Rejestr służący przejrzystości to baza danych zawierająca wykaz „przedstawicieli grup interesu” (organizacji, stowarzyszeń, grup i osób samozatrudnionych), którzy prowadzą działania mające na celu wywarcie wpływu na politykę i proces decyzyjny UE.
Zawiera on informacje, dzięki którym obywatele mogą znaleźć odpowiedzi na pytania takie jak: jakie interesy są reprezentowane na szczeblu UE, kto je reprezentuje i w czyim imieniu oraz jakie środki finansowe przeznacza się na tego rodzaju działania (w tym wsparcie finansowe, darowizny, sponsorowanie itp.). Główne elementy rejestru:
- Ogólnodostępna strona internetowa, na której przedstawiciele grup interesu rejestrują aktualne informacje o swojej działalności na szczeblu UE.
- Kodeks postępowania określający sposób, w jaki przedstawiciele grup interesu powinni kontaktować się z instytucjami Unii.
- Mechanizm dotyczący skarg umożliwiający każdemu zainicjowanie dochodzenia administracyjnego w związku z domniemanymi przypadkami nieprzestrzegania kodeksu postępowania przez zarejestrowanych przedstawicieli grup interesu.
Otwarty dialog
Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska stale prowadzą otwarty i przejrzysty dialog z przedstawicielami grup interesu i społeczeństwa obywatelskiego.
Te instytucje Unii mają kontakt z wieloma grupami i organizacjami reprezentującymi szczególne interesy. Jest to zgodny z prawem i niezbędny element procesu decyzyjnego, gwarantujący, że polityka UE odzwierciedla realne interesy obywateli.
Proces ten musi być jednak otwarty, aby umożliwić odpowiednią kontrolę publiczną i zagwarantować, że instytucje Unii ponoszą przed obywatelami Unii odpowiedzialność za swoje działania.
Im bardziej otwarty jest ten proces, tym łatwiej można zapewnić zrównoważoną reprezentację wszystkich grup interesu i uniknąć niepotrzebnych nacisków lub uprzywilejowanego dostępu niektórych stron do informacji lub decydentów.
Postanowienia i zasady regulujące rejestr określono w porozumieniu międzyinstytucjonalnym Parlamentu, Rady i Komisji.