Rejstřík transparentnosti je databáze zástupců zájmových skupin (organizací, sdružení, skupin a jednotlivců), kteří se věnují aktivitám, jejichž cílem je ovlivnit politiku a rozhodovací proces EU.
Účelem rejstříku je informovat veřejnost o tom, jaké zájmy jsou na úrovni EU zastupovány, kým a jménem koho. Dále si mohou občané v rejstříku zobrazit údaje o zdrojích, které jsou na tyto činnosti vynakládány (včetně finanční podpory, darů, sponzorství atp.). Rejstřík je složen z těchto hlavních prvků:
- Veřejné internetové stránky, kde zástupci zájmových skupin zveřejňují aktuální informace o své činnosti na úrovni EU.
- Kodex chování, kterým se řídí interakce zástupců zájmových skupin s orgány EU.
- Mechanismus pro podávání stížností, díky němuž může kdokoli zahájit správní šetření týkající se případů podezření, že registrovaní zástupci zájmových skupin kodex nedodržují.
Otevřený dialog
Evropský parlament, Rada Evropské unie a Evropská komise vedou se zástupci zájmových skupin a s občanskou společností pravidelný otevřený a transparentní dialog.
Tyto orgány EU spolupracují s celou řadou organizací a skupin hájících konkrétní zájmy. Jedná se o legitimní a nezbytnou součást rozhodovacího procesu, která má zajistit, že politiky EU budou odrážet skutečné potřeby společnosti.
Tento proces však musí být otevřený, umožnit řádnou veřejnou kontrolu a zajistit, aby se orgány EU plně zodpovídaly evropským občanům.
Čím otevřenější je, tím snáze lze zajistit vyvážené zastoupení všech zájmových skupin a zamezit nepřiměřenému tlaku nebo privilegovanému přístupu určitých stran k informacím či k osobám s rozhodovací pravomocí.
Pravidla a zásady rejstříku jsou stanoveny v interinstitucionální dohodě uzavřené mezi Parlamentem, Radou a Komisí.