdy będziesz mieć odpowiednie działania do zadeklarowania.
Rejestracja może być niewidoczna lub mogła zostać usunięta, ponieważ:
- nie zatwierdziliśmy jeszcze nowej rejestracji
- przedstawiciel grup interesu nie przeprowadził obowiązkowej rocznej aktualizacji
- przedstawiciel grup interesu nie odpowiedział na nasze wezwanie do zaktualizowania swojej rejestracji.
Możesz ubiegać się o ponowny wpis do rejestru, jeśli prowadzisz objęte jego zakresem działania oraz przestrzegasz kodeksu postępowania. Gdy Twoja rejestracja zostanie zatwierdzona, otrzymasz nowy numer w rejestrze.
Więcej informacji znajduje się w wytycznych.
Używamy EU Login jako metody uwierzytelniania użytkowników. Aby uzyskać dostęp do zastrzeżonej przestrzeni i swojej rejestracji, musisz zalogować się za pomocą swoich danych uwierzytelniających w systemie EU Login.
Jeśli nie pamiętasz hasła do EU Login, skontaktuj się z działem pomocy EU Login.
Jeśli zmieniły się osoby wyznaczone do kontaktów, na przykład z powodu odejścia z organizacji, powinieneś/powinnaś zaktualizować rejestrację. Adresy e-mail osób, które opuściły organizację, powinny zostać usunięte z sekcji 6 rejestracji („Osoby mające dostęp do rejestracji”).
Osoby mające dostęp do rejestracji muszą mieć świadomość, że nikt inny nie może uzyskać do niej dostępu. Dlatego ważne jest, aby aktualizować ich dane, gdy tylko jest to konieczne, aby zapewnić ciągłość działania.
Powinieneś/powinnaś zaktualizować te informacje, na przykład po fuzji lub przejęciu, gdy tylko nastąpi zmiana. Możesz to zrobić w ramach opcji rocznej aktualizacji lub utworzyć nową rejestrację i usunąć poprzednią. Tej aktualizacji nie możesz dokonać w ramach aktualizacji częściowej.
Kodeks postępowania jest zbiorem zasad etycznych i reguł postępowania, które muszą być przestrzegane przez wszystkie podmioty zarejestrowane, aby zapewnić równe warunki działania w zakresie działań związanych z reprezentowaniem interesów obejmujących instytucje Unii. Podczas rejestracji musisz zobowiązać się do przestrzegania tych zasad i reguł.
Zobacz: strona kodeksu postępowania. Jest on również załączony do porozumienia międzyinstytucjonalnego (załącznik I).
Jeśli jesteś klientem lub pośrednikiem, musisz zapewnić, aby wpis do rejestru obejmował wszystkie strony stosunku umownego klient-pośrednik. Jeśli zlecasz niektóre zadania osobom trzecim, które same nie są zarejestrowane w zakresie działań objętych zakresem rejestru, musisz dopilnować, aby stosowały się one do norm etycznych równorzędnych normom, które obowiązują Ciebie.
Musisz również poinformować swoich pracowników zaangażowanych w działania objęte zakresem rejestru o swoim zobowiązaniu do przestrzegania kodeksu postępowania.
Musisz także poinformować wszystkich zarejestrowanych klientów lub członków, których reprezentujesz w ramach działalności objętej zakresem rejestru, o ich zobowiązaniu do przestrzegania kodeksu postępowania.
Zgodnie z kodeksem postępowania przedstawiciele grup interesu muszą zapewnić, aby informacje, które podają w rejestrze, były kompletne, aktualne, prawidłowe i aby nie wprowadzały w błąd.
Zatwierdzamy rejestrację i publikujemy ją po potwierdzeniu kwalifikowalności przedstawiciela grupy interesu oraz zgodności informacji z obowiązującymi wymogami. Przeprowadzamy również regularne kontrole jakości w celu wykrycia wszelkich nieścisłości, błędów lub pominięć.
Jeśli uważamy, że rejestracja zawiera nieprawidłowe informacje, kontaktujemy się z zainteresowanym przedstawicielem grup interesu, zwracając się do niego o aktualizację lub wyjaśnienia. Otrzymujemy również i rozpatrujemy skargi dotyczące domniemanego nieprzestrzegania kodeksu postępowania przez podmioty zarejestrowane. Ponadto przeprowadzamy postępowania wyjaśniające z własnej inicjatywy, aby zapewnić wysoką jakość danych zawartych w rejestrze.
Monitorujemy zawartość rejestru i możemy prowadzić postępowanie wyjaśniające na podstawie skargi dotyczącej naruszenia kodeksu postępowania przez podmiot zarejestrowany. Możemy też wszczynać postępowanie wyjaśniające z własnej inicjatywy, gdy pojawią się informacje sugerujące, że podmiot zarejestrowany nie spełnia już warunków kwalifikowalności do wpisu w rejestrze.
Szczegółowe informacje na temat tych procedur znajdują się w załączniku III do porozumienia międzyinstytucjonalnego.
Jeśli stwierdzimy, że nie kwalifikujesz się z powodu nieprzestrzegania kodeksu postępowania, usuniemy Twoją rejestrację.
W zależności od powagi sprawy możemy również zakazać Ci ponownej rejestracji przez określony czas i opublikować informacje o tym środku na stronie internetowej rejestru. W takich okolicznościach przysługuje Ci prawo złożenia do zarządu rejestru wniosku wraz z uzasadnieniem o weryfikację zastosowanego środka.
Więcej informacji można znaleźć w załączniku III do porozumienia międzyinstytucjonalnego.
Skargi mogą być składane przez podmioty zarejestrowane lub inne osoby. Skargę można złożyć za pomocą formularza online znajdującego się w zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji rejestru lub na stronie internetowej rejestru. Aby uzyskać dostęp do zastrzeżonej przestrzeni/rejestracji i formularza, wymagany jest EU Login.
Skarga musi:
- zostać złożona na piśmie, z wykorzystaniem formularza skargi dostępnego na naszej stronie internetowej
- wskazywać podmiot zarejestrowany, którego dotyczy skarga, i być wyraźnie opisana
- być poparta wystarczającymi dowodami potwierdzającymi, że nie przestrzegano kodeksu postępowania
- zostać złożona w ciągu roku od zarzucanego naruszenia kodeksu postępowania
- zawierać Twoje imię i nazwisko lub nazwę oraz dane kontaktowe.
Jeśli uznamy, że Twoja skarga jest dopuszczalna, rozpoczniemy postępowanie wyjaśniające oraz odpowiednio powiadomimy Ciebie i podmiot zarejestrowany, którego dotyczy skarga.
Jeśli uznamy skargę za dopuszczalną, dostarczymy Ci kopię skargi i poprosimy Cię o dostarczenie uzasadnionej odpowiedzi w określonym terminie.
Możemy Cię poprosić o przekazanie dodatkowych informacji, a dane wskazane jako wrażliwe potraktujemy jako poufne. Przed wydaniem decyzji zapewnimy, byś został/-a wystarczająco wysłuchany/-a. Oczekujemy od Ciebie lojalnej i konstruktywnej współpracy w trakcie całego postępowania wyjaśniającego.
Informacje na ten temat możesz znaleźć na stronie dotyczącej zarządzania.
Informacje na ten temat możesz znaleźć na stronie dotyczącej danych statystycznych.
Strona wyszukiwania umożliwia przeszukiwanie rejestru według słów kluczowych i innych kryteriów. Oficjalny portal UE poświęcony danym europejskim(data.europa.eu) zawiera dane historyczne z rejestru (od 2015 r.).
Podstawowym źródłem danych statystycznych, a także informacji dotyczących rejestru, jego zawartości oraz powiązanych środków i zmian jest sprawozdanie roczne z funkcjonowania rejestru. Zobacz poprzednie sprawozdania roczne.
Jeśli jesteś dziennikarzem, skontaktuj się z biurem prasowym odpowiedniej instytucji, która może odpowiedzieć na Twoje pytanie:
Jeśli jesteś studentem lub naukowcem, możesz przesłać do sekretariatu krótki opis swoich badań i swoje pytania za pośrednictwem formularza w zakładce Kontakt z nami (wymagane jest uwierzytelnienie za pomocą EU Login).
Wszelkie inne pytania również możesz skierować za pośrednictwem formularza w zakładce Kontakt z nami (wymagane jest uwierzytelnienie za pomocą EU Login).
Aby uzyskać dostęp jako zarejestrowany przedstawiciel grup interesu, musisz skontaktować się bezpośrednio ze służbą akredytacyjną Parlamentu Europejskiego. Nie musisz logować się do rejestru służącego przejrzystości, aby zarządzać swoją akredytacją.
Więcej informacji znajduje się na stronie akredytacji PE.
Nie, Rada nie wydaje osobom odwiedzającym stałych przepustek. Dostępu do budynków Rady udziela się tymczasowo w przypadku stwierdzenia konkretnej potrzeby i z zastrzeżeniem przestrzegania przepisów Rady dotyczących bezpieczeństwa. Kontakt:access [dot] generalconsilium [dot] europa [dot] eu (access[dot]general[at]consilium[dot]europa[dot]eu).
Nie, Komisja nie wydaje osobom z zewnątrz stałych przepustek. Dostępu do budynków Komisji udziela się w przypadku stwierdzenia konkretnej potrzeby.
Jeśli po przejrzeniu wszystkich powyższych pytań nadal nie znalazłeś/-aś odpowiedzi, której szukasz, możesz skontaktować się z nami za pośrednictwem poniższego formularza (wymagane jest uwierzytelnienie za pomocą EU Login).