ČASŤ I – VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE
1. ÚVOD
Medziinštitucionálna dohoda medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únie a Európskou komisiou (ďalej len „signatárske inštitúcie“) o povinnom registri transparentnosti (ďalej len „MID o registri transparentnosti“), ktorá nadobudla účinnosť 1. júla 2021, stanovuje pravidlá a zásady, ktorými sa riadi register transparentnosti. Tento register je verejná databáza zriadená na registráciu zástupcov záujmových skupín a ich činností vykonávaných s cieľom ovplyvniť tvorbu alebo vykonávanie politiky či právnych predpisov alebo rozhodovacie procesy inštitúcií EÚ.
Tieto usmernenia poskytujú zástupcom záujmových skupín, ktorí žiadajú o zápis do registra (ďalej len „žiadatelia“) a/alebo ktorí už majú zápis v registri (ďalej len „zaregistrované subjekty“), praktické informácie o registračných požiadavkách vrátane aktualizácií a o procese registrácie. Vysvetľujú aj pravidlá novej MID o registri transparentnosti, najmä pokiaľ ide o podmienenosť a iné opatrenia týkajúce sa transparentnosti (časť I oddiel 3), oprávnenosť a kódex správania pre zaregistrované subjekty (časť II).
Sekretariát registra sa zaväzuje neustále zlepšovať kvalitu obsahu registra a jeho používateľskú ústretovosť. Preto o týchto usmerneniach konzultoval so zainteresovanými stranami a bude ich aktualizovať tak často, ako to bude potrebné, aby sa zohľadnila spätná väzba zaregistrovaných subjektov a všetky aktualizácie systému. Usmernenia sú uverejnené na webovom sídle registra (ponuka: „Usmernenia“) vo všetkých úradných jazykoch EÚ.
Sekretariát vypracoval pre žiadateľov a zaregistrované subjekty zoznam najčastejších otázok, ktoré však nemôžu pokryť všetky situácie alebo problémy, ktoré by mohli vzniknúť. Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, pripomienky alebo návrhy, ktoré nie sú zahrnuté v najčastejších otázkach, môžete poslať otázku prihlásením sa do svojej „vyhradenej sekcie“ („Kontaktujte nás“ v ľavom stĺpci) alebo prostredníctvom formulára Kontaktujte nás (vyžaduje sa autentifikácia pomocou EU Login) – sekretariát vám odpovie čo najrýchlejšie.
Tieto usmernenia boli revidované a upravené podľa novej verzie registra transparentnosti, ktorá bola spustená 2. apríla 2024.
2. VYHLÁSENIE O ODMIETNUTÍ ZODPOVEDNOSTI
Register transparentnosti je hlavnou súčasťou politiky transparentnosti signatárskych inštitúcií, pokiaľ ide o zastupovanie záujmov zameraných na ovplyvňovanie tvorby alebo vykonávania politiky či právnych predpisov EÚ alebo rozhodovacie procesy EÚ.
Registrácia v registri je dobrovoľná a neznamená, že signatárske inštitúcie poskytli zaregistrovaným subjektom akúkoľvek formu uznania, schválenia alebo akreditácie. Bez ohľadu na dobrovoľný charakter registra môžu signatárske inštitúcie zaviesť opatrenia (pozri časť I oddiel 3), ktorými sa zavedie povinnosť registrácie pre zástupcov záujmových skupín vykonávajúcich určité typy činností, s cieľom zabezpečiť transparentnosť takýchto činností.
Informácie v registri poskytujú samotné zaregistrované subjekty, ktoré sú v konečnom dôsledku zodpovedné za ich presnosť. Sekretariát monitoruje kvalitu obsahu registra a vyhradzuje si právo vymazať registráciu neoprávnene zaregistrovaných subjektov vrátane tých, pri ktorých sa zistilo nedodržiavanie kódexu správania.
Sekretariát môže rozhodnúť o pozastavení registrácií, ktoré obsahujú neoprávnené alebo sebapropagačné vyhlásenia alebo ktoré sú v rozpore so základnými hodnotami EÚ stanovenými v článku 2 Zmluvy o Európskej únii (napr. podnecovaním k nenávisti alebo rasizmu).
Obsah registra je verejný. Informácie z predchádzajúcich vyhlásení zaregistrovaných subjektov sú naďalej verejne prístupné na oficiálnom portáli pre údaje o Európe (data.europa.eu).
Register obsahuje odkazy na externé webové sídla, nad ktorými signatárske inštitúcie nemajú žiadnu kontrolu a za ktoré nemôžu niesť zodpovednosť. Skutočnosť, že register obsahuje informácie alebo odkazy poskytnuté tretími stranami, neznamená, že signatárske inštitúcie ich schvaľujú alebo za ne poskytujú akékoľvek záruky týkajúce sa:
i) subjektu zodpovedného za správu alebo poskytovanie obsahu na ktoromkoľvek webovom sídle;
ii) uvedených služieb;
iii) obsahu webových sídiel alebo
iv) názorov vyjadrených na týchto webových sídlach.
3. PODMIENENOSŤ A INÉ OPATRENIA TÝKAJÚCE SA TRANSPARENTNOSTI
Signatárske inštitúcie sa prostredníctvom MID o registri transparentnosti zaviazali, že register bude pre určité typy činností zastupovania záujmov skutočne povinný („zásada podmienenosti“).
Signatárske inštitúcie prijímajú opatrenia podmienenosti, keď sa rozhodnú podmieniť určité činnosti zastupovania záujmov predchádzajúcou registráciou v registri. To znamená, že hoci je registrácia dobrovoľná, zástupcovia záujmových skupín musia byť zaregistrovaní, ak chcú vykonávať príslušnú činnosť vo vzťahu k inštitúcii, ktorá toto opatrenie zaviedla. Registrácia sa tak stáva nevyhnutnou podmienkou na výkon príslušnej činnosti.
Z dôvodov vnútornej organizácie vykonáva každá inštitúcia tento záväzok individuálne. Opatrenia sa preto môžu v jednotlivých inštitúciách líšiť.
Príklady opatrení podmienenosti Stretnutia so subjektmi EÚ s rozhodovacími právomocami: Komisia požaduje, aby sa členovia Komisie a členovia ich kabinetov stretávali len s registrovanými zástupcami záujmových skupín. Musíte byť zaregistrovaní, ak chcete požiadať o dlhodobú akreditáciu v Európskom parlamente alebo sa plánujete zúčastňovať na jeho medziskupinách, alebo vystupovať na verejných vypočutiach parlamentných výborov. |
Signatárske inštitúcie môžu prijať aj doplňujúce opatrenia týkajúce sa transparentnosti s cieľom podporiť registráciu a posilniť spoločný rámec registra. Tieto opatrenia sú určené na podporu dodržiavania pravidiel registra a jeho kódexu správania a zároveň ponúkajú výhody výmenou za registráciu.
Príklady doplňujúcich opatrení týkajúcich sa transparentnosti Účasť na verejných konzultáciách Komisie: Pri účasti na verejnej konzultácii alebo pláne Komisie sa odporúča, aby zainteresované strany uviedli registračné identifikačné číslo (REG) (pred 2. 4. 2024 – identifikačné číslo v registri transparentnosti). Toto prepojenie na register slúži na podporu registrácie bez toho, aby inak bránilo otvorenej konzultácii so zainteresovanými stranami. Upozornenia na novinky: Pri registrácii si môžete vybrať, či chcete byť automaticky upozorňovaní na novinky o inštitúciách a/alebo aktualizácie podľa oblastí vášho záujmu. |
Všetky opatrenia podmienenosti a doplňujúce opatrenia týkajúce sa transparentnosti, ktoré prijali signatárske inštitúcie, sa zverejňujú na stránke „Podmienenosť“ na webovom sídle registra. Webové sídlo sa pravidelne aktualizuje o všetky novoprijaté opatrenia.
Upozorňujeme, že inštitúcie, orgány, úrady a agentúry EÚ sa môžu rozhodnúť prijať opatrenia podmienenosti a/alebo doplňujúce opatrenia týkajúce sa transparentnosti, ktoré budú takisto zverejnené na tej istej stránke.
Príklad Vykonávate činnosti zastupovania záujmov vo vzťahu ku konkrétnej agentúre EÚ, pričom neprichádzate do styku so žiadnou signatárskou inštitúciou. Táto agentúra zaviedla interné opatrenie, na základe ktorého je stretnutie s jej vrcholovým manažmentom podmienené registráciou v registri transparentnosti, a oznámila toto opatrenie správnej rade registra. S vrcholovým manažmentom tejto agentúry sa budete môcť stretnúť, len ak budete zaregistrovaný. |
Členské štáty sa takisto môžu rozhodnúť prijať v súlade s vnútroštátnym právom opatrenia podmienenosti a/alebo doplňujúce opatrenia týkajúce sa transparentnosti, pokiaľ ide o ich stále zastúpenia pri EÚ.
Všetky takéto opatrenia sa podľa potreby uverejnia na webovom sídle registra.
Mali by ste sa preto pripraviť na možnosť, že register sa bude používať v širšom kontexte než len vo vzťahu k signatárskym inštitúciám v súvislosti s činnosťami zastupovania vašich záujmov na úrovni EÚ.
Viac informácií nájdete na stránke „Podmienenosť“.
ČASŤ II – USMERNENIA PRE ŽIADATEĽOV O REGISTRÁCIU
PREČÍTAJTE SI TIETO INFORMÁCIE PREDTÝM, AKO ZAČNETE VYPĹŇAŤ FORMULÁR |
1. OPRÁVNENOSŤ
Na registráciu ste oprávnení, ak vykonávate činnosti, ktoré patria do pôsobnosti registra a dodržiavate kódex správania. |
---|
V tejto súvislosti je zástupca záujmovej skupiny akákoľvek fyzická alebo právnická osoba, alebo formálna/neformálna skupina, združenie alebo sieť, ktorá sa podieľa na činnostiach, ktoré patria do pôsobnosti MID o registri transparentnosti.
Činnosti „patria do pôsobnosti registra“, ak ich vykonávajú zástupcovia záujmových skupín s cieľom ovplyvniť tvorbu alebo vykonávanie politiky či právnych predpisov EÚ alebo rozhodovacie procesy ktorejkoľvek z inštitúcií, orgánov, úradov a agentúr EÚ.
Medzi tieto činnosti môžu patriť (článok 3 ods. 2 MID o registri transparentnosti):
- organizovanie stretnutí, konferencií alebo podujatí alebo účasť na nich, ako aj účasť na akýchkoľvek podobných kontaktoch s inštitúciami EÚ;
- prispievanie ku konzultáciám, k vypočutiam alebo iným podobným iniciatívam, napr. expertné skupiny alebo medziskupiny, alebo účasť na nich;
- organizovanie komunikačných kampaní, platforiem, sietí a miestnych iniciatív;
- príprava alebo uvedenie do života strategických a pozičných dokumentov, zmien, prieskumov verejnej mienky a prieskumov, otvorených listov a iných komunikačných alebo informačných materiálov a zadávanie a uskutočňovanie výskumu.
Zástupcovia záujmových skupín sú oprávnení zaregistrovať sa bez ohľadu na svoju právnu formu, veľkosť, umiestnenie, typ alebo ciele a bez ohľadu na spôsob alebo prostriedok komunikácie, prostredníctvom ktorého vykonávajú činnosti. Činnosti zastupovania záujmov patria do pôsobnosti registra bez ohľadu na miesto ich vykonávania a na použitý spôsob alebo prostriedok komunikácie.
Účelom registra je ukázať organizované a/alebo kolektívne záujmy, nie osobné záujmy jednotlivcov konajúcich výhradne osobne a bez spolupráce s inými.
Na účely registra nie sú relevantné činnosti, ktorých cieľom nie je ovplyvňovať, ale len sledovať alebo monitorovať vývoj práva alebo politiky EÚ na akademické alebo novinárske účely, v osobnom záujme alebo na účely výkonu práva (napr. rozhovory vedené výskumnými pracovníkmi alebo novinármi, alebo podávanie petícií Európskemu parlamentu).
Monitorovanie legislatívneho rozhodovacieho cyklu však do pôsobnosti registra patrí, ak je súčasťou aktívneho zhromažďovania informácií a vo všeobecnosti súčasťou komplexnej ponuky služieb, ktoré ponúkajú napríklad poskytovatelia služieb v oblasti verejných záležitostí. Tieto činnosti by mohli viesť k priamym kontaktom s inštitúciami a mali by byť pri registrácii priznané.
Ak začínate alebo pripravujete činnosti, ktorých cieľom je ovplyvňovať, budete musieť byť schopní poskytnúť primerané podrobnosti o konkrétnych činnostiach, do ktorých sa chystáte zapojiť.
Do registra sa nemusíte registrovať, ak vykonávate tieto činnosti (článok 4 MID o registri transparentnosti):
a) poskytovanie právneho a iného odborného poradenstva;
Poskytovanie právneho a iného odborného poradenstva nepatrí do pôsobnosti registra, ak tieto činnosti: i) zahŕňajú zastupovanie klientov v súvislosti so zmierovacím konaním alebo mediáciou, ktorých zámerom je predísť tomu, aby sa spor dostal pred súdny alebo správny orgán; ii) zahŕňajú poradenstvo poskytované klientom s cieľom pomôcť im zaručiť, že ich činnosti sú v súlade s existujúcim právnym rámcom, alebo iii) zahŕňajú zastupovanie klientov a zabezpečenie ich základných alebo procesných práv, ako je právo na vypočutie, právo na spravodlivý proces a právo na obhajobu v správnom konaní, a zahŕňajú činnosti vykonávané právnikmi či inými expertmi zainteresovanými v zastupovaní klientov a zabezpečovaní ich základných alebo procesných práv. Advokátske kancelárie a jednotliví právnici poskytujúci služby, ktoré pozostávajú zo zastupovania klientov vo vzťahu k inštitúciám EÚ v mene svojich klientov, na ktorých sa nevzťahujú uvedené situácie, sa považujú za zástupcov záujmových skupín vykonávajúcich činnosť, ktorá patrí do pôsobnosti registra, a sú oprávnení na zápis (oprávnení žiadať o zápis) do registra. Advokátska kancelária alebo jednotlivý právnik napríklad vykonáva činnosti vo vzťahu k inštitúciám EÚ v mene svojho klienta s cieľom ovplyvniť tvorbu novej (budúcej) politiky alebo právnych predpisov. Preto sa táto advokátska kancelária alebo jednotlivý právnik považuje za zástupcu záujmovej skupiny, ktorý vykonáva činnosť patriacu do pôsobnosti registra, a je oprávnený na zápis (oprávnený žiadať o zápis) do registra. Musí teda poskytnúť informácie o tom, ktorí klienti boli zastupovaní, a o súvisiacej záležitosti. |
---|
b) podania strany alebo tretej strany v rámci právneho alebo administratívneho postupu zavedeného v práve EÚ alebo medzinárodnom práve platnom v EÚ a podania na základe zmluvného vzťahu s Komisiou, Parlamentom alebo Radou alebo na základe dohody o grante financovanej z prostriedkov EÚ;
Ak predkladáte podania ako strana alebo tretia strana v rámci právneho alebo administratívneho postupu podľa právnych predpisov EÚ, napr. v oblasti hospodárskej súťaže, štátnej pomoci alebo obchodného konania v EÚ, nepovažujete sa za zástupcu záujmovej skupiny, ktorý vykonáva činnosti patriace do pôsobnosti registra. Tieto podania zahŕňajú podania od určeného právneho zástupcu, ako je napríklad určený zastupujúci advokát, v mene strany alebo tretej strany. Do pôsobnosti registra nepatrí ani predkladanie podaní na základe zmluvného vzťahu alebo na základe dohody o grante financovanej z prostriedkov EÚ. Preto ak ste stranou zmluvy o verejnom obstarávaní uzavretej s niektorou zo signatárskych inštitúcií alebo dohody o grante EÚ, predkladanie podaní na tomto základe sa nepovažuje za činnosť zastupovania záujmov, ktorá vás oprávňuje na zápis (oprávňuje žiadať o zápis) do registra. Patria sem aj podania na základe zmluvy o verejnom obstarávaní s niektorou zo signatárskych inštitúcií alebo dohody o grante EÚ, ktorú vo vašom mene uzavrel sprostredkovateľ, ak ste ho na to riadne splnomocnili. |
---|
c) činnosti sociálnych partnerov vystupujúcich ako účastníci sociálneho dialógu podľa článku 152 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ);
Činnosti organizácií zastupujúcich záujmyzamestnávateľov a pracovníkov, ktoré vystupujú ako sociálni partneri v európskom sociálnom dialógu (podľa článku 152 ZFEÚ), nepatria do pôsobnosti registra. Európsky sociálny dialóg sa vzťahuje na plánované a/alebo inštitucionalizované diskusie, konzultácie, rokovania a spoločné akcie so zapojením sociálnych partnerov na úrovni EÚ. Zamestnávateľské alebo zamestnanecké organizácie, ktoré organizujú dvojstranné stretnutia s inštitúciami EÚ zamerané na podporu svojich vlastných záujmov alebo záujmov svojich členov alebo vykonávajú iné činnosti, ktoré úzko nesúvisia s európskym sociálnym dialógom, ktoré patria do pôsobnosti registra, sa považujú za zástupcov záujmových skupín a sú oprávnené na zápis (oprávnené žiadať o zápis) do registra. |
---|
d) podania ako odpovede na priame a osobitné žiadosti ktorejkoľvek z inštitúcií EÚ, ich zástupcov alebo zamestnancov, o faktické informácie, údaje alebo odborné znalosti;
Ak ste odborník vo vedeckej oblasti alebo v určitej oblasti politiky a zástupca alebo zamestnanec inštitúcie EÚ vás kontaktuje s konkrétnou žiadosťou o informácie, nepovažujete sa za zástupcu záujmovej skupiny zapojeného do činnosti, na základe ktorej by ste boli oprávnený na zápis (oprávnený žiadať o zápis) do registra. |
---|
e) činnosti vykonávané fyzickými osobami konajúcimi výhradne osobne a bez spolupráce s ostatnými;
Zatiaľ čo činnosti fyzických osôb konajúcich výhradne osobne nepatria do pôsobnosti registra, činnosti fyzických osôb, ktoré sa združujú s inými osobami s cieľom spoločne zastupovať záujmy (napr. prostredníctvom miestnych a iných hnutí občianskej spoločnosti zapojených do činností, ktoré patria do pôsobnosti registra), sa považujú za činnosti zastupovania záujmov a patria do pôsobnosti registra. |
---|
f) spontánne stretnutia, stretnutia čisto súkromného alebo spoločenského charakteru a stretnutia, ktoré sa konajú v rámci administratívneho postupu stanoveného v zmluvách EÚ alebo právnych aktoch EÚ;
Spontánne stretnutie treba chápať ako neplánované alebo náhodné stretnutie. Spontánne stretnutie sa nepovažuje za činnosť zastupovania záujmov, na základe ktorej ste oprávnený na zápis (oprávnený žiadať o zápis) do registra. Ak ste stranou alebo treťou stranou v rámci administratívneho postupu podľa práva EÚ, napr. v oblasti hospodárskej súťaže, štátnej pomoci alebo obchodného konania v EÚ, a zúčastňujete sa na stretnutí v tejto súvislosti, vaša účasť a ústne výmeny názorov alebo podania počas stretnutia sa nepovažujú za činnosti zastupovania záujmov, na základe ktorých by ste boli oprávnený na zápis (oprávnený žiadať o zápis) do registra. |
---|
g) činnosti vykonávané verejnými orgánmi členských štátov vrátane ich stálych zastúpení a veľvyslanectiev na vnútroštátnej a regionálnej úrovni;
Federálne štáty, regionálne, komunálne a iné miestne orgány sú verejné orgány na nižšej ako celoštátnej úrovni. Ich činnosti vo vzťahu k inštitúciám EÚ nemožno preto považovať za činnosti zastupovania záujmov, na základe ktorých by boli oprávnené na zápis (oprávnené žiadať o zápis) do registra. Vnútroštátne regulačné orgány a nezávislé správne orgány zriadené členskými štátmi sú takisto verejné orgány. Ich činnosti vo vzťahu k inštitúciám EÚ nemožno preto považovať za činnosti zastupovania záujmov, na základe ktorých by boli oprávnené na zápis (oprávnené žiadať o zápis) do registra. |
---|
h) činnosti vykonávané združeniami a sieťami verejných orgánov na úrovni EÚ, vnútroštátnej alebo regionálnej úrovni za podmienky, že konajú výlučne v mene príslušných verejných orgánov;
Združenia alebo siete zmiešanej verejno-súkromnej povahy, ktoré konajú v mene verejných orgánov, ale aj súkromných podnikov a ktoré vykonávajú činnosti patriace do pôsobnosti registra, sa považujú za zástupcov záujmových skupín a sú oprávnené na zápis (oprávnené žiadať o zápis) do registra. Príklady Združenie, ktoré tvoria vinárske regióny (verejné orgány na nižšej ako celoštátnej úrovni) a výrobcovia vína z týchto regiónov a ktoré vykonáva činnosti zastupovania záujmov vo vzťahu k inštitúciám EÚ, nemožno považovať za subjekt konajúci výlučne v mene verejných orgánov. Preto sa považuje za zástupcu záujmovej skupiny a je oprávnené na zápis (oprávnené žiadať o zápis) do registra. Sieť obchodných komôr (t. j. verejnoprávnych subjektov zastupujúcich aj záujmy svojich členov, ktoré sú súkromnými podnikmi), ktorá vykonáva činnosti zastupovania záujmov vo vzťahu k inštitúciám EÚ, sa považuje za zástupcu záujmovej skupiny a je oprávnená na zápis (oprávnená žiadať o zápis) do registra. |
---|
i) činnosti vykonávané medzivládnymi organizáciami vrátane agentúr a orgánov z nich vychádzajúcich;
j) činnosti vykonávané verejnými orgánmi krajín mimo EÚ vrátane ich diplomatických misií a veľvyslanectiev, s výnimkou prípadov, keď sú takéto orgány zastupované právnymi subjektmi, kanceláriami alebo sieťami bez diplomatického štatútu alebo sú zastupované sprostredkovateľom;
Ak ste poradenská spoločnosť v oblasti verejných záležitostí alebo advokátska kancelária, ktorú si najala vláda alebo verejný orgán krajiny mimo EÚ na vykonávanie činností zastupovania záujmov vo vzťahu k inštitúciám EÚ v ich mene, považujete sa za zástupcu záujmovej skupiny a ste oprávnený na zápis (oprávnený žiadať o zápis) do registra. Informácie týkajúce sa takýchto činností sa musia riadne oznamovať. Ak ste právnická osoba, úrad alebo sieť bez diplomatického štatútu, napr. verejno-súkromné partnerstvo alebo vládny investičný fond alebo agentúra bez diplomatického štatútu, ktorá vykonáva činnosti zastupovania záujmov vo vzťahu k inštitúciám EÚ v mene vlády alebo verejného orgánu krajiny mimo EÚ, považujete sa za zástupcu záujmovej skupiny a ste oprávnený na zápis (oprávnený žiadať o zápis) do registra. Informácie týkajúce sa takýchto činností sa musia riadne oznamovať. |
---|
k) činnosti vykonávané cirkvami a náboženskými združeniami či spoločnosťami, ako aj filozofickými a nekonfesionálnymi organizáciami uvedenými v článku 17 ZFEÚ, s výnimkou kancelárií, právnych subjektov alebo sietí vytvorených na zastupovanie cirkví, náboženských spoločností alebo filozofických a nekonfesionálnych organizácií vo vzťahoch s inštitúciami EÚ, ako aj ich združeniami.
Zástupcovia záujmových skupín musia pri vykonávaní činností, ktoré patria do pôsobnosti registra, postupovať v súlade s pravidlami a so zásadami stanovenými v kódexe správania. Aby sa mohli registrovať, musia potvrdiť, že tieto pravidlá a zásady už dodržiavajú.
2. ZÁSADA JEDNEJ REGISTRÁCIE
Zaregistrujte sa len raz |
---|
Aby sa predišlo viacnásobným zápisom a urýchlilo sa administratívne spracovanie žiadosti alebo registrácie, je potrebné, aby zástupcovia záujmových skupín pôsobiaci vo viac než jednej krajine (napr. nadnárodné spoločnosti, mimovládne organizácie s pobočkami v rôznych krajinách alebo regiónoch) zaregistrovali svoje činnosti do registra len raz a pritom zahrnuli rôzne ďalšie subjekty siete, skupiny spoločností a podobne. V praxi to spravidla prináleží pobočke alebo kancelárii, ktorá zastupuje záujmy subjektu vo vzťahu k inštitúciám EÚ.
3. KVALITA ÚDAJOV
Poskytujte úplné, presné a koherentné údaje |
---|
Uistite sa, že údaje, ktoré zadávate, sú úplné, presné a koherentné. Pamätajte, že informácie, ktoré poskytujete, sa zverejňujú (okrem polí so znakom prečiarknutého oka), a preto podliehajú verejnej kontrole.
Finančné informácie, ktoré musíte poskytnúť, budú závisieť od typu (typov) záujmu, ktorý (ktoré) zastupujete (pozri položky 8 a 14 ďalej).
Sekretariát preveruje všetky nové žiadosti a posudzuje:
i) oprávnenosť;
ii) kvalitu predložených údajov.
Môžete byť požiadaný, aby ste poskytli dodatočné informácie s cieľom zdôvodniť oprávnenosť a/alebo zlepšiť kvalitu údajov. Ak žiadosť spĺňa požiadavky na informácie, sekretariát ju potvrdí a vaša registrácia bude následne zverejnená na webovom sídle registra. Bez ohľadu na to, či je vaša žiadosť potvrdená alebo zamietnutá, budete informovaný o výsledku.
V každej položke registračného formulára sa nachádzajú informačné bubliny, v ktorých sa podrobnejšie vysvetľuje, aké informácie máte poskytnúť. Opis jednotlivých položiek/údajových polí zobrazíte, keď prejdete myšou na informačnú bublinu alebo na ňu kliknete.
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE NA VYPLNENIE FORMULÁRA |
---|
4. AKO SA ZAREGISTROVAŤ
Zaregistrovať sa treba online na webovom sídle registra. Prístup k formuláru žiadosti získate po prihlásení sa do svojej vyhradenej sekcie. Na prístup do tejto sekcie musíte mať účet EU Login (viac informácií možno nájsť v najčastejších otázkach).
Ak máte pripravené všetky potrebné informácie, vyplnenie formulára by malo trvať približne 20 – 30 minút.
Keď začnete vypĺňať formulár, vašej žiadosti bude pridelený jedinečný identifikátor (číslo žiadosti: APP xxxx). Vaša registrácia bude zverejnená až po jej posúdení a potvrdení sekretariátom. Následne dostanete verejné registračné číslo (REG xxxxxxxx-yy). Nezamieňajte si číslo APP s číslom REG.
Pri vypĺňaní formulára sa informácie, ktoré poskytnete, automaticky uložia. Vyplňovanie môžete kedykoľvek prerušiť a pokračovať neskôr. Ak však koncept žiadosti nepredložíte do 21 kalendárnych dní, automaticky sa vymaže a budete musieť začať odznova.
Čo treba mať pri vypĺňaní formulára na pamäti:
- Venujte pozornosť správam s upozornením, ktoré sa môžu objaviť vedľa polí, v ktorých systém zaznamenal nezrovnalosti. Tieto správy vám môžu pomôcť tým, že upozornia na možné nepresnosti v zadaných údajoch. Ak sa vám zobrazí takáto správa, zrejme musíte opraviť zadané údaje alebo poskytnúť vysvetlenie v poliach na voľný text. Ak tieto správy ignorujete a nevykonáte primerané kroky, sekretariát sa s vami bude musieť skontaktovať a požiadať o ďalšie vysvetlenie, čo oddiali potvrdenie vašej registrácie.
- Neuvádzajte nevhodný, irelevantný, propagačný ani zavádzajúci obsah – žiadosti s takýmto obsahom nebudú prijaté.
- Nepoužívajte skratky. Register je verejný nástroj, preto musia byť poskytnuté informácie zrozumiteľné. Ak zadané údaje obsahujú príliš veľa skratiek a akronymov, sekretariát žiadateľa pred potvrdením registrácie požiada, aby ich upravil.
- Ak sú poskytnuté údaje neúplné, nebudete môcť žiadosť podať.
- Formulár môžete vyplniť v ktoromkoľvek z 24 úradných jazykov EÚ (formuláre predložené v inom jazyku nebudú potvrdené), odporúčame však, aby ste v záujme konzistentnosti používali rovnaký jazyk.
- Určite kontaktnú osobu na účely spravovania obsahu registrácie a prijímania automatických upozornení z registra alebo správ od sekretariátu.
- Neuvádzajte žiadne osobné údaje (informácie týkajúce sa identifikovaných alebo identifikovateľných osôb), pokiaľ sa to v určitých položkách formulára výslovne nepožaduje. Neuvádzajte osobné údaje v žiadnych iných položkách.
5. INFORMÁCIE, KTORÉ SA MAJÚ ZAPÍSAŤ DO REGISTRA
Opis jednotlivých položiek registračného formulára |
---|
Uveďte názov alebo meno zástupcu záujmovej skupiny.
Uveďte formu zástupcu záujmovej skupiny: môže to byť vaša právna forma alebo typ subjektu bez osobitnej právnej formy (napr. dočasné zriadenie, sieť alebo platforma).
Príklady právnej formy: association sans but lucratif (ASBL), charita, nadácia, združenie, akciová spoločnosť (a. s.), spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.), Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH), Aktiengesellschaft, Komanditgesellschaft, société coopérative à responsabilité limitée (SCRL) a société privée à responsabilité limitée (SPRL).
Právna forma býva uvedená v dokumente, ako sú stanovy, spoločenská zmluva či zápis v národnom obchodnom registri (napr. Moniteur belge v Belgicku).
V záujme transparentnosti uveďte funkčnú adresu webového sídla alebo potvrďte, že ho nemáte. Vo formulári môžete vyskúšať, či adresa vášho webového sídla funguje, aby ste sa uistili, že je platná a na dané webové sídlo sa dá dostať.
Budete musieť vybrať typy zastupovaných záujmov v položke 8, aby ste objasnili základnú motiváciu vašej činnosti.
Uveďte kontaktné údaje svojho ústredia, a ak máte kanceláriu zodpovednú za vzťahy s inštitúciami, orgánmi a agentúrami EÚ, tak aj kontaktné údaje tejto kancelárie.
Ak sa adresa vášho ústredia (ako je uvedené v stanovách) líši od adresy „miesta podnikania“, uveďte adresu „miesta podnikania“.
Osoba s právnou zodpovednosťou musí byť fyzická osoba, ktorá je zo zákona oprávnená konať v mene zástupcu záujmovej skupiny alebo ho zastupovať v styku s verejnými orgánmi. Od tejto osoby sa takisto očakáva, že si bude vedomá záväzkov zaregistrovaného subjektu dodržiavať kódex správania
Ak nemáte žiadnu právnu formu, uveďte meno osoby, ktorá je právne zodpovedná za činnosti vykonávané podľa príslušného vnútroštátneho práva, alebo určite inú osobu na účely vášho zápisu do registra. Ak je zástupca záujmovej skupiny (napr. obchodné alebo podnikateľské združenie) riadený správnou radou, vyberte jedného z členov správnej rady (napr. prezidenta alebo predsedu), pričom táto osoba nemusí byť jedinou osobou s právnou zodpovednosťou.
E-mailová adresa, ktorú uvediete, nebude verejne dostupná, ale sekretariát ju môže použiť na kontaktovanie sa s touto osobou v prípade sťažnosti týkajúcej sa zástupcu záujmovej skupiny.
Ak nemáte žiadnu formálnu štruktúru, právne zodpovednou osobou je osoba, ktorá je poverená vaším zastupovaním vo vzťahu k inštitúciám EÚ.
Osoba zodpovedná za vzťahy s inštitúciami EÚ musí byť fyzická osoba, ktorá je zodpovedná za verejné záležitosti zástupcu záujmovej skupiny alebo za kontakty s inštitúciami.
Ak ste neurčili konkrétnu osobu zodpovednú za tieto vzťahy, musíte určiť fyzickú osobu, ktorá bude spravovať váš zápis v registri (aktualizácie atď.). Môže to byť kontaktná osoba určená v položke 5 ďalej. E-mailová adresa, ktorú uvediete, nebude verejne dostupná.
Keď sekretariát registráciu potvrdí, kontaktnej osobe sa zašle e-mail o potvrdení s verejným registračným číslom (číslo REG). Rovnaké informácie sa zašlú aj ďalším osobám, ktorých mená sú uvedené v registračnom formulári (v položke 6 registračného formulára „Osoby s prístupom k registrácii“).
Sekretariát sa na túto osobu môže obrátiť kvôli objasneniu alebo požiadať o aktualizáciu zadaných informácií. Kontaktná osoba bude hlavným kontaktným bodom pre sekretariát v súvislosti so všetkými otázkami týkajúcimi sa registra. Osoby, ktorých mená sú uvedené v registračnom formulári, dostanú všetky oznámenia vrátane:
- upozornení na povinnú ročnú aktualizáciu,
- informácií o podaných sťažnostiach a odpovediach na otázky („Kontaktujte nás“),
- oznámení o príspevkoch svojho subjektu k plánom Komisie a verejným konzultáciám.
Tieto osoby si zároveň môžu vybrať, či chcú dostávať oznámenia o:
- plánoch Komisie a verejných konzultáciách,
- činnostiach výborov Európskeho parlamentu.
Keďže kontaktné osoby sa môžu často meniť, odporúčame, aby ste poskytli aspoň jednu funkčnú adresu e-mailovej schránky (napr. vo formáte: infoorganisation [dot] com (info[at]organisation[dot]com)), aby ste mali istotu, že budete naďalej dostávať oznámenia a nebudete z registra vymazaní.
Údaje kontaktných osôb nie sú verejné.
Systém automaticky udelí prístupové práva týmto osobám, pričom ich e-mailové adresy sa automaticky zobrazia v zozname v tejto položke („Zoznam osôb s prístupom“):
- osobe, ktorá vypĺňa formulár žiadosti,
- osobe s právnou zodpovednosťou,
- osobe zodpovednej za vzťahy s EÚ,
- kontaktnej osobe.
Ak chcete udeliť prístup ďalším osobám, môžete pridať ďalšie e-mailové adresy.
Každá z týchto osôb bude mať prístup k registračnému formuláru, pokiaľ má účet EU Login priradený k e-mailovej adrese uvedenej v zozname.
Vyžadujú sa aspoň dve rôzne e-mailové adresy. Ak uvediete rovnakú e-mailovú adresu pre osobu s právnou zodpovednosťou, osobu zodpovednú za vzťahy s EÚ a/alebo kontaktnú osobu a nedoplníte žiadnu ďalšiu e-mailovú adresu, nebudete môcť registráciu dokončiť.
V tomto poli na voľný text môžete stručne opísať svoju všeobecnú úlohu, ciele a poslanie (max. 1 000 znakov). Je to dôležité najmä vtedy, ak nemáte webové sídlo.
V tejto položke uveďte len všeobecný opis. Podrobnosti o svojich činnostiach zastupovania záujmov môžete uviesť v ďalšej položke.
Uveďte geografický rozsah a cieľovú oblasť svojich činností, napr. celý svet, EÚ, konkrétna krajina alebo oblasť na regionálnej/miestnej úrovni.
Vyberte si z možností, ktoré zodpovedajú rôznym typom zastupovania záujmov. Od vybratej možnosti budú závisieť finančné údaje, ktoré budete musieť poskytnúť v položke 14.
Ak patríte do viac než jednej kategórie, pripomíname, že vaša právna forma nie je pri tomto výbere jediným rozhodujúcim faktorom. Mali by ste vybrať možnosť, ktorá najlepšie vystihuje vašu hlavnú činnosť, a vysvetliť motiváciu svojich činností v oblasti zastupovania záujmov.
Jednotlivé možnosti sú opísané ďalej.
- Presadzovanie vlastných záujmov alebo kolektívnych záujmov vašich členov (vrátane ziskových subjektov, ako aj združení alebo subjektov, ktoré samy zastupujú ziskové subjekty) – zvyčajne sa to vzťahuje na spoločnosti a skupiny, profesijné alebo zamestnávateľské združenia, odborové organizácie a obchodné a podnikateľské združenia, ktoré zastupujú členov, konkrétne odvetvie alebo podnikateľský sektor. V prípade tohto typu zastupovania záujmov budete musieť poskytnúť odhady nákladov na svoje činnosti, ktoré patria do pôsobnosti registra, za posledný finančný rok, za ktorý bola uzavretá účtovná závierka.
- Presadzovanie záujmov svojich klientov (ako sprostredkovateľ) – zastupovanie záujmov klientov je možnosť, ktorú treba označiť, ak máte zmluvný/pro bono vzťah so spoločnosťami, skupinami, združeniami, s vládnymi orgánmi alebo mimovládnymi organizáciami, na základe ktorého môžete vykonávať činnosti zastupovania záujmov v ich mene ako odborník v oblasti verejných záležitostí alebo advokátska kancelária. Budete musieť poskytnúť podrobné údaje o príjmoch za činnosti vykázané v poslednom finančnom roku.
- Zastupovanie iných než obchodných záujmov – zvyčajne to znamená, že nevykonávate činnosti na účely zisku, ale výlučne z filantropických, charitatívnych, dobročinných, humánnych dôvodov alebo vo verejnom záujme. Väčšinu vašich členov, pridružených subjektov alebo partnerov takisto tvoria neziskové subjekty. Budete musieť poskytnúť informácie o ich rozpočte a zdrojoch financovania.
Po registrácii možno zastupované záujmy zmeniť.
V tejto položke treba uviesť informácie o tom, prečo sa registrujete. Okrem toho by ste mali svoje činnosti, ktoré patria do pôsobnosti registra (t. j. politiky alebo legislatívne návrhy EÚ, ktoré chcete ovplyvniť), opísať čo najpresnejšie a najkonkrétnejšie. Neuvádzajte činnosti, ktoré sa netýkajú politiky či právnych predpisov EÚ.
- Činnosti podmienené registráciou
Z rozbaľovacieho zoznamu vyberte činnosti, na ktoré sa vzťahujú opatrenia podmienenosti, a uveďte, ktorých inštitúcií EÚ sa týkajú. To znamená, že musíte uviesť svoje najčastejšie priame kontakty s každou inštitúciou, v súvislosti s ktorou musíte byť zaregistrovaný, pretože si to vyžadujú pravidlá inštitúcií a orgánov EÚ.
Informácie uvedené v tejto časti položky 9 nebudú zverejnené.
- Hlavné legislatívne návrhy EÚ alebo politiky, na ktoré sa zameriavajú
Uveďte názvy posledných iniciatív, politík a (legislatívnych/nelegislatívnych) dokumentov EÚ, na ktoré sa zameriavajú vaše činnosti zastupovania záujmov. Patria sem plány, verejné konzultácie, smernice, nariadenia, rozhodnutia, medziinštitucionálne dohody, správy alebo uznesenia Európskeho parlamentu. Nepoužívajte akronymy.
Namiesto odkazov na všeobecné oblasti politiky (napr. „životné prostredie“, „klíma“, „doprava“) uvádzajte konkrétne postupy EÚ (napr. „akt o digitálnych službách“). Ak je to možné, uveďte úplné oficiálne názvy, napríklad:
- návrh nariadenia o jednotnom trhu s digitálnymi službami (akt o digitálnych službách),
- nariadenie o sprístupňovaní EÚ produktov na hnojenie na trhu,
- oznámenie Komisie o Európskej dátovej stratégii,
- uznesenie Európskeho parlamentu o stratégii EÚ v oblasti biodiverzity,
- rozhodnutie Rady o systéme vlastných zdrojov Európskej únie,
- správa Európskeho parlamentu týkajúca sa dobrých životných podmienok zvierat v poľnohospodárskych podnikoch.
- Komunikačné činnosti (podujatia, kampane, publikácie atď.) v súvislosti s uvedenými politikami EÚ
Toto pole na voľný text by ste mali použiť na uvedenie podrobností o komunikačných činnostiach, ktoré ste uskutočnili v súvislosti s politikami EÚ, legislatívnymi návrhmi alebo rozhodnutiami, ktoré ste uviedli. Môže ísť o prieskumy verejnej mienky a iné zisťovania (ak sa týkajú právnych predpisov EÚ alebo sú zamerané na členov inštitúcií alebo úradníkov pracujúcich v inštitúciách EÚ), otvorené listy a iné komunikačné alebo informačné materiály, kampane, projekty, podujatia, publikácie alebo pozičné dokumenty, pričom treba uviesť ich názvy. Prípustné sú webové odkazy s príkladmi.
- Medziskupiny a neoficiálne zoskupenia Európskeho parlamentu
Na činnostiach medziskupín alebo neoficiálnych zoskupení organizovaných v priestoroch Parlamentu (napríklad účasť na schôdzach alebo podujatiach medziskupiny, poskytovanie podpory alebo spoluorganizovanie podujatí) sa môžete zúčastňovať len vtedy, ak ste zaregistrovaní a ak súhlasíte s tým, že nebudete používať názov ani logo Európskeho parlamentu.
Ak sa zúčastňujete na činnostiach medziskupín Európskeho parlamentu, vyberte názvy skupín z uvedeného zoznamu. V poli na voľný text môžete uviesť názov akéhokoľvek neoficiálneho zoskupenia, na ktorom sa zúčastňujete, a ďalšie údaje o svojej účasti (napr. ak poskytujete finančnú alebo materiálnu podporu alebo plníte funkciu sekretariátu skupiny).
Neoznačujte medziskupiny ani neuvádzajte neoficiálne zoskupenia, aby ste vyjadrili svoj záujem o spoluprácu s nimi. Nie je to vhodné ani relevantné.
- Účasť na iných fórach a platformách podporovaných EÚ
Uveďte tu podrobnosti o štruktúrach EÚ, na ktorých sa zúčastňujete. Ak sa ešte nezúčastňujete na práci takýchto štruktúr, uveďte „Nie“.
Toto nie je vhodné miesto na vyjadrenie záujmu o účasť na práci takýchto subjektov v budúcnosti ani zámeru požiadať o účasť. Uvádzajte len informácie o tom, čo sa už uskutočňuje.
- Informácie, ktoré do vašej registrácie automaticky vkladá Komisia
Pri registrácii sa automaticky zobrazia informácie o vašich činnostiach, ktoré pochádzajú z IT systémov Komisie (informácie opísané ďalej). Tieto informácie pri registrácii nezadávate.
- Stretnutia so subjektmi s rozhodovacími právomocami
V registri sa zobrazujú zoznamy stretnutí zaregistrovaných subjektov s komisármi, členmi ich kabinetu a generálnymi riaditeľmi (vo formáte PDF) po zverejnení informácií príslušným kabinetom alebo generálnym riaditeľstvom (najneskôr 14 dní po uskutočnení stretnutia).
Možno si prehliadať informácie priamo z registrácií o stretnutiach, ktoré majú naplánované poslanci Európskeho parlamentu a ich zamestnanci.
- Plány Komisie a verejné konzultácie
V registri sa zobrazujú názvy plánov a verejných konzultácií, ku ktorým zaregistrované subjekty prispeli od júla 2018 [za predpokladu, že uviedli svoje číslo REG (pred 2. 4. 2024 – identifikačné číslo v registri transparentnosti) a súhlasili so zverejnením svojho príspevku].
Ak ste počas dvoch rokov pred registráciou prispeli k plánom alebo verejným konzultáciám, môžete túto činnosť na tomto mieste uviesť, napríklad „účasť na verejnej konzultácii Komisie o boji proti prevádzačstvu migrantov: 2021 – 2025 (akčný plán EÚ spustený v marci 2021)“.
- Expertné skupiny Komisie
V registri sa zobrazujú informácie o členstve zaregistrovaných subjektov v expertných skupinách Komisie a iných podobných subjektoch. Ak žiadate o členstvo v expertnej skupine, nemusíte sa zaregistrovať v registri. Po výbere členov expertnej skupiny sa budú musieť zástupcovia záujmových skupín, ktorí ešte nie sú zaregistrovaní, zaregistrovať, aby mohli byť vymenovaní za členov skupiny „typu B“ alebo „typu C“.
Vaše členstvo („typu B“ alebo „typu C“) v akýchkoľvek expertných skupinách Komisie sa automaticky zobrazí vo vašej registrácii po zapísaní vášho čísla REG do registra expertných skupín Komisie.
Uveďte najaktuálnejší údaj o počte osôb, ktoré vykonávajú činnosti patriace do pôsobnosti registra v mene zástupcu záujmovej skupiny v čase registrácie (alebo aktualizácie). Neuvádzajte všetkých zamestnancov, ktorí pracujú pre zástupcu záujmovej skupiny, ale len tých, ktorí sa podieľajú na činnostiach uvedených v položke 9.
Uveďte všetky osoby, ktoré vykonávajú činnosti zastupovania záujmov, bez ohľadu na to, či sú zmluvnými zamestnancami alebo či sú za tieto činnosti odmeňované (vami alebo iným subjektom). Môže ísť o riadnych zamestnancov uvedených v mzdovom liste, ako aj o osoby, ktoré pre vás pracujú ako stážisti, dobrovoľníci, konzultanti, akademickí pracovníci, spolupracovníci atď.
Musíte zahrnúť každého, kto má preukaz oprávňujúci na vstup do Európskeho parlamentu, a aktualizovať svoj záznam tak, aby zahŕňal každého, kto získa akreditáciu Parlamentu.
V poli na voľný text opíšte postavenie („zamestnanec“, „dobrovoľník“ atď.) dotknutých osôb a uveďte všetky ďalšie informácie, ktoré môžu objasniť počet vašich zamestnancov a výpočet „ekvivalentu plného pracovného času“ (EPPČ).
Informácie, ktoré ste zadali, sa v registri automaticky vyjadria v ekvivalente plného pracovného času. Ide o štandardnú účtovnú jednotku, ktorá sa používa na meranie počtu osôb vykonávajúcich danú činnosť (v tomto prípade činnosti zastupovania záujmov). Vyjadruje priemerný počet hodín odpracovaných daným zamestnancom v pomere k priemernému počtu hodín odpracovaných zamestnancom na plný úväzok, t. j. jeden EPPČ zodpovedá jednému zamestnancovi na plný úväzok.
Príklad: Máte troch zamestnancov, ktorí strávia 40, 20 a 10 hodín týždenne prácou na činnostiach patriacich do pôsobnosti registra – spolu 70 hodín. Za predpokladu, že zamestnanec na plný úväzok pracuje 40 hodín týždenne, EPPČ v prípade vašich zamestnancov je 70 ÷ 40 = 1,75 EPPČ. |
Ak päť percentuálnych blokov presne nezodpovedá štruktúre vašich ľudských zdrojov, údaje môžete podľa potreby zaokrúhliť. Neexistuje žiadna minimálna hranica – zaregistrovať by ste sa mali aj vtedy, keď máte len jednu osobu, ktorá sa venuje činnostiam zastupovania záujmu v rozsahu 10 % EPPČ alebo menej. Túto nízku úroveň zapojenia však môžete objasniť v poskytnutom poli na voľný text.
Aktualizujte poskytnuté údaje, ak sa celkový počet zamestnancov kedykoľvek počas roka výrazne zníži/zvýši.
Príklad: V súčasnosti je do činností zapojených 12 zamestnancov na plný úväzok, ku ktorým pribudnú traja novoprijatí zamestnanci – to znamená zvýšenie o 25 %. Údaje v registri musíte aktualizovať zadaním nového celkového počtu osôb (15). |
Poskytnuté informácie by mali byť dobromyseľným odhadom celkového počtu zapojených osôb a mali by odrážať čas pridelený na dané činnosti. Majte na pamäti, že môžete byť požiadaný, aby ste sekretariátu poskytli ďalšie podrobnosti o výpočtoch zdrojov.
V závislosti od oblastí politiky, na ktoré sa zameriavate pri zastupovaní záujmov, sa môžete prihlásiť na odber automatických e-mailových upozornení na určité činnosti inštitúcií EÚ.
- Verejné konzultácie a plány Komisie – nechajte si posielať informácie o konzultáciách a plánoch, ktoré sa týkajú oblastí vášho záujmu.
Uveďte, či chcete, aby vám boli zasielané oznámenia.
- Novinky týkajúce sa výborov Európskeho parlamentu – nechajte si posielať novinky a programy zasadnutí v oblastiach politiky podľa vášho výberu.
Odoberanie noviniek o výboroch Európskeho parlamentu a ich programov môžete spravovať priamo prostredníctvom svojej registrácie. Ak chcete dostávať upozornenia na ďalšie činnosti Európskeho parlamentu, navštívte webové sídlo služby e-mailových aktualizácií.
Uistite sa, že v súlade so zásadou jednej registrácie (pozri časť II oddiel 2) vaša registrácia zahŕňa všetky činnosti patriace do pôsobnosti registra vykonávané tou istou skupinou spoločností (t. j. všetkými materskými a dcérskymi spoločnosťami, ktoré fungujú ako jeden hospodársky subjekt prostredníctvom spoločného zdroja kontroly) alebo rôznymi vnútroštátnymi alebo regionálnymi pobočkami tej istej organizácie (t. j. mimovládne organizácie s pobočkami v rôznych krajinách alebo regiónoch). Spoločné podniky kontrolované spoločne dvoma alebo viacerými spoločnosťami alebo skupinami spoločností nemajú byť zahrnuté do registrácie žiadnej z týchto spoločností alebo skupín spoločností, ale musia mať vlastnú samostatnú registráciu.
V tejto položke by ste mali v prípade potreby uviesť subjekty, na ktoré sa vzťahuje vaša jediná registrácia.
Mali by ste uviesť podrobnosti o svojich príslušných vzťahoch a prepojeniach s inými osobami a/alebo subjektmi, ako sa uvádza ďalej.
Vaše členstvo v akomkoľvek subjekte alebo štruktúre
V prvom poli uveďte všetky združenia, federácie, konfederácie, siete alebo iné štruktúry (ktoré nie sú prevádzkované inštitúciami EÚ), ktorých ste členom na vnútroštátnej, európskej alebo medzinárodnej úrovni. Tu uvediete aj všetky ďalšie subjekty alebo štruktúry, s ktorými spolupracujete, ktoré sponzorujete alebo do ktorých prispievate v súvislosti s činnosťami patriacimi do pôsobnosti registra.
- Vaši členovia a iné pridružené subjekty
V druhom poli uveďte všetkých vašich súčasných členov, ak existujú, a ďalšie pridružené subjekty.
Ak je tento zoznam zverejnený na vašom webovom sídle, uveďte priamy odkaz na príslušnú webovú stránku.
Nesmiete zabudnúť toto pole vyplniť, ak zastupujete záujmy svojich členov. Typy členstva sú rôzne a tieto informácie je potrebné pravidelne aktualizovať. Odporúča sa preto, aby ste poskytli priame odkazy na svoju webovú stránku s príslušnými podrobnosťami. Ak sú vašimi členmi fyzické osoby (jednotlivci) aj právnické osoby (organizácie), mali by ste jednotlivé typy členstva opísať.
V tomto poli by ste mali uviesť aj informácie o akýchkoľvek iných prepojených alebo pridružených subjektoch. Znamená to, že ste transparentní, pokiaľ ide o vaše prepojenia alebo vzťahy, ktoré nie sú zahrnuté do vašej jedinej registrácie, a nie sú uvedené v tejto rubrike. Mali by ste zverejniť najmä všetky relevantné vzťahy, ktoré by mohli zahŕňať koordináciu pri vykonávaní činností patriacich do pôsobnosti registra z dôvodu prepojenia v kapitáli alebo spoločnej ovládajúcej osoby či subjektu alebo sponzorstva.
Na účely transparentnosti sekretariát uvíta akékoľvek doplňujúce informácie, ktoré pomôžu objasniť štruktúru, partnerstvá, podporovateľov a iné vzťahy pridruženosti zaregistrovaného subjektu. Ak je to užitočné, môžete tu aj objasniť, ktoré samostatné subjekty alebo dcérske spoločnosti sú zahrnuté do vašej registrácie podľa zásady jednej registrácie.
Vyberte kategóriu, ktorá najviac zodpovedá vašim cieľom, poslaniu, štruktúre, činnostiam a právnej forme. Aj keď môžete patriť do viacerých kategórií (napr. môžete zastupovať priemyselný zväz, ktorý je zároveň neziskovým subjektom), máte možnosť vybrať len jednu kategóriu. Ak máte pochybnosti, rozhodujúcim faktorom by malo byť to, čo robíte, a nie vaša právna forma či podobné formálne kritériá.
Výber kategórie slúži len na opisné účely a nemá vplyv na finančné informácie (ich typ), ktoré budete musieť poskytnúť. Pomocou informácií o týchto kategóriách môže sekretariát vytvárať spoľahlivé štatistiky o zaregistrovaných subjektoch.
- Novovytvorený subjekt, finančný rok nebol ešte uzavretý
Toto políčko zaškrtnite len vtedy, ak bola vaša organizácia zriadená nedávno a ešte ste neuzavreli účtovnú závierku za celý posledný finančný rok. Táto možnosť odráža prechodnú situáciu novovytvorených zástupcov záujmových skupín. Požadované finančné údaje musíte poskytnúť pri prvej ročnej aktualizácii alebo najneskôr pri nasledujúcej ročnej aktualizácii. Upozorňujeme, že štatút „novovytvoreného“ subjektu nemôžete používať dlhšie než 24 mesiacov.
Príklad: V októbri 2021 (rok n) sa zaregistrujete ako „novovytvorený“ subjekt. V októbri 2022 môžete naďalej uvádzať, že ste „novovytvorený“ subjekt, ak ste ešte neuzavreli účtovnú závierku za finančný rok (a poskytnete vhodné vysvetlenie). Pri najbližšej ročnej aktualizácii (október 2023) však už nebudete môcť označiť túto možnosť. |
Ak zvolíte možnosť „novovytvorený subjekt“, budete musieť aj tak poskytnúť niektoré informácie za aktuálny finančný rok (určité dátové polia nebude možné upravovať).
- Posledný uzavretý „finančný rok“
Uveďte účtovné obdobie, ktoré zahŕňa 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Toto obdobie sa môže začať v ktorýkoľvek deň kalendárneho roka, za ktorý bola uzavretá účtovná závierka. Finančný rok sa môže, ale nemusí zhodovať s kalendárnym rokom.
- Granty EÚ
Všetci zástupcovia záujmových skupín musia uviesť výšku a zdroj (príslušný program a financujúci orgán) akýchkoľvek grantov EÚ, ktorými sa prispieva na ich prevádzkové náklady. Všetky sumy sa musia uvádzať v eurách a musia zodpovedať poslednému uzatvorenému finančnému roku, alebo ak je to relevantnejšie, aktuálnemu finančnému roku.
Ak ste novovytvorený subjekt, uveďte odhad grantov EÚ prijatých za aktuálny finančný rok.
Nový zdroj financovania zakaždým pridajte kliknutím na tlačidlo „Pridať“.
Aký je rozdiel medzi grantmi a verejnými zákazkami?
Granty: udeľujú sa najmä formou darov prostredníctvom výziev na predkladanie návrhov na projekty podporujúce ciele politiky EÚ. Treba ich uviesť v registračnom formulári.
V záujme transparentnosti môžete v textovom poli pod touto položkou uviesť informácie o grantoch EÚ, ktoré získali dcérske spoločnosti. V prípade „decentralizovanej implementácie“ finančných prostriedkov EÚ (t. j. keď sú finančné prostriedky EÚ vyplácané členskými štátmi) udeľujú granty a verejné zákazky vnútroštátne orgány. Nemusíte uvádzať finančné prostriedky získané priamo od vnútroštátnych orgánov (napr. financovanie projektov zo štrukturálnych alebo z kohéznych fondov).
Verejné zákazky: inštitúcie EÚ obstarávajú služby, práce alebo tovar na trhu na interné použitie prostredníctvom postupu verejného obstarávania. Sumy získané prostredníctvom verejného obstarávania sa v registračnom formulári nemusia uvádzať.
Zástupcovia záujmových skupín, ktorí realizujú projekty financované EÚ, by mali dbať na to, aby nenadhodnotili ľudské a finančné zdroje zapojené do činností zastupovania záujmov. Napríklad treba započítať len čas tých osôb, ktoré sa skutočne podieľajú na činnostiach zastupovania záujmov vo vzťahu k inštitúciám EÚ. Nezapočítajte čas osôb, ktoré pracujú výlučne ako výskumníci, lektori, koordinátori projektu atď. Podobne by ste nemali zahrnúť žiadne výdavky ani náklady súvisiace výhradne s realizáciou vášho projektu financovaného EÚ.
Ak presadzujete vlastné záujmy alebo kolektívne záujmy svojich členov, uveďte finančné informácie týkajúce sa:
– všetkých sprostredkovateľov najatých na vykonávanie činností, ktoré patria do pôsobnosti registra,
– vašich ročných nákladov súvisiacich s činnosťami zastupovania záujmov za posledný uzavretý finančný rok.
- Najímanie sprostredkovateľov na vykonávanie činností zastupovania záujmov
Ako zástupca záujmovej skupiny, ktorý presadzuje vlastné záujmy alebo záujmy svojich členov, sa môžete rozhodnúť zabezpečiť niektoré činnosti zastupovania záujmov externe prostredníctvom sprostredkovateľov konajúcich vo vašom mene.
Sprostredkovateľ je akýkoľvek zástupca záujmovej skupiny, ktorý presadzuje záujmy klienta vykonávaním činností, ktoré patria do pôsobnosti registra. Vzťah medzi sprostredkovateľom a jeho klientom je založený na zmluve. Ak ste si napríklad najali odbornú poradenskú spoločnosť alebo advokátsku kanceláriu, aby vo vašom mene vykonávala činnosti zastupovania záujmov vo vzťahu k inštitúciám EÚ, táto odborná poradenská spoločnosť alebo advokátska kancelária je vaším sprostredkovateľom. Váš zmluvný vzťah so sprostredkovateľom je na účely registra irelevantný, ak sa netýka činností zastupovania záujmov, ktoré váš sprostredkovateľ vykonáva vo vašom mene.
Ak ste klientom takého sprostredkovateľa (sprostredkovateľov), mali by ste uviesť meno/názov a súvisiace ročné náklady v prípade každého sprostredkovateľa s použitím poskytnutého finančného rozpätia. Tento odhad by mal pokrývať celoročnú činnosť a odkazovať na posledný uzavretý finančný rok.
Mali by ste takisto uviesť služby, ktoré vám poskytujú sprostredkovatelia na základe zmluvy v aktuálnom finančnom roku, a meno/názov každého sprostredkovateľa (bez odhadu súvisiacich nákladov). Ak ste v poslednom uzavretom finančnom roku alebo v aktuálnom roku žiadne činnosti nezabezpečovali externe, vyberte možnosť „nie“. Ak v priebehu roka dôjde k zmene, mali by ste toto vyhlásenie aktualizovať.
- Ročné náklady súvisiace s činnosťami, ktoré patria do pôsobnosti registra
Zástupcovia záujmových skupín, ktorí presadzujú vlastné záujmy alebo záujmy svojich členov, by mali uviesť aktuálny odhad ročných nákladov súvisiacich s činnosťami, ktoré patria do pôsobnosti registra. Finančné číselné údaje musia pokrývať celoročnú činnosť a musia sa vzťahovať na posledný uzavretý finančný rok k dátumu registrácie alebo každoročnej aktualizácie registrácie.
Odhadované náklady uveďte v rozmedzí a zahrňte len náklady týkajúce sa činností, ktoré patria do pôsobnosti registra. Ročné náklady by sa nemali zamieňať s obratom alebo celkovými výdavkami.
Na účely odhadu celkových nákladov by ste mali zohľadniť všetky činnosti, ktoré patria do pôsobnosti registra, a v rámci týchto činností sčítať tieto prvky:
1. náklady na zamestnancov – na základe ekvivalentu plného pracovného času (EPPČ) uvedeného v položke 10. Tieto náklady zahŕňajú hrubú mzdu/poplatky plus všetky príspevky, odmeny alebo iné vyplatené dávky. Ak sú zamestnanci platení inými osobami alebo pracujú ako dobrovoľníci, uveďte tieto doplňujúce informácie v príslušnom textovom poli;
2. kancelárske a administratívne výdavky – nájomné a služby, tovar a materiály, vybavenie IT, údržba, upratovanie, povolenia atď. Vypočítajte tieto náklady ako podiel činností, ktoré patria do pôsobnosti registra.
Príklad
|
3. interné prevádzkové výdavky – náklady na príslušnú podporu, kampane zamerané na vzťahy s verejnosťou alebo verejné záležitosti, marketing a reklamu, používanie médií, organizáciu podujatí, publikácie atď.;
4. náklady na zastupovanie – výdavky spojené s účasťou na príslušných podujatiach a stretnutiach v oblasti verejných záležitostí (napr. registračné poplatky, cestovné výdavky, výdavky na ubytovanie, denné príspevky na stravu a iné súvisiace náklady). Patria sem príslušné sponzorované činnosti pre členov a poplatky za kurzy odbornej prípravy a podujatia zamerané na budovanie kapacít;
5. náklady na externe zabezpečované činnosti – poplatky pre konzultantov a subdodávateľov za príslušné činnosti. V súlade s uvedeným sem treba zahrnúť náklady na činnosti, ktoré externe zabezpečujú sprostredkovatelia. Sprostredkovatelia, ktorí pracujú na základe zmluvy, by mali urobiť samostatné vyhlásenie v registri a uviesť tieto náklady ako príjmy;
6. členstvo a súvisiace poplatky – poplatky za vstup do príslušných sietí, združení a štruktúr uvedených v položke „Členstvo a príslušnosť k organizácii“. Uveďte ročné členské poplatky v priemyselných zväzoch alebo federáciách, ktoré vykonávajú činnosti patriace do pôsobnosti registra, aj keď samotné tieto subjekty nie sú v registri zapísané. Členské poplatky by sa mali uvádzať na pomernom základe, t. j. ako odhadovaný percentuálny podiel z celkového členského poplatku v súlade s percentuálnym podielom príslušných činností.
Príklad: Priemyselný zväz vynakladá na príslušné činnosti len časť svojho času (napr. 60 %). Jeho registrovaní členovia by mali uviesť rovnaký podiel (t. j. 60 %) svojich členských poplatkov; |
7. iné relevantné náklady – doplňte akékoľvek ďalšie relevantné náklady súvisiace s vašimi činnosťami zastupovania záujmov.
Register umožňuje, aby dvaja zástupcovia záujmových skupín deklarovali rovnaké výdavky (tzv. dvojité započítavanie). Finančné vyhlásenie zaregistrovaného subjektu týkajúce sa odhadovaných nákladov na relevantné činnosti nevylučuje, aby iný zaregistrovaný subjekt vykázal rovnakú sumu, ktorú prvý zaregistrovaný subjekt získal ako relevantný obrat (od klientov) alebo ako rozpočet (z členských poplatkov). Týmto prístupom sa zabraňuje podhodnoteniu vykázaných finančných výdavkov.
Keď ste odhadli náklady súvisiace s činnosťami, ktoré patria do pôsobnosti registra, za posledný uzavretý finančný rok, vyberte najvhodnejší finančný rozsah a svoj výpočet si zaznamenajte. Sekretariát sa na vás môže obrátiť v súvislosti s týmto výpočtom na účely kvality alebo konzistentnosti údajov.
b) Položka 14 – Zástupcovia záujmových skupín, ktorí presadzujú záujmy klientov (sprostredkovatelia) |
---|
Ak ste sprostredkovateľ, ktorý presadzuje záujmy svojich klientov tým, že v ich mene vykonáva činnosti zastupovania záujmov, uveďte finančné informácie týkajúce sa:
- vašich klientov,
- vašich celkových ročných príjmov za posledný uzavretý finančný rok.
- Klienti, v ktorých mene ste vykonávali činnosti v oblasti zastupovania vo vzťahu k inštitúciám EÚ
Ako sprostredkovateľ musíte uviesť mená/názvy všetkých klientov, v ktorých mene vykonávate činnosti zastupovania záujmov patriace do pôsobnosti registra. Ak ste v položke 8 vybrali možnosť „záujmy klientov“, uveďte informácie o týchto klientoch v položke 14. Bez uvedenia mien/názvov klientov nebudete môcť registráciu dokončiť.
Klient je akýkoľvek zástupca záujmovej skupiny, ktorý uzatvoril zmluvný vzťah so sprostredkovateľom, na základe ktorého sprostredkovateľ presadzuje jeho záujmy vykonávaním činností patriacich do pôsobnosti registra.
Ak ste napríklad odborná poradenská spoločnosť alebo advokátska kancelária a vykonávate činnosti zastupovania záujmov vo vzťahu k inštitúciám EÚ v mene zástupcu záujmovej skupiny na základe zmluvy, tento zástupca záujmovej skupiny je vaším klientom.
Pri každom klientovi vyberte vhodné finančné rozpätie vyjadrujúce odhadované príjmy získané od tohto klienta za príslušné činnosti zastupovania záujmov v poslednom finančnom roku, za ktorý bola uzavretá účtovná závierka.
Uveďte aj najnovšie legislatívne návrhy, politiky alebo iniciatívy EÚ, na ktoré sa zameriavajú činnosti vykonávané v mene tohto konkrétneho klienta; tie by mali zodpovedať údajom v položke 9.
Meno/názov klienta zakaždým pridajte kliknutím na tlačidlo „Pridať“.
Kompletné zverejnenie klientov
Musíte poskytnúť úplný zoznam klientov (za posledný uzavretý finančný rok) s uvedením ich úplných mien/názvov (nepoužívajte akronymy). Musíte uviesť aj mená/názvy nových klientov, na ktorých sa vzťahuje aktuálny finančný rok, a to aj v prípade, že ste novovytvoreným subjektom.
Vyhlásenia, v ktorých nie sú uvedení jednotliví klienti alebo v ktorých sa používajú len všeobecné pojmy (napr. „podniky“, „ďalší malí klienti“, „dôverné informácie“), nebudú akceptované. To isté platí v prípade skratiek a neidentifikovateľných subjektov.
Služby poskytované krajinám mimo EÚ
Ak vykonávate činnosti zastupovania záujmov vo vzťahu k inštitúciám EÚ v mene verejných orgánov v krajinách mimo EÚ vrátane ich diplomatických misií a veľvyslanectiev na základe zmluvy, musíte ich uviesť ako klientov.
Služby poskytované inštitúciám, orgánom a agentúram EÚ alebo medzivládnym organizáciám na základe zmluvy o verejnom obstarávaní
Tieto služby sa nepovažujú za činnosti patriace do pôsobnosti registra a takéto inštitúcie, orgány, agentúry alebo organizácie sa nemajú uvádzať ako klienti.
- Príjmy z činností, ktoré patria do pôsobnosti registra
Sprostredkovatelia musia uviesť odhadované celkové dosiahnuté ročné príjmy, ktoré možno pripísať činnostiam zastupovania záujmov, za posledný uzavretý finančný rok k dátumu registrácie alebo k dátumu ročnej aktualizácie. V registri sa táto suma automaticky vypočíta na základe súhrnného súčtu odhadovaných dosiahnutých príjmov na klienta. Tým sa zabezpečí, aby vykázaný obrat zodpovedal príjmom od klientov. Je preto veľmi dôležité uviesť všetkých relevantných klientov a príjmy pripísateľné na každého klienta.
Obrat sú peňažné sumy prijaté podnikom počas určitého obdobia. Finančné číselné údaje musia pokrývať celoročnú činnosť a musia sa vzťahovať na posledný uzavretý finančný rok k dátumu registrácie alebo každoročnej aktualizácie.
Ak vykonávate príslušné činnosti aj vo vlastnom záujme a tieto činnosti neslúžia záujmom klienta (klientov), musíte uviesť zodpovedajúci opis a odhady v informačnom textovom poli.
Ak nezastupujete obchodné záujmy, uveďte tieto finančné informácie:
- vaše hlavné zdroje financovania,
- výšku jednotlivých príspevkov nad 10 000 EUR presahujúcich 10 % vášho celkového rozpočtu a meno/názov prispievateľa,
- celkový rozpočet za posledný uzavretý finančný rok.
Za subjekt, ktorý nezastupuje obchodné záujmy, sa považujete, ak:
- presadzujete vlastné záujmy a váš hlavný účel založenia a/alebo vaša hlavná oblasť činnosti nemá obchodný, podnikateľský ani ziskový charakter;
- presadzujete kolektívne záujmy svojich členov a hlavná oblasť činnosti 50 % alebo väčšieho podielu vašich členov nemá obchodný, podnikateľský ani ziskový charakter;
- ak platia body i) a ii), vaším hlavným účelom je podpora spoločenských cieľov vo verejnom záujme bez ohľadu na prípadné vedľajšie hospodárske činnosti, ktoré môžete vykonávať, napr. správa vlastných zdrojov alebo majetku, alebo realizácia programov a projektov vo vlastnom mene alebo v mene vašich členov.
Skutočnosť, či zastupujete iné než obchodné záujmy, sa musí určiť bez ohľadu na vašu právnu formu alebo formu zriadenia.
Príklad: Subjekt je zriadený ako nezisková organizácia alebo neziskové združenie podľa vnútroštátneho práva, ale zastupuje kolektívne záujmy ziskových subjektov v podnikateľskom, priemyselnom alebo obchodnom sektore. Zastupuje teda obchodné záujmy a nepatrí do tejto kategórie. |
Nasledujúce kategórie zástupcov záujmových skupín by sa bežne považovali za subjekty, ktoré nezastupujú obchodné záujmy, hoci v konkrétnej situácii môžu byť v zastupovaných záujmoch prítomné rozhodujúce prvky obchodnej alebo ziskovej povahy:
- organizácie občianskej spoločnosti, mimovládne organizácie, charitatívne organizácie, nadácie,
- akademické a výskumné inštitúcie, think-tanky, politické inštitúty,
- organizácie zastupujúce cirkvi a náboženské spoločenstvá.
- Zdroje financovania
Uveďte hlavné zdroje financovania podľa kategórie: financovanie EÚ, (vnútroštátne) verejné financovanie, granty (vrátane grantov EÚ), dary a príspevky členov. Môžete si vybrať niekoľko kategórií, aby ste pokryli všetky možnosti. Prípadné ďalšie relevantné zdroje, ktoré nie sú uvedené v zozname (napr. „sponzorstvo“ alebo „rezervy“) pridajte kliknutím na možnosť „Iné“.
Pri každom prijatom príspevku, ktorý presahuje 10 % vášho celkového rozpočtu a je vyšší než 10 000 EUR, uveďte výšku príspevku a meno/názov prispievateľa kliknutím na tlačidlo „Pridať“.
Príklad 1:
Organizácia s rozpočtom 1 milión EUR dostala príspevok vo výške 15 000 EUR. Príspevok sa nemusí uvádzať, pretože nepresahuje prahovú hodnotu 10 %.
Príklad 2:
Organizácia s rozpočtom 100 000 EUR dostala príspevok vo výške 15 000 EUR. Príspevok sa musí uvádzať, pretože presahuje prahové hodnoty 10 % a 10 000 EUR.
Ak ten istý prispievateľ poskytol v tom istom finančnom roku viac než jeden príspevok, pričom celková suma je vyššia než 10 000 EUR a presahuje 10 % vášho celkového rozpočtu, mali by ste uviesť celkovú sumu týchto príspevkov.
Na poskytnutie ďalších finančných informácií týkajúcich sa vašich činností zastupovania záujmov môžete použiť textové pole.
- Rozpočet
Zástupcovia záujmových skupín, ktorí nezastupujú obchodné záujmy, by mali uviesť svoj celkový rozpočet za posledný uzavretý finančný rok ako absolútnu sumu v eurách. Táto suma by mala zohľadňovať financovanie uvedené v predchádzajúcej časti (vrátane akýchkoľvek osobitných súm). Ak ste novovytvorený subjekt a nemáte uzavretý finančný rok, nemusíte uvádzať rozpočet ani zdroje financovania, ale mali by ste uviesť všetky granty EÚ získané v aktuálnom finančnom roku.
Vymedzenie pojmu „rozpočet“
Váš rozpočet sú vaše ročné príjmy a výdavky (finančné účty) za posledný uzavretý finančný rok. Pripomíname, že sa to vzťahuje na celý rozpočet organizácie (nielen na finančné prostriedky vyčlenené na činnosti zastupovania záujmov).
Ak nemôžete uviesť rozpočet, pretože vaša organizácia ho nemá, môžete napísať číslo „0“. Keďže ide o výnimočnú okolnosť, v textovom poli treba vysvetliť:
- prečo nemôžete uviesť rozpočet;
- ako financujete svoje činnosti zastupovania záujmov.
Zaškrtnutím tohto políčka potvrďte, že konáte v súlade s pravidlami a so zásadami stanovenými v kódexe správania.
6. ČAKANIE NA POTVRDENIE
Keď vyplníte všetkých 15 položiek, zobrazí sa stránka so súhrnom, na ktorej môžete zadané informácie skontrolovať. V spodnej časti tejto stránky sa nachádza tlačidlo „Spustiť kontrolu“. Kliknutím na toto tlačidlo spustíte kontrolu, pri ktorej sa preverí, či sú informácie úplné. Túto funkciu máte takisto k dispozícii kedykoľvek počas vypĺňania registračného formulára.
Keď kliknete na tlačidlo „Odoslať“, kontaktná osoba dostane potvrdzujúci e-mail, že registrácia bola odoslaná a jej stav je „odoslaná“. Aby sa vaša registrácia dokončila a potvrdila, musíte odpovedať na prípadné žiadosti sekretariátu o doplnenie informácií. Keď sekretariát registráciu potvrdí, kontaktnej osobe sa zašle e-mail o potvrdení, v ktorom bude uvedený váš identifikátor, verejné registračné číslo REG.
Nezabudnite dokončiť postup kliknutím na tlačidlo „Odoslať“, inak budú všetky zadané údaje po 21 dňoch vymazané.
ČASŤ III – POVINNOSTI ZAREGISTROVANÝCH SUBJEKTOV
1. VŠEOBECNE
Po registrácii ste povinný: |
- naďalej dodržiavať kódex správania
Musíte vždy konať v súlade s kódexom správania. V kódexe správania sa stanovuje 16 pravidiel a zásad, ktoré sú všetky rovnako dôležité. Je vašou povinnosťou informovať o týchto pravidlách a zásadách svojich zamestnancov a zástupcov, pričom ich dodržiavanie je otázkou oprávnenosti. V registri môžu zostať len zaregistrované subjekty, ktoré dodržiavajú kódex.
Sekretariát monitoruje registrácie a hodnotí oprávnenosť zaregistrovaných subjektov a dodržiavanie kódexu správania v súlade s postupmi stanovenými v prílohe III k MID o registri transparentnosti. Sekretariát môže začať vyšetrovanie na základe prípustnej sťažnosti, v ktorej sa tvrdí, že zaregistrovaný subjekt nedodržal kódex správania. Akákoľvek fyzická alebo právnická osoba môže sekretariátu podať sťažnosť týkajúcu sa údajného porušenia kódexu správania zaregistrovaným subjektom.
Rozhodnutie sekretariátu týkajúce sa nedodržiavania kódexu správania môže mať za následok vymazanie príslušnej registrácie z registra. V závislosti od závažnosti prípadu môže byť výsledkom rozhodnutia:
i) zákaz opätovnej registrácie príslušného zástupcu záujmovej skupiny na obdobie od 20 pracovných dní do dvoch rokov;
ii) zverejnenie prijatého opatrenia na webovom sídle registra.
Pri rozhodovaní o prísnosti opatrenia, ktoré sa má uplatniť, sekretariát náležite zohľadní postavenie dotknutého zaregistrovaného subjektu (subjektov) a príslušné okolnosti vyšetrovania.
Zaregistrované subjekty, na ktoré sa vzťahujú uvedené opatrenia, majú právo podať odôvodnenú žiadosť o preskúmanie správnou radou registra. Možno tak urobiť predložením žiadosti o preskúmanie sekretariátu do 20 pracovných dní od doručenia oznámenia o prijatom opatrení. Zaregistrované subjekty, ktoré nie sú spokojné s rozhodnutím správnej rady, majú k dispozícii ďalšie opravné prostriedky, a to právo odvolať sa na Súdny dvor alebo podať sťažnosť európskemu ombudsmanovi.
- vykonávať povinnú ročnú aktualizáciu
Každých 12 mesiacov, počnúc prvým výročím vašej registrácie, musíte vykonať ročnú aktualizáciu, potvrdiť všetky poskytnuté údaje a zaviazať sa dodržiavať kódex správania. Kontaktná osoba dostane automatické e-mailové upozornenie štyri a dva týždne pred lehotou aktualizácie. Ak chcete vykonať aktualizáciu, je potrebné prihlásiť sa na karte „Registrácia/aktualizácia“ a kliknúť na možnosť „ročná aktualizácia“. Ročnú aktualizáciu však môžete urobiť kedykoľvek, keď potrebujete vykonať zásadné zmeny alebo upraviť lehotu ďalšej plánovanej ročnej aktualizácie, a to tak, že sa prihlásite do svojej vyhradenej sekcie.
- vykonávať čiastočné aktualizácie, aby bola registrácia aktuálna
V prípade, že chcete, aby ostala lehota ročnej aktualizácie nezmenená, môžete na aktualizáciu údajov v konkrétnych položkách (napr. finančných informácií) použiť aj možnosť „čiastočná aktualizácia“. Čiastočné aktualizácie nenahrádzajú povinnosť vykonávať ročnú aktualizáciu.
- zachovávať transparentnosť, pokiaľ ide o vaše činnosti a usporiadanie
Odporúčame vám, aby ste pri kontakte s inštitúciami a orgánmi EÚ uvádzali, že ste sa zaregistrovali v registri, a aby ste poskytli svoje číslo REG.
- úprimne a konštruktívne spolupracovať so sekretariátom
Sekretariát môže ktorúkoľvek registráciu kedykoľvek skontrolovať alebo preskúmať. Cieľom je zabezpečiť presnosť a úplnosť informácií a zabrániť faktickým chybám a/alebo nedodržiavaniu kódexu správania. Ak sa zistia nezrovnalosti, sekretariát sa obráti na príslušný zaregistrovaný subjekt s cieľom objasniť problém a nájsť uspokojivé riešenie.
2. AKTUALIZÁCIE REGISTRÁCIE
Informácie zaznamenané v registri sú verejne prístupné a zainteresované strany, akademickí pracovníci, študenti, novinári, súkromné osoby a iné subjekty ich podrobne kontrolujú. Je preto vo vašom záujme, aby bola vaša registrácia aktuálna.
V ideálnom prípade by ste mali svoju registráciu aktualizovať, hneď ako dôjde k akýmkoľvek zmenám v poskytnutých údajoch, a v každom prípade do troch mesiacov. Odporúčame, aby ste si registráciu skontrolovali aspoň trikrát ročne a v prípade potreby ju aktualizovali. Zmeny možno vykonať v rámci ročnej aktualizácie (t. j. systematického skontrolovania celej registrácie a záväzku dodržiavať kódex správania) alebo čiastočnej aktualizácie (t. j. keď nechcete skontrolovať celú registráciu alebo zmeniť lehotu ročnej aktualizácie).
Šesť mesiacov pred uplynutím lehoty vašej ročnej aktualizácie dostanete automatické upozornenie, aby ste svoju registráciu skontrolovali a aktualizovali. Kontaktná osoba uvedená v registrácii bude potom automaticky upozornená štyri a dva týždne pred uplynutím lehoty na ročnú aktualizáciu (t. j. pred výročím dátumu registrácie alebo poslednej ročnej aktualizácie).
Kontaktné osoby dostanú automatický e-mail s potvrdením o aktualizácii registrácie.
Ak nevykonáte povinnú ročnú aktualizáciu, vaša registrácia bude automaticky pozastavená (bude sa naďalej zobrazovať na verejnom webovom sídle registra, ale s označením „pozastavená“). Prístup do sekcie svojej organizácie a možnosť vykonať aktualizáciu máte aj vtedy, keď je registrácia pozastavená. Ak registráciu neaktualizujete do 15 pracovných dní, bude z registra automaticky vymazaná.