Pāriet uz galveno saturu
Pārredzamības reģistrs

Pamatnostādnes

I DAĻA. VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA

1.       IEVADS

Iestāžu nolīgumā starp Eiropas Parlamentu, Eiropas Savienības Padomi un Eiropas Komisiju (“parakstītājas iestādes”) par obligātu pārredzamības reģistru (“Iestāžu nolīgums par Pārredzamības reģistru”), kas stājās spēkā 2021. gada 1. jūlijā, ir izklāstīti noteikumi un principi, kas reglamentē Pārredzamības reģistru. Šis reģistrs ir publiska datubāze, kas izveidota, lai reģistrētu interešu pārstāvjus un to darbības, kuru mērķis ir ietekmēt politikas vai tiesību aktu izstrādi vai īstenošanu, vai ES iestāžu lēmumu pieņemšanas procesus.

Šīs pamatnostādnes sniedz interešu pārstāvjiem, kuri iesniedz pieteikumu par iekļaušanu Pārredzamības reģistrā (“pieteikuma iesniedzēji”) un/vai par kuriem Pārredzamības reģistrā jau ir veikts ieraksts (“reģistrētās personas”), praktisku informāciju par reģistrācijas prasībām, tostarp atjauninājumiem, un reģistrācijas procedūru. Tajās ir arī izskaidroti jaunā Iestāžu nolīguma noteikumi par Pārredzamības reģistru, jo īpaši attiecībā uz nosacītību un citiem pārredzamības pasākumiem (I daļas 3. iedaļa), tiesībām uz iekļaušanu Pārredzamības reģistrā un reģistrēto personu rīcības kodeksu (II daļa).

Pārredzamības reģistra sekretariāts ir apņēmies pastāvīgi uzlabot šī reģistra satura kvalitāti un lietošanas ērtumu. Tādēļ tas ir apspriedies ar ieinteresētajām personām par šīm pamatnostādnēm un atjauninās tās tik bieži, cik nepieciešams, lai ņemtu vērā reģistrēto personu atsauksmes un sistēmas atjauninājumus. Pamatnostādnes ir publicētas reģistra tīmekļlapā (izvēlne “Guidance”) visās ES oficiālajās valodās.

Sekretariāts ir sagatavojis bieži uzdoto jautājumu sarakstu. Pieteikuma iesniedzēji un reģistrētās personas var tur meklēt informāciju, tomēr šie jautājumi nevar aptvert visas situācijas vai problēmas, kas varētu rasties. Ja jums rodas papildu jautājumi vai vēlaties paust komentārus vai ierosinājumus, kas nav apspriesti bieži uzdotajos jautājumos, varat nosūtīt jautājumu, sazinoties ar mums savā profilā (“Kontaktinformācija” stabiņā pa kreisi) vai izmantojot saziņas veidlapu (vajadzīga “EU Login” autentifikācija), — sekretariāts pēc iespējas drīz jums atbildēs.

Šīs pamatnostādnes ir pārskatītas un pielāgotas Pārredzamības reģistra jaunajai versijai, kas sāka darboties 2024. gada 2. aprīlī.

 

2.       ATRUNA

Pārredzamības reģistrs ir parakstītāju iestāžu pārredzamības politikas galvenais elements attiecībā uz tādu interešu pārstāvību, kuru mērķis ir ietekmēt ES politikas vai tiesību aktu formulēšanu vai īstenošanu vai ES lēmumu pieņemšanas procesus.

Reģistrēšanās Pārredzamības reģistrā ir brīvprātīga un nenozīmē, ka parakstītājas iestādes ir piešķīrušas reģistrētajām personām jebkāda veida atzīšanu, apstiprinājumu vai akreditāciju. Neatkarīgi no Pārredzamības reģistra brīvprātīgā rakstura parakstītājas iestādes var ieviest pasākumus (sk. I daļas 3. iedaļu), ar kuriem paredz, ka interešu pārstāvjiem, kas veic noteiktu veidu darbības, reģistrēšanās ir obligāta, lai nodrošinātu šādu darbību pārredzamību.

Pārredzamības reģistrā iekļauto informāciju sniedz pašas reģistrētās personas, apzinoties, ka tās ir atbildīgas par tās pareizību. Sekretariāts uzrauga Pārredzamības reģistra satura kvalitāti un patur tiesības anulēt reģistrāciju neatbilstīgām reģistrētajām personām, tostarp tām, par kurām konstatēts, ka tās neievēro rīcības kodeksu.

Sekretariāts var nolemt apturēt reģistrācijas, kas satur nepamatotus vai pašreklāmas paziņojumus vai kas ir pretrunā ES pamatvērtībām, kā noteikts Līguma par Eiropas Savienību 2. pantā (piemēram, tās, kas satur naida kurināšanu vai rasisma pazīmes).

Pārredzamības reģistra saturs ir publiski pieejams. Informācija no reģistrētās personas iepriekšējām deklarācijām ir publiski pieejama Eiropas datu oficiālajā portālā (data.europa.eu).

Reģistrā ir saites uz ārējām tīmekļvietnēm, kuras nav parakstītāju iestāžu kontrolē un par kurām tās nevar būt atbildīgas. Tas, ka Pārredzamības reģistrā ir trešo personu sniegta informācija vai saites, nenozīmē, ka parakstītājas iestādes sniedz savu apstiprinājumu vai jebkādas garantijas attiecībā uz:

(i)   struktūru, kas atbild par satura pārvaldību vai nodrošināšanu kādā no šīm tīmekļvietnēm;

(ii)  tajās uzskaitītajiem pakalpojumiem;

(iii) tīmekļvietņu saturu vai

(iv) viedokļiem, kas pausti šādās ārējās tīmekļvietnēs.

 

3.       NOSACĪTĪBA UN CITI PĀRREDZAMĪBAS PASĀKUMI

Ar Iestāžu nolīgumu par Pārredzamības reģistru parakstītājas iestādes ir apņēmušās efektīvi padarīt Pārredzamības reģistru par obligātu prasību konkrētiem interešu pārstāvības darbību veidiem (“nosacītības princips”).

Parakstītājas iestādes pieņem nosacītības pasākumus, nosakot, uz kurām interešu pārstāvības darbībām attiecas priekšnosacījums reģistrēties Pārredzamības reģistrā. Tas nozīmē, ka, lai gan reģistrācija ir brīvprātīga, interešu pārstāvjiem ir jābūt reģistrētiem, ja viņi vēlas veikt attiecīgo darbību saistībā ar iestādi, kas ir ieviesusi šādu pasākumu. Reģistrācija tādējādi kļūst par priekšnosacījumu attiecīgās darbības veikšanai.

Iekšējās organizācijas apsvērumu dēļ katra iestāde īsteno šīs saistības individuāli. Tāpēc pasākumi dažādās iestādēs var atšķirties.

Nosacītības pasākumu piemēri

Tikšanās ar ES lēmumu pieņēmējiem: Komisija prasa, lai Komisijas locekļi un viņu biroju locekļi tiktos tikai ar reģistrētiem interešu pārstāvjiem.

Jums jābūt reģistrētam, ja vēlaties pieteikties ilgtermiņa akreditācijai Eiropas Parlamentā vai plānojat piedalīties tā sadarbības grupās vai uzstāties Parlamenta komiteju atklātās sēdēs.

Parakstītājas iestādes var arī pieņemt papildu pārredzamības pasākumus, lai veicinātu reģistrāciju un stiprinātu kopīgo Pārredzamības reģistra sistēmu. Šie pasākumu mērķis ir veicināt pievienošanos Pārredzamības reģistram un tā rīcības kodeksa ievērošanu, piedāvājot priekšrocības apmaiņā pret reģistrāciju.

Papildu pārredzamības pasākumu piemēri

Dalība Komisijas rīkotajās sabiedriskajās apspriešanās: piedaloties Komisijas rīkotā sabiedriskajā apspriešanā vai ceļvedī, ieinteresētajām personām tiek ieteikts norādīt savu identifikācijas numuru Pārredzamības reģistrā (REG numuru, pirms 02.04.2024. tas tika saukts par TR ID numuru). Šī saikne ar Pārredzamības reģistru rosina reģistrēties, tomēr netraucē atklātu apspriešanos ar ieinteresētajām personām.

Reģistrēšanās laikā jūs varat izvēlēties saņemt automātiskus paziņojumus par institucionāliem jaunumiem un/vai jaunākās ziņas par jūsu interešu jomām.

Visi nosacītības un papildu pārredzamības pasākumi, ko ieviesušas parakstītājas iestādes, ir publicēti īpašā Pārredzamības reģistra tīmekļvietnes lapā par nosacītību. Tīmekļvietni regulāri atjaunina, norādot visus jaunieviestos pasākumus.

Ņemiet vērā, ka arī jebkura ES iestāde, struktūra, birojs un aģentūra, kas nav parakstītāja iestāde, var nolemt ieviest nosacītības un/vai papildu pārredzamības pasākumus, un arī tie tiks publicēti tajā pašā tīmekļlapā.

Piemērs

Jūs veicat interešu pārstāvības darbības attiecībā uz kādu ES aģentūru, nesazinoties ne ar vienu no parakstītājām iestādēm. Šī aģentūra ir ieviesusi iekšēju pasākumu, ar kuru saskaņā tikšanās ar tās augstāko vadību ir atkarīga no reģistrēšanās Pārredzamības reģistrā, un par to ir informējusi Pārredzamības reģistra valdi. Jūs nevarēsiet tikties ar šīs aģentūras augstāko vadību, ja vien neesat reģistrēts.

Dalībvalstis var arī nolemt attiecībā uz to pastāvīgajām pārstāvniecībām Eiropas Savienībā ieviest nosacītības un/vai papildu pārredzamības pasākumus saskaņā ar valsts tiesību aktiem.

Visi šādi pasākumi attiecīgā gadījumā tiks publicēti Pārredzamības reģistra tīmekļvietnē.

Tāpēc jums vajadzētu būt gatavam, ka Pārredzamības reģistrs varētu tikt izmantots plašākā kontekstā nekā tikai attiecībā uz parakstītājām iestādēm saistībā ar jūsu interešu pārstāvības darbībām ES līmenī.

Plašāka informācija ir pieejama lapas sadaļā par nosacītību.

 

II DAĻA. PAMATNOSTĀDNES PIETEIKUMA IESNIEDZĒJIEM PAR TO, KĀ REĢISTRĒTIES

LŪDZU, IZLASIET ŠO PIRMS VEIDLAPAS AIZPILDĪŠANAS!

1. TIESĪBAS UZ IEKĻAUŠANU REĢISTRĀ

Jums ir tiesības tikt iekļautam Pārredzamības reģistrā, ja veicat šā reģistra aptvertās darbības un ievērojat rīcības kodeksu.

Šajā kontekstā interešu pārstāvis ir jebkura fiziska vai juridiska persona vai oficiāla/neoficiāla grupa, apvienība vai tīkls, kas iesaistās darbībās, uz kurām attiecas Iestāžu Nolīgums par Pārredzamības reģistru.

Pārredzamības reģistra aptvertās darbības” ir tādas darbības, kuras veic interešu pārstāvji ar mērķi ietekmēt ES politikas vai tiesību aktu formulēšanu vai īstenošanu, vai lēmumu pieņemšanas procesus kādā no ES iestādēm, struktūrām, birojiem un aģentūrām.

Šādas darbības var ietvert (sk. Iestāžu Nolīguma par Pārredzamības reģistru 3. panta 2. punktu):

  1. sanāksmju, konferenču vai pasākumu organizēšanu vai piedalīšanās tajos, kā arī jebkādas līdzīgas saskarsmes uzsākšanu ar ES iestādēm;
  2. ieguldījumu vai piedalīšanos apspriešanās, uzklausīšanās vai citās līdzīgās ierosmēs, piemēram, ekspertu grupās vai sadarbības grupās;
  3. komunikācijas kampaņu, platformu, tīklu un vietējo iniciatīvu organizēšanu;
  4. politikas vai nostājas dokumentu, grozījumu, sabiedriskās domas aptauju un apsekojumu, atklātu vēstuļu un citu komunikācijas vai informatīvu materiālu sagatavošanu vai pasūtīšanu un pētījumu pasūtīšanu vai veikšanu.

Interešu pārstāvji ir tiesīgi reģistrēties neatkarīgi no to juridiskās formas, lieluma, atrašanās vietas, veida vai mērķiem un neatkarīgi no kanāla vai saziņas līdzekļa, ar kura starpniecību viņi veic darbības. Pārredzamības reģistrs aptver interešu pārstāvības darbības neatkarīgi no tā, kur tās tiek veiktas, un no izmantotā saziņas kanāla.

Reģistra mērķis ir uzrādīt organizētas un/vai kolektīvas intereses, nevis tādu fizisku personu intereses, kuras rīkojas tikai privātpersonas statusā, nevis kopā ar citiem.

Reģistra vajadzībām neuzskata par būtiskām darbības, kuru mērķis nav ietekmēt, bet gan tikai sekot līdzi vai uzraudzīt ES tiesību aktu vai politikas norises akadēmiskiem vai žurnālistikas nolūkiem, pamatojoties uz personīgām interesēm vai vēlmi izmantot kādu no tiesībām (piemēram, pētnieku vai žurnālistu veiktas intervijas vai lūgumraksta iesniegšana Eiropas Parlamentam).

Tomēr reģistrs aptver likumdošanas lēmumu pieņemšanas cikla uzraudzību, ja tā ir daļa no proaktīvas izlūkdatu vākšanas un parasti ir daļa no visaptveroša pakalpojumu klāsta, ko piedāvā, piemēram, lobēšanas pakalpojumu sniedzēji. Šīs darbības varētu radīt tiešus kontaktus ar iestādēm un ir jādeklarē reģistrācijā.

Ja jūsu ietekmēšanas darbības tiek uzsāktas vai tiek gatavotas, jums ir jāspēj sniegt pienācīgu informāciju par konkrētajām darbībām, kurās grasāties iesaistīties.

Jums nav jāreģistrējas, ja iesaistāties šādās darbībās (sk. Nolīguma par Pārredzamības reģistru 4. pantu):

a) juridisku vai citu profesionālu konsultāciju sniegšana;

Reģistrs neaptver juridisku vai citu profesionālu konsultāciju sniegšanu, ja:

i) tās ietver klientu pārstāvību saistībā ar samierināšanas vai mediācijas procedūru, kuru īsteno, lai izvairītos no strīdu izskatīšanas tiesu vai pārvaldes iestādē;

ii) konsultācijas klientiem sniedz, lai palīdzētu nodrošināt klientu veikto darbību atbilstību spēkā esošajam tiesiskajam regulējumam; vai

iii) tās ir saistītas ar klientu pārstāvēšanu un viņu pamattiesību vai procesuālo tiesību, piemēram, tiesību tikt uzklausītam, tiesību uz taisnīgu tiesu un tiesību uz aizstāvību administratīvā procesā aizsargāšanu, un tās ietver darbības, ko veic advokāti vai jebkuru citu profesiju pārstāvji, kas pārstāv klientus un aizsargā viņu pamattiesības vai procesuālās tiesības.

Juridiskie biroji un individuāli juristi, kas sniedz pakalpojumus, kuri ietver pārstāvības darbību veikšanu attiecībās ar ES iestādēm savu klientu vārdā un uz kuri neatbilst augstāk uzskaitītajām pazīmēm, ir uzskatāmi par interešu pārstāvjiem, kas veic Pārredzamības reģistra aptvertu darbību, un tiem ir tiesības (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautiem Pārredzamības reģistrā.

Piemēram, juridiskais birojs vai individuāli strādājošs jurists sava klienta vārdā veic darbības attiecībā pret ES iestādēm, lai ietekmētu jaunas (gaidāmās) politikas vai tiesību aktu izstrādi. Šāds juridiskais birojs vai individuālais jurists ir uzskatāms par interešu pārstāvi, kas iesaistīts Pārredzamības reģistra aptvertā darbībā, un tam ir tiesības (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautam Pārredzamības reģistrā. Pēc tam tiem ir pienākums sniegt informāciju par to, kuri klienti tika pārstāvēti un kāds ir attiecīgais jautājums;

b) informācijas iesniegšana puses vai trešās personas statusā ar ES tiesību aktiem vai Savienībai piemērojamiem starptautiskajiem tiesību aktiem paredzētā juridiskā vai administratīvā procedūrā un informācijas iesniegšana, kas balstīta uz līgumattiecībām ar Komisiju, Eiropas Parlamentu vai Padomi vai balstīta uz tādas dotācijas nolīgumu, ko finansē ES fondi;

Ja jūs iesniedzat informāciju kā puse vai trešā persona saskaņā ar ES tiesību aktiem, piemēram, saistībā ar ES konkursu, valsts atbalstu vai tirdzniecības procedūru izveidotā juridiskā vai administratīvā procedūrā, jūs neesat uzskatāms par interešu pārstāvi, kas iesaistās kādā no darbībām, kuras ir Pārredzamības reģistra kompetencē. Šāda informācijas iesniegšana aptver to, ko puses vai trešās personas vārdā iesniedzis izraudzīts likumīgs pārstāvis, piemēram, iecelts pilnvarots jurists.

Pārredzamības reģistra kompetencē nav arī informācijas iesniegšana, kas balstīta uz līgumattiecībām vai uz tādas dotācijas nolīgumu, ko finansē ES fondi. Tāpēc, ja esat līgumslēdzēja puse publiskā iepirkuma līgumā ar kādu no parakstītājām iestādēm vai ES dotācijas nolīgumā, informācijas iesniegšana, pamatojoties uz to, nav uzskatāma par interešu pārstāvības darbību, kas dod jums tiesības (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautam Pārredzamības reģistrā. Tas ietver informācijas sniegšanu, kuras pamatā ir publiskā iepirkuma līgums ar kādu no parakstītājām iestādēm vai ES dotāciju nolīgums, ja starpnieks informāciju sagatavojis un sniedzis jūsu vārdā un ja esat likumīgi pilnvarojis šādu starpnieku to darīt.



c) tādu sociālo partneru darbības, kuri darbojas kā sociālā dialoga dalībnieki saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 152. pantu;

Reģistra kompetencē nav darbības, ko veic organizācijas, kas pārstāv darba devēju un darba ņēmēju intereses un darbojas kā sociālie partneri Eiropas sociālajā dialogā (saskaņā ar LESD 152. pantu). Eiropas sociālais dialogs attiecas uz plānotajām un/vai institucionalizētajām diskusijām, konsultācijām, sarunām un kopīgiem pasākumiem, kuros iesaistīti sociālie partneri ES līmenī.

Darba devēji vai darba organizācijas, kurām ir divpusējas tikšanās ar ES iestādēm, lai aizstāvētu savas intereses vai savu biedru intereses, vai veic citas darbības, kas nav cieši saistītas ar Eiropas sociālo dialogu un kuras ir Pārredzamības reģistra kompetencē, ir uzskatāmas par interešu pārstāvjiem un ir tiesīgas (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautas Pārredzamības reģistrā.


d) informācijas iesniegšana pēc tieša un konkrēta jebkuras ES iestādes, tās pārstāvja vai darbinieka pieprasījuma iesniegt faktus, datus vai speciālista atzinumu;

Ja esat eksperts kādā zinātnes jomā vai noteiktā politikas jomā un ja ES iestādes pārstāvis vai darbinieks sazinās ar jums ar konkrētu pieprasījumu par informācijas iesniegšanu, jūs nevar uzskatīt par interešu pārstāvi, kas iesaistīts darbībā, kura ir Pārredzamības reģistra kompetencē un kura dod jums tiesības (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautam Pārredzamības reģistrā.



e) darbības, ko fiziskas personas veic privātpersonas statusā, nerīkojoties kopā ar citiem;

Lai gan darbības, ko veic personas, kuras darbojas tikai privātpersonas statusā, nav aptvertas Pārredzamības reģistrā, darbības, ko veic personas, kuras apvienojas ar citiem, lai kopā pārstāvētu intereses (piemēram, izmantojot vietējo iedzīvotāju un citas pilsoniskās sabiedrības kustības, kas iesaistās reģistra aptvertajās darbībās), ir uzskatāmas par interešu pārstāvības darbībām, un uz tām attiecas Pārredzamības reģistrs.



f) spontānas sanāksmes, privāta vai sociāla rakstura sanāksmes un sanāksmes, kas notiek ar ES līgumiem un ES tiesību aktiem paredzētā administratīvā procedūrā;

Spontānas sanāksmes būtu jāsaprot kā neplānotas vai neregulāras tikšanās. Spontāna sanāksme nav uzskatāma par interešu pārstāvības darbību, kas dod jums tiesības (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautam Pārredzamības reģistrā.

Ja jūs esat puse vai trešā puse administratīvajā procedūrā saskaņā ar ES tiesību aktiem, piemēram, saistībā ar ES konkursu, valsts atbalstu vai tirdzniecības procedūru, un jūs šajā sakarā piedalāties sanāksmē, jūsu dalība un mutiskā komunikācija vai informācijas iesniegšana sanāksmes laikā nav uzskatāma par interešu pārstāvības darbību, kas dod tiesības (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautam Pārredzamības reģistrā.



g) darbības, ko veic dalībvalstu publiskās iestādes valsts un zemākā līmenī, tostarp to pastāvīgās pārstāvniecības un vēstniecības;

Federālās zemes, reģionālās, pašvaldību un citas vietējās iestādes ir publiskas iestādes vietējā līmenī. Tāpēc to darbības sakaros ar ES iestādēm nav uzskatāmas par interešu pārstāvības darbībām, kas dod tiesības (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautām Pārredzamības reģistrā.

Valsts regulatīvās iestādes un neatkarīgas administratīvās iestādes, ko izveidojušas dalībvalstis, arī ir publiskas iestādes. Tāpēc to darbības sakaros ar ES iestādēm nav uzskatāmas par interešu pārstāvības darbībām, kas dod tiesības (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautām Pārredzamības reģistrā.



h) darbības, ko veic publisko iestāžu apvienības un tīkli ES, valsts vai vietējā līmenī, bet ar nosacījumu, ka tie rīkojas tikai attiecīgo publisko iestāžu vārdā;

Jaukta tipa (publiskā un privātā sektora) apvienības vai tīkli, kas darbojas publisko iestāžu, kā arī privātu uzņēmumu vārdā un iesaistās aptvertajās darbībās, ir uzskatāmi par interešu pārstāvjiem, un tiem ir tiesības (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautiem Pārredzamības reģistrā.

Piemēri

Asociāciju, kurā apvienojušies vīna ražošanas reģioni (vietēja līmeņa publiskas iestādes) un vīna ražotāji no šiem reģioniem un kura veic interešu pārstāvības darbības attiecībā sakaros ar ES iestādēm, nevar uzskatīt par tādu, kas rīkojas vienīgi publisko iestāžu vārdā. Tādēļ tā uzskatāma par interešu pārstāvi, kurai ir tiesības (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautai Pārredzamības reģistrā.

Tirdzniecības kameru tīkls (t. i., publisko tiesību subjekti, kurš pārstāv arī tādu savu biedru intereses, kuri ir privāti uzņēmumi), kas veic interešu pārstāvības darbības attiecībās ar ES iestādēm, ir uzskatāms par interešu pārstāvi, un tam ir tiesības (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautam Pārredzamības reģistrā.



i) darbības, ko veic starpvaldību organizācijas, tostarp aģentūras un struktūras, kas no tām atvasinātas;


j) darbības, ko veic ārpussavienības valstu publiskās iestādes, tostarp to diplomātiskās pārstāvniecības un vēstniecības, izņemot gadījumus, kad šādas iestādes pārstāv tiesību subjekti, biroji vai tīkli, bez diplomātiska statusa vai tās pārstāv starpnieks;

Ja esat sabiedrisko attiecību konsultants vai juridiskais birojs, ko ir nolīgusi kādas ārpussavienības valsts valdība vai publiska iestāde, lai jūs tās vārdā veiktu interešu pārstāvības darbības attiecībās ar ES iestādēm, jūs esat uzskatāms par interešu pārstāvi un jums ir tiesības (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautam Pārredzamības reģistrā. Informācija, kas attiecas uz šādām darbībām, ir pienācīgi jāpaziņo.

Ja esat tiesību subjekts, birojs vai tīkls bez diplomātiska statusa, piemēram, publiskā un privātā sektora partnerība vai valdības ieguldījumu fonds vai aģentūra bez diplomātiskā statusa, kas veic interešu pārstāvības darbības attiecībās ar ES iestādēm kādas ārpussavienības valsts valdības vai publiskas iestādes uzdevumā, jūs esat uzskatāms par interešu pārstāvi un jums ir tiesības (iesniegt pieteikumu nolūkā) tikt iekļautam Pārredzamības reģistrā. Informācija, kas attiecas uz šādām darbībām, ir pienācīgi jāpaziņo;



k) darbības, ko veic baznīcas un reliģiskas organizācijas vai apvienības, kā arī filozofiskas un nekonfesionālas organizācijas, kas minētas LESD 17. pantā, izņemot birojus, tiesību subjektus vai tīklus, kas izveidoti, lai pārstāvētu baznīcas, reliģiskas apvienības vai filozofiskas un nekonfesionālas organizācijas attiecībās ar ES iestādēm, kā arī to apvienības.

Interešu pārstāvjiem, veicot reģistra aptvertās darbības, jādarbojas saskaņā ar rīcības kodeksa noteikumiem un principiem. Lai varētu reģistrēties, tiem ir jāapliecina, ka viņi jau ievēro šos noteikumus un principus.

 

2. VIENREIZĒJAS REĢISTRĀCIJAS PRINCIPS

Reģistrējieties tikai vienreiz!

Lai izvairītos no vairākkārtējas reģistrācijas un paātrinātu pieteikuma vai reģistrācijas administratīvo apstrādi, interešu pārstāvjiem, kas darbojas vairāk nekā vienā valstī (piemēram, lieliem starptautiskiem uzņēmumiem un nevalstiskām organizācijām (NVO) ar nodaļām dažādās valstīs vai reģionos), ir savas darbības jāreģistrē Pārredzamības reģistrā tikai vienreiz un, to darot, jānorāda visas pārējās sava tīkla, uzņēmumu grupas vai tamlīdzīgas sistēmas vienības. Praksē parasti jāreģistrējas filiālei vai birojam, kas pārstāv konkrētā tiesību subjekta intereses sakaros ar ES iestādēm.

 

3. DATU KVALITĀTE

Sniedziet pilnīgus, precīzus un saskaņotus datus.

Pārliecinieties, ka reģistrējoties sniedzat pilnīgus, precīzus un saskaņotus datus. Atcerieties, ka jūsu sniegtā informācija ir publiski pieejama (izņemot laukus, pie kuriem ir pārsvītrotas acs ikona) un tāpēc ir pakļauta sabiedrības kontrolei.

Tas, kāda finanšu informācija jums jāsniedz, būs atkarīgs no jūsu pārstāvētā(-ajiem) interešu veida(-iem) (sk. 8. un 14. sadaļu zemāk).

Sekretariāts pārbauda visus jaunos pieteikumus un novērtē:

i) atbilstību prasībām;

ii) iesniegto datu kvalitāti.

Jums var lūgt sniegt papildu informāciju, lai pamatotu jūsu atbilstību prasībām un/vai uzlabotu datu kvalitāti. Ja pieteikums atbilst informācijai izvirzītajām prasībām, sekretariāts to validēs un jūsu reģistrācija tiks publicēta Pārredzamības reģistra tīmekļvietnē. Neatkarīgi no tā, vai jūsu pieteikums ir pieņemts vai noraidīts, jūs informēs par iznākumu.

Katrā pieteikuma veidlapas sadaļā atradīsit infoburbuļus ar papildu paskaidrojumiem, kādu informāciju no jums sagaida. Novietojiet kursoru virs infoburbuļa vai atlasiet kādu no tiem, lai redzētu katras sadaļas/datu lauka aprakstu.

PRAKTISKA INFORMĀCIJA VEIDLAPAS AIZPILDĪŠANAI

 

4. KĀ REĢISTRĒTIES

Jāreģistrējas tiešsaistē reģistra tīmekļvietnē. Pieteikuma veidlapai varat piekļūt, piesakoties savā profilā (jeb ierobežotajā vidē). Lai varētu piekļūt šai videi, jums ir vajadzīgs “EU Login” konts (plašāku informāciju meklējiet bieži uzdotajos jautājumos).

Ja jums ir uzreiz pieejama visa vajadzīgā informācija, veidlapas aizpildīšana varētu aizņemt aptuveni 20–30 minūtes.

Kolīdz sāksiet aizpildīt veidlapu, jūsu pieteikumam tiks piešķirts unikāls identifikators (pieteikuma numurs: APP xxxx). Jūsu reģistrācija tiks publicēta tikai tad, kad sekretariāts būs to novērtējis un validējis. Tad jūs saņemsiet publisku reģistrācijas numuru (REG xxxxxxxx-gg). Nejauciet APP (pieteikuma) numuru ar REG (reģistrācijas) numuru.

Veidlapas aizpildīšanas gaitā jūsu sniegtā informācija tiek automātiski saglabāta. Varat pārtraukt jebkurā brīdī un turpināt vēlāk. Tomēr, ja jūsu pieteikuma uzmetums netiks iesniegts 21 kalendārās dienas laikā, tas tiks automātiski izdzēsts un jums būs viss jāsāk no sākuma.

Aizpildot veidlapu, ņemiet vērā šo:

  • reaģējiet uz brīdinājumiem, kas var parādīties blakus laukiem, kuros sistēma ir konstatējusi neatbilstību. Šie brīdinājumi jums palīdz, norādot uz varbūtējām jūsu ievadīto datu neprecizitātēm. Ja ieraugāt šādu brīdinājumu, jums, iespējams, būtu jāizlabo ievadītie dati vai jāsniedz paskaidrojumi brīvā formā aizpildāmajos teksta laukos. Ja šos ziņojumus neņemsiet vērā un neveiksit atbilstošus pasākumus, sekretariātam būs jāsazinās ar jums, lai prasītu sīkāku skaidrojumu, un tas aizkavēs jūsu reģistrācijas validēšanu.
  • Izvairieties no nepiemērota vai nebūtiska, reklāmu saturoša vai maldinoša satura — pieteikumi, kuros ir šāds saturs, netiks pieņemti.
  • Izvairieties no saīsinājumu lietošanas. Reģistrs ir publisks rīks, tāpēc sniegtajai informācijai jābūt saprotamai. Ja reģistrācijas ierakstā būs pārāk daudz saīsinājumu un akronīmu, sekretariāts pirms validēšanas aicinās pieteikuma iesniedzējus atjaunināt viņu reģistrācijas ierakstu.
  • Ja sniegtie dati būs nepilnīgi, jūs nevarēsiet iesniegt pieteikumu.
  • Varat aizpildīt veidlapu jebkurā no 24 ES oficiālajām valodām (veidlapas, kas iesniegtas kādā citā valodā, netiks validētas), tomēr konsekvences labad visā veidlapā iesakām izmantot tikai vienu valodu.
  • Norādiet kontaktpersonu un rezerves kontaktpersonu, kas pārvaldīs reģistrācijas saturu un saņems automātiskus paziņojumus no Pārredzamības reģistra vai sekretariāta ziņojumus.
  • Nenorādiet informāciju, kas saistīta ar identificētām vai identificējamām personām (personas datus), ja vien dažās veidlapas sadaļās nav īpašas prasības to darīt. Izvairieties no personas datu ievadīšanas visās pārējās veidlapas sadaļās.

 


5. REĢISTRĀ IEKĻAUJAMĀ INFORMĀCIJA

Visu reģistrācijas veidlapas sadaļu secīgs apraksts

 

1. sadaļa – Pieteikuma iesniedzējs vai reģistrētā persona (organizācija vai pašnodarbināta persona)

Ievadiet interešu pārstāvja vārdu/nosaukumu.

Norādiet interešu pārstāvja veidu. Tas varētu būt jūsu organizācijas juridiskais statuss vai tāda tiesību subjekta veids, kuram nav konkrēta juridiskā statusa (piemēram, pagaidu nodibinājums, tīkls vai platforma).

Juridiskā statusa piemēri: bezpeļņas apvienība (association sans but lucratif ((ASBL)), labdarības organizācija, fonds, asociācija, akciju sabiedrība (plc), sabiedrība ar ierobežotu atbildību (LLC), Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH), Aktiengesellschaft, Komanditgesellschaft, société coopérative à responsabilité limitée (SCRL), société privée à responsabilité limitée (SPRL).

Jūsu juridiskais statuss parasti ir norādīts kādā dokumentā, piemēram, jūsu statūtos vai jūsu reģistrācijā valsts komercreģistrā (piemēram, Beļģijā tas ir Moniteur belge).

Pārredzamības labad norādiet strādājošas tīmekļvietnes adresi vai apstipriniet, ka jums tādas nav. Jūs varat pārbaudīt tīmekļvietnes adresi no veidlapas, lai pārliecinātos, ka adrese ir derīga un tīmekļvietnei ir iespējams piekļūt.

Lai precizētu savu darbību pamatā esošo motivāciju, jums būs jāatlasa 8. sadaļā norādīto interešu veidi.

2. sadaļa – Kontaktinformācija

Norādiet savas organizācijas galvenā biroja kontaktinformāciju un, ja jums tāds ir, tā biroja kontaktinformāciju, kurš atbild par attiecībām ar ES iestādēm, struktūrām un aģentūrām.

Ja juridiskā adrese (kā norādīts jūsu statūtos) atšķiras no jūsu darījumdarbības vietas adreses, norādiet savu darījumdarbības vietu.

3. sadaļa – Juridiski atbildīgā persona

Juridiski atbildīgajai personai jābūt personai, kurai saskaņā ar likumu ir atļauts rīkoties interešu pārstāvja vārdā vai pārstāvēt to saziņā ar publiskām iestādēm. Tiek sagaidīts, ka šī persona būs informēta arī par reģistrētās personas apņemšanos ievērot rīcības kodeksu.

Ja jūsu organizācijai nav juridiska statusa, norādiet tās personas vārdu un uzvārdu, kura ir juridiski atbildīga par darbībām, kas veiktas saskaņā ar attiecīgajiem valsts tiesību aktiem, vai norādiet citu personu sava Pārredzamības reģistra ieraksta vajadzībām. Ja interešu pārstāvi (piemēram, arodapvienību vai uzņēmēju asociāciju) vada valde, izvēlieties kādu no valdes locekļiem (piemēram, prezidentu vai priekšsēdētāju); šai personai nav jābūt vienīgajai personai, kurai ir juridiska atbildība.

Jūsu ievadītā e-pasta adrese nebūs publiski pieejama, bet sekretariāts to var izmantot, lai sazinātos ar šo personu, ja ir iesniegta sūdzība par interešu pārstāvi.

Ja jums nav oficiālas struktūras, juridiski atbildīgā persona ir tā persona, kurai ir uzticēts pārstāvēt jūs sakaros ar ES iestādēm.

4. sadaļa – Persona, kas atbild par ES jautājumiem

Personai, kas ir atbildīga par attiecībām ar ES iestādēm, jābūt personai, kas ir atbildīga par interešu pārstāvja publiskajiem jautājumiem vai kontaktiem ar iestādēm.

Ja jūsu jums nav konkrēta darbinieka, kas atbild par attiecībām ar ES, jums būtu jānozīmē kāds, kurš atbild par jūsu reģistrācijas ieraksta pārvaldīšanu šajā (atjauninājumiem u. tml.). Tā var būt zemāk 5. sadaļā norādītā kontaktpersona. Jūsu ievadītā e-pasta adrese netiks publiskota.

5. sadaļa – Kontaktpersona

Kad sekretariāts būs apstiprinājis (validējis) reģistrāciju, kontaktpersona saņems apstiprinājuma e-pasta vēstuli, kurā būs norādīts publisks reģistrācijas numurs (REG numurs). Tādu pašu informāciju nosūtīs citām personām, kuras uzskaitītas reģistrācijas veidlapā (reģistrācijas veidlapas 6. sadaļā “Personas, kam ir piekļuve šai reģistrācijai”). 

Sekretariātam var būt nepieciešams sazināties, lai pieprasītu precizējumus vai ievadītās informācijas atjaunināšanu. Kontaktpersona būs sekretariāta galvenais kontaktpunkts attiecībā uz visiem ar Pārredzamības reģistru saistītajiem jautājumiem. Personas, kas uzskaitītas reģistrācijas veidlapā, saņems visus paziņojumus, tostarp:

  • atgādinājumus par obligāto ikgadējo atjaunināšanu;
  • informācija par iesniegtajām sūdzībām un atbildēm uz jautājumiem (sadaļa “Sazinieties ar mums”).
  • paziņojumus par viņu pārstāvētās struktūras ieguldījumu Komisijas ceļvežos un sabiedriskajās apspriešanās.

Šie cilvēki var arī izvēlēties saņemt šāda veida paziņojumus:

  • par Komisijas ceļvežiem un sabiedriskajām apspriešanām;
  • par Eiropas Parlamenta komiteju darbību.

Tā kā kontaktpersonas mēdz bieži mainīties, ieteicams norādīt vismaz vienu funkcionālo pastkastītes adresi (piemēram, šādā formātā: infoatorganisation [dot] com (info[at]organisation[dot]com)), lai nodrošinātu, ka jūs joprojām saņemat paziņojumus un netiekat svītrots no Pārredzamības reģistra.

Kontaktpersonu dati nav publiski pieejami.

6. sadaļa – Personas, kurām ir piekļuve šai reģistrācijai

Sistēma automātiski piešķir piekļuves tiesības zemāk norādītajām personām, un viņu e-pasta adreses automātiski parādīsies šajā sadaļā esošajā sarakstā (“Piekļuves saraksts”):

  • persona, kas aizpilda pieteikuma veidlapu;
  • juridiski atbildīgā persona;
  • persona, kas atbild par ES jautājumiem;
  • kontaktpersona.

Ja vēlaties piešķirt piekļuvi papildu personām, varat pievienot vēl citas e-pasta adreses.

Katrs no šiem cilvēkiem varēs piekļūt reģistrācijas veidlapai, ja vien viņiem būs “EU Login” konts, kas piesaistīts kādai no sarakstā iekļautajām e-pasta adresēm.

Ir jānorāda vismaz divas dažādas e-pasta adreses. Ja jūs norādāt vienu un to pašu e-pasta adresi juridiski atbildīgajai personai, par ES jautājumiem atbildīgajai personai un/vai kontaktpersonai un nepievienojat papildu e-pasta adreses, jūs nevarēsiet pabeigt reģistrāciju.

7. sadaļa – Mērķi / uzdevums

Šajā brīvā formā ievadāma teksta lodziņā varat īsi aprakstīt savu vispārējo uzdevumu un mērķus (nepārsniedzot 1000 rakstzīmes). Tas ir īpaši svarīgi, ja jums nav tīmekļvietnes.

Šajā sadaļā jāsniedz tikai vispārīgs apraksts. Sīkāku informāciju par jūsu veiktajām interešu pārstāvības darbībām varat sniegt nākamajā sadaļā.

Norādiet savu darbību ģeogrāfisko diapazonu un mērķa teritoriju, piemēram, vai darbojaties globālā, ES, valsts vai reģionālā/vietējā līmenī.

8. sadaļa – Pārstāvētās intereses

Izvēlieties kādu no opcijām, kas atbilst dažādiem interešu pārstāvības veidiem. Jūsu izvēle ietekmēs to, kādi finanšu dati jums būs jāsniedz 14. sadaļā.

Ja atbilstat vairāk nekā vienai kategorijai, ņemiet vērā, ka šajā atlasē jūsu juridiskais statuss nav vienīgais noteicošais faktors. Jums jāizvēlas variants, kas vislabāk raksturo jūsu pamatdarbību, un jāizskaidro interešu pārstāvības darbību motivācija.

Opcijas ir aprakstītas zemāk.

  1. Jūsu pašu interešu vai jūsu locekļu kolektīvo interešu veicināšana (ietver peļņu gūstošas struktūras, kā arī apvienības un struktūras, kas pašas pārstāv peļņu gūstošas struktūras) — parasti tas ietver uzņēmumus un grupas, profesionālās vai darba devēju apvienības, arodbiedrības un arodapvienības un uzņēmējdarbības apvienības, kas pārstāv dalībniekus vai konkrētu nozari vai uzņēmējdarbības nozari. Attiecībā uz šāda veida interešu pārstāvību jums būs jāiesniedz izmaksu aplēses par Pārredzamības reģistra aptvertām darbībām pēdējā noslēgtajā finanšu gadā.
  2. Jūsu klientu interešu virzīšana (darbojoties kā starpniekam) – klientu interešu sekmēšana ir īstā opcija, ko izvēlēties, ja jums ar uzņēmumiem, grupām, asociācijām, valsts iestādēm vai NVO ir līgumattiecības vai pro bono (pakalpojumi bez atlīdzības) tipa attiecības, kas jums ļauj to uzdevumā veikt interešu pārstāvības darbības kā lobēšanas profesionāļiem vai juridiskajam birojam. Jums būs jāsniedz sīkāka informācija par ieņēmumiem no darbībām, kas deklarētas pēdējā finanšu gadā.
  3. Opcija “Nepārstāv komerciālas intereses” – parasti tas nozīmē, ka veicat darbību nevis peļņas gūšanas nolūkā, bet tikai kā filantropiju, labdarību vai humānu un sabiedrības interešu labā. Lielākā daļa jūsu biedru, saistīto uzņēmumu vai partneru arī ir nekomerciālas struktūras (nav vērstas uz peļņas gūšanu). Jums būs jāsniedz informācija par to budžetu un finansējuma avotiem.

Pēc reģistrācijas ir iespējams mainīt datus par pārstāvētajām interesēm.

9. sadaļa – Konkrētas darbības, uz kurām attiecas reģistra izmantošanas joma

Šajā sadaļā jāievada informācija, kas norāda, kāpēc vēlaties reģistrēties. Pēc iespējas precīzāk un konkrētāk aprakstiet tās savas darbības, kuras aptver Pārredzamības reģistrs (proti, ES politikas jomas vai likumdošanas priekšlikumus, ko cenšaties ietekmēt). Neuzskaitiet darbības, kas neattiecas uz ES politiku vai tiesību aktiem.

  • Darbības, kuru veikšanai nepieciešams reģistrēties

Nolaižamajā sarakstā izvēlieties darbības, uz kurām attiecas nosacītības pasākumi, un norādiet, uz kurām ES iestādēm tas attiecas. Tas nozīmē, ka jums ir jānorāda tas jūsu visbiežākais tiešais kontakts ar katru iestādi, kura dēļ jums ir jābūt reģistrētam, jo to paredz ES iestāžu un struktūru noteikumi.

Šī 9. sadaļā sniegtā informācija netiks publiskota.

  • ES tiesību akta priekšlikumi vai politika, kuriem tiek pievērsta galvenā uzmanība

Norādiet to jaunāko ES iniciatīvu, politikas jomu un to (leģislatīvo/neleģislatīvo) dokumentu nosaukumus, uz kuriem attiecas jūsu interešu pārstāvības pasākumi. Tostarp ceļvežus, sabiedriskās apspriešanas, direktīvas, regulas, lēmumus, iestāžu nolīgumus, Eiropas Parlamenta ziņojumus vai rezolūcijas. Izvairieties no akronīmu lietošanas.

Norādiet nevis vispārīgas politikas jomas (piemēram, “vide”, “klimats”, “transports”), bet gan nosauciet konkrētas ES procedūras (piemēram, “Digitālo pakalpojumu tiesību akts”). Ja iespējams, norādiet pilnus oficiālos nosaukumus, piemēram:

  • Priekšlikums regulai par digitālo pakalpojumu vienoto tirgu (digitālo pakalpojumu tiesību akts);
  • Regula par ES mēslošanas līdzekļu tirdzniecību;
  • Komisijas paziņojums “Eiropas Datu stratēģija”;
  • Eiropas Parlamenta rezolūcija par ES bioloģiskās daudzveidības stratēģiju;
  • Padomes Lēmums par Eiropas Savienības pašu resursu sistēmu;
  • Eiropas Parlamenta ziņojums par lauksaimniecības dzīvnieku labturību.

 

  • Komunikācijas darbības (pasākumi, kampaņas, publikācijas u. tml.), kas saistītas ar augstāk norādītajām ES politikas jomām

Izmantojiet šo brīvā formā aizpildāmo teksta lauku, lai sniegtu informāciju par komunikācijas pasākumiem, ko esat veicis saistībā ar ES politiku, tiesību aktu priekšlikumiem vai lēmumiem, kurus esat uzskaitījis. Tas var ietvert sabiedriskās domas aptaujas un apsekojumus (ja tie ir saistīti ar ES tiesību aktiem vai ir vērsti uz iestāžu locekļiem, vai ES iestādēs strādājošiem ierēdņiem), atklātas vēstules un citus komunikācijas vai informatīvus materiālus, kampaņas, projektus, pasākumus, publikācijas vai nostājas dokumentus, un jums jānorāda to nosaukumi. Ir pieņemamas saites uz tīmekļvietnēm ar piemēriem.

  • Eiropas Parlamenta sadarbības grupas un neoficiāli grupējumi

Sadarbības grupu vai neoficiālu grupējumu pasākumos, kas tiek organizēti Parlamenta telpās (piemēram, apmeklējot sadarbības grupas sanāksmes vai pasākumus, piedāvājot atbalstu vai līdzorganizējot pasākumus), varat piedalīties tikai tad, ja esat reģistrējies un piekrītat neizmantot ne Eiropas Parlamenta nosaukumu, ne logotipu.

Ja piedalāties Eiropas Parlamenta sadarbības grupu darbā, sniegtajā sarakstā atlasiet attiecīgos grupu nosaukumus. Varat izmantot brīvā formā aizpildāmo teksta lauku, lai norādītu to neoficiālo grupējumu nosaukumu, kuros jūs piedalāties, un sīkāku informāciju par savu dalību (piemēram, ja jūs sniedzat finansiālu vai materiālu atbalstu vai darbojaties kā grupas sekretariāts).

Neatlasiet sadarbības grupas un neoficiālus grupējumus, lai paustu savu interesi sadarboties ar tiem, tas nav nedz piemēroti, nedz būtiski.

  • Dalība citos ES atbalstītos forumos un platformās

Sniedziet šeit sīkāku informāciju par ES struktūrām, kurās jūs piedalāties. Ja šobrīd vēl nepiedalāties šādu struktūru darbā, atbildiet “Nē”.

Šī nav piemērota vieta, kur paust ieinteresētību par dalību šādu struktūru darbā nākotnē vai jūsu nodomu pieteikties dalībai. Ievadiet informāciju tikai par to, kas jau notiek.

  • Informācija, ko Komisija automātiski ievada jūsu reģistrācijas ierakstā

Jūsu reģistrācija būs redzama informācija par jūsu darbībām, kas automātiski nāk no Komisijas IT sistēmām (sk. informācijas aprakstu zemāk). Jūs šo informāciju neievadāt pats, kad reģistrējaties.

  • Tikšanās ar lēmumu pieņēmējiem

Pārredzamības reģistrs automātiski rāda sarakstus, kuros iekļautas reģistrēto personu tikšanās ar komisāriem, viņu biroja locekļiem un ģenerāldirektoriem (PDF formātā) pēc tam, kad attiecīgais birojs vai ģenerāldirektorāts ir publicējis informāciju (vēlākais 14 dienu laikā pēc sanāksmes dienas).

Tieši no reģistrācijām varat piekļūt informācijai par sanāksmēm, ko ieplānojuši Eiropas Parlamenta deputāti un viņu darbinieki.

  • Komisijas ceļveži un sabiedriskās apspriešanas

Reģistrs automātiski rāda to ceļvežu un sabiedrisko apspriešanu nosaukumus, kuros reģistrētās personas ir devušas ieguldījumu kopš 2018. gada jūlija (ja tās ir norādījušas reģistrācijas (jeb REG) numuru, kas pirms 2024. gada 2. aprīļa tika saukts par TR Id numuru, un ja tās ir piekritušas, ka viņu atbildes tiek publiskotas).

Ja divu gadu laikā pirms reģistrācijas jūs devāt ieguldījumu ceļvežu sagatavošanā vai sabiedriskajās apspriešanās, varat uzskaitīt savas darbības šeit, piemēram, “dalība Komisijas rīkotajā sabiedriskajā apspriešanā par migrantu kontrabandas apkarošanu: 2021.–2025. gads (ES rīcības plāns tika uzsākts 2021. gada martā)”.

  • Komisijas ekspertu grupas

Reģistrā ir redzama informācija par reģistrēto personu dalību Komisijas ekspertu grupās un citās līdzīgās struktūrās. Piesakoties dalībai ekspertu grupā, jums nav jāreģistrējas. Kad ekspertu grupas locekļi ir izraudzīti, interešu pārstāvjiem, kas vēl nav reģistrēti, būs jāreģistrējas, lai viņus varētu iecelt par grupas B vai C kategorijas dalībniekiem.

Jūsu (kā B vai C kategorijas dalībnieka) dalība kādā(-s) Komisijas ekspertu grupā(-s) automātiski tiks parādīta jūsu reģistrācijā, kolīdz Komisijas ekspertu grupu reģistrā būs iekļauts jūsu REG numurs.

10. sadaļa – Cik personu ir iesaistītas 9. sadaļā raksturotajās darbībās

Norādiet visjaunākos datus par to, cik cilvēku reģistrācijas vai datu atjaunināšanas brīdī jūsu organizācijas vārdā veic darbības, kas ir reģistra kompetencē. Nenorādiet visus darbiniekus, kas strādā interešu pārstāvja labā, bet tikai tos, kas iesaistīti 9. sadaļā deklarētajās aptvertajās darbībās.

Ietveriet visas personas, kas veic interešu pārstāvības darbības, neatkarīgi no tā, vai tām ir noslēgts līgums un vai tās par šīm darbībām saņem atlīdzību (no jums vai kāda cita). Tie var būt pastāvīgie darbinieki, kuriem jūs maksājat algu, kā arī tie, kas pie jums strādā kā praktikanti, brīvprātīgie, konsultanti, pasniedzēji, līdzstrādnieki u. tml.

Jums ir jāiekļauj visi, kam ir Eiropas Parlamenta caurlaide, un regulāri jāatjaunina savs ieraksts, lai tajā būtu iekļauts ikviens, kas saņēmis Parlamenta akreditāciju.

 

Lūdzu, izmantojiet brīvā formā aizpildāmo teksta lauku, lai aprakstītu attiecīgo personu statusu (“darbinieks”, “brīvprātīgais” utt.) un ievadiet jebkādu citu informāciju, kas varētu precizēt jūsu darbinieku skaita un “pilnslodzes ekvivalenta” (FTE) aprēķinu.

Reģistrs automātiski izsaka jūsu ievadīto informāciju pilnslodzes ekvivalentos. Tā ir standarta uzskaites vienība, kuru izmanto, lai noteiktu to cilvēku skaitu, kuri veic kādu konkrētu darbību (šajā gadījumā interešu pārstāvības darbības, uz kurām attiecas Pārredzamības reģistrs). Tas ir konkrēta darbinieka vidējais nostrādāto stundu skaits, izteikts kā daļa no viena pilnslodzes darbinieka nostrādātā vidējā stundu skaita. Proti, viens pilnslodzes ekvivalents atbilst vienam pilnas slodzes darbiniekam.

Piemērs:

Jums ir trīs darbinieki, kas attiecīgi 40, 20 un 10 stundas nedēļā veic darbu, kurš atbilst reģistra jomai, — pavisam 70 stundas. Pieņemot, ka pilnas slodzes darbinieks strādā 40 stundas nedēļā, jūsu pilnslodzes ekvivalenta darbinieku skaits ir 70 ÷ 40 = 1,75 pilnslodzes ekvivalenti.

Ja iepriekš minētās piecas procentu grupas precīzi neatbilst jūsu cilvēkresursu struktūrai, pēc vajadzības noapaļojiet šos skaitļus. Minimālā robežvērtība nav noteikta — pat ja nodarbināt tikai vienu personu, kas, pamatojoties uz 10 % pilnslodzes ekvivalentu vai mazāku slodzi, ir iesaistīta interešu pārstāvēšanas darbībās, jums joprojām ir jāreģistrējas; tomēr šo zemo iesaistes līmeni varat paskaidrot nodrošinātajā teksta laukā.

Ja kopējais darbinieku skaits jebkurā gada brīdī ievērojami samazinās vai pieaug, atjauniniet sniegtos datus.

Piemērs:

12 darbiniekiem, kas pašlaik ir iesaistīti pilnas slodzes darbā, pievienojas trīs jauni darbinieki — tas ir pieaugums par 25 %. Jums ir jāatjaunina reģistrs, norādot jauno kopskaitu, kas ir 15.

Jūsu sniegtajai informācijai jābūt godprātīgai aplēsei par kopējo iesaistīto personu skaitu un jāatspoguļo aptvertajām darbībām atvēlētais laiks. Paturiet prātā, ka sekretariāts var jums var lūgt papildu informāciju par resursu aprēķiniem.

 

11. sadaļa – Interešu jomas

Atkarībā no tā, kādām politikas jomām pievēršas jūsu interešu pārstāvības darbības, varat abonēt automātiskus pa e-pastu sūtītus paziņojumus par konkrētām ES iestāžu darbībām.

  • Komisijas sabiedriskās apspriešanas un ceļveži — varat saņemt informāciju par jūs interesējošu(-ām) jomu(-ām).

Norādiet, vai vēlaties, lai jums tiktu nosūtīti paziņojumi.

  • Eiropas Parlamenta komiteju jaunumi — saņemsiet jaunumus un sanāksmju darba kārtību jūsu izvēlētajā(-ās) politikas jomā(-ās).

Varat tieši savā reģistrācijā pārvaldīt Eiropas Parlamenta komiteju jaunumu un sanāksmju darba kārtības abonementus. Ja vēlaties saņemt paziņojumus par citām Eiropas Parlamenta aktivitātēm, ielūkojieties lapā par Parlamenta jaunumu saņemšanu pa e-pastu.

12. sadaļa – Dalība organizācijās

Sniedziet šādas ziņas:

  • jūsu dalība apvienībās, federācijās, konfederācijās, tīklos vai citās organizācijās (kuras nevada ES);
  • jūsu organizācijas locekļi/saistītie tiesību subjekti (partneri, sponsori u.tml.) — uzskaitiet savus pašreizējos biedrus un saistītos tiesību subjektus. Ja šis saraksts ir publiski pieejams jūsu tīmekļvietnē, norādiet tiešu saiti uz tīmekļvietni.

Dalības veidi ir dažādi, un šo informāciju var būt nepieciešams regulāri atjaunināt. Tāpēc ir ieteicams sniegt tiešas saites uz jūsu tīmekļvietnēm, kur ir attiecīgā informācija. Ja jūsu biedri ir gan fiziskas personas, gan juridiskas personas (organizācijas), skaidri jānorāda šie dažādie veidi. Atcerieties aizpildīt šo lauku, ja pārstāvat savu locekļu intereses.

Pārredzamības labad sekretariāts labprāt saņem jebkuru papildinformāciju, kas palīdz skaidrāk saprast reģistrētās personas struktūru, partnerības, atbalstītājus vai citas saiknes. Šeit jāiekļauj visa būtiskā informācija par saistītajiem tiesību subjektiem, meitasuzņēmumiem u. tml. (piemēram, par Pārredzamības reģistra aptverto darbību veikšanu un saistītajām izmaksām.) Jums jānorāda, uz kurām tīkla, uzņēmumu grupas vai līdzīgām vienībām attiecas reģistrācija.

13. sadaļa – Reģistrācijas kategorija

Atlasiet kategoriju, kas visprecīzāk atbilst jūsu mērķiem, uzdevumam, struktūrai, darbībām un juridiskas personas statusam. Pat ja jūs varētu ietilpt vairāk nekā vienā kategorijā (piemēram, jūs varētu pārstāvēt arodapvienību, kas ir arī bezpeļņas organizācija), varat atlasīt tikai vienu kategoriju. Šaubu gadījumā izšķirošais faktors ir tas, ko jūs darāt, nevis jūsu juridiskais statuss vai tamlīdzīgi formāli kritēriji.

Kategorija ir jāizvēlas tikai aprakstīšanas nolūkā; tas neietekmē finanšu informāciju (proti, tās veidu), kas jums būs jāsniedz. Klasifikācija kategorijās ļauj sekretariātam sagatavot uzticamu statistiku par lietotājiem.

14. sadaļa – Finanšu dati (visiem pieteikuma iesniedzējiem/reģistrētajām personām)
  • Jaunizveidota struktūra, finanšu gads vēl nav noslēgts

Atzīmējiet šo rūtiņu tikai tad, ja jūsu organizācija ir izveidota tikai nesen un jūs vēl neesat noslēdzis pārskatu par pēdējo pilno finanšu gadu. Šī opcija atspoguļo tikai uz pagaidu situāciju, kas nesen dibinātu interešu pārstāvju gadījumā. Prasītie finanšu dati jums būs jāsniedz pirmajā ikgadējā atjaunošanā vai, pats vēlākais, veicot nākamo ikgadējo atjaunināšanu. Ņemiet vērā, ka statusu “jaunizveidota struktūra” nedrīkst izmantot ilgāk par 24 mēnešiem.

Piemērs:

jūs reģistrējaties 2021. gada oktobrī (n gads) kā “jaunizveidota struktūra” 2022. gada oktobrī jūs joprojām varat norādīt, kas struktūra ir “jaunizveidota”, ja vēl neesat noslēguši savu pārskatu par finanšu gadu (un varat sniegt attiecīgu paskaidrojumu). Tomēr veicot nākamo ikgadējo atjaunināšanu (2023. gada oktobrī) jums vairs nebūs iespējas atlasīt šo opciju.

Ja atlasāt opciju “jaunizveidota struktūra”, jums tomēr ir jāsniedz zināma informācija par kārtējo finanšu gadu (daži pelēkie lauki nebūs rediģējami).

  • Pēdējais noslēgtais finanšu gads

Norādiet pārskata periodu, kas ilgst 12 mēnešus pēc kārtas. Šis periods var sākties jebkurā tā kalendārā gada dienā, par kuru ir ticis noslēgts pārskats. Finanšu gadam nav obligāti jāsakrīt ar kalendāro gadu.

  • ES dotācijas

Visiem interešu pārstāvjiem ir jādeklarē visas ES dotācijas, kas palīdz segt to darbības izmaksas, kā arī šo dotāciju summa un avots (attiecīgā programma un finansēšanas iestāde). Visas summas ir jādeklarē eiro, un tām jāatbilst pēdējam noslēgtajam finanšu gadam vai, ja tas ir atbilstošāk, kārtējam finanšu gadam.

Ja esat jaunizveidota struktūra, lūdzu, sniedziet aplēsi par ES dotācijām, kas saņemtas par kārtējo finanšu gadu.

Katru reizi, kad pievienojat jaunu finansējuma avotu, dariet to, izmantojot pogu “Pievienot”.

Kāda ir atšķirība starp dotācijām un publiskā iepirkuma līgumiem?

Dotācijas: tās tiek piešķirtas galvenokārt ziedojumu veidā, izsludinot uzaicinājumus iesniegt tādu projektu priekšlikumus, kuri atbilst ES politikas mērķiem. Dotācijas ir jādeklarē reģistrācijas veidlapā.

Pārredzamības labad informāciju par ES dotācijām, ko saņēmuši meitasuzņēmumi, varat sniegt teksta laukā, kas iekļauts šajā sadaļā. Ja ES finansējums tiek izlietots decentralizēti, proti, ES finansējumu izmaksā dalībvalstis, tad dotācijas un iepirkuma līgumu slēgšanas tiesības piešķir valsts pārvaldes iestādes. Jums nav jādeklarē finansējums, kas saņemts tieši no valsts iestādēm, piemēram, projektu finansējums no struktūrfondiem vai kohēzijas fondiem).

Publiskā iepirkuma līgumi tiek noslēgti, kad ES iestādes tirgū ar konkursu palīdzību iepērk pakalpojumus, darbus un preces iekšējai lietošanai. Summas, kas saņemtas saistībā ar publisko iepirkumu, reģistrācijas veidlapā nav jādeklarē.

Interešu pārstāvjiem, kas īsteno ES finansētus projektus, būtu jāuzmanās, lai cilvēkresursi un finanšu resursi, kas iesaistīti Pārredzamības reģistra aptverto darbību veikšanā, netiktu pārvērtēti. Piemēram, jums būtu jāsaskaita tikai to personu darba laiks, kas faktiski iesaistīti jūsu interešu pārstāvībā attiecībās ar ES iestādēm. Neieskaitiet to cilvēku laiku, kuri strādā tikai kā pētnieki, pasniedzēji, projektu koordinatori utt. Līdzīgā kārtā jums nevajadzētu iekļaut izdevumus vai izmaksas, kas saistītas tikai ar jūsu projekta, kuru finansē ES, īstenošanu.

a) 14. sadaļa – Interešu pārstāvji, kas virza savas vai savu dalībnieku kolektīvās intereses

Ja jūs veicināt savas vai savas organizācijas biedru kolektīvās intereses, sniedziet finanšu informāciju par:

- ikvienu starpnieku, kas nolīgts, lai veiktu reģistra aptvertās darbības, kā arī,

- jūsu gada izmaksām saistībā ar aptvertajām darbībām pēdējā noslēgtajā finanšu gadā.

  • Starpnieku nolīgšana, lai veiktu interešu pārstāvības darbības

Ja esat interešu pārstāvis, kas veicina savas vai savas organizācijas locekļu intereses, jūs varat nolemt dažas interešu pārstāvības darbības uzticēt ārpakalpojumu sniedzējiem, kas ir starpnieki, kuri darbojas jūsu vārdā.

Starpnieks” ir jebkurš interešu pārstāvis, kas virza klienta intereses, veicot reģistra aptvertās darbības. Attiecības starp starpnieku un klientu ir balstītas uz līgumu. Piemēram, ja esat nolīguši profesionālu konsultāciju vai juridisko biroju, lai tas jūsu uzdevumā veiktu interešu pārstāvības darbības attiecībās ar ES iestādēm, šis profesionālo konsultāciju vai juridiskais birojs ir jūsu starpnieks. Līgumattiecībām starp jums un jūsu starpnieku nav būtiskas nozīmes Pārredzamības reģistra vajadzībām, ja vien tās neattiecas uz reģistra aptvertajām darbībām, kuras šāds starpnieks veic jūsu uzdevumā.

Ja esat šāda(-u) starpnieka(-u) klients, jums jānorāda katra starpnieka nosaukums(-i) un saistītās ikgadējās izmaksas (par katru starpnieku atsevišķi) atbilstīgi norādītajām finanšu kategorijām. Aplēsēm jāaptver pilns darbības gads un jāattiecas uz pēdējo noslēgto finanšu gadu.

Jums ir jādeklarē arī pakalpojumi, ko starpnieki saskaņā ar līgumu snieguši kārtējā finanšu gadā, un jānorāda katrs starpnieks (bez saistīto izmaksu aplēses). Ja pēdējā noslēgtajā finanšu gadā vai kārtējā finanšu gadā neesat nolīdzis ārpakalpojumu sniedzējus, izvēlieties atbildi “Nē”. Ja gada laikā notiek izmaiņas, šī deklarācija ir jāatjaunina.

  • Gada izmaksas saistībā ar darbībām, uz kurām attiecas šis reģistrs

Interešu pārstāvjiem, kas aizstāv savas intereses vai savu dalībnieku intereses, ir jāiesniedz atjaunināta aplēse par gada izmaksām, kas saistītas ar Pārredzamības reģistra aptvertajām darbībām. Finanšu rādītājiem jāattiecas uz pilnu darbības gadu un uz pēdējo pabeigto finanšu gadu, par atskaites punktu ņemot reģistrācijas dienu vai reģistrācijas ikgadējās atjaunināšanas dienu.

Deklarējiet savas paredzamās izmaksas diapazona veidā un iekļaujiet tikai tās izmaksas, kas saistītas ar Pārredzamības reģistra aptvertajām darbībām. Gada izmaksas nedrīkst jaukt ar apgrozījumu vai kopējiem izdevumiem.

Lai aplēstu savas kopējās izmaksas, jums jāņem vērā visas Pārredzamības reģistra aptvertās darbības un jāsaskaita ar šīm darbībām saistītās izmaksas (sk. izmaksu veidus sk. zemāk).

1.    Personāla izmaksas — pamatojoties uz 10. sadaļā deklarēto pilnslodzes ekvivalenta skaitli. Personāla izmaksās ietilpst bruto alga/atlīdzība, kā arī visi izmaksātie pabalsti, prēmijas un citas piemaksas. Ja darbinieki saņem atalgojumu no citiem vai strādā kā brīvprātīgie, norādiet šo papildinformāciju attiecīgajā teksta laukā.

2.    Biroja un administratīvie izdevumi — īre un komunālie pakalpojumi, piederumi un materiāli, IT aprīkojums, apkope, uzkopšana, atļaujas utt. Aprēķiniet izmaksas kā daļu, kas proporcionāli atbilst Pārredzamības reģistra aptvertajām darbībām.

Piemērs

  • Kopējās biroja un administratīvās izmaksas: 100 000 EUR
  • Kopējais darbinieku skaits: 25. Tomēr tikai 5 pilnslodzes ekvivalenti strādā pie interešu pārstāvības darbībām.
  • Kopējās biroja un administratīvās izmaksas uz vienu darbinieku: 100 000 ÷ 25 = EUR 4000 gadā uz vienu darbinieku.
  • Summa, kas iztērēta par interešu pārstāvības darbībām: 5 darbinieki x EUR 4000 gadā = EUR 20 000.

 

3.    Iekšējie darbības izdevumi — attiecīgai interešu pārstāvēšanai, sabiedrisko attiecību veidošanai vai sabiedrisko attiecību kampaņām, tirgvedībai un reklāmai, plašsaziņas līdzekļu izmantošanai, pasākumu rīkošanai, publikācijām u.tml.

4.    Reprezentācijas izdevumi — dalībai attiecīgos sabiedrisko attiecību pasākumos un sanāksmēs (piemēram, reģistrācijas maksa, ceļa un uzturēšanās izdevumi, dienasnauda un citas saistītās izmaksas). Šajos izdevumos ietilpst arī attiecīgi sponsorētie pasākumi dalībniekiem un maksa par mācībām un spēju veidošanas pasākumiem.

5.    Ārpakalpojumu izmaksas — atlīdzība konsultantiem un apakšuzņēmējiem par attiecīgajām darbībām. Saskaņā ar iepriekš minēto deklarāciju būtu jāiekļauj to darbību izmaksas, kas ārpakalpojumu veidā uzticētas starpniekiem. Starpniekiem, kas strādā saskaņā ar līgumu, ir Pārredzamības reģistrā jāsniedz atsevišķa deklarācija un jādeklarē šīs izmaksas kā ieņēmumi.

6.    Dalības maksa un saistītās izmaksas — maksa par pievienošanos attiecīgajiem tīkliem, apvienībām un struktūrām, kas uzskaitītas sadaļā “Dalība organizācijās”. Norādiet ikgadējo dalības maksu arodapvienībās vai federācijās, kuras veic Pārredzamības reģistrā aptvertās darbības, pat ja šīs struktūras pašas nav reģistrējušās Pārredzamības reģistrā. Dalības maksa jānorāda kā proporcijas aprēķins, proti, aplēstā procentuālā daļa no kopējās dalības maksas atbilstoši to attiecīgo darbību procentuālajai daļai, kuras aptver Pārredzamības reģistrs.

Piemērs:

arodasociācija tikai daļu sava laika tērē attiecīgām darbībām (piemēram, 60 %). Tās reģistrētajiem locekļiem ir jādeklarē tāda pati savas dalības maksas proporcionāla daļa (proti, 60 %).

7.    Citas būtiskas izmaksas pievienojiet citas ar jūsu pārstāvības darbībām saistītas būtiskas izmaksas.

Reģistrs ļauj diviem interešu pārstāvjiem deklarēt vienus un tos pašus izdevumus (“divkārša uzskaite”). Var gadīties, ka kāda reģistrētā persona savā deklarācijā attiecīgā apgrozījuma (no klientiem) vai budžeta (no biedru naudas) izteiksmē norādīs to pašu summu, ko par attiecīgajām darbībām saņēmusi un savā deklarācijā jau būs norādījusi cita reģistrētā persona. Šāda pieeja novērš pārāk mazu deklarēto finanšu izdevumu aplēsi.

Kad esat aplēsuši pēdējā noslēgtā finanšu gada izmaksas, kas saistītas ar Pārredzamības reģistra aptvertajām darbībām, izvēlieties vispiemērotāko kategoriju un reģistrējiet savus aprēķinus. Nolūkā gādāt par datu kvalitāti vai konsekvenci sekretariāts var ar jums sazināties par šo aprēķinu.

b) 14. sadaļa – Interešu pārstāvji, kas virza savu klientu intereses (starpnieki)

Ja esat starpnieks, kas sekmē savu klientu intereses, veicot interešu pārstāvības darbības to vārdā, sniedziet finanšu informāciju par:

  • jūsu klientiem,
  • kopējiem ieņēmumiem pēdējā noslēgtajā finanšu gadā.
  • Klients(-i), kuru(-us) esat pārstāvējis sakaros ar ES iestādēm

Jums kā starpniekam jānorāda visu to klientu vārdi, uzvārdi vai nosaukums, kuru uzdevumā jūs veicat Pārredzamības reģistra aptvertās interešu pārstāvības darbības. Ja esat 8. sadaļā esat atlasījis opciju “klienta(-u) intereses”, tad 14. sadaļā sniedziet informāciju par šo(šiem) klientu(-iem). Jūs nevarēsiet pabeigt reģistrāciju, nenorādot klientu vārdus, uzvārdus vai nosaukumu.

Klients ir jebkurš interešu pārstāvis, kas ir stājies tādās līgumattiecībās ar starpnieku, ar kurām saskaņā starpnieks sekmē klienta intereses, veicot Pārredzamības reģistra aptvertās darbības.

Piemēram, ja esat profesionāls konsultāciju vai juridiskais birojs un jūs, pamatojoties uz līgumu, interešu pārstāvja uzdevumā veicat interešu pārstāvības darbības attiecībās ar ES iestādēm, šis interešu pārstāvis ir jūsu klients.

Atlasiet atbilstošo finanšu kategoriju katram klientam, lai parādītu aplēstos ieņēmumus, kas saņemti no šā klienta par attiecīgajām pārstāvības darbībām pēdējā finanšu gadā, par kuru ir ticis noslēgts pārskats.

Norādiet arī jaunākos ES tiesību aktu priekšlikumus, politikas virzienus vai iniciatīvas, kurām tika pievērsta uzmanība, šā konkrētā klienta vārdā īstenojot reģistra aptvertās darbības; tām jāatbilst 9. sadaļā veiktajiem ierakstiem.

Noklikšķiniet uz pogas “Pievienot šo klientu” ikreiz, kad gribat pievienot kāda klienta nosaukumu.

Visu klientu izpaušana

Jums ir jāsniedz pilnīgs klientu saraksts (to, kurus apkalpojāt pēdējā noslēgtajā finanšu gadā), norādot klientu pilno nosaukumu (nelietojiet akronīmus). Jums ir arī jādeklarē to jauno klientu vārdi, uzvārdi vai nosaukumi, ar kuriem strādājat kārtējā finanšu gadā, pat ja jūs esat jaunizveidota struktūra.

Deklarācijas, kurās nav nosaukti atsevišķi klienti vai kurās ir tikai vispārīgi formulējumi (piemēram, “uzņēmumi”, “citi mazie klienti”, “konfidenciāla informācija”), netiks pieņemtas. Tas pats attiecas uz saīsinājumiem un neidentificējamām struktūrām.

Ārpussavienības valstīm sniegti pakalpojumi

Ja, pamatojoties uz līgumu, jūs attiecībās ar ES iestādēm veicat interešu pārstāvības darbības trešo valstu publisko iestāžu, tostarp diplomātisko pārstāvniecību un vēstniecību, vārdā, jums tās ir jādeklarē kā klients(-i).

Pakalpojumi, ko sniedz ES iestādēm, struktūrām un aģentūrām vai starpvaldību organizācijām saskaņā ar publiskā iepirkuma līgumu

Tos neuzskata par darbībām, uz kurām attiecas reģistrs, un šādas iestādes, struktūras, aģentūras vai organizācijas nav jāuzskaita kā klienti.

  • Ieņēmumi no darbībām, ko aptver Pārredzamības reģistrs

Starpniekiem ir jādeklarē aplēstie kopējie gada ieņēmumi, kas attiecināmi uz interešu pārstāvības darbībām pēdējā noslēgtajā finanšu gadā (proti, stāvokli reģistrācijas vai ikgadējās atjaunināšanas dienā). Pārredzamības reģistrs automātiski aprēķina šo summu, pamatojoties uz kopīgo summu, ko veido aplēstie ieņēmumi no katra klienta. Tādējādi tiek nodrošināts, ka deklarētais apgrozījums sakrīt ar ieņēmumiem no klientiem. Tāpēc ir ļoti svarīgi iekļaut visus attiecīgos klientus, kā arī uz katru klientu attiecināmos ieņēmumus.

Apgrozījums ir naudas daudzums, ko uzņēmums ieguvis kādā noteiktā periodā. Finanšu rādītājiem jāattiecas uz pilnu darbības gadu un uz pēdējo pabeigto finanšu gadu, par atskaites punktu ņemot reģistrācijas dienu vai datu ikgadējās atjaunināšanas dienu.

Ja reģistra aptvertas darbības veicat arī savās interesēs (ne tikai klienta(-u) interesēs), jums ir jāsniedz attiecīgs apraksts un aplēses zemāk pieejamajā informācijas tekstlodziņā.

c) 14. sadaļa – Interešu pārstāvji, kas nepārstāv komerciālas intereses

Ja nepārstāvat komerciālas intereses, norādiet šādu finanšu informāciju:

  • jūsu galvenos finansējuma avotus;
  • visas ieguldījuma summas (virs 10 000 EUR), kas pārsniedz 10 % no jūsu kopējā budžeta, un iemaksas veicēja nosaukumu/vārdu un uzvārdu;
  • pēdējā noslēgtā finanšu gada kopējo budžetu.

Tiek uzskatīts, ka jūs nepārstāvat komerciālas intereses, ja:

  1. jūs sekmējat savas intereses, un galvenajam jūsu uzņēmējdarbības un/vai darbības jomas mērķim nav komerciāla, uzņēmējdarbības vai peļņas gūšanas rakstura;
  2. jūs sekmējat savu locekļu kolektīvās intereses, un galvenajam darbības jomas mērķim nav komerciāla, uzņēmējdarbības vai peļņas gūšanas rakstura vismaz 50 % no jūsu locekļiem;
  3. ja ir piemērojams šā uzskaitījuma 1) un 2) nosacījums, jūsu galvenais mērķis ir atbalstīt sabiedriskus mērķus visas sabiedrības interesēs neatkarīgi no jebkādām saistītām saimnieciskām darbībām, kuras, iespējams, veicat, piemēram, jūsu līdzekļu vai īpašuma pārvaldīšana vai programmu un projektu īstenošana savās interesēs vai jūsu organizācijas locekļu interesēs.

Tas, vai pieteikuma iesniedzējs/reģistrētā persona pārstāv nekomerciālas intereses, ir jānosaka neatkarīgi no tā juridiskā statusa vai iedibinājuma formas.

 

Piemērs:

Struktūra saskaņā ar valsts tiesību aktiem ir dibināta kā bezpeļņas organizācija vai apvienība, bet pārstāv peļņu gūstošu tiesību subjektu kopējās intereses uzņēmējdarbības, rūpniecības vai tirdzniecības nozarē. Tādēļ šī struktūra pārstāv komerciālas intereses un neietilpst šajā kategorijā.

 

Šādas interešu pārstāvju kategorijas parasti uzskata par tādām, kas nepārstāv komerciālas intereses, lai gan īpaši apstākļi pārstāvētajās interesēs var ietvert izšķirošu komerciālu vai peļņas gūšanas elementu:

  • pilsoniskās sabiedrības organizācijas, NVO, labdarības organizācijas, fondi;
  • akadēmiskās un pētniecības iestādes, ideju laboratorijas, politikas institūti;
  • organizācijas, kas pārstāv baznīcas un reliģiskās kopienas.
  • Finansējuma avoti

Norādiet galvenos finansējuma avotus pa kategorijām: ES finansējumu, (valsts) publisko finansējumu, dotācijas (tostarp ES dotācijas), dāvinājumus un dalībnieku iemaksas. Jūs varat atlasīt vairākas kategorijas, lai aptvertu visas iespējas. Noklikšķinot uz “Citi”, pievienojiet citus avotus, kas ir būtiski, bet nav uzskaitīti (piemēram, sponsorēšana vai “rezerves”).

Par katru saņemto iemaksu summu, kas lielāka par 10 % no jūsu kopējā budžeta UN pārsniedz 10 000 EUR, norādiet iemaksas summu un iemaksas veicēja vārdu/nosaukumu, noklikšķinot uz “Pievienot”.

1. piemērs:

Organizācija, kuras budžets ir 1 miljons eiro, ir saņēmusi 15 000 EUR lielu ieguldījumu. Šis ieguldījums nav jādeklarē, jo tas nepārsniedz 10 % slieksni.

2. piemērs:

Organizācija, kuras budžets ir 100 000 EUR, ir saņēmusi ieguldījumu 15 000 EUR apmērā. Šis ieguldījums ir jādeklarē, jo tas pārsniedz 10 % un 10 000 EUR robežvērtību.

Ja viens un tas pats iemaksas veicējs vienā un tajā pašā finanšu gadā ir veicis vairākas iemaksas, jums jānorāda šādu iemaksu kopējā summa, ja kopējā summa pārsniedz 10 000 EUR un ir lielāka par 10 % no jūsu kopējā budžeta.

Varat izmantot teksta lauku, lai sniegtu papildu finanšu informāciju par jūsu darbībām, kas saistītas ar interešu pārstāvību.

  • Budžets

Interešu pārstāvjiem, kas nepārstāv komerciālās intereses, ir jānorāda savs kopējais budžets pēdējam noslēgtajam finanšu gadam, izsakot to kā absolūto summu eiro. Summai jāsatur iepriekš norādītais finansējums (tostarp jebkādas konkrētas summas). Ja esat jaunizveidota struktūra un neesat noslēdzis finanšu gadu, jums nebūs jānorāda budžets vai finansējuma avoti, toties jums ir jādeklarē visas ES dotācijas, kas saņemtas kārtējā finanšu gadā.

Budžeta definīcija

Jūsu budžets ir jūsu pēdējā noslēgtā finanšu gada ienākumi un izdevumi (finanšu pārskats). Tas attiecas uz visu organizācijas budžetu (ne tikai līdzekļiem, kas rezervēti interešu pārstāvības darbībām).

Ja nespējat norādīt budžetu, jo jūsu organizācijai tāda nav, drīkstat pie budžeta norādīt ciparu 0. Tā kā to uzskata par izņēmuma gadījumu, nodrošinātajā papildinformācijas teksta laukā paskaidrojiet šo:

  1. kādēļ nespējat norādīt budžetu,
  2. kā jūs finansējat savas interešu pārstāvības darbības.

15. sadaļa – Rīcības kodekss

Atzīmējiet attiecīgo lodziņu, lai apliecinātu, ka strādājat saskaņā ar rīcības kodeksa noteikumiem un principiem.

6.       PIETEIKUMS GAIDA VALIDĀCIJU

Kad būsiet aizpildījis visas 15 sadaļas, parādīsies lapa “Kopsavilkums”, kurā varēsiet pārskatīt sniegto informāciju. Šīs lapas apakšā atradīsiet pogu “Veikt pārbaudi”. Noklikšķinot uz šīs pogas, varat veikt pārbaudi, lai pārliecinātos, ka informācija ir pilnīga. Šī funkcija ir pieejama arī visā reģistrācijas veidlapas aizpildīšanas laikā.

Kad būsiet noklikšķinājis uz pogas “Iesniegt”, kontaktpersona saņems apstiprinājuma e-pastu, kurā apliecināts, ka reģistrācijas pieteikums ir iesniegts un tā statuss ir “iesniegts”. Lai sekretariāts pabeigtu reģistrāciju un validētu (apstiprinātu) reģistrācijas ierakstu, jums būs jāizpilda visi sekretariāta pieprasījumi sniegt papildu informāciju. Kolīdz sekretariāts būs apstiprinājis (validējis) jūsu reģistrāciju, kontaktpersona saņems apstiprinājuma e-pasta vēstuli, kurā būs norādīts jūsu publiskais reģistrācijas numurs (jeb REG numurs).

Neaizmirstiet pabeigt reģistrācijas procedūru, noklikšķinot uz pogas “Iesniegt“, pretējā gadījumā pēc 21 dienas visi ievadītie dati tiks zaudēti.

III DAĻA — REĢISTRĒTO PERSONU PIENĀKUMI

1.       VISPĀRĪGI NORĀDĪJUMI

Kolīdz esat reģistrējies, jums ir šādi pienākumi.

Jums vienmēr jāstrādā saskaņā ar rīcības kodeksu. Tajā ir izklāstīti 16 noteikumi un principi, kas visi ir vienlīdz svarīgi. Jums jāinformē savi darbinieki un pārstāvji par šiem noteikumiem un principiem; no to ievērošanas ir atkarīgas jūsu tiesības būt iekļautam reģistrā. Reģistrā var palikt tikai tās reģistrētās personas, kas ievēro kodeksu.

Sekretariāts uzrauga reģistrācijas ierakstus un izvērtē to, vai reģistrētajai personai ir tiesības būt iekļautai reģistrā un vai tā ievēro rīcības kodeksu saskaņā ar Iestāžu nolīguma par Pārredzamības reģistru III pielikumā izklāstītajām procedūrām. Sekretariāts var sākt izmeklēšanu, balstoties uz pieņemamu sūdzību, kurā apgalvots, ka reģistrētā persona ir pārkāpusi rīcības kodeksu. Ikviena fiziska vai juridiska persona var iesniegt sekretariātam sūdzību par iespējamu kodeksa pārkāpumu no reģistrētās personas puses.

Sekretariāta lēmums par rīcības kodeksa neievērošanu var izraisīt attiecīgās reģistrācijas izslēgšanu no reģistra. Atkarībā no lietas nopietnības lēmuma rezultāti var būt šādi:

i) aizliegums attiecīgajam interešu pārstāvim atkārtoti reģistrēties uz laiku no 20 darba dienām līdz 2 gadiem;

ii) informācijas par veikto pasākumu publicēšana reģistra tīmekļvietnē.

Lemjot par piemērojamā pasākuma smagumu, sekretariāts pienācīgi ņems vērā attiecīgās(-o) reģistrētās(-o) personas(-u) nostāju un izmeklēšanas apstākļus.

Reģistrētās personas, kurām piemēro augstākminētos pasākumus, var reģistra valdei iesniegt motivētu lūgumu pārskatīt lēmumu. To var izdarīt, iesniedzot sekretariātam pārskatīšanas lūgumu 20 darbdienu laikā pēc tam, kad saņemts paziņojums par veikto pasākumu. Reģistrētajām personām, kuras nav apmierinātas ar valdes lēmumu, ir pieejami papildu tiesiskās aizsardzības līdzekļi, proti, tiesības iesniegt apelāciju ES Tiesā vai iesniegt sūdzību Eiropas Ombudam.

  • Jāveic obligātā ikgadējā atjaunināšana.

Reizi 12 mēnešos, sākot ar reģistrācijas pirmo gadadienu, jums ir jāveic ikgadēja atjaunināšana, jāapstiprina visi sniegtie dati un jāapņemas ievērot rīcības kodeksu. Kontaktpersona saņems automātiskus atgādinājumus pa e-pastu 4 un 2 nedēļas pirms termiņa beigām. Lai veiktu atjaunināšanu, jums ir jāpiesakās cilnē “Reģistrēties vai atjaunināt datus” un jāizvēlas opcija “Ikgadējā atjaunināšana”. Tomēr jūs varat veikt ikgadēju atjaunināšanu ikreiz, kad jums ir jāveic būtiskas izmaiņas vai, lai pielāgotu nākamās plānotās ikgadējās atjaunināšanas datumu. Varat to izdarīt, piesakoties savā profilā (jeb ierobežotas pieejamības vidē).

  • Jāveic daļēji atjauninājumi, lai ieraksts atbilstu reālajai situācijai.

Ja vēlaties saglabāt ikgadējās atjaunināšanas datumu nemainītu, varat izmantot arī daļējas atjaunināšanas iespēju, lai atjauninātu datus konkrētās sadaļās (piemēram, finanšu informācija). Daļēji atjauninājumi neaizstāj pienākumu veikt ikgadēju atjaunināšanu.

  • Jānodrošina savu darbību un savas organizācijas pārredzamība.

Visā saziņā ar ES iestādēm un struktūrām jums vajadzētu norādīt, ka esat iekļauts reģistrā, un jānorāda arī savs REG numurs.

  • Godīgi un konstruktīvi jāsadarbojas ar sekretariātu.

Visus reģistrācijas ierakstus visu laiku uzrauga vai izmeklē sekretariāts. Tas vajadzīgs, lai nodrošinātu informācijas precizitāti un pilnīgumu un izvairītos no faktu kļūdām un/vai rīcības kodeksa neievērošanas. Ja tiek konstatētas neatbilstības, sekretariāts sazinās ar attiecīgo reģistrēto personu, lai prasītu paskaidrojumus un rastu apmierinošu risinājumu.

2.       REĢISTRĀCIJAS ATJAUNINĀJUMI

Pārredzamības reģistrā iekļautā informācija ir publiski pieejama, un to rūpīgi pārbauda ieinteresētās personas, akadēmisko aprindu pārstāvji, studenti, žurnālisti, privātpersonas un citi. Tāpēc jūsu interesēs ir regulāri atjaunināt jūsu reģistrācijas datus.

Ideālā gadījumā jums būtu jāatjaunina sava reģistrācija, tiklīdz ir notikušas izmaiņas sniegtajos datos, un jebkurā gadījumā 3 mēnešu laikā pēc tām. Iesakām jums tos pārbaudīt vismaz trīs reizes gadā un vajadzības gadījumā tos atjaunināt. Izmaiņas var būt daļa no ikgadējas atjaunināšanas (t. i., visas reģistrācijas sistemātiska pārskatīšana un apņemšanās ievērot rīcības kodeksu) vai daļējas atjaunināšanas (t. i., ja nevēlaties pārskatīt visu reģistrāciju vai mainīt ikgadējās atjaunināšanas datumu).

Sešus mēnešus pirms ikgadējās atjaunināšanas termiņa jūs saņemsiet automātisku atgādinājumu pārskatīt jūsu reģistrāciju un vajadzības gadījumā to atjaunināt. Pēc tam 4 un 2 nedēļas pirms ikgadējās atjaunināšanas termiņa (kas beidzas, kad pagājis gads kopš reģistrācijas vai pēdējās ikgadējās atjaunināšanas) reģistrācijā norādītā kontaktpersona saņems automātiskus atgādinājumus.

Kontaktpersonas saņems automātisku e-pasta vēstuli ar apstiprinājumu, ka reģistrācija tikusi atjaunināta.

Ja neveiksiet obligāto ikgadējo atjaunināšanu, jūsu reģistrācija tiks automātiski apturēta (tā joprojām būs redzama reģistra publiskajā tīmekļvietnē, bet ar statusu “apturēta”). Ja reģistrācija ir apturēta, jūs joprojām varēsiet piekļūt savas organizācijas profilam (ierobežotas piekļuves vidē) un veikt atjaunināšanu. Ja tas netiks izdarīts 15 darbdienu laikā, reģistrācija tiks automātiski izdzēsta no reģistra.