EU Login je avtentikacijska storitev Evropske komisije. Pooblaščeni uporabniki lahko z istim elektronskim naslovom in geslom dostopajo do številnih spletnih storitev Komisije.
Register za preglednost vsebuje javno dostopne informacije, edina izjema so nekateri osebni podatki, ki se predložijo v postopku registracije in niso objavljeni.
EU Login krepi varnost dostopa z uporabo tehnologije, ki so jo razvili in jo redno vzdržujejo strokovnjaki za varnost.
Po zaslugi EU Login dostop do podatkov o registraciji temelji na varnejši metodi individualne identifikacije.
Za komunikacijo z vami ne bomo več uporabljali elektronskega naslova.
Komunikacija z registrom za preglednost oziroma osebjem registra poteka prek strani z omejenim dostopom.
Za avtentikacijo svoje identitete boste potrebovali račun EU Login, da boste lahko oddali vlogo za vpis v register, posodobili obstoječo registracijo, vložili pritožbo ali stopili v stik z nami.
Za registracijo organizacije potrebujete račun EU Login.
Račun ustvarite tako:
- V meniju spletišča na glavni strani registra za preglednost izberite Registriraj novo organizacijo. Preusmerjeni boste na stran EU Login.
Če niste preusmerjeni, pojdite neposredno na stran EU Login.
Izberite Ustvari račun ali preprosto vnesite svoj elektronski naslov, izberite Naprej in sledite navodilom.
Ko ustvarite račun EU Login, se lahko vrnete v register za preglednost, uporabite poverilnice EU Login za prijavo in dostop do strani z omejenim dostopom in začnete postopek registracije.
Vsak račun EU Login je povezan s posameznikom in njegovim elektronskim naslovom. Oseba s tem elektronskim naslovom postane prva (privzeta) oseba s pravico dostopa do registracije. Te informacije bodo po potrditvi prikazane v razdelku 6 registracije („Osebe z dostopom do registracije“).
Sistem omogoča dostop do strani z omejenim dostopom/registracije najmanj dvema in največ šestim različnim uporabnikom (eden od njih ste vi: oseba, ki izpolnjuje obrazec vloge).
Po potrebi v razdelku 6 obrazca navedite elektronske naslove vseh dodatnih oseb (dovoljenih jih je največ šest). Vsaka od teh oseb potrebuje svoj račun EU Login za dostop do strani z omejenim dostopom/registracije.
Ko boste na glavni strani registra za preglednost izbrali Registriraj svojo organizacijo, boste preusmerjeni na stran EU Login. Za prijavo in dostop do strani z omejenim dostopom uporabite poverilnice EU Login in začnite postopek registracije.
Ob koncu postopka registracije bo sistem vaš račun EU Login samodejno povezal z registracijo, ki ste jo dokončali, in vam omogočil dostop do prihodnjih posodobitev (o morebitnih posodobitvah bodo obveščene osebe, navedene v razdelku 6 obrazca za registracijo).
Vsak račun EU Login je povezan s posameznikom in njegovim elektronskim naslovom. Oseba s tem elektronskim naslovom postane prva (privzeta) oseba s pravico dostopa do strani z omejenim dostopom/registracije. Te informacije bodo po potrditvi navedene v razdelku 6 registracije („Osebe z dostopom do registracije“).
Dostop do strani z omejenim dostopom/registracije imata lahko najmanj dve in največ šest različnih oseb (ena od njih ste vi: oseba, ki izpolnjuje obrazec za registracijo).
Po potrebi v razdelku 6 registracije navedite elektronske naslove dodatnih oseb (dovoljenih je največ šest). Vsaka od teh oseb potrebuje svoj račun EU Login za dostop do strani z omejenim dostopom/registracije.
Za dostop do svoje registrirane organizacije v registru za preglednost potrebujete račun EU Login. To pomeni, da morata biti vaše ime in elektronski naslov na seznamu v razdelku 6 registracije („Osebe z dostopom do registracije“).
Če niste na tem seznamu in potrebujete dostop do strani z omejenim dostopom/registracije, mora ena od drugih oseb, ki ima dostop, na ta seznam dodati vaše ime in elektronski naslov.
Dostop do strani z omejenim dostopom/registracije imata lahko najmanj dva in največ šest uporabnikov.
Za dostop do registracije svoje organizacije v registru za preglednost ali odobritev dostopa do registracije potrebujete račun EU Login. To pomeni, da morata biti vaše ime in elektronski naslov na seznamu v razdelku 6 registracije („Osebe z dostopom do registracije“).
Če potrebujete dostop do registracije, mora ena od drugih oseb, ki imajo dostop, na seznam v razdelku 6 registracije dodati vaše ime in elektronski naslov.
Sistem omogoča dostop do strani z omejenim dostopom/registracije najmanj dvema in največ šestim različnim uporabnikom.
Tudi če sta bila vaše ime in elektronski naslov dodana na seznam v razdelku 6 („Osebe z dostopom do registracije“), za dostop do strani z omejenim dostopom/registracije še vedno potrebujete račun EU Login. Če ga nimate, ga morate ustvariti.
- V meniju spletišča na glavni strani registra za preglednost izberite Posodobi registracijo. Preusmerjeni boste na stran EU Login.
Če niste preusmerjeni, pojdite neposredno na stran EU Login.
- Izberite Ustvari račun ali preprosto vnesite svoj elektronski naslov in izberite Naprej, da ustvarite nov račun EU Login. Sledite navodilom.
Potem ko ustvarite račun EU Login, se lahko vrnete na stran za prijavo in se prijavite s svojimi poverilnicami EU Login.
Za dostop do svoje registrirane organizacije v registru za preglednost ali odobritev dostopa do registracije potrebujete račun EU Login. To pomeni, da morata biti vaše ime in elektronski naslov na seznamu v razdelku 6 registracije („Osebe z dostopom do registracije“).
Ta seznam vsebuje osebe, ki imajo dostop do registracije. Če potrebujete dostop do strani z omejenim dostopom/registracije, mora ena od oseb, ki imajo dostop, na seznam za dostop dodati vaše ime in elektronski naslov.
Sistem dopušča dostop do strani z omejenim dostopom/registracije najmanj dvema in največ šestim različnim uporabnikom.
Če imate račun EU Login in ste na seznamu za dostop organizacije, boste po tem, ko boste v meniju spletišča na glavni strani registra za preglednost izbrali Posodobi registracijo, preusmerjeni na stran EU Login. Za dostop do strani z omejenim dostopom/registracije uporabite svoje poverilnice EU Login.
Isti račun EU Login lahko povežete z več registracijami. To pomeni, da lahko isti račun EU Login uporabite za dostop do strani z omejenim dostopom/registracij dveh ali več organizacij.
Računov EU Login ni mogoče združiti, saj sta povezana z različnima elektronskima naslovoma, torej v tehničnem smislu z dvema različnima osebama. Je pa mogoče enega od teh dveh računov EU Login povezati z obema registracijama.
To storite tako:
Odgovorni ste za dve registraciji: organizacijo A in organizacijo B, ki sta vpisani v register za preglednost. V registraciji organizacije A ste na primer navedeni kot „oseba, zadolžena za odnose z EU“, v registraciji organizacije B pa kot „kontaktna oseba“.
Organizacija A:
oseba, zadolžena za odnose z EU, elektronski naslov: xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com)
Organizacija B:
kontaktna oseba, elektronski naslov: xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com)
Za dostop do obeh registracij želite uporabljati le en račun EU Login (povezan z naslovom xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com)).
Kaj morate storiti:
- prijavite se za dostop do strani z omejenim dostopom/registracije organizacije B z uporabo računa EU Login, povezanega z naslovom xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) (ker je ta naslov naveden v registraciji organizacije B),
- dodajte naslov xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com) na seznam v razdelku 6 („Osebe z dostopom do registracije“).
Če želite tudi izbrisati svoj naslov xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) iz registracije organizacije B:
- se prijavite za dostop do strani z omejenim dostopom z uporabo računa EU Login, povezanega z naslovom xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com) (IN NE z naslovom xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com)),
- v razdelku „Moje registracije“ izberite registracijo organizacije B,
- s seznama v razdelku 6 izbrišite naslov xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com).
Na strani z omejenim dostopom izberite „Moje registracije“ za prikaz vseh organizacij, s katerimi je povezan vaš račun EU Login.
Na strani EP o akreditaciji morate zaprositi za vstop v prostore Evropskega parlamenta. Za upravljanje zahtev za vstop v Evropski parlament se ni treba prijaviti za dostop do strani z omejenim dostopom/registracije v registru za preglednost.
Več informacij je na voljo na strani EP o akreditaciji.
Sistem bo samodejno omogočil dostop do računov EU Login, povezanih z elektronskimi naslovi:
- kontaktne osebe,
- osebe s pravno odgovornostjo,
- osebe, zadolženi za odnose z EU,
- osebe, ki izpolni obrazec za registracijo (če to ni ena od oseb, navedenih zgoraj).
Ti elektronski naslovi bodo samodejno prikazani na seznamu organizacije „Osebe z dostopom do registracije“ v razdelku 6. Navedete lahko tudi dodatne elektronske naslove. Dostop do strani z omejenim dostopom/registracije imata lahko najmanj dva in največ šest uporabnikov.
Če potrebujete dostop za več oseb, v razdelku 6 obrazca za registracijo navedite njihove elektronske naslove. Vsaka od teh oseb potrebuje svoj račun EU Login za dostop do strani z omejenim dostopom/registracije.
Račun EU Login lahko povežete z eno ali več organizacijami, navedenimi v registru.
Iz registracije organizacije, ki jo zapuščate, izbrišite svoje ime in elektronski naslov, povezan s to organizacijo. Ker mora biti registracija posodobljena, to storite takoj po odhodu iz organizacije.
Tega ne morete storiti sami.
Zaprositi boste morali:
- eno od oseb, ki imajo dostop do strani z omejenim dostopom/organizacije, ki jo zapuščate, da vaš elektronski naslov izbriše s seznama za dostop,
- nekoga, ki ima dostop do strani z omejenim dostopom/organizacije, ki ste se ji pridružili, da na seznam za dostop doda vaš elektronski naslov.
Registrirajo naj se zastopniki interesov. To pomeni vsaka organizacija ali posameznik, ki izvaja dejavnosti, zajete v registru.
Dejavnosti, ki v registru niso zajete, vključujejo zagotavljanje pravnega in drugega strokovnega svetovanja, spontana srečanja, predložitev prispevkov in sestanke, ki so del upravnih postopkov, udeležbo socialnih partnerjev v socialnem dialogu ter odgovarjanje na zahteve institucij po stvarnih informacijah in strokovnem znanju.
Spremljanje razvoja zakonodaje ali politik EU za akademske ali novinarske namene, zaradi osebnega interesa ali za uveljavljanje določene pravice (npr. intervjuji raziskovalcev ali novinarjev o prihodnji zakonodaji ali priprava na vlaganje peticij pri Evropskem parlamentu) ni zajeto.
Posamezniki, ki izvajajo dejavnosti izključno v svojem imenu in niso povezani z drugimi, se ne štejejo za zastopnike interesov.
Nekaterim organom, kot so javni organi držav članic in držav nečlanic EU, združenja in mreže javnih organov, medvladne organizacije, politične stranke, cerkve in verska združenja ali skupnosti ter svetovnonazorske in nekonfesionalne organizacije, razen nekaterih izjem, se ni treba registrirati.
Popoln seznam dejavnosti, ki niso zajete v registru, je naveden v Medinstitucionalnem sporazumu (člen 4).
Če so v registru zajete le nekatere vaše dejavnosti, navedite le te dejavnosti.
V registru so zajete vse dejavnosti, ki se izvajajo za vplivanje na oblikovanje ali izvajanje politike ali zakonodaje EU ali na postopke odločanja institucij EU, razen nekaterih točno določenih dejavnosti iz Medinstitucionalnega sporazuma (člen 4).
Te dejavnosti lahko vključujejo:
- organizacijo srečanj, konferenc in dogodkov ali sodelovanje na njih,
- prispevanje k javnim posvetovanjem, obravnavam ali drugim podobnim pobudam ali sodelovanje pri njih,
- organiziranje komunikacijskih kampanj, platform, mrež ali civilnih pobud,
- pripravo ali naročilo dokumentov o politikah in stališčih, javnomnenjskih raziskav, anket, odprtih pisem ali raziskav.
Za zastopanje interesov gre tudi, kadar osebe, ki delajo na področju javnih zadev, dejavno zbirajo podatke s spremljanjem cikla zakonodajnega odločanja. To je treba navesti ob registraciji, zlasti kadar so vzpostavljeni neposredni stiki z institucijami.
Če šele začenjate ali pripravljate dejavnosti vplivanja, morate biti sposobni navesti konkretne podrobnosti o njih.
Več informacij je na voljo v smernicah (del II.1).
Registracija je prostovoljna za vse, ki izvajajo dejavnosti zastopanja interesov (glej člena 3 in 6 Medinstitucionalnega sporazuma in smernice – del II.1).
Vendar morate biti registrirani za izvajanje nekaterih dejavnosti, za katere institucije EU zahtevajo predhodno registracijo, kot so sestajanje z nekaterimi nosilci odločitev ali višjim osebjem institucij EU, nastopanje v vlogi govorcev na javnih dogodkih v Evropskem parlamentu ali pridružitev strokovnim skupinam Evropske komisije. Da bi se spodbujali pregledni in etični odnosi z zastopniki interesov, institucije EU določijo nekatere pogoje za sodelovanje z njimi. To je načelo „pogojenosti“. V skladu s tem načelom se morajo zastopniki interesov registrirati, če želijo izvajati nekatere dejavnosti.
Ukrepi glede pogojenosti so pravila, ki jih sprejme posamezna institucija in na podlagi katerih so nekatere dejavnosti zastopnikov interesov pogojene z vpisom v register za preglednost. Ta pravila so objavljena na strani Pogojenost.
Institucije lahko sprejmejo dopolnilne ukrepe glede preglednosti, da bi več posameznikov in organizacij spodbudile k registraciji, s čimer bi se povečala preglednost. Za upravičenost do teh ukrepov registracija ni potrebna.
Primeri dopolnilnih ukrepov glede preglednosti so objava sestankov med nosilci odločitev in zastopniki interesov s strani institucij, spodbude za olajšanje sodelovanja zastopnikov interesov v javnih posvetovanjih in prilagojena informativna opozorila, na katera se lahko zastopniki interesov prijavijo v obrazcu za registracijo.
Vsi ukrepi glede pogojenosti in dopolnilni ukrepi glede preglednosti, ki so jih sprejele tri glavne institucije EU (Parlament, Komisija, Svet), so objavljeni na strani Pogojenost.
Na tej strani so navedeni tudi ukrepi drugih institucij EU in držav EU (ki zajemajo interakcije zastopnikov interesov z njihovimi stalnimi predstavništvi v EU), če so bili priglašeni.
Da, registrirajte se, če izvajate dejavnosti, zajete v registru. Zastopniki interesov se morajo registrirati ne glede na to, ali so posameznik ali organizacija, ne glede na vrsto in velikost organizacije ter ne glede na komunikacijske kanale, ki jih uporabljajo za svoje dejavnosti.
Posamezniki, ki izvajajo dejavnosti izključno v svojem imenu in niso povezani z drugimi, se ne štejejo za zastopnike interesov.
Organizacije, ki imajo sedež ali delujejo v več državah (npr. multinacionalke, nevladne organizacije s podružnicami v različnih državah ali regijah), naj svoje dejavnosti zastopanja interesov registrirajo le enkrat. V praksi je najprimernejši subjekt za registracijo običajno podružnica ali urad, zadolžen za odnose z EU, saj se tako zajamejo še drugi deli organizacije. Ob registraciji navedite, kateri deli vaše organizacije so vključeni v registracijo.
Več informacij je na voljo v smernicah (del II.2).
Da, stranke naj se registrirajo, saj dejavnosti, zajete v registru, izvajajo prek posrednika. Ob registraciji morate navesti informacije o teh posrednikih, kot so svetovalne službe ali odvetniške pisarne, ki dejavnosti izvajajo v vašem imenu.
Več informacij je na voljo v smernicah (del II.5, razdelek 14).
Načeloma ne. Če ob registraciji navedete vse potrebne informacije o svojih članih, povezanih družbah ali hčerinskih družbah, se tem ni treba registrirati.
Če pa ste član, hčerinska družba ali povezana družba registriranega zastopnika interesov in svoje dejavnosti zastopanja interesov izvajate neodvisno od registrirane krovne organizacije, se registrirajte posamično.
Da, registrirajte se, če izvajate dejavnosti, zajete v registru, ne glede na lokacijo vaše pisarne. Navesti boste morali podrobnosti o vaši pisarni, odgovorni za odnose z institucijami EU (če jo imate).
Da, enkratna registracija zajema vse dejavnosti, ki vključujejo Evropski parlament, Svet in Komisijo. Če vaše dejavnosti vključujejo drugo institucijo EU, se registrirajte in navedite vse ustrezne informacije o teh dejavnostih.
Samostojni odvetniki in odvetniške pisarne naj se registrirajo, če dejavnosti, zajete v registru, izvajajo v lastnem imenu ali v imenu svojih strank. Ob registraciji morate navesti informacije o strankah, ki jih zastopate v zvezi s temi dejavnostmi.
Ni se vam treba registrirati, če zagotavljate pravno in drugo strokovno svetovanje v naslednjih primerih.
- Svetovanje vključuje zastopanje strank v spravnih postopkih ali postopkih mediacije, namenjenih rešitvi spora brez pravosodnih ali upravnih organov.
- Strankam se svetuje za pomoč pri zagotavljanju skladnosti njihovih dejavnosti z obstoječim pravnim okvirom.
- Svetovanje vključuje zastopanje strank in varovanje njihovih temeljnih ali procesnih pravic (kot so pravica do zaslišanja, pravica do poštenega sojenja in pravica do obrambe v upravnih postopkih) ter dejavnosti, ki jih izvajajo odvetniki ali drugi strokovnjaki, udeleženi pri zastopanju strank in varovanju njihovih temeljnih ali procesnih pravic.
Da, morate se registrirati, če je cilj sestanka razpravljati o oblikovanju ali izvajanju politike ali zakonodaje ali o postopkih odločanja institucij EU in po možnosti nanje vplivati. Če ne boste registrirani, se ne boste mogli sestati s komisarjem ali predstavniki njegovega kabineta.
Za vse druge scenarije ali dejavnosti, ki niso zajete, se obrnite na kabinet zadevnega komisarja.
Če boste na sestanek pripeljali stranke, morajo biti tudi te vpisane v register za preglednost. Če pa boste s seboj pripeljali članske organizacije kot krovno združenje in ste predložili informacije o svojem članstvu, se jim ni treba registrirati. Če bodo na sestanku zastopale lastne interese svoje organizacije, se morajo registrirati posamično.
Ne, ne zajema dejavnosti lobiranja, ki se izvajajo na nacionalni ravni. Take dejavnosti lahko spadajo na področje uporabe nacionalne zakonodaje o nacionalnem lobiranju.
Zastopniki interesov se morajo registrirati, če se bodo sestali s stalnim predstavnikom ali namestnikom stalnega predstavnika vlade države članice EU pri EU, kadar ta uradnika delujeta v vlogi predsedstva Sveta. To velja med predsedovanjem in šest mesecev pred tem.
Od julija 2021 države članice EU, ki predsedujejo Svetu, na spletišču zadevnega predsedovanja ustvarijo namensko stran, ki odraža to zavezo.
Prav tako lahko vsaka država članica v skladu z nacionalnim pravom in pristojnostmi sprejme dodatne ukrepe glede pogojenosti ali dopolnilne ukrepe glede preglednosti v zvezi s svojim stalnim predstavništvom pri EU.
Ti ukrepi so objavljeni na spletišču registra za preglednost. Več informacij je na voljo v smernicah (del I.3).
Za sestanek s poslancem Evropskega parlamenta se morate registrirati. Poslanci Evropskega parlamenta na podlagi podatkov iz registra za preglednost objavljajo informacije o dogovorjenih sestankih z zastopniki interesov o parlamentarnih dejavnostih na svojih profilih na spletišču Evropskega parlamenta.
Če ste nekdanji poslanec Evropskega parlamenta ali zaposlujete nekdanjega poslanca Evropskega parlamenta, je pomembno, da poznate nekatera pravila. Ta pravila vključujejo šestmesečno obdobje mirovanja ob koncu mandata poslanca Evropskega parlamenta, v katerem ta ne sme lobirati pri svojih kolegih v Parlamentu. Poslanci v Parlamentu morajo upoštevati to obdobje mirovanja. Nekdanji poslanci lahko registrirajo svoje dejavnosti zastopanja interesov in zaprosijo za vstop v prostore Parlamenta šele po izteku tega obdobja mirovanja.
Registrirani morate biti:
- če ste govornik, moderator, napovedovalec, govorec, član okrogle mize ali sodelavec na parlamentarnem dogodku,
- če kot zastopnik interesov sodelujete pri organizaciji dogodka, ki ga je z logističnega, praktičnega ali finančnega vidika odobril parlamentarni organ ali politična skupina.
Če na dan dogodka ne boste registrirani ali bo vaša registracija začasno preklicana, se dogodka ne boste mogli udeležiti. Registrirati se morate dovolj zgodaj pred dogodkom, vaša registracija pa mora biti potrjena.
V registraciji v razdelku „Dejavnosti na področju komuniciranja“ navedite datum in naslov dogodka.
Registrirate se lahko, če na obrazcu za registracijo jasno navedete, da izvajate dejavnosti, zajete v registru, pri izvajanju teh dejavnosti upoštevate kodeks ravnanja in vložite vlogo za registracijo.
Vaš vnos bo viden javnosti, ko bomo preverili in potrdili vašo registracijo.
Ne, registracija je brezplačna.
Zagotoviti morate:
- informacije o svoji organizaciji: ime, vrsto organizacije, kontaktne podatke, cilje in poslanstvo, članstvo,
- informacije o interesih, ki jih zastopate, ter specifični zakonodaji in politikah EU, na katere se nanašajo vaše dejavnosti,
- finančne informacije, odvisno od narave zastopanih interesov.
Te informacije morajo biti popolne, najnovejše, točne in nezavajajoče.
Več informacij je na voljo v smernicah (del I.5).
Register je javen. Vendar se ne objavijo vse informacije, ki jih zagotovite, zlasti ne osebni podatki, kot so elektronski naslovi in imena kontaktnih oseb. Polja, označena z znakom prečrtanega očesa, niso javna.
Več informacij o obdelavi vaših osebnih podatkov je na voljo v obvestilu o varstvu podatkov.
Nove organizacije morajo zagotoviti ocene za tekoče poslovno leto, kot so informacije o morebitnih nepovratnih sredstvih EU, ki so jih prejele. Če zastopate stranke ali uporabljate storitve posrednikov, vendar še niste zaključili računov, morate navesti le imena teh strank ali posrednikov.
Možnost „novoustanovljeni subjekt“ lahko izberete le v prvih dveh letih registracije. Več informacij je na voljo v smernicah (del II.5, razdelek 14).
Ob registraciji morate izbrati interese, ki jih zastopate kot organizacija ali samozaposlena oseba. Izbirate lahko med naslednjimi možnostmi:
- spodbujate lastne interese ali kolektivne interese svojih članov;
- spodbujate interese svojih strank;
- ne zastopate poslovnih interesov.
Izbira interesov, ki jih zastopate, ni povezana z vašim pravnim statusom. Ni na primer nujno, da neprofitne organizacije izberejo možnost „Ne zastopam poslovnih interesov“.
Izbrani interesi morajo odražati namen vaših dejavnosti, ki vključujejo institucije EU in v imenu katerih delujete.
Odvetniška ali zdravniška zbornica na primer običajno spodbuja kolektivne interese pravnih ali zdravstvenih poklicev in svojih članov (ki so samozaposleni odvetniki ali zdravniki in/ali posameznik ali organizacija v pridobitni dejavnosti). Prav tako krovna združenja takih odvetniških ali zdravniških zbornic na ravni EU običajno zastopajo kolektivne interese svojih članskih združenj in navsezadnje tudi članov teh združenj oziroma zbornic.
Podjetje, ki deluje na področju javnih zadev, ima na primer pogodbo s tretjo osebo za spodbujanje njenih interesov, ki vključujejo institucije EU, tako da naj izbere možnost „Spodbujam interese strank“.
Možganski trust, katerega glavni namen je zavzemati se za družbena vprašanja v javnem interesu na področju socialnih stanovanj, naj na primer navede, da ne zastopa poslovnih interesov.
Več informacij je na voljo v smernicah (del II.5 – razdelek 8).
Zagotoviti morate:
- podrobnosti o vseh nepovratnih sredstvih EU, ki ste jih prejeli in so prispevala k stroškom poslovanja v zadevnem poslovnem letu (organ in program financiranja),
- oceno letnih stroškov dejavnosti, ki so zajete v registru,
- imena posrednikov, ki jih uporabljate, in stroške posameznega posrednika za ustrezne dejavnosti.
Vsi zneski morajo biti v eurih.
Zagotoviti morate:
- podrobnosti o vseh nepovratnih sredstvih EU, ki ste jih prejeli in so prispevala k stroškom poslovanja v zadevnem poslovnem letu (organ in program financiranja),
- znesek prihodkov za posamezno stranko (skupaj z njenim imenom in politikami, na katere se nanašajo dejavnosti).
Skupne letne prihodke, ustvarjene z dejavnostmi, zajetimi v registru, bomo ocenili samodejno.
Informacije v zvezi z dejavnostmi zastopanja interesov, ki se izvajajo v imenu vlade ali javnega organa zunaj EU.
Vsi zneski morajo biti v eurih.
Zagotoviti morate:
- podrobnosti o vseh nepovratnih sredstvih EU, ki ste jih prejeli in so prispevala k stroškom poslovanja v zadevnem poslovnem letu (organ in program financiranja),
- skupni letni proračun in glavne vire financiranja po kategorijah (javna sredstva, nepovratna sredstva, donacije, prispevki članov itd.),
- vse finančne prispevke vaši organizaciji in vse dejavnosti zastopanja interesov, ki vključujejo posameznike ali organizacije iz držav nečlanic EU,
- znesek vsakega prejetega prispevka, ki presega 10 000 EUR in 10 % vašega skupnega proračuna, ter ime osebe, ki je prispevala.
Vsi zneski morajo biti v eurih.
Da, register omogoča, da dva zastopnika interesov navedeta iste odhodke (t. i. dvojno štetje). S tem se preprečijo prenizke ocene navedenih finančnih odhodkov.
Prvi zastopnik interesov lahko navede stroške dejavnosti. Drugi zastopnik interesov lahko navede enak znesek, ki ga je prejel od prvega zastopnika interesov kot promet (od strank) ali kot proračun (iz članarin).
Vaše podjetje na primer sklene pogodbo za svetovanje na področju javnih zadev v vrednosti 50 000 EUR. Ta znesek bo v registru prikazan dvakrat:
- v oceni letnih stroškov dejavnosti vašega podjetja, zajetih v registru,
v prihodkih od storitev svetovanja na področju javnih zadev za stranke.
Svetujemo, da v ocenah (stroški, promet ali prihodek od strank) ne upoštevate DDV, saj je to davek in ne strošek, ki izhaja iz dejavnosti na področju javnih zadev. Prav tako se lahko DDV uporablja po različnih stopnjah ter se lahko v državah EU in drugih državah odmerja različno.
Registracijo morate posodobiti vsaj enkrat letno.
Informacije v registru so javne, pri čemer jih skrbno pregledujejo deležniki, akademiki, študenti, novinarji, posamezniki in drugi. Zato je v vašem interesu, da svojo registracijo redno pregledujete in posodabljate.
Registracijo morate posodobiti vsaj enkrat letno. Priporočamo pa, da celotno registracijo pregledate vsaj dvakrat letno in tako zagotovite, da so navedene informacije najnovejše in ustrezne.
Prav tako razmislite o posodobitvi registracije takoj, ko informacije, ki ste jih v njej navedli, postanejo zastarele ali netočne (npr. zaradi sprememb v strukturi, osebju ali dejavnostih).
V okviru nadzora kakovosti podatkov lahko kadar koli stopimo v stik z vami in vas prosimo, da posodobite svojo registracijo.
Za posodobitev se morate prijaviti. Dele registracije lahko posodobite kadar koli, če želite posodobiti ali popraviti informacije v posameznem razdelku, na primer spremeniti kontaktno osebo ali ime organizacije. To je delna posodobitev.
Po zaključku poslovnega leta morate izvesti (popolno) letno posodobitev, da lahko zagotovite finančne informacije za zadevno leto:
- letna posodobitev se enkrat letno zahteva od vseh registracijskih zavezancev,
- rok je eno leto po datumu registracije in nato eno leto po datumu letne posodobitve,
- po potrebi lahko popolno (letno) posodobitev med letom izvedete večkrat, pri čemer se bo vsakič spremenil naslednji rok,
- na potrebno posodobitev vas (vse osebe z dostopom do registracije) bomo opomnili štiri in dva tedna pred rokom,
- če registracije ne boste posodobili do roka, bo vaša registracija začasno preklicana in nato dva tedna po roku izbrisana,
- ta postopek je samodejen in ga ni mogoče spremeniti.
Registracijo lahko kadar koli izbrišete, na primer ker se je dejavnost zaključila ali ker ne želite več vplivati na odločanje v EU.
Po prijavi pojdite v zavihek „Registriraj ali posodobi“, kjer je na voljo možnost za izbris.
Ko boste želeli navesti ustrezne dejavnosti, se boste lahko ponovno registrirali.
Registracija morda ni vidna ali je bila izbrisana, ker:
- nove registracije še nismo potrdili,
- zastopnik interesov ni izvedel obvezne letne posodobitve,
- zastopnik interesov ni odgovoril na našo zahtevo po posodobitvi registracije.
Glej seznam začasno preklicanih registracij.
Ponovno se lahko registrirate, če izvajate dejavnosti, zajete v registru, in upoštevate kodeks ravnanja. Ko bo vaša registracija potrjena, boste prejeli novo registracijsko številko.
Več informacij je na voljo v smernicah.
Za avtentikacijo uporabnikov uporabljamo EU Login. Za dostop do strani z omejenim dostopom in registracije morate uporabiti svoje poverilnice EU Login.
Če ste pozabili geslo EU Login, se obrnite na službo za pomoč uporabnikom EU Login.
Če so se kontaktne osebe spremenile, na primer ker so zapustile organizacijo, posodobite registracijo. Elektronske naslove oseb, ki so zapustile vašo organizacijo, morate izbrisati iz razdelka 6 registracije („Osebe z dostopom do registracije“).
Osebe z dostopom do registracije se morajo zavedati, da nihče drug nima dostopa do registracije. Zato je pomembno, da se njihovi podatki po potrebi posodobijo, s čimer se zagotovi neprekinjeno poslovanje.
Te informacije posodobite, na primer po združitvi ali prevzemu, takoj ko pride do spremembe. To lahko storite v okviru možnosti letne posodobitve ali ustvarite novo registracijo in izbrišete prejšnjo. Te posodobitve ni mogoče izvesti kot delno posodobitev.
Kodeks ravnanja je sklop etičnih pravil in načel ter pravil in načel ravnanja, ki jih morajo upoštevati vsi registracijski zavezanci, da se zagotovijo enaki konkurenčni pogoji pri dejavnostih zastopanja interesov, ki vključujejo institucije EU. Ob registraciji se morate zavezati upoštevanju teh pravil in načel.
Glej stran Kodeks ravnanja. Kodeks je priložen tudi Medinstitucionalnemu sporazumu (Priloga I).
Če ste stranka ali posrednik, morate zagotoviti, da so registrirane vse pogodbene stranke v pogodbenem razmerju med stranko in posrednikom. Pri oddaji nekaterih nalog v zunanje izvajanje tretjim osebam, ki niso registrirane za dejavnosti, zajete v registru, morate zagotoviti, da izpolnjujejo etične standarde, enakovredne tistim, ki veljajo za vas.
O svoji zavezanosti upoštevanju kodeksa ravnanja morate obvestiti tudi svoje zaposlene, ki izvajajo dejavnosti, zajete v registru.
Poleg tega morate vse registrirane stranke ali člane, ki jih zastopate v okviru zajetih dejavnosti, obvestiti o njihovi zavezanosti upoštevanju kodeksa ravnanja.
V skladu s kodeksom ravnanja morajo zastopniki interesov zagotoviti, da so informacije, ki jih zagotovijo v registru, popolne, najnovejše, točne in nezavajajoče.
Registracijo potrdimo in objavimo, potem ko potrdimo, da je zastopnik interesov upravičen in da informacije izpolnjujejo veljavne zahteve. Izvajamo tudi redne preglede kakovosti, da bi odkrili morebitne netočnosti, napake ali izpuste.
Če menimo, da registracija vsebuje netočne informacije, stopimo v stik z zadevnim zastopnikom interesov in zahtevamo posodobitev ali pojasnilo. Sprejemamo in obravnavamo tudi pritožbe zaradi domnevnega neupoštevanja kodeksa ravnanja s strani registracijskega zavezanca. Poleg tega izvajamo preiskave na lastno pobudo, da bi zagotovili kakovost podatkov v registru.
Spremljamo vsebino registra in lahko preučimo pritožbo o tem, da registracijski zavezanec ne upošteva kodeksa ravnanja. Preiskave lahko izvedemo tudi na lastno pobudo, kadar obstajajo informacije o tem, da registracijski zavezanec ni več upravičen do registracije.
Podrobnosti o teh postopkih so navedene v Prilogi III k Medinstitucionalnemu sporazumu.
Če ugotovimo, da niste upravičeni do registracije, ker ne upoštevate kodeksa ravnanja, bomo vašo registracijo izbrisali.
Odvisno od resnosti zadeve vam lahko za določeno obdobje tudi prepovemo ponovno registracijo in ta ukrep objavimo na spletišču registra. V takem primeru imate pravico, da pri upravnem odboru registra vložite utemeljen zahtevek za pregled sprejetega ukrepa.
Več informacij je na voljo v Prilogi III k Medinstitucionalnemu sporazumu.
Pritožbe lahko vložijo registracijski zavezanci ali kdor koli drug. Pritožbo lahko vložite s spletnim obrazcem na strani z omejenim dostopom/registraciji ali na spletišču registra. Za dostop do strani z omejenim dostopom/registracije in obrazca je potreben EU Login.
Pritožbe morajo:
- biti vložene pisno z obrazcem za pritožbo, ki je na voljo na našem spletišču,
- vsebovati navedbo zadevnega registracijskega zavezanca in biti jasno formulirane,
- biti podprte z zadostnimi dokazi, da kodeks ravnanja ni bil upoštevan,
- biti vložene v enem letu od domnevnega neupoštevanja kodeksa,
- vključevati vaše ime in kontaktne podatke.
Če bomo ugotovili, da je vaša pritožba dopustna, bomo začeli preiskavo ter o tem obvestili vas in zadevnega registracijskega zavezanca.
Če bomo ugotovili, da je pritožba dopustna, vam bomo poslali kopijo pritožbe in vas prosili, da v določenem roku predložite obrazložen odgovor.
Morda vas bomo pozvali k predložitvi dodatnih informacij, pri čemer bomo vse informacije, ki jih boste označili kot občutljive, obravnavali kot zaupne. Pred sprejetjem kakršne koli odločitve boste imeli možnost ustrezno izraziti svoje mnenje. Pričakujemo, da boste med preiskavo sodelovali lojalno in konstruktivno.
Glej stran Upravljanje.
Glej stran Statistični podatki.
Stran Iskanje omogoča iskanje po registru po ključnih besedah in z uporabo drugih meril. Uradni portal EU za evropske podatke (data.europa.eu) zagotavlja pretekle podatke iz registra (od leta 2015).
Letno poročilo o delovanju registra je ključni vir statističnih podatkov in informacij o registru, njegovi vsebini ter z njim povezanih ukrepih in razvoju. Glej prejšnja letna poročila.
Če ste novinar, se v zvezi s svojim vprašanjem obrnite na tiskovno službo ustrezne institucije:
- službo za odnose z javnostmi Evropskega parlamenta,
- službo za odnose z javnostmi Sveta,
- službo za odnose z javnostmi Komisije.
Če ste študent ali raziskovalec, nam z uporabo obrazca za stik z nami pošljite kratek opis svoje raziskave in vprašanja sekretariatu (potrebna je avtentikacija z EU Login).
Obrazec za stik z nami lahko uporabite tudi za druga vprašanja (potrebna je avtentikacija z EU Login).
Za pridobitev dostopa kot registrirani zastopnik interesov se obrnite neposredno na akreditacijsko službo Evropskega parlamenta. Za upravljanje akreditacije se vam ni treba prijaviti v register za preglednost.
Več informacij je na voljo na strani EP o akreditaciji.
Ne, Svet obiskovalcem ne izdaja stalnih izkaznic za vstop. Vstop v njegove prostore se odobri začasno in glede na potrebo po vstopu, zanj pa veljajo varnostna pravila Sveta. Kontakt:access [dot] generalconsilium [dot] europa [dot] eu (access[dot]general[at]consilium[dot]europa[dot]eu).
Ne, Komisija zunanjim obiskovalcem ne izdaja stalnih izkaznic za vstop. Vstop v njene prostore se odobri glede na potrebo po vstopu.
Če po pregledu vseh zgoraj navedenih vprašanj še vedno niste našli odgovora, ki ga iščete, lahko stopite v stik z nami prek naslednjega obrazca (potrebna je avtentikacija z EU Login).