Регистърът за прозрачност е база данни за „представителите на интереси“ (организации, сдружения, групи и самостоятелно заети лица), които извършват дейности за оказване на влияние върху политиката и процеса на вземане на решения на ЕС.
Той има за цел да предоставя на обществеността информация за това какви интереси се представляват на равнището на ЕС — от кого и от чие име, както и за ресурсите, използвани за тези дейности (включително финансова подкрепа, дарения, спонсорство и т.н.). Регистърът има следните основни елементи:
- публичен уебсайт, на който представителите на интереси се регистрират и посочват актуална информация за своите дейности на равнище ЕС
- кодекс за поведение, уреждащ начина, по който представителите на интереси следва да взаимодействат с институциите на ЕС
- механизъм за подаване на жалби, даващ възможност на всеки да предизвика административно разследване на предполагаеми случаи на неспазване на кодекса за поведение от страна на регистрирани представители на интереси.
Открит диалог
Европейският парламент, Съветът на Европейския съюз и Европейската комисия действат по открит и прозрачен начин при редовния си диалог с представителите на интереси и гражданското общество.
Тези институции на ЕС взаимодействат с широк кръг от организации и групи, представляващи конкретни интереси. Това е законна и необходима част от процеса на вземане на решения, гарантираща, че политиките на ЕС отразяват реалните нужди на обществото.
Този процес обаче трябва да е открит, за да се даде възможност за адекватен обществен контрол и да се гарантира, че институциите на ЕС носят отговорност пред европейските граждани.
Колкото по-открит е процесът, толкова по-лесно е да се гарантира балансирано представителство на всички групи по интереси и да се избягва неправомерен натиск или привилегирован достъп на определени страни до информация или лица, отговорни за вземането на решения.
Правилата и принципите по отношение на регистъра са определени в междуинституционално споразумение между Парламента, Съвета и Комисията.