Läbipaistvusregister on andmebaas, milles on loetletud huvirühmade esindajad (organisatsioonid, ühendused, rühmitused ja füüsilisest isikust ettevõtjad), kelle tegevuse eesmärk on mõjutada ELi poliitikat ja otsustusprotsessi.
Registri eesmärk on näidata üldsusele, millised huvid on ELi tasandil esindatud, kes neid esindab ja kelle nimel – ning selliste huvide esindamiseks ette nähtud ressursid (sh rahaline toetus, annetused, sponsorlus jne). Registri peamised elemendid on järgmised.
- Avalik veebisait, kus huvirühmade esindajad registreerivad ajakohase teabe oma tegevuse kohta ELi tasandil
- Käitumisjuhend huvirühmade esindajatele ELi institutsioonidega suhtlemiseks
- Kaebuste esitamise mehhanism, mis võimaldab igaühel algatada haldusuurimise väidetavate juhtumite puhul, kus registreeritud huvide esindajad ei ole käitumisjuhendit järginud.
Avatud dialoog
Euroopa Parlament, Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Komisjon on oma korrapärases dialoogis huvirühmade esindajate ja kodanikuühiskonnaga avatud ja läbipaistvad.
Need ELi institutsioonid suhtlevad paljude eri huve esindavate organisatsioonide ja rühmadega. See on otsustamisprotsessi seaduslik ja vajalik osa, tagamaks et ELi poliitika peegeldab ühiskonna tegelikke vajadusi.
Samas peab see protsess olema avatud, et võimaldada piisavat avalikku kontrolli ja tagada ELi institutsioonide aruandekohustus Euroopa kodanike ees.
Mida avatumalt toimub otsustamine, seda lihtsam on tagada kõigi huvirühmade tasakaalus esindatus ning vältida otsuste tegijatele lubamatu surve avaldamist või teabe saamist eelistingimustel.
Registrit reguleerivad eeskirjad ja põhimõtted on sätestatud Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni vahel sõlmitud institutsioonidevahelises kokkuleppes.