Register transparentnosti je databáza „zástupcov záujmových skupín“ (ako sú organizácie, združenia, skupiny a samostatne zárobkovo činné osoby), ktorí vykonávajú činnosti s cieľom ovplyvňovať politiku a rozhodovací proces EÚ.
Jeho cieľom je informovať verejnosť o tom, aké záujmy sú zastupované na úrovni EÚ, kto ich zastupuje a v koho mene, ako aj o zdrojoch vyčlenených na tieto činnosti (vrátane finančnej podpory, darov, sponzorstva atď.). Register má tieto kľúčové prvky:
- verejné webové sídlo na účely registrácie aktuálnych informácií o činnosti zástupcov záujmových skupín na úrovni EÚ,
- kódex správania, ktorým sa riadi styk zástupcov záujmových skupín s inštitúciami EÚ,
- mechanizmus podávania sťažností, prostredníctvom ktorého možno podať podnet na začatie administratívneho vyšetrovania prípadov porušenia kódexu správania zaregistrovanými zástupcami záujmových skupín.
Otvorený dialóg
Európsky parlament, Rada Európskej únie a Európska komisia konajú v rámci pravidelného dialógu so zástupcami záujmových skupín a občianskou spoločnosťou otvoreným a transparentným spôsobom.
Tieto inštitúcie EÚ sa dostávajú do styku so širokým spektrom organizácií a skupín zastupujúcich špecifické záujmy. Ide o legitímnu a nevyhnutnú súčasť rozhodovacieho procesu, ktorou sa zabezpečuje, aby politiky EÚ odrážali skutočné potreby spoločnosti.
Tento proces však musí byť otvorený, aby sa umožnila riadna verejná kontrola a zabezpečila zodpovednosť inštitúcií EÚ voči európskym občanom.
Čím je tento proces otvorenejší, tým jednoduchšie je zabezpečiť vyvážené zastúpenie všetkých záujmových skupín a zabrániť neprimeranému tlaku alebo privilegovanému prístupu určitých subjektov k informáciám či osobám s rozhodovacou právomocou.
Pravidlá a zásady, ktorými sa register riadi, sú stanovené v medziinštitucionálnej dohode medzi Parlamentom, Radou a Komisiou.