Skaidrumo registras – tai duomenų bazė, kurioje registruojami interesų grupių atstovai (organizacijos, asociacijos, grupės ir savarankiškai dirbantys asmenys), vykdantys veiklą, kuria siekiama daryti įtaką ES politikai ir sprendimų priėmimo procesui.
Jo paskirtis – parodyti visuomenei, kokiems interesams atstovaujama ES lygmeniu, kas ir kieno vardu tai daro, kokie ištekliai skiriami šiai veiklai (įskaitant finansinę paramą, dovanas, rėmimą ir t. t.). Pagrindiniai registro elementai:
- vieša svetainė, kurioje interesų grupių atstovai registruoja naujausią informaciją apie savo veiklą ES lygmeniu;
- elgesio kodeksas, kuriame nustatyta, kaip interesų grupių atstovai turėtų bendrauti su ES institucijomis;
- skundų teikimo mechanizmas, kuriuo naudodamasis bet kuris asmuo gali pasiekti, kad būtų pradėtas administracinis tyrimas dėl įtariamų registruotų interesų grupių atstovų elgesio kodekso nesilaikymo atvejų.
Atviras dialogas
Europos Parlamentas, Europos Sąjungos Taryba ir Europos Komisija palaiko atvirą ir skaidrų dialogą su interesų grupių atstovais ir pilietine visuomene.
Šios ES institucijos bendrauja su įvairiomis organizacijomis ir grupėmis, turinčiomis konkrečių interesų. Priimant sprendimus teisėta ir būtina užtikrinti, kad ES politika atitiktų tikruosius visuomenės poreikius.
Tačiau tam, kad būtų galima vykdyti tinkamą visuomenės kontrolę ir užtikrinti, kad ES institucijos būtų atskaitingos Europos piliečiams, šis procesas turi būti atviras.
Kuo atviresnis procesas, tuo lengviau užtikrinti visų interesų grupių atstovavimo pusiausvyrą ir išvengti nederamo spaudimo ar tam tikrų šalių privilegijuotos prieigos prie informacijos ar sprendimus priimančių asmenų.
Registro tvarkymo taisyklės ir principai nustatyti Parlamento, Tarybos ir Komisijos tarpinstituciniame susitarime.