I. RÉSZ – ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK
1. BEVEZETÉS
Az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság (a továbbiakban: az aláíró intézmények) között létrejött, a kötelező átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodás (a továbbiakban: az átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodás), amely 2021. július 1-jén lépett hatályba, rögzíti az átláthatósági nyilvántartásra vonatkozó szabályokat és elveket. Az átláthatósági nyilvántartás egy nyilvános adatbázis, amelyet az érdekképviseletek és azon tevékenységeik nyilvántartásba vétele céljából hoztak létre, amelyekkel befolyásolni kívánják az uniós szakpolitikák végrehajtását vagy alakítását, illetve az uniós intézmények döntéshozatali eljárásait.
Ezen iránymutatások gyakorlati tájékoztatást nyújtanak a nyilvántartásba vételt kérelmező érdekképviseletek (a továbbiakban: kérelmezők) és/vagy a már nyilvántartásba vett érdekképviseletek (a továbbiakban: nyilvántartottak) számára a nyilvántartásba vételi követelményekről, többek között a frissítésekről és a nyilvántartásba vételi eljárásról. Kifejtik továbbá az átláthatósági nyilvántartásról szóló új intézményközi megállapodás szabályait, különös tekintettel a feltételrendszerre és más átláthatósági intézkedésekre (I. rész, 3. szakasz), a jogosultságra és a nyilvántartottak magatartási kódexére (II. rész).
A nyilvántartás titkársága elkötelezett amellett, hogy folyamatosan javítsa a nyilvántartás tartalmának minőségét és felhasználóbarát jellegét. Ezért konzultált az érdekelt felekkel az iránymutatásokról, és a szükséges gyakorisággal frissíti azokat a nyilvántartottak visszajelzései alapján és a rendszer esetleges frissítéseinek figyelembevételével. Az iránymutatásokat az EU valamennyi hivatalos nyelvén közzéteszik a nyilvántartás honlapján (menü: „Iránymutatások”).
A titkárság összeállította a gyakran feltett kérdések listáját a kérelmezők és a nyilvántartottak számára, de ezek nem fedhetnek le minden felmerülő helyzetet vagy problémát. Ha olyan további kérdései, észrevételei vagy javaslatai vannak, amelyekre a gyakran feltett kérdések nem térnek ki, személyes, korlátozott hozzáférésű felületén („Kapcsolatfelvétel” a bal oldali oszlopban) vagy a kapcsolatfelvételi űrlapon (EU Login-hitelesítés szükséges) keresztül küldhet kérdést – a titkárság a lehető leggyorsabban válaszol.
Ezeket az iránymutatásokat felülvizsgálták és hozzáigazították az átláthatósági nyilvántartás 2024. április 2-án működésbe helyezett új változatához.
2. FELELŐSSÉGKIZÁRÓ NYILATKOZAT
Az átláthatósági nyilvántartás az aláíró intézmények átláthatósági politikájának elsődleges eleme az uniós szakpolitikák vagy jogszabályok kidolgozásának vagy végrehajtásának, illetve az uniós döntéshozatali folyamatoknak a befolyásolását célzó érdekképviselet tekintetében.
A nyilvántartásban történő regisztráció önkéntes, és nem jelenti azt, hogy az aláíró intézmények bármilyen formában elismerték, jóváhagyták vagy akkreditálták volna a nyilvántartottakat. A nyilvántartás önkéntes jellege ellenére az aláíró intézmények hozhatnak olyan intézkedéseket (lásd az I. rész 3. szakaszát), amelyek bizonyos tevékenységek átláthatósága érdekében kötelezővé teszik a nyilvántartásba vételt az ilyen típusú tevékenységeket végző érdekképviseletek számára.
A nyilvántartásban szereplő információkat maguk a nyilvántartottak szolgáltatják, azzal a feltétellel, hogy végső soron ők felelősek azok pontosságáért. A titkárság figyelemmel kíséri a nyilvántartás tartalmának minőségét, és fenntartja magának a jogot, hogy törölje a nyilvántartásból a nem jogosult nyilvántartottakat, beleértve azokat is, akikről kiderült, hogy nem tartják be a magatartási kódexet.
A titkárság dönthet úgy, hogy felfüggeszti azokat a regisztrációkat, amelyek indokolatlan vagy önreklám jellegű kijelentéseket tartalmaznak, vagy amelyek ellentétesek az Európai Unióról szóló szerződés 2. cikkében meghatározott alapvető uniós értékekkel (pl. gyűlöletre való uszítás vagy rasszizmus miatt).
A nyilvántartás tartalma nyilvános. A nyilvántartottak korábbi nyilatkozataiból származó információk továbbra is nyilvánosan hozzáférhetők a hivatalos európai adatportálon (data.europa.eu).
A nyilvántartás tartalmaz külső honlapokra mutató linkeket, melyekre az aláíró intézményeknek nincsen befolyása, és amelyekért azok nem vállalnak felelősséget. Az a tény, hogy a nyilvántartás harmadik felek által szolgáltatott információkat vagy linkeket tartalmaz, nem jelenti azt, hogy az aláíró intézmények egyetértenek az alábbiakkal vagy garanciát vállalnak velük kapcsolatban:
i. az e honlapok fenntartásáért felelős vagy azok tartalmát szolgáltató szervezet;
ii. az ott felsorolt szolgáltatások;
iii. a honlapok tartalma; vagy
iv. a honlapon kifejtett nézetek.
3. FELTÉTELRENDSZER ÉS EGYÉB ÁTLÁTHATÓSÁGI INTÉZKEDÉSEK
Az átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodás révén az aláíró intézmények kötelezettséget vállaltak arra, hogy az érdekképviseleti tevékenységek bizonyos típusai esetében ténylegesen kötelezővé teszik a nyilvántartást („a feltételesség elve”).
Az aláíró intézmények feltételességi intézkedéseket fogadnak el, amikor úgy döntenek, hogy bizonyos érdekképviseleti tevékenységeket előzetes nyilvántartásba vételhez kötnek. Ez azt jelenti, hogy bár a nyilvántartásba vétel önkéntes, az érdekképviseleteket nyilvántartásba kell venni, amennyiben folytatni kívánják a szóban forgó tevékenységet az intézkedést foganatosító intézménynél. A nyilvántartásba vétel így a szóban forgó tevékenység végzésének előfeltételévé válik.
Belső szervezeti okokból az egyes intézmények egyénileg hajtják végre ezt a kötelezettségvállalást. Ezért az intézkedések intézménytől függően eltérőek lehetnek.
Példák feltételességi intézkedésekre Uniós döntéshozókkal tartott találkozók: A Bizottság előírja, hogy a Bizottság tagjai és kabinetjük tagjai csak regisztrált érdekképviseletekkel találkozhatnak. Önnek regisztrálnia kell, amennyiben hosszú távú akkreditációt kíván kérelmezni az Európai Parlamentnél, vagy részt kíván venni közös munkacsoportjaiban, illetve fel kíván szólalni a parlamenti bizottságok nyilvános meghallgatásain. |
Az aláíró intézmények kiegészítő átláthatósági intézkedéseket is elfogadhatnak a nyilvántartásba vétel ösztönzése és a nyilvántartás közös keretének megerősítése érdekében. Ezen intézkedések célja, hogy ösztönözzék a nyilvántartáshoz és annak magatartási kódexéhez való csatlakozást, miközben a regisztrációért cserébe előnyöket kínálnak.
Példák kiegészítő átláthatósági intézkedésekre Részvétel a Bizottság nyilvános konzultációin: A Bizottság nyilvános konzultációiban vagy ütemterveiben való részvételkor ajánlott, hogy az érdekelt felek nyilvántartási azonosító (REG) számot adjanak meg (2024. április 2. előtt TR azonosító szám). Ez az összekapcsolás a nyilvántartással arra szolgál, hogy ösztönözze a nyilvántartásba vételt anélkül, hogy máskülönben akadályozná az érdekelt felekkel folytatott nyílt konzultációt. Értesítők: a regisztráció során Ön dönthet úgy, hogy automatikusan értesítést kapjon az intézményi hírekről és/vagy a frissítésekről, érdeklődési területeinek megfelelően. |
Az aláíró intézmények által elfogadott feltételességi és kiegészítő átláthatósági intézkedéseket közzéteszik a nyilvántartás Feltételrendszer lapján. A honlapot rendszeresen frissítik az újonnan elfogadott intézkedésekkel.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy bármely uniós intézmény, szerv, hivatal vagy ügynökség dönthet úgy, hogy feltételességi és/vagy kiegészítő átláthatósági intézkedéseket fogad el, és ezeket is közzétesszük ugyanazon az oldalon.
Példa Ön érdekképviseleti tevékenységet végez egy adott uniós ügynökségnél, anélkül, hogy máskülönben kapcsolatba lépne valamelyik aláíró intézménnyel. Az ügynökség bevezetett egy olyan belső intézkedést, amelynek értelmében a felső vezetéssel való találkozás feltétele a nyilvántartásba való felvétel, és az intézkedést bejelenti a nyilvántartás igazgatótanácsának. Ön csak akkor találkozhat az ügynökség felső vezetésével, ha szerepel a nyilvántartásban. |
A tagállamok dönthetnek úgy is, hogy a nemzeti joggal összhangban feltételességi és/vagy kiegészítő átláthatósági intézkedéseket fogadnak el az Európai Unió melletti állandó képviseleteikre vonatkozóan.
Az ilyen intézkedéseket adott esetben közzéteszik a nyilvántartás honlapján.
Ezért Önnek fel kell készülnie arra a lehetőségre, hogy a nyilvántartást az aláíró intézményeknél szélesebb körben is használják az uniós szintű érdekképviseleti tevékenységekkel kapcsolatban.
További információk itt találhatók: Feltételrendszer.
II. RÉSZ – IRÁNYMUTATÁS A KÉRELMEZŐK SZÁMÁRA A REGISZTRÁCIÓHOZ
KÉRJÜK, OLVASSA EL EZT AZ ŰRLAP KITÖLTÉSE ELŐTT |
1. JOGOSULTSÁG
Ön jogosult a regisztrációra, amennyiben a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységeket végez, és betartja a magatartási kódexet. |
---|
Ebben az összefüggésben érdekképviselet bármely természetes személy vagy jogi személy, hivatalos vagy informális csoport, szövetség vagy hálózat, aki/amely az átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodás által érintett tevékenységeket folytat.
Valamely tevékenység akkor tekinthető „a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységnek”, ha azt érdekképviseletek végzik azzal a céllal, hogy befolyásolják az uniós szakpolitikák vagy jogszabályok kidolgozását vagy végrehajtását, illetve bármely uniós intézmény, szerv, hivatal és ügynökség döntéshozatali folyamatait.
E tevékenységek közé tartozhatnak a következők (az átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodás 3. cikkének (2) bekezdése alapján):
- találkozók, konferenciák vagy rendezvények megszervezése vagy azokon való részvétel, valamint bármilyen hasonló kapcsolatfelvétel az uniós intézményekkel;
- közreműködés vagy részvétel konzultációkon, meghallgatásokon vagy más hasonló kezdeményezésekben, pl. szakértői csoportokban vagy közös munkacsoportokban;
- kommunikációs kampányok, platformok, hálózatok és alulról szerveződő kezdeményezések megszervezése;
- szakpolitikai dokumentumok és állásfoglalások, módosítások, közvélemény-kutatások és felmérések, nyílt levelek és egyéb kommunikációs vagy információs anyagok elkészítése vagy megrendelése, valamint kutatások megrendelése és elvégzése.
Az érdekképviseletek jogosultak regisztrálni jogi formájuktól, méretüktől, székhelyüktől, típusuktól vagy céljaiktól függetlenül, valamint függetlenül attól, hogy milyen kommunikációs csatornán végzik tevékenységüket. Az érdekképviseleti tevékenységek a nyilvántartás által érintett tevékenységnek minősülnek, függetlenül attól, hogy azokat hol végzik, valamint az alkalmazott kommunikációs csatornától.
A nyilvántartás célja, hogy szervezett és/vagy kollektív érdekeket ismertessen, nem pedig olyan egyének személyes érdekeit, akik szigorúan személyes minőségükben járnak el, nem másokkal együtt.
Nem relevánsak továbbá a nyilvántartás szempontjából azok a tevékenységek, amelyek nem az uniós jog vagy szakpolitikai fejlemények befolyásolására, hanem pusztán azok nyomon követésére vagy figyelésére irányulnak tudományos vagy újságírói céllal, személyes érdekből vagy valamely jog gyakorlása céljából (pl. kutatók vagy újságírók által készített interjúk, vagy petíció benyújtása az Európai Parlamenthez).
A jogalkotási döntéshozatali ciklus nyomon követése azonban a nyilvántartás hatálya alá tartozik, ha proaktív hírszerzési információgyűjtés részét képezi, és általában részét képezi például lobbitevékenységekkel foglalkozó szolgáltatók által nyújtott szolgáltatások átfogó körének. Ezek a tevékenységek közvetlen kapcsolatfelvételt eredményezhetnek az intézményekkel, ezért azokat be kell jelenteni a regisztráció során.
Ha az Ön befolyásolással kapcsolatos tevékenysége még a kezdetén jár vagy előkészítés alatt áll, megfelelő részletekkel kell majd szolgálnia azt illetően, hogy milyen konkrét tevékenységekben kíván részt venni.
Nem kell regisztrálnia, ha a következő tevékenységeket végzi (az átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodás 4. cikke):
a) jogi vagy egyéb szakmai tanácsadás;
A jogi vagy egyéb szakmai tanácsadás nem minősül a nyilvántartás által érintett tevékenységnek, amennyiben: i. az ügyfél képviseletét látják el békéltető vagy közvetítői eljárás keretei között annak megelőzése érdekében, hogy valamely vita bíróság vagy közigazgatási szerv elé kerüljön; ii. tanácsadást nyújtanak az ügyfeleknek, támogatást nyújtva számukra annak biztosítása érdekében, hogy tevékenységük összhangban álljon a meglévő szabályozással; vagy iii. az ügyfelek képviseletét és az alapvető jogaik vagy eljárási jogaik védelmét látják el, mint például a meghallgatáshoz való jog, a tisztességes eljáráshoz való jog és a védelemhez való jog a közigazgatási eljárásokban, és olyan tevékenységekre terjed ki, amelyet ügyvédek vagy más érintett szakemberek látnak el az ügyfelek képviseletében és alapvető jogaik vagy eljárási jogaik védelmében. Azok az ügyvédi irodák és egyéni ügyvédek, amelyek szolgáltatásai abból állnak, hogy ügyfeleik nevében képviseleti tevékenységet végeznek az uniós intézményeknél, és nem tartoznak a fenti meghatározás alá, érintett tevékenységben részt vevő érdekképviseletnek minősülnek, és jogosultak a nyilvántartásban való regisztrációra (annak kérelmezésére). Tegyük fel például, hogy egy ügyvédi iroda vagy egyéni ügyvéd az ügyfele nevében végez tevékenységet az uniós intézményeknél azzal a céllal, hogy befolyásolja az új (jövőbeli) szakpolitika vagy jogszabályok kidolgozását. Ez az ügyvédi iroda vagy egyéni ügyvéd tehát a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységben részt vevő érdekképviseletnek minősül, és jogosult arra (annak kérelmezésére), hogy bejegyezzék a nyilvántartásba. Ezt követően tájékoztatást kell adnia arról, hogy mely ügyfeleket képviselt és milyen tárgyban. |
---|
b) beadványok benyújtása félként vagy harmadik félként az uniós jogban vagy az Unióra alkalmazandó nemzetközi jogban megállapított jogi vagy közigazgatási eljárás keretében, valamint olyan beadványok benyújtása, amelyek a Bizottsággal, a Parlamenttel vagy a Tanáccsal létrejött szerződéses viszonyon vagy uniós forrásokból finanszírozott támogatási megállapodáson alapulnak;
Ha Ön az uniós jog szerinti jogi vagy közigazgatási eljárás keretében – pl. uniós versenyjogi, állami támogatási vagy kereskedelmi eljárások keretében – nyújt be félként vagy harmadik félként beadványt, Ön nem minősül a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységben részt vevő érdekképviseletnek. Ez érvényes a kijelölt jogi képviselő – például meghatalmazott ügyvéd – által valamely fél vagy harmadik fél nevében benyújtott beadványokra is. A nyilvántartás nem terjed ki a szerződéses jogviszonyon vagy az uniós forrásokból finanszírozott támogatási megállapodáson alapuló beadványokra sem. Ezért ha Ön valamely aláíró intézménnyel kötött közbeszerzési szerződés vagy uniós támogatási megállapodás részes fele, az ezzel kapcsolatos beadvány benyújtása nem minősül érdekképviseleti tevékenységnek, amely feljogosítaná Önt arra (annak kérelmezésére), hogy bejegyezzék a nyilvántartásba. Ide tartoznak a bármely aláíró intézménnyel kötött közbeszerzési szerződésen vagy az Ön nevében eljáró közvetítő által kötött uniós támogatási megállapodáson alapuló beadványok is, amennyiben erre Ön jogszerűen felhatalmazta a közvetítőt. |
---|
c) a szociális párbeszéd résztvevőjeként eljáró szociális partnerek tevékenységei az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 152. cikke szerint;
A nyilvántartás nem terjed ki a munkáltatók és a munkavállalók érdekeit képviselő és az európai szociális párbeszédben (az EUMSZ 152. cikke alapján) szociális partnerként eljáró szervezetek tevékenységeire. Az európai szociális párbeszéd a szociális partnerek uniós szintű bevonásával tervezett és/vagy intézményesített megbeszélésekre, konzultációkra, tárgyalásokra és együttes fellépésekre utal. Azok a munkáltatói vagy munkavállalói szervezetek, amelyek az uniós intézményekkel kétoldalú találkozókat tartanak, amelyek célja saját érdekeik vagy tagjaik érdekeinek előmozdítása vagy az európai szociális párbeszédhez nem szorosan kapcsolódó egyéb tevékenységek végzése, és amelyek a nyilvántartás hatálya alá tartoznak, érdekképviseletnek minősülnek, és jogosultak arra (annak kérelmezésére), hogy bejegyezzék őket a nyilvántartásba. |
---|
d) beadványok benyújtása bármelyik uniós intézmény, annak képviselői vagy személyzete közvetlen és egyedi felkérésére, tényszerű tájékoztatás, adatszolgáltatás vagy szakértelem átadása céljából;
Ha Ön valamely tudományos vagy szakpolitikai területen jártas szakértő, és egy uniós intézmény képviselője vagy alkalmazottja kikéri az Ön szakértői tanácsát egy konkrét kérdésben, Ön nem minősül olyan tevékenységben részt vevő érdekképviseletnek, amely feljogosítja Önt arra, hogy regisztrálja magát a nyilvántartásban, vagy kérelmezze a regisztrációt. |
e) a természetes személyek által szigorúan személyes minőségben eljárva, másokkal nem társulva végzett tevékenységek;
Míg a szigorúan személyes minőségben eljáró egyének tevékenységei nem tartoznak ide, érdekképviseleti tevékenységnek minősülnek és a nyilvántartás hatálya alá tartoznak azon magánszemélyek tevékenységei, akik másokkal társulva képviselnek érdekeket (pl. alulról szerveződő és egyéb, érintett tevékenységeket folytató civil társadalmi mozgalmak révén). |
f) spontán találkozók, tisztán magánjellegű vagy társasági jellegű találkozók, valamint az EUSZ, az EUMSZ vagy az uniós jogi aktusok alapján létrehozott közigazgatási eljárás keretében létrejövő találkozók;
A spontán találkozó alatt nem tervezett vagy a napirendben nem szereplő találkozás értendő. Egy spontán találkozó nem minősül érdekképviseleti tevékenységnek, amely feljogosítaná Önt arra (annak kérelmezésére), hogy bejegyezzék a nyilvántartásba. Ha Ön az uniós jog szerinti közigazgatási eljárásban félként vagy harmadik félként vesz részt, például uniós versenyjogi, állami támogatási vagy kereskedelmi eljárások keretében, és részt vesz egy ezzel kapcsolatos találkozón, a részvétele, valamint a találkozón való felszólalásai vagy beadványai nem minősülnek olyan érdekképviseleti tevékenységnek, amely feljogosítaná Önt arra (annak kérelmezésére), hogy bejegyezzék a nyilvántartásba. |
g) a tagállamok nemzeti szintű és nemzeti szint alatti közigazgatási szervei által végzett tevékenységek, beleértve állandó képviseleteiket és nagykövetségeiket is;
A tartományi, regionális, települési és egyéb helyi hatóságok nemzeti szint alatti közigazgatási szervek. Ezért az uniós intézményeknél végzett tevékenységük nem minősül érdekképviseleti tevékenységnek, amely lehetővé tenné számukra (annak kérelmezését), hogy bejegyezzék őket a nyilvántartásba. A nemzeti szabályozó hatóságok és a tagállamok által létrehozott független közigazgatási szervek szintén közigazgatási szervek. Ezért az uniós intézményeknél végzett tevékenységük nem minősül érdekképviseleti tevékenységnek, amely lehetővé tenné számukra (annak kérelmezését), hogy bejegyezzék őket a nyilvántartásba. |
---|
h) a közigazgatási szervek uniós, nemzeti vagy az alatti szintű szövetségei és hálózatai által végzett tevékenységek, feltéve hogy kizárólag az adott közigazgatási szervek nevében járnak el;
Azok a vegyes köz-magán társulások vagy hálózatok, amelyek hatóságok és egyúttal magánvállalkozások nevében is tevékenykednek, és amelyek részt vesznek érintett tevékenységekben, érdekképviseletnek minősülnek, és jogosultak arra (annak kérelmezésére), hogy bejegyezzék őket a nyilvántartásba. Példák A bortermelő régiókból (nemzeti szint alatti közigazgatási szervek) és az e régiók bortermelőiből álló társulás, amely érdekképviseleti tevékenységet folytat az uniós intézményeknél, nem tekinthető úgy, mint amely kizárólag közigazgatási szervek nevében jár el. Ezért érdekképviseletnek minősül, és jogosult arra (annak kérelmezésére), hogy bejegyezzék a nyilvántartásba. Az uniós intézményeknél érdekképviseleti tevékenységet végző kereskedelmi kamarák (amelyek közjogi szervek, de egyben tagjaik, vagyis magánvállalkozások érdekeit is képviselik) hálózata érdekképviseletnek minősül, és jogosult arra (annak kérelmezésére), hogy bejegyezzék a nyilvántartásba. |
---|
i) kormányközi szervezetek – az általuk létrehozott ügynökségeket és szerveket is beleértve – által végzett tevékenységek;
j) harmadik országok közigazgatási szervei – beleértve diplomáciai képviseleteiket és nagykövetségeiket is – által végzett tevékenységek, kivéve, ha az ilyen hatóságokat diplomáciai jogállás nélküli jogalanyok, irodák vagy hálózatok képviselik vagy közvetítők képviselik;
Ha Ön olyan szakmai tanácsadó vagy ügyvédi iroda, amelyet nem uniós kormány vagy közigazgatási szerv bízott meg azzal, hogy a nevében érdekképviseleti tevékenységet folytasson az uniós intézményeknél, Ön érdekképviseletnek minősül, és jogosult arra (annak kérelmezésére), hogy bejegyezzék a nyilvántartásba. Az ilyen tevékenységekkel kapcsolatos információkat megfelelően be kell jelenteni. Amennyiben Ön diplomáciai jogállás nélküli jogalany, iroda vagy hálózat – pl. diplomáciai jogállás nélküli köz-magán társulás, vagy kormányzati beruházási alap vagy ügynökség – képviselője, amely érdekképviseleti tevékenységet folytat az uniós intézményeknél egy nem uniós kormány vagy közigazgatási szerv megbízásából, Ön érdekképviseletnek minősül, és jogosult arra (annak kérelmezésére), hogy bejegyezzék a nyilvántartásba. Az ilyen tevékenységekkel kapcsolatos információkat megfelelően be kell jelenteni. |
---|
k) az EUMSZ 17. cikkében említett egyházak és vallási egyesületek vagy közösségek, valamint világnézeti szervezetek által végzett tevékenységek, kivéve azokat az irodákat, jogalanyokat vagy hálózatokat, illetve ezek szervezeteit, amelyeket azzal a céllal hoztak létre, hogy képviseljék az egyházakat és vallási egyesületeket vagy közösségeket, valamint világnézeti szervezeteket az uniós intézményekhez fűződő kapcsolataikban.
Az érdekképviseleteknek a magatartási kódexben meghatározott szabályoknak és elveknek megfelelően kell eljárniuk az érintett tevékenységek végzése során. A nyilvántartásba vételhez igazolniuk kell, hogy már betartják ezeket a szabályokat és elveket.
2. AZ EGYSZERI NYILVÁNTARTÁSBA VÉTEL ELVE
Csak egyszer regisztráljon |
---|
A többszörös bejegyzés elkerülése és a kérelem vagy nyilvántartásba vétel adminisztratív kezelésének felgyorsítása érdekében az egynél több országban tevékenykedő érdekképviseleteknek (pl. multinacionális vállalatok, nem kormányzati szervezetek, különböző országokban vagy régiókban képviselettel rendelkező nem kormányzati szervezetek) csak egyszer kell nyilvántartásba vetetniük tevékenységüket, és ennek során fel kell sorolniuk a hálózat, vállalatcsoport vagy hasonló szervezet különböző más egységeit is. A gyakorlatban ez általában a szervezet érdekeit az uniós intézményeknél képviselő fióktelep vagy iroda feladata.
3. ADATMINŐSÉG
Teljes körű, pontos és koherens adatokat szolgáltasson. |
---|
Ügyeljen arra, hogy a bevitt adatok teljes körűek, pontosak és koherensek legyenek. Ne feledje, hogy az Ön által megadott információk nyilvánosan elérhetőek (kivéve az áthúzott szemet ábrázoló piktogrammal jelzett mezőket), ezért a nyilvánosság általi ellenőrzés tárgyát képezik.
Az Ön által benyújtandó pénzügyi információk az Ön által képviselt érdek típusától (típusaitól) függenek (lásd alább a 8. és a 14. fejezetet).
A titkárság minden új kérelmet ellenőriz, és értékeli:
i. a jogosultságot; valamint
ii. a benyújtott adatok minőségét.
Előfordulhat, hogy további információkat kérnek Öntől a jogosultság igazolása és/vagy az adatok minőségének javítása érdekében. Ha a kérelem megfelel a tájékoztatási követelményeknek, a titkárság érvényesíti, és regisztrációját közzétesszük a nyilvántartás honlapján. Függetlenül attól, hogy kérelmét érvényesítették vagy elutasították, tájékoztatjuk Önt a döntésről.
A regisztrációs űrlap minden egyes rovatában talál olyan információs buborékokat, amelyek további magyarázatokat tartalmaznak arra vonatkozóan, hogy milyen információkat kell megadnia. Az egyes rovatok/adatmezők leírásának megtekintéséhez vigye az egeret a buborék fölé, vagy jelölje ki a buborékot.
AZ ŰRLAP KITÖLTÉSÉHEZ SZÜKSÉGES GYAKORLATI TUDNIVALÓK |
---|
4. A REGISZTRÁCIÓ MÓDJA
A regisztráció online történik, a nyilvántartás honlapján keresztül. A regisztrációs kérelem űrlapjához úgy férhet hozzá, hogy bejelentkezik saját korlátozott hozzáférésű felületére. Ehhez EU Login-fiókkal kell rendelkeznie (további információkért lásd a Gyakran feltett kérdéseket).
Ha minden szükséges információ rendelkezésre áll, a nyomtatvány kitöltése kb. 20–30 percet vesz igénybe.
A nyomtatvány kitöltésének megkezdésekor a kérelem egyedi azonosítót kap (Kérelemszám: APP xxxx). Regisztrációját addig nem tesszük közzé, amíg a titkárság nem értékelte és nem validálta. Ezt követően Ön kap egy nyilvános regisztrációs számot (REG xxxxxxxx-yyy). Ne keverje össze az APP-számot az REG-számmal.
Az űrlap kitöltésekor az Ön által megadott információkat a rendszer automatikusan elmenti. Bármikor félbeszakíthatja az űrlap kitöltését, és folytathatja később. Ha azonban a kérelemtervezetet 21 naptári napon belül nem nyújtja be, az automatikusan törlésre kerül, és Önnek újra kell kezdenie a kitöltést.
Az űrlap kitöltésekor vegye figyelembe a következőket:
- Reagáljon azokra az esetleges figyelmeztető üzenetekre, amelyek azon mezők mellett jelennek meg, ahol a rendszer következetlenséget észlelt. Ezek az üzenetek Önnek segítenek azáltal, hogy felhívják az Ön figyelmét a bevitt adatok esetleges pontatlanságára. Ha üzenetet lát, előfordulhat, hogy helyesbítenie kell az Ön által bevitt adatokat, vagy pontosítania kell az információkat a szabad szöveges mezőkben. Ha figyelmen kívül hagyja az üzeneteket, és nem teszi meg a megfelelő lépéseket, a titkárságnak további magyarázatért fel kell vennie a kapcsolatot Önnel, ami késlelteti regisztrációjának érvényesítését.
- Kerülje a nem megfelelő, irreleváns, promóciós vagy félrevezető tartalmakat – az ilyen tartalmú kérelmek nem fogadhatók el.
- Kerülje a rövidítéseket. A nyilvántartás nyilvános eszköz, ezért a megadott információknak érthetőnek kell lenniük. A titkárság fel fogja kérni a kérelmezőket, hogy az érvényesítés előtt javítsák ki bejegyzéseiket, ha túlságosan sok rövidítést és betűszót használnak.
- Ha a megadott adatok hiányosak, nem fogja tudni benyújtani a jelentkezését.
- Az űrlapot az EU 24 hivatalos nyelvének bármelyikén kitöltheti (a más nyelveken benyújtott űrlapokat nem érvényesítjük), de javasoljuk, hogy a következetesség érdekében mindvégig ugyanazt a nyelvet használja.
- Nevezzen ki egy kapcsolattartó személyt, aki kezeli a regisztráció tartalmát, és megkapja az automatikus értesítéseket a nyilvántartástól vagy a titkárság üzeneteit.
- Kérjük, ne tüntessen fel személyes adatokat (azonosított vagy azonosítható személyekre vonatkozó információkat), kivéve, ha ezt az űrlap egyes rovataiban kifejezetten kérik. Kerülje a személyes adatok más rovatokban való feltüntetését is.
5. A NYILVÁNTARTÁSBAN FELTÜNTETENDŐ INFORMÁCIÓK
A regisztrációs űrlap fejezetenkénti leírása |
---|
Adja meg az érdekképviselet nevét.
Adja meg az érdekképviselet formáját: ez lehet az Ön (által képviselt szervezet) jogállása vagy egy konkrét jogállással nem rendelkező szervezet típusa (pl. ideiglenes társulás, hálózat vagy platform).
A jogi státuszra példa a nonprofit szervezet, a jótékonysági szervezet, az alapítvány, az egyesület, a nyilvánosan működő részvénytársaság (nyrt.), a korlátolt felelősségű társaság (kft.), a zártkörűen működő részvénytársaság (zrt.), a részvénytársaság, a betéti társaság (bt.), és a korlátolt felelősségű kooperációs társaság.
Az Ön (által képviselt jogi személy) jogállását jellemzően olyan dokumentumok határozzák meg, mint az alapszabálya, illetve a nemzeti cégnyilvántartásba (pl. Belgiumban a Moniteur belge) való bejegyzése.
Az átláthatóság érdekében adjon meg működő honlapcímet, vagy erősítse meg, hogy nem rendelkezik ilyennel. A honlap címét tesztelheti az űrlapról annak ellenőrzése céljából, hogy a cím érvényes-e, és a honlap elérhető-e.
A tevékenységei alapjául szolgáló szándék tisztázása érdekében választania kell a 8. fejezetben szereplő érdekeltségtípusok közül.
Adja meg a központi irodájának és – amennyiben van ilyen – az uniós intézményekkel, szervekkel és ügynökségekkel fenntartott kapcsolatokért felelős irodájának elérhetőségét.
Ha a bejegyzett székhely címe (amely az alapszabályban szerepel) eltér a tényleges székhelytől, kérjük, adja meg ez utóbbi címét.
A jogi felelősséggel rendelkező személynek olyan személynek kell lennie, aki jogszabály alapján eljárhat az érdekképviselettel nevében vagy képviselheti őt a hatóságokkal való kapcsolattartás során. Ennek a személynek tisztában kell lennie a nyilvántartottnak a magatartási kódex betartására vonatkozó kötelezettségvállalásaival is.
Ha az Ön által képviselt szervezet nem rendelkezik jogi személyiséggel, kérjük, adja meg annak a személynek a nevét, aki a vonatkozó nemzeti jogszabályok alapján jogilag felelős a végzett tevékenységekért, vagy nevezzen meg egy másik személyt a nyilvántartásba való bejegyzés céljából. Ha az érdekképviseletet (pl. kereskedelmi vagy üzleti szövetség) igazgatótanács irányítja, válassza ki az igazgatósági tagok egyikét (pl. az elnököt); ennek a személynek nem kell az egyetlen jogi felelősséggel bíró személynek lennie.
Az Ön által megadott e-mail-cím nem lesz nyilvánosan elérhető, de a titkárság felveheti a kapcsolatot ezzel a személlyel, ha panasz érkezik az érdekképviselettel szemben.
Ha az Ön által képviselt szervezetnek nincs formális struktúrája, a jogi felelősséggel rendelkező személy az uniós intézményeknél való képviselettel megbízott személy.
Az uniós intézményekkel való kapcsolattartásért felelős személynek olyan személynek kell lennie, aki felelős az érdekképviselet lobbitevékenységéért vagy az intézményekkel való kapcsolattartásért.
Ha az Ön által képviselt szervezet nem jelölt ki e kapcsolatokért felelős személyt, ki kell jelölnie egy személyt a nyilvántartás rá vonatkozó bejegyzésének kezelésére (frissítések stb.). Ez lehet az alábbi 5. pontban megjelölt kapcsolattartó személyek egyike. Az Ön által megadott e-mail-cím nem lesz nyilvánosan elérhető.
Amikor a titkárság érvényesíti a regisztrációt, a kapcsolattartó személy kap egy érvényesítő e-mailt, amely tartalmazza a nyilvános regisztrációs számot (REG-szám). Ugyanezeket az információkat küldjük meg a regisztrációs űrlapon szereplő többi személynek is (a regisztrációs űrlap „A regisztrációhoz hozzáféréssel rendelkező személyek” című 6. fejezetében felsoroltak).
Előfordulhat, hogy a titkárságnak kapcsolatba kell lépnie a nyilvántartottal a megadott információkkal kapcsolatos pontosítások vagy frissítések kérése céljából. A nyilvántartással kapcsolatos valamennyi kérdés tekintetében a kapcsolattartó személy lesz a titkárság felé a fő kapcsolattartó. Azok a személyek, akiknek a neve szerepel a regisztrációs űrlapon, megkapják az összes értesítést, beleértve a következőket:
- emlékeztető a kötelező éves frissítésről,
- információk a benyújtott panaszokról és a kérdésekre adott válaszokról („Kapcsolatfelvétel”),
- értesítések a szervezetük hozzájárulásairól a bizottsági ütemtervekhez és nyilvános konzultációkhoz.
Ezek a személyek, amennyiben úgy döntenek, értesítést kapnak a következőkről is:
- a Bizottság ütemtervei és nyilvános konzultációi,
- az Európai Parlament bizottságainak tevékenységei.
Mivel a kapcsolattartók rendszeresen változhatnak, ajánlott megadni legalább egy funkcionális e-mail-címet (pl. a következő formátumban: infoorganisation [dot] com (info[at]organisation[dot]com)) annak biztosítása érdekében, hogy folyamatosan eljusson az információ az érintettekhez, és a szervezetet ne távolítsák el a nyilvántartásból.
A kapcsolattartók adatai nem nyilvánosak.
A rendszer automatikusan hozzáférési jogokat biztosít az alábbi személyek számára, és e-mail-címük automatikusan megjelenik az e fejezetben található listán („Hozzáférési lista”):
- a regisztrációs kérelem űrlapját kitöltő személy,
- a jogilag felelős személy,
- az uniós kapcsolatokért felelős személy,
- a kapcsolattartó személy.
További e-mail-címeket is megadhat, ha további személyek számára kíván hozzáférést biztosítani.
E személyek mindegyike hozzáférést fog kapni a regisztrációs űrlaphoz, amennyiben rendelkezik a felsorolt e-mail-címhez tartozó EU Login-fiókkal.
Legalább 2 különböző e-mail-címre van szükség. Ha Ön ugyanazt az e-mail-címet adja meg a jogi felelősséggel rendelkező személy, az uniós kapcsolatokért felelős személy és/vagy a kapcsolattartó személy vonatkozásában, és nem ad meg további e-mail-címet, nem tudja befejezni a regisztrációt.
Ebben a szabad szövegmezőben röviden (legfeljebb 1000 karakter terjedelemben) ismertetheti az Ön általános küldetését, céljait és feladatkörét. Ez különösen fontos abban az esetben, ha nem rendelkezik honlappal.
Ebben a fejezetben csak általános leírást kell megadnia. A következő rovatban részletezheti érdekképviseleti tevékenységeit.
Adja meg a tevékenységek földrajzi kiterjedését és célterületét, pl. globális, uniós, nemzeti vagy regionális/helyi szinten.
Válasszon az érdekképviselet különböző típusainak megfelelő lehetőségek közül. Választása hatással lesz arra, hogy a 14. fejezetben milyen pénzügyi adatokat kell megadnia.
Ha Ön egynél több kategóriába tartozik, vegye figyelembe, hogy a kiválasztás során nem az Ön jogállása az egyetlen meghatározó tényező. Válassza ki azt a lehetőséget, amely a legjobban leírja fő tevékenységét, és ismertesse érdekképviseleti tevékenységei mögött meghúzódó okokat.
A lehetőségeket az alábbiakban ismertetjük.
- A saját érdekeinek vagy a tagok kollektív érdekeinek előmozdítása (ideértve a profitorientált szervezeteket, de olyan egyesületeket vagy szervezeteket is, amelyek maguk is profitorientált szervezeteket képviselnek) – ez jellemzően magában foglalja a vállalatokat és csoportokat, a szakmai vagy munkáltatói szövetségeket, a szakszervezeteket, valamint a tagokat, egy adott iparágat vagy üzleti ágazatot képviselő szakmai és vállalkozói szövetségeket. Az ilyen típusú érdekképviseletek esetében a kérelmezőknek/nyilvántartottaknak a legutóbbi lezárt pénzügyi évre vonatkozóan be kell nyújtaniuk a nyilvántartás által érintett tevékenységeikre vonatkozó költségbecsléseket.
- Ügyfelei érdekeinek érvényesítése (közvetítőként) – az ügyfelek érdekeinek képviseletét választhatja opcióként, amennyiben szerződéses/pro bono kapcsolatban vállalatokkal, csoportokkal, szövetségekkel, kormányzati szervekkel vagy nem kormányzati szervezetekkel, amely kapcsolat lehetővé teszi, hogy érdekképviseleti tevékenységet végezzen a nevükben lobbitevékenységekkel foglalkozó szakemberként vagy ügyvédi irodaként. Részleteznie kell a legutóbbi pénzügyi évben bejelentett tevékenységekből származó bevételeket.
- Nem képvisel kereskedelmi érdekeket – ez általában azt jelenti, hogy Ön nem haszonszerzési céllal, hanem kizárólag emberbaráti, jótékonysági, humánus vagy közérdekből folytat tevékenységet. Az Ön szervezete tagjainak, kapcsolt vállalkozásainak vagy partnereinek többsége szintén nem profitorientált szervezet. Tájékoztatást kell nyújtania költségvetésükről és finanszírozási forrásaikról.
A nyilvántartásba vételt követően meg lehet változtatni a képviselt érdekeket.
Ebben a fejezetben adja meg azokat az információkat, amelyek jelzik, hogy miért regisztrál. Kérjük továbbá, hogy a lehető legpontosabban és legkonkrétabban ismertesse az Ön által érintett tevékenységeket (azaz azokat az uniós szakpolitikákat vagy jogalkotási javaslatokat, amelyek befolyásolására törekszik). Kérjük, ne soroljon fel olyan tevékenységeket, amelyek nem érintik az uniós szakpolitikákat vagy jogszabályokat.
- Nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységek
Válassza ki a feltételességi intézkedések hatálya alá tartozó tevékenységeket a legördülő listáról, és tüntesse fel, hogy mely uniós intézmények érintettek. Ez azt jelenti, hogy fel kell tüntetnie a leggyakoribb közvetlen kapcsolattartóját minden olyan intézmény esetében, amelynek tekintetében nyilvántartásba kell vetetnie magát, mivel az uniós intézmények és szervek szabályai ezt előírják.
A 9. fejezet e részében megadott információkat nem hozzák nyilvánosságra.
- A szervezet célkeresztjében álló, legfontosabb uniós jogalkotási javaslatok vagy szakpolitikai intézkedések
Adja meg azon legfrissebb uniós kezdeményezések, szakpolitikák és (jogalkotási/nem jogalkotási) ügyek címét, melyekre az érdekképviseleti tevékenységei irányulnak. Ezek lehetnek ütemtervek, nyilvános konzultációk, irányelvek, rendeletek, határozatok, intézményközi megállapodások, európai parlamenti jelentések vagy állásfoglalások. Kérjük, ne használjon betűszavakat.
Az általános szakpolitikai területekre való hivatkozás helyett (pl. „környezet”, „éghajlat”, „közlekedés”) konkrét uniós eljárásokat nevezzen meg (pl. „digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály”). Amennyiben lehetséges, adja meg a teljes hivatalos címet, például:
- rendeletjavaslat a digitális szolgáltatások egységes piacáról (digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály),
- rendelet az uniós termésnövelő termékek forgalmazásáról,
- a Bizottság közleménye az európai adatstratégiáról,
- az Európai Parlament állásfoglalása az EU biodiverzitási stratégiájáról,
- a Tanács határozata az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről,
- az Európai Parlament jelentése a mezőgazdasági üzemben tartott állatok jólétéről.
- A fenti uniós szakpolitikákkal kapcsolatos kommunikációs tevékenységek (rendezvények, kampányok, kiadványok stb.)
Ebben a szabad szövegmezőben kell részleteznie az Ön által felsorolt uniós szakpolitikákkal, jogalkotási javaslatokkal vagy határozatokkal kapcsolatban végzett kommunikációs tevékenységeit. Ide tartozhatnak a közvélemény-kutatások és felmérések (amennyiben azok uniós jogszabályokhoz kapcsolódnak, vagy az intézmények tagjait vagy az uniós intézményeknél dolgozó tisztviselőket célozzák meg), nyílt levelek és egyéb kommunikációs vagy tájékoztató anyagok, kampányok, projektek, rendezvények, kiadványok vagy állásfoglalások; meg kell adnia ezek címét. A példákat tartalmazó internetes linkek elfogadhatók.
- Az Európai Parlament közös munkacsoportjai és nem hivatalos csoportosulásai
Ön csak akkor vehet részt a Parlament épületeiben szervezett közös munkacsoportok vagy nem hivatalos csoportosulások tevékenységeiben (például részvétel a közös munkacsoport ülésein vagy rendezvényein, rendezvények támogatásának vagy társszervezésének felajánlása), ha nyilvántartásba van véve, és ha beleegyezik, hogy sem az Európai Parlament nevét, sem a logóját nem használja.
Ha Ön részt vesz az Európai Parlament közös munkacsoportjainak tevékenységeiben, kérjük, válassza ki a csoportok nevét a megadott listáról. A szabad szövegmezőben megadhatja annak a nem hivatalos csoportosulásnak a nevét, amelyben részt vesz, és kifejtheti, miként vesz részt (pl. pénzügyi vagy anyagi támogatást nyújt, vagy a csoport titkárságaként jár el).
Ne válasszon ki közös munkacsoportokat, és ne említsen meg nem hivatalos csoportosulásokat azért, hogy kifejezze érdeklődését a velük való együttműködés iránt; ez nem megfelelő és nem is releváns.
- Részvétel más, az EU által támogatott fórumokon és platformokon
Itt részletezze azokat az uniós struktúrákat, amelyekben részt vesz. Ha Ön még nem vesz részt ilyen struktúrák munkájában, kérjük, írja be azt, hogy „NEM”.
Ez nem a megfelelő hely ahhoz, hogy kifejezze érdeklődését az iránt, hogy a jövőben részt vegyen az ilyen testületek munkájában, illetve hogy részvételi szándékát kifejezze. Kérjük, csak a már folyamatban lévő tevékenységekre vonatkozóan adjon meg információkat.
- A Bizottság által a regisztrációba automatikusan bevitt információk
A regisztrációban automatikusan megjelennek a Bizottság informatikai rendszereiből származó információk az Ön szervezetének tevékenységéről (az alábbiakban ismertetett információk). Ezeket nem Ön nem vitte be a regisztráció során.
- Találkozók a döntéshozókkal
A nyilvántartás automatikusan megjeleníti a biztosokkal, kabinetjük tagjaival és a főigazgatókkal tartott találkozók listáját (PDF formátumban), miután az érintett kabinet vagy főigazgatóság közzétette az információkat (legkésőbb 14 nappal a találkozót követően).
Az európai parlamenti képviselők és munkatársaik által tervezett ülésekre vonatkozó információkhoz közvetlenül a regisztrációkból férhet hozzá.
- A bizottsági ütemtervek és nyilvános konzultációk
A nyilvántartás automatikusan megjeleníti azoknak az ütemterveknek és nyilvános konzultációknak a címét, amelyekhez a nyilvántartottak 2018 júliusa óta hozzájárultak (feltéve, hogy feltüntették az REG-számukat – 2024. április 2. előtt a TR azonosító számukat – és beleegyeztek hozzájárulásuk nyilvánossá tételébe).
Ha az Ön szervezete a regisztrációt megelőző 2 évben hozzájárult ütemtervekhez vagy nyilvános konzultációkhoz, itt sorolja fel a tevékenységet, pl. „részvétel a migránscsempészés ellen a 2021–2025-ös időszakban folytatott küzdelemről szóló nyilvános bizottsági konzultációban (2021 márciusában indult uniós cselekvési terv)”.
- A Bizottság szakértői csoportjai
A nyilvántartás megjeleníti a nyilvántartottak bizottsági szakértői csoportokban és más hasonló szervezetekben való tagságára vonatkozó információkat. Egy szakértői csoportban való tagságra jelentkezéskor Önnek nem kell a nyilvántartásba jelentkeznie. A szakértői csoport tagjainak kiválasztását követően a még nyilvántartásba nem vett érdekképviseleteknek nyilvántartásba kell vetetniük magukat ahhoz, hogy a csoport „B” vagy „C” típusú tagjává nevezhessék ki őket.
A bizottsági szakértői csoport(ok)ban való tagsága („B” vagy „C” típusú tagként) automatikusan megjelenik a regisztrációban, miután az Ön REG-száma bekerült a bizottsági szakértői csoportok nyilvántartásába.
Adja meg a legfrissebb adatokat azon személyek számára vonatkozóan, akik a regisztráció (vagy a frissítés) időpontjában az érdekképviselet nevében a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységeket végzik. Ne jelentse be az érdekképviseletnek dolgozó összes alkalmazottat, csak azokat, akik részt vesznek a 9. fejezetben bejelentett érintett tevékenységekben.
Tüntessen fel minden érdekképviseleti tevékenységet végző személyt, függetlenül attól, hogy rendelkeznek-e szerződéssel vagy díjazásban részesülnek-e (Öntől vagy mástól). Ez magában foglalhatja az Ön szervezetének fizetett állandó alkalmazottait, valamint a gyakornokként, önkéntesként, tanácsadóként, tudományos szakértőként, munkatársként stb. dolgozó személyeket.
Fel kell tüntetnie valamennyi személyt, aki európai parlamenti belépőkártyával rendelkezik, és naprakészen kell tartania az adatokat, hogy valamennyi, parlamenti akkreditációval rendelkező személy szerepeljen a nyilvántartásban.
Kérjük, az üres szövegdobozban adja meg az érintett személyek státuszát („alkalmazott”, „önkéntes” stb.), és adjon meg minden olyan egyéb információt, amely egyértelműsítheti az Ön által megadott létszámot és a „teljes munkaidős egyenérték” (FTE) kiszámítását.
A nyilvántartás automatikusan teljes munkaidős egyenértékben fejezi ki a megadott adatokat. Ez egy standard számviteli egység, amely egy adott tevékenységet (ebben az esetben a nyilvántartás hatálya alá tartozó érdekképviseleti tevékenységeket) végző személyek számának mérésére szolgál. A teljes munkaidős egyenérték egy adott munkavállaló által ledolgozott órák átlagos száma, amelyet egy teljes munkaidős alkalmazott által ledolgozott órák átlagos számának törtrészeként fejeznek ki, azaz egy teljes munkaidős egyenérték egy teljes munkaidős alkalmazottnak felel meg.
Példa: Három alkalmazottja heti 40, 20, illetve 10 órát – összesen 70 órát – tölt a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységekkel. Feltételezve, hogy a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló heti 40 órát dolgozik, a kérdéses személyi állomány a teljes munkaidős egyenértékben kifejezve 70 ÷ 40 = 1,75 teljes munkaidős egyenérték. |
Ha a megadott öt százalékos sávok nem felelnek meg pontosan az Ön humánerőforrás- struktúrájának, a számokat szükség szerint kerekítse. Nincs minimális küszöbérték – még abban az esetben is, ha Ön csak egy személyt foglalkoztat 10%-os vagy annál kevesebb teljes munkaidős egyenérték alapján a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységekben, akkor is be kell jelentenie; ezt az alacsony szintű szerepvállalást azonban a megadott szövegdobozban pontosítani tudja.
Frissítse a megadott adatokat, ha az alkalmazottak összlétszáma az év bármely pontján jelentősen csökken/növekedik.
Példa: A jelenleg teljes munkaidőben foglalkoztatott 12 alkalmazotthoz három újonnan felvett személy csatlakozik – ez 25%-os növekedést jelent. A nyilvántartást frissítenie kell úgy, hogy 15 fős összlétszámot tüntet fel. |
Az Ön által megadott információknak az érintett személyek teljes létszámára vonatkozó jóhiszemű becslésnek kell lenniük, és tükrözniük kell a tevékenységekre fordított időt. Tartsa szem előtt, hogy a titkárság felkérheti Önt arra, hogy szolgáltasson további részleteket a források kiszámításával kapcsolatban.
Az érdekképviseleti tevékenységek által megcélzott szakpolitikai területek alapján feliratkozhat automatikus e-mail-értesítésre az uniós intézmények bizonyos tevékenységeiről.
- A Bizottság nyilvános konzultációi és ütemtervei – kérjen ezekről tájékoztatást az Önt érdeklő terület(ek)en.
Jelezze, hogy szeretne-e értesítést kapni ezekről
- Az Európai Parlament bizottságainak hírei – kérjen híreket és ülésnapirendeket az Ön által választott szakpolitikai terület(ek)en.
Ön közvetlenül a regisztráció felületén tudja kezelni feliratkozásait az európai parlamenti bizottságok híreire és eseményeire. Ha szeretne értesítést kapni az Európai Parlament egyéb tevékenységeiről, kérjük, látogasson el az E-mailen küldött hírek oldalra.
Tüntesse fel részletesen a következőket:
- tagság (nem az uniós intézmények által működtetett) egyesületekben, szövetségekben, hálózatokban és más testületekben,
- saját tagjai/kapcsolat vállalkozásai – adja meg jelenlegi tagjainak és kapcsolat vállalkozásainak (partnerek, szponzorok és hasonlók) listáját. Ha ez a lista nyilvánosan elérhető az Ön honlapján, adja meg a weboldalra mutató közvetlen linket.
A tagság típusai változatosak, és ezeket az információkat rendszeresen frissíteni kell. Ezért javasoljuk, hogy adja meg az azon weboldalára mutató közvetlen linkeket, amely tartalmazza a vonatkozó adatokat. Ha tagjai között természetes személyek (magánszemélyek) és jogi személyek (szervezetek) is vannak, kérjük, ismertesse a különböző típusokat. Ne felejtse el kitölteni ezt a mezőt, ha a tagok érdekeit képviseli.
A titkárság az átláthatóság jegyében szívesen veszi mindazokat a kiegészítő információkat is, amelyek segítenek a nyilvántartottak szervezeti felépítésének, partneri viszonyainak, támogatóinak és egyéb kapcsolatainak a megismerésében. Itt kell megadni a kapcsolt vállalkozásokkal, leányvállalatokkal vagy hasonló társult entitásokkal kapcsolatos összes lényeges információt, pl. az érdekképviseleti tevékenységeket folytató entitásokat és a kapcsolódó költségeket. Önnek pontosan meg kell adnia, hogy a regisztráció a hálózat, vállalatcsoport stb. mely tagjaira terjed ki.
Válasszon ki egy olyan kategóriát, amely a leginkább megfelel az Ön célkitűzéseinek, küldetésének, struktúrájának, tevékenységeinek és jogi személyiségének. Ha Ön egyszerre több kategóriába is tartozhat (pl. olyan szakmai szövetséget képvisel, amely egyben nonprofit szervezet is), akkor is csak egy kategóriában regisztrálhat. Ha bármilyen kétsége merülne fel, a döntő tényező az, hogy milyen tevékenységet folytat, nem pedig jogi státusza vagy hasonló formális kritériumok.
Kérjük, csak tájékoztatási célból válasszon kategóriát; ez nem érinti az Ön által benyújtandó pénzügyi információkat (azok típusát). A kategóriák lehetővé teszik a titkárság számára, hogy megbízható statisztikát készítsen a nyilvántartottakról.
- Újonnan alakult szervezet, lezárt pénzügyi év nélkül
Csak akkor jelölje be ezt a négyzetet, ha szervezete a közelmúltban jött létre, és még nem zárta le a legutóbbi teljes pénzügyi évre vonatkozó elszámolásait. Ez a lehetőség az újonnan létrehozott érdekképviseletek átmeneti helyzetét tükrözi. Az adatok első éves frissítésekor, vagy legkésőbb az azt követő éves frissítéskor kötelező megadni a kért pénzügyi adatokat. Felhívjuk figyelmét, hogy az „újonnan alakult” státuszt csak 24 hónapig használhatja.
Példa: Ön 2021 októberében (n év) „újonnan alakultként” regisztrálja magát. 2022 októberében is megjelölheti az „újonnan alakult” státuszt, ha még nem zárta le a pénzügyi évre vonatkozó elszámolását (és adjon megfelelő magyarázatot). A következő éves frissítéskor (2023. október) azonban már nem választhatja ezt a lehetőséget. |
Ha az „újonnan alakult” opciót választja, akkor is meg kell adnia néhány információt a folyó pénzügyi évre vonatkozóan (bizonyos adatmezőkbe nem lehet írni).
- Legutóbbi lezárt pénzügyi év
Kérjük, adjon meg egy 12 egymást követő hónapból álló elszámolási időszakot. Ez az időszak egy olyan naptári év bármely napján kezdődhet, amelyre vonatkozóan az elszámolásokat lezárták. Az üzleti év nem feltétlenül esik egybe a naptári évvel.
- Uniós támogatások
Valamennyi érdekképviseletnek be kell jelentenie a működési költségekhez hozzájáruló bármely EU-támogatás összegét és forrását (az adott program és a finanszírozó hatóság). Minden összeget euróban kell bejelenteni, és azoknak a legutóbbi lezárt pénzügyi évnek, vagy adott esetben a folyó pénzügyi évnek kell megfelelniük.
Ha újonnan alakult szervezetről van szó, kérjük, becsülje meg az adott pénzügyi évben kapott hozzájárulásokat.
Új finanszírozási forrás hozzáadásakor a „Hozzáadás” gombot válassza.
Mi a különbség a támogatás és a közbeszerzési szerződés között?
Támogatás: elsősorban adományozás útján ítélik oda az uniós szakpolitikai célokat előmozdító projektekre vonatkozó pályázati felhívások révén. Ezeket be kell jelenteni a regisztrációs űrlapon.
Az átláthatóság érdekében az e fejezet alatti szövegdobozban megadhat információkat a leányvállalatok által kapott uniós támogatásokról. Az uniós finanszírozás „decentralizált végrehajtása” (azaz a tagállamok által folyósított uniós finanszírozás) esetében a nemzeti közigazgatás vissza nem térítendő támogatásokat és közbeszerzési szerződéseket ítél oda. Nem kell bejelentenie a közvetlenül a nemzeti hatóságoktól kapott finanszírozást (pl. a strukturális alapokból vagy a Kohéziós Alapból származó projektfinanszírozást).
Közbeszerzési szerződés: az uniós intézmények ajánlattételi eljárás útján szereznek be a piacról belső használatra szánt szolgáltatásokat, munkálatokat vagy árukat. A közbeszerzés keretében kapott összegeket nem kell bejelenteni a regisztrációs űrlapon.
Az uniós finanszírozású projekteket működtető érdekképviseleteknek ügyelniük kell arra, hogy ne becsüljék túl a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységekhez kapcsolódó emberi és pénzügyi erőforrásokat. Például csak azoknak az egyéneknek az idejét kell figyelembe venni, akik ténylegesen részt vesznek az uniós intézmények felé irányuló érdekképviseleti tevékenységekben. A kizárólag kutatóként, oktatóként, projektkoordinátorként stb. dolgozó személyeket ne számítsa be. Hasonlóképpen ne számítson bele olyan kiadást vagy költséget, amely kizárólag az Ön uniós finanszírozású projektjének végrehajtásához kapcsolódik.
Ha Ön saját érdekeit vagy tagjainak kollektív érdekeit képviseli, kérjük, adjon pénzügyi információkat az alábbiakról:
– az érintett tevékenységek végzésére szerződött közvetítők, valamint
– az érintett tevékenységekkel kapcsolatos éves költségei a legutóbbi lezárt pénzügyi évben.
- Közvetítők szerződtetése érdekképviseleti tevékenységek végzésére
A saját vagy a tagjai érdekeit képviselő érdekképviseletként Ön dönthet úgy, hogy egyes érdekképviseleti tevékenységeket az Ön nevében eljáró közvetítőkhöz szervez ki.
A közvetítő egy olyan érdekképviselet, aki/amely a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységek folytatásával előmozdítja az ügyfél érdekeit. A közvetítő és ügyfele közötti kapcsolatot szerződés szabályozza. Ha például Ön szakmai tanácsadó cég vagy ügyvédi iroda szolgáltatásait vette igénybe, hogy az Ön nevében érdekképviseleti tevékenységet folytasson az uniós intézményeknél, ez a szakmai tanácsadó cég vagy ügyvédi iroda az Ön közvetítője. Az Ön és a közvetítője közötti szerződéses viszony nem releváns a nyilvántartás szempontjából, ha és amennyiben az nem érinti az ilyen közvetítő által az Ön nevében végzett, a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységeket.
Ha Ön ilyen közvetítő(k) ügyfele, adja meg az adott közvetítő(k) nevét és a hozzájuk kapcsolódó éves költséget, a megadott pénzügyi kategóriáknak megfelelően. A becslésnek a teljes működési évet fel kell ölelnie, és a legutóbbi lezárt pénzügyi évre kell vonatkoznia.
A közvetítők által a folyó pénzügyi évben szerződés alapján nyújtott szolgáltatásokat is be kell jelentenie – minden közvetítőt név szerint (a kapcsolódó költségekre vonatkozó becslés nélkül). Ha a legutóbbi lezárt pénzügyi évben vagy a tárgyévben egyetlen tevékenységet sem szervezett ki, válassza a „Nem” opciót. Amennyiben az év során változás következik be, ezt a nyilatkozatot frissíteni kell.
- A nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységekkel kapcsolatos éves költségek
Azoknak a kérelmezőknek/nyilvántartottaknak, akik saját érdekeiket vagy tagjaik érdekeit képviselik, naprakész becslést kell benyújtaniuk a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységek éves költségeiről. A benyújtott pénzügyi adatoknak a teljes működési évre és a nyilvántartásba vétel dátuma vagy a nyilvántartásba vétel éves frissítése előtti legutóbbi lezárt pénzügyi évre kell vonatkozniuk.
Kérjük, a becsült költségeket értéktartományként tüntesse fel, és csak a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységekkel kapcsolatos költségeket adja meg. Az éves költségeket nem szabad összetéveszteni a forgalommal vagy a teljes kiadással.
A teljes költség becsléséhez az összes érintett tevékenységet figyelembe kell vennie, és a tevékenységekhez kapcsolódó alábbi költségeket kell összeadnia:
1. Személyzeti költségek – a 10. fejezetben bejelentett teljes munkaidős egyenérték alapján. A személyzeti költségekbe beleértendő a bruttó fizetések/díjak és az esetleges juttatások, prémiumok vagy egyéb kifizetett ellátások összege. Ha a személyzetet mások fizetik, vagy önkéntes alapon dolgoznak, kérjük, ezt a kiegészítő információt a megfelelő szövegdobozban adja meg.
2. Irodai és adminisztratív költségek – bérleti díjak és közművek, felszerelések és anyagok, IKT-eszközök, karbantartás, takarítás, engedélyek stb. Ezeket a költségeket az érintett tevékenységek arányában kell kiszámítani.
Példa
|
3. Belső működési költségek – a vonatkozó érdekképviseleti, PR- vagy lobbitevékenység-kampányok, a marketing és a reklám, a médiahasználat, a rendezvények, a kiadványok stb. költségei.
4. Reprezentációs költségek – a vonatkozó lobbitevékenységekkel kapcsolatos rendezvényeken és üléseken való részvételből adódó költségek (pl. regisztrációs díjak, utazási költségek, szállásköltségek, napidíjak és egyéb kapcsolódó költségek). Ez magában foglalja a tagoknak szóló releváns támogatott tevékenységeket, valamint a képzések és kapacitásépítési rendezvények díjait.
5. Kiszervezett tevékenység költségei – a tanácsadók és alvállalkozók díjai a vonatkozó tevékenységekért. A fenti nyilatkozatnak megfelelően bele kell foglalni a közvetítőknek kiszervezett tevékenységek költségeit is. A szerződéses alapon dolgozó közvetítőknek külön nyilatkozatot kell tenniük a nyilvántartásban, és ezeket a költségeket bevételként kell bejelenteniük.
6. Tagsági és kapcsolódó díjak – a „Tagság és társulás” pontban felsorolt hálózatokhoz, egyesületekhez és struktúrákhoz való csatlakozás díjai. Kérjük, adja meg a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységeket folytató szakmai egyesületek vagy szövetségek éves tagsági díjait, még akkor is, ha ezek a szervezetek nem szerepelnek a nyilvántartásban. A tagsági díjakat arányosan kell kiszámítani, azaz a teljes tagsági díj becsült százalékos arányát, a nyilvántartás hatálya alá tartozó releváns tevékenységek százalékos arányának megfelelően.
Példa: Egy szakmai egyesület idejének csak egy részét fordítja releváns tevékenységekre (pl. 60%). Regisztrált tagjainak a tagsági díj ugyanezen arányát (azaz 60%-ot) kell a nyilatkozatban feltüntetniük. |
7. Egyéb kapcsolódó költségek – adja meg a reprezentációs tevékenységekkel kapcsolatos egyéb releváns költségeket.
A nyilvántartás lehetővé teszi, hogy ugyanazt a kiadást két érdekképviselő is bejelentse („kettős elszámolás”). A nyilvántartott által pénzügyi nyilatkozatában a releváns tevékenységek becsült költségeként megadott összeget egy másik nyilvántartott is feltüntetheti nyilatkozatában, az első nyilvántartottól kapott ügyfélbevételként vagy tagdíjként. Ez a közelítésmód segít elkerülni a nyilatkozatban szereplő pénzügyi terhek alulértékelését.
Miután megbecsülte a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységekkel kapcsolatos költségeket a legutóbbi lezárt pénzügyi évre vonatkozóan, válassza ki a legmegfelelőbb kategóriát, és mentse el számítását. A titkárság e számítással kapcsolatban adatminőségi vagy egységességi okokból kapcsolatba léphet Önnel.
Ha Ön olyan közvetítő, aki ügyfelei nevében érdekképviseleti tevékenységet folytat, kérjük, adjon pénzügyi tájékoztatást az alábbiakról:
- ügyfelei,
- a legutolsó lezárt pénzügyi évre vonatkozó összes bevétele.
- Azon ügyfél (ügyfelek), amely(ek) nevében képviseleti tevékenységet végzett az uniós intézményeknél
Közvetítőként minden olyan ügyfél nevét meg kell adnia, akinek a nevében a nyilvántartás hatálya alá tartozó érdekképviseleti tevékenységet végez. Ha a 8. fejezetben az „ügyfél (ügyfelek) érdekei” opciót választotta, kérjük, a 14. fejezetben adja meg az ezen ügyfelekre vonatkozó információkat. A regisztrációt az ügyfelek nevének megadása nélkül nem tudja befejezni.
Ügyfél minden olyan érdekképviselet, amely olyan szerződéses jogviszonyba lépett egy közvetítővel, amely alapján a közvetítő a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységek végzése révén közvetíti érdekeit.
Például ha Ön szakmai tanácsadó cég vagy ügyvédi iroda, és az uniós intézményeknél érdekképviseleti tevékenységet végez egy érdekképviselet nevében szerződés alapján, akkor ez az érdekképviselet az Ön ügyfele.
Kérjük, válassza ki a megfelelő pénzügyi sávot minden egyes ügyfél számára ahhoz, hogy ismertesse az adott ügyféltől az utolsó lezárt pénzügyi évben a vonatkozó reprezentációs tevékenységekből származó becsült bevételt.
Kérjük, sorolja fel az adott ügyfél nevében végzett tevékenységek által megcélzott legújabb uniós jogalkotási javaslatokat, szakpolitikákat vagy kezdeményezéseket is; ezeknek meg kell felelniük a 9. fejezetben szereplő bejegyzéseknek.
Minden alkalommal, amikor hozzáadja az ügyfél nevét, válassza ki a „Hozzáadás” gombot.
Az ügyfelek adatainak teljes nyilvánosságra hozatala
Sorolja fel valamennyi ügyfelét (a legutolsó lezárt pénzügyi évre vonatkozóan), teljes nevüket megadva (ne használjon betűszavakat). A folyó pénzügyi évben érintett új ügyfelek nevét akkor is meg kell adnia, ha Ön újonnan alakult szervezet.
Nem fogadhatók el azok a nyilatkozatok, amelyek nem neveznek meg egyéni ügyfeleket, vagy amelyek kizárólag általános kifejezéseket használnak (pl. „vállalatok”, „egyéb kis ügyfelek”, „bizalmas információ”). Ugyanez vonatkozik a rövidítésekre és az azonosíthatatlan szervezetekre is.
Nem uniós országoknak nyújtott szolgáltatások
Ha Ön szerződés alapján érdekképviseleti tevékenységet végez az uniós intézményeknél nem uniós országok hatóságai nevében, beleértve azok diplomáciai képviseleteit és nagykövetségeit is, akkor ezeket ügyfélként kell bejelentenie.
Uniós intézmények, szervek és ügynökségek, illetve kormányközi szervezetek számára közbeszerzési szerződés keretében nyújtott szolgáltatások
Ezek nem minősülnek a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységeknek, és az ilyen intézményeket, szerveket, ügynökségeket vagy szervezeteket nem kell ügyfélként felsorolni.
- A nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységekből származó bevételek
A közvetítőknek a nyilvántartásba vétel vagy az éves frissítés időpontjában be kell jelenteniük a legutolsó lezárt pénzügyi évre vonatkozóan az érintett tevékenységekből származó teljes becsült éves bevétel összegét. A nyilvántartás automatikusan kiszámítja ezt az összeget az ügyfelenkénti becsült bevétel összesített összege alapján. Ez biztosítja, hogy a bevallott forgalom egyezzen az ügyfelek bevételével. Ezért nagyon fontos az összes érintett ügyfélnek és az ügyfelenkénti bevételnek a megadása.
Forgalom: valamely vállalkozás által egy adott időszakban realizált bevétel. A benyújtott pénzügyi adatoknak a teljes működési évre és a nyilvántartásba vétel dátuma vagy az éves frissítése előtti legutóbbi lezárt pénzügyi évre kell vonatkozniuk.
Ha Ön saját érdekében is végez olyan releváns tevékenységeket, amelyek nem valamely ügyfél (ügyfelek) érdekeit szolgálják, a megadott tájékoztató szövegdobozban meg kell adnia az ezekre vonatkozó leírást és becsléseket.
Ha Ön nem képvisel üzleti érdekeket, a következő pénzügyi információkat adja meg:
- a finanszírozás fő forrásai,
- a 10 ezer eurót, illetve a teljes költségvetés 10%-át meghaladó hozzájárulások összegei és a hozzájárulók neve,
- a legutóbbi lezárt pénzügyi évre vonatkozó teljes költségvetés.
Ön akkor tekinthető úgy, hogy nem képvisel üzleti érdekeket, ha:
- saját érdekeit mozdítja elő, és létrehozásának és/vagy tevékenységi területének fő célja nem kereskedelmi, üzleti vagy haszonszerzési célú;
- tagjainak kollektív érdekeit mozdítja elő, és tagjai legalább 50%-a tevékenységi területének fő célja nem kereskedelmi, üzleti vagy haszonszerzési célú; valamint
- amennyiben az i. és ii. pont alkalmazandó, az Ön fő célja a közérdeket szolgáló társadalmi célok előmozdítása, függetlenül attól, hogy Ön esetleg saját maga vagy tagjai nevében kiegészítő gazdasági tevékenységeket végez (például saját források vagy vagyontárgyak kezelése, illetve programok és projektek végrehajtása).
Annak eldöntése, hogy Ön nem üzleti érdekeket képvisel-e, a jogállásától vagy működési formájától függetlenül történik.
Példa: A jogalanyt a nemzeti jog szerint nonprofit szervezetként vagy egyesületként alapították, de az üzleti, ipari vagy kereskedelmi ágazatban működő profitorientált egységek kollektív érdekeit képviseli. Ezért üzleti érdekeket képvisel, és nem tartozik ebbe a kategóriába. |
Az érdekképviselet alábbi kategóriáit általában úgy kell tekinteni, mint amelyek nem képviselnek üzleti érdekeket, bár bizonyos körülmények meghatározó kereskedelmi vagy nyereségszerzési elemet foglalhatnak magukban a képviselt érdekek tekintetében:
- civil társadalmi szervezetek, nem kormányzati szervezetek, jótékonysági szervezetek, alapítványok,
- tudományos és kutatóintézetek, agytrösztök, szakpolitikai intézetek,
- egyházakat és vallási közösségeket képviselő szervezetek.
- Finanszírozási források
Kérjük, kategóriánként adja meg a finanszírozás fő forrásait: uniós finanszírozás, (nemzeti) közfinanszírozás, támogatások (ideértve az uniós támogatásokat is), adományok és tagok hozzájárulásai. Több kategóriát is kiválaszthat, hogy lefedje az összes lehetőséget. Kérjük, adja meg az egyéb releváns, de fel nem sorolt forrásokat (pl. szponzorálás vagy tartalék) az „Egyéb” opció kiválasztásával.
Ha egy hozzájárulás összege meghaladja az Ön teljes költségvetésének 10 %-át ÉS a 10 000 eurót, kérjük, a „Hozzáadás” kiválasztásával adja meg a hozzájárulás összegét és a hozzájáruló nevét.
1. példa:
Egy 1 millió eurós költségvetéssel rendelkező szervezet 15 000 EUR hozzájárulást kapott. A hozzájárulást nem kell bejelenteni, mivel az nem haladja meg a 10%-os küszöbértéket.
2. példa:
Egy 100 000 eurós költségvetésű szervezet 15 000 EUR összegű hozzájárulást kapott. A hozzájárulást be kell jelenteni, mivel az meghaladja a 10%-os és a 10 000 eurós küszöbértéket.
Ha ugyanaz a hozzájáruló egynél több hozzájárulást nyújtott ugyanabban a pénzügyi évben, és a teljes összeg meghaladja a 10 000 EUR-t és meghaladja a teljes költségvetés 10%-át, kérjük, a teljes összeget adja meg.
A szövegdobozban további pénzügyi információkat is megadhat érdekképviseleti tevékenységeiről.
- Költségvetés
Az üzleti érdekeket nem képviselő érdekképviseleteknek a legutóbbi lezárt pénzügyi évre vonatkozó teljes költségvetésüket abszolút összegként, euróban kell megadniuk. Az összegnek tartalmaznia kell a fent bejelentett finanszírozási forrásokat (beleértve a konkrét összegeket is). Ha Ön újonnan alapított szervezet, és nincs lezárt pénzügyi éve, nem kell költségvetést vagy finanszírozási forrásokat megadnia, de be kell jelentenie a folyó pénzügyi évben kapott uniós támogatásokat.
A költségvetés meghatározása
Az Ön költségvetése az Ön éves bevétele és kiadása (pénzügyi elszámolása) a legutóbbi lezárt pénzügyi évre vonatkozóan. Kérjük, vegye figyelembe, hogy ez a szervezet teljes költségvetésére vonatkozik (nem csak az érdekképviseleti tevékenységekre elkülönített forrásokra).
Ha Ön azért nem tud költségvetést megadni, mert az Ön szervezetének nincs költségvetése, lehetősége van arra, hogy „0”-t írjon a mezőbe. Mivel ez kivételes körülménynek minősül, kérjük, fejtse ki a megadott szövegdobozban, hogy:
- miért nem tud nyilatkozni a költségvetésről;
- hogyan finanszírozza érdekképviseleti tevékenységeit.
Kérjük, jelölje be a négyzetet annak megerősítése céljából, hogy a magatartási kódexben meghatározott szabályokkal és elvekkel összhangban dolgozik.
6. ÉRVÉNYESÍTÉS ALATT
Miután mind a 15 fejezetet kitöltötte, az „Összefoglaló” oldalt fogja látni, ahol áttekintheti a megadott információkat. Az oldal alján megtalálja az „Ellenőrzés lefuttatása” gombot. Ezen gomb kiválasztásával ellenőrzi, hogy az információk hiánytalanok-e. Ez a funkció a regisztrációs űrlap kitöltésekor bármikor elérhető.
Ha kiválasztja a „Benyújtás” gombot, a kapcsolattartó személy visszaigazoló e-mailt kap, amelyben igazolja, hogy a regisztrációt benyújtották, a státusz pedig „benyújtásra került”. A regisztráció befejezéséhez és érvényesítéséhez válaszolnia kell a titkárságtól érkező, kiegészítő információkra vonatkozó kérdésekre. Amint a titkárság érvényesíti a regisztrációt, a kapcsolattartó személy kap egy érvényesítő e-mailt, amely tartalmazza az Ön nyilvános regisztrációs számát, azaz az REG-számot.
Ne felejtse el befejezni az űrlap kitöltését a „Benyújtás” opció kiválasztásával; ellenkező esetben a bevitt adatok 21 nap elteltével elvesznek.
III. RÉSZ – A NYILVÁNTARTOTTAK FELELŐSSÉGE
1. ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK
A regisztrációt követően Önnek: |
- továbbra is be kell tartania a magatartási kódexet
Mindenkor a magatartási kódexszel összhangban kell tevékenykednie. A magatartási kódex 16 szabályt és elvet határoz meg, amelyek mindegyike egyformán fontos. Önnek tájékoztatnia kell személyzetét és képviselőit ezekről a szabályokról és elvekről; ezek betartása ugyanis feltétele a jogosultságnak. Csak a kódexet betartó nyilvántartottak maradhatnak a nyilvántartásban.
A titkárság az átláthatósági nyilvántartásról szóló intézményközi megállapodás III. mellékletében meghatározott eljárásokkal összhangban nyomon követi a regisztrációkat, és értékeli a nyilvántartottak jogosultságát és a magatartási kódex betartását. A titkárság vizsgálatot indíthat egy olyan elfogadható panasz alapján, miszerint a nyilvántartott nem tartotta be a magatartási kódexet. Bármely természetes vagy jogi személy panaszt nyújthat be a titkárságon amiatt, hogy a nyilvántartott állítólag megszegte a kódexben foglaltakat.
A titkárságnak a magatartási kódex be nem tartására vonatkozó határozata maga után vonhatja az érintett regisztráció törlését a nyilvántartásból. Az ügy súlyosságától függően a határozat a következőket eredményezheti:
i. az érintett érdekképviselet újbóli nyilvántartásba vételének 20 munkanaptól két évig terjedő időtartamra való megtiltását; valamint
ii. a meghozott intézkedésnek a nyilvántartás honlapján történő közzétételét.
Az alkalmazandó intézkedés súlyosságának meghatározásakor a titkárság megfelelően figyelembe veszi az érintett nyilvántartott(ak) álláspontját és a vizsgálat körülményeit.
A fent említett intézkedések hatálya alá tartozó nyilvántartottak jogosultak arra, hogy indokolással ellátott felülvizsgálati kérelmet nyújtsanak be a nyilvántartás igazgatótanácsához. Ezt úgy tehetik meg, hogy a meghozott intézkedésről szóló értesítés kézhezvételétől számított 20 munkanapon belül felülvizsgálati kérelmet nyújtanak be a titkársághoz. További jogorvoslati lehetőségek állnak azon nyilvántartottak rendelkezésére, akik nincsenek megelégedve az igazgatótanács határozatával, nevezetesen fellebbezhetnek a Bírósághoz vagy panaszt nyújthatnak be az európai ombudsmanhoz.
- kötelező éves frissítést kell végeznie
A regisztráció első évétől kezdődően 12 havonta éves frissítést kell végeznie, validálnia kell az összes megadott adatot, és kötelezettséget kell vállalnia a magatartási kódex betartására. A kapcsolattartó személy a határidő előtt 4 és 2 héttel automatikus emlékeztetőt kap e-mailben. A frissítéshez Önnek be kell jelentkeznie a „Regisztráció vagy frissítés” fülön, és ki kell választania az „éves frissítés” lehetőséget. Az éves frissítést azonban bármikor elvégezheti, amikor alapvető változtatásokat kell végrehajtania, vagy módosítania kell a következő tervezett éves frissítés időpontját. Ezt úgy teheti meg, hogy bejelentkezik saját korlátozott hozzáférésű felületére.
- részleges frissítéseket kell végeznie, hogy adatai naprakészek maradjanak
Ha nem kívánja módosítani az éves frissítési határidőt, a „részleges frissítés” opciót is használhatja az egyes fejezetekben szereplő adatok (például pénzügyi információk) frissítésére. A részleges frissítések nem helyettesítik az éves frissítésre vonatkozó kötelezettséget.
- átláthatónak kell lennie tevékenységeivel és felépítésével kapcsolatban
Kérjük, hogy amikor kapcsolatba lép az uniós intézményekkel és szervekkel, nyilatkozzon arról, hogy regisztrálta magát a nyilvántartásban, és adja meg az REG-számát;
- lojálisan és konstruktívan együtt kell működnie a titkársággal
A titkárság minden regisztrációt bármikor nyomon követhet vagy vizsgálhat. Ennek célja az információk pontosságának és teljességének biztosítása, valamint a ténybeli hibáknak és/vagy a magatartási kódex be nem tartásának az elkerülése. Ha a titkárság valamilyen következetlenséget észlel, kapcsolatba lép az érintett nyilvántartottal, hogy felvilágosítást kérjen és kielégítő megoldást találjon.
2. A REGISZTRÁCIÓ FRISSÍTÉSE
A nyilvántartásban rögzített információk nyilvánosan hozzáférhetők, és azokat az érdekelt felek, tudományos szakemberek, diákok, újságírók, magánszemélyek és mások alaposan ellenőrzik. Ezért az Ön érdeke, hogy a regisztrációt naprakészen tartsa.
Ideális esetben közvetlenül a megadott információk változását követően, de legkésőbb 3 hónapon belül frissítenie kell regisztrációját. Javasoljuk, hogy legalább évente háromszor vizsgálja felül és szükség esetén frissítse a regisztrációt. A változtatásokat elvégezheti az éves frissítés (azaz a teljes regisztráció szisztematikus felülvizsgálata és a magatartási kódex betartására vonatkozó kötelezettségvállalás) vagy egy részleges frissítés során (azaz ha nem kívánja felülvizsgálni a teljes regisztrációt vagy módosítani az éves frissítés időpontját).
Hat hónappal az éves frissítés időpontja előtt automatikus emlékeztetőt küldünk Önnek, hogy ellenőrizze regisztrációját, és szükség esetén frissítse azt. A regisztrációban megjelölt kapcsolattartó ezt követően 4 és 2 héttel az éves frissítés határideje (vagyis a regisztráció vagy az utolsó éves frissítés után évfordulója) előtt automatikusan emlékeztetőt kapnak.
A kapcsolattartók automatikus e-mail-üzenetet kapnak a frissített regisztrációról.
Ha nem végzi el a kötelező éves frissítést, a regisztráció automatikusan felfüggesztésre kerül (továbbra is megjelenik a nyilvántartás nyilvános honlapján, de „felfüggesztve” jelöléssel szerepel). Felfüggesztés esetén Ön hozzáférhet a szervezetének felületéhez, és elvégezheti a frissítést. Ha erre 15 munkanapon belül nem kerül sor, a regisztráció automatikusan törlésre kerül a nyilvántartásból.