Pereiti prie pagrindinio turinio
Skaidrumo registras

I DALIS. BENDROJI INFORMACIJA

1.       ĮŽANGA

2021 m. liepos 1 d. įsigaliojusiu Europos Parlamento, Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Komisijos (toliau – pasirašančiosios institucijos) sudarytu Tarpinstituciniu susitarimu dėl privalomo skaidrumo registro (toliau – Tarpinstitucinis susitarimas dėl skaidrumo registro) nustatomos Skaidrumo registrui taikomos taisyklės ir principai. Registras yra vieša duomenų bazė, sukurta interesų grupių atstovams ir jų veiklai, kuria siekiama daryti įtaką politikos ar teisės aktų rengimui ar įgyvendinimui arba ES institucijų sprendimų priėmimo procesams, registruoti.

Šiose gairėse interesų grupių atstovams, kurie prašo būti įtraukti į registrą (toliau – pareiškėjai) ir (arba) kurie į jį jau įtraukti (toliau – įregistruotieji subjektai), pateikiama praktinė informacija apie su registracija susijusius reikalavimus, be kita ko, informacijos atnaujinimą, ir registracijos procedūrą. Be to, jose paaiškinamos naujojo Tarpinstitucinio susitarimo dėl skaidrumo registro taisyklės, visų pirma sąlygų taikymo ir kitos skaidrumo užtikrinimo priemonės (I dalies 3 skirsnis), registracijos sąlygų atitiktis ir įregistruotųjų subjektų elgesio kodeksas (II dalis).

Registro sekretoriatas yra įsipareigojęs nuolat gerinti registro turinio kokybę ir daryti jį patogesnį naudoti. Todėl sekretoriatas dėl šių gairių konsultavosi su suinteresuotaisiais subjektais ir, atsižvelgdamas į įregistruotųjų subjektų atsiliepimus ir bet kokį sistemos atnaujinimą, jas atnaujins taip dažnai, kaip reikės. Gairės skelbiamos Registro interneto svetainėje (meniu „Gairės“) visomis oficialiosiomis ES kalbomis.

Sekretoriatas parengė pareiškėjams ir įregistruotiesiems subjektams skirtą dažnai užduodamų klausimų (DUK) sąrašą, tačiau visų galimų situacijų ar problemų jame aptarti neįmanoma. Jei turite papildomų į DUK neįtrauktų klausimų, pastabų ar pasiūlymų, galite siųsti užklausą prisijungę prie jums skirtos erdvės („Susisiekite su mumis“ kairėje skiltyje) arba naudodamiesi kontaktine forma (būtina naudotis tapatybės atpažinimo sistema „EU Login“). Sekretoriatas stengsis kuo greičiau atsakyti.

Šios gairės buvo peržiūrėtos ir pritaikytos prie naujos Skaidrumo registro versijos, pradėtos naudoti 2024 m. balandžio 2 d.

 

2.       ATSAKOMYBĖS RIBOJIMAS

Skaidrumo registras yra svarbiausia pasirašančiųjų institucijų skaidrumo politikos sudedamoji dalis, apimanti atstovavimą interesų grupėms, kuriuo siekiama daryti įtaką ES politikos ar teisės aktų rengimui ar įgyvendinimui arba ES sprendimų priėmimo procesams.

Registracija registre yra savanoriška ir nereiškia, kad pasirašančiosios institucijos įregistruotiesiems subjektams suteikia kokio nors pavidalo pripažinimą, patvirtinimą ar akreditaciją. Nors registracija savanoriška, pasirašančiosios institucijos gali nustatyti priemones (žr. I dalies 3 skirsnį), dėl kurių tam tikro pobūdžio veiklą vykdantiems interesų grupių atstovams registruotis privaloma, kad būtų užtikrintas tokios veiklos skaidrumas.

Registre pateikiama pačių įregistruotųjų subjektų suteikta informacija ir už jos tikslumą visiškai atsakingi jie patys. Sekretoriatas stebi registro turinio kokybę ir turi teisę pašalinti reikalavimų neatitinkančius įregistruotuosius subjektus, be kita ko, tuos, kurie nesilaiko elgesio kodekso.

Sekretoriatas gali nuspręsti laikinai sustabdyti registracijos galiojimą, jei registracijos duomenyse esama nepagrįstų teiginių ar savireklamos arba jie prieštarauja pagrindinėms ES vertybėms, nustatytoms Europos Sąjungos sutarties 2 straipsnyje (pvz., kurstoma neapykanta ar rasizmas).

Registro turinys yra viešas. Informacija iš įregistruotųjų subjektų anksčiau pateiktų pareiškimų lieka viešai prieinama oficialiame Europos duomenų portale (data.europa.eu).

Registre yra nuorodų į išorines svetaines, kurių pasirašančiosios institucijos nekontroliuoja ir už kurias negali būti laikomos atsakingomis. Tai, kad registre pateikiama trečiųjų šalių pateikta informacija arba nuorodos, nereiškia, kad pasirašančiosios institucijos pritaria toliau išvardytiems elementams arba suteikia dėl jų kokių nors garantijų. Tai:

i) už kurios nors interneto svetainės turinio tvarkymą arba teikimą atsakinga įstaiga;

ii) ten išvardytos paslaugos;

iii) svetainių turinys arba

iv) svetainėse išreikštos nuomonės.

 

3.       SĄLYGŲ TAIKYMO IR KITOS SKAIDRUMO UŽTIKRINIMO PRIEMONĖS

Tarpinstituciniu susitarimu dėl skaidrumo registro pasirašančiosios institucijos įsipareigojo užtikrinti, kad būtų faktiškai privaloma registruoti tam tikrų rūšių atstovavimo interesų grupėms veiklą (toliau – sąlygų taikymo principas).

Kai pasirašančiosios institucijos nusprendžia tam tikrą atstovavimo interesų grupėms veiklą susieti su išankstinės registracijos registre sąlyga, jos priima sąlygų taikymo priemones. Tai reiškia, kad, nors registracija yra savanoriška, interesų grupių atstovai, norintys vykdyti veiklą atitinkamą priemonę priėmusioje institucijoje, privalo įsiregistruoti. Taip registravimasis tampa išankstine sąlyga, kad būtų galima vykdyti atitinkamą veiklą.

Kiekviena institucija, atsižvelgdama į savo vidaus darbo organizavimą, šį įsipareigojimą įvykdo savaip. Taigi skirtingose institucijose taikomos priemonės gali skirtis.

Sąlygų taikymo priemonių pavyzdžiai

Susitikimai su ES sprendimus priimančiais asmenimis. Komisija reikalauja, kad Komisijos nariai ir jų kabinetų nariai susitiktų tik su registruotais interesų grupių atstovais.

Privalote įsiregistruoti, jei norite gauti ilgalaikę akreditaciją Europos Parlamente arba ketinate dalyvauti jungtinių grupių veikloje arba kalbėti per Parlamento komitetų viešuosius klausymus.

Pasirašančiosios institucijos taip pat gali priimti papildomas skaidrumo užtikrinimo priemones, kad būtų skatinama registruotis ir sustiprinta bendroji registro sistema. Šiomis priemonėmis siekiama skatinti registruotis registre ir laikytis jo elgesio kodekso, kartu suteikiant galimybę įsiregistravus naudotis tam tikrais privalumais.

Papildomų skaidrumo užtikrinimo priemonių pavyzdžiai

Dalyvavimas viešose Komisijos konsultacijose. Komisijos rengiamose viešose konsultacijose arba su veiksmų gairėmis susijusioje veikloje dalyvaujantiems suinteresuotiesiems subjektams patariama nurodyti registracijos Skaidrumo registre numerį (REG) (iki 2024 04 02 – Skaidrumo registro ID numeris). Pateikiant registro nuorodą skatinama registruotis, tačiau viešos konsultacijos su suinteresuotaisiais subjektais netrikdomos.

Pranešimai apie naujienas. Registruojantis galima pasirinkti automatiškai gauti pranešimus apie institucijų naujienas ir (arba) atnaujinimus jus dominančiose srityse.

Visos pasirašančiųjų institucijų priimtos sąlygų taikymo ir papildomos skaidrumo užtikrinimo priemonės skelbiamos registro svetainės informacijos apie sąlygų taikymą puslapyje. Svetainė reguliariai atnaujinama atsižvelgiant į visas naujas priimtas priemones.

Turėkite omenyje, kad bet kuri ES institucija, įstaiga, organas ar agentūra gali nuspręsti priimti sąlygų taikymo ir (arba) papildomas skaidrumo užtikrinimo priemones. Jos bus skelbiamos tame pačiame tinklalapyje.

Pavyzdys

Vykdote atstovavimo interesų grupei veiklą kurioje nors ES agentūroje, tačiau neturite jokių sąsajų su kuria nors iš pasirašančiųjų institucijų. Agentūra nustatė vidaus priemonę, pagal kurią susitikti su jos vyresniąja vadovybe galima tik įsiregistravus Skaidrumo registre, ir pranešė apie priemonę registro valdančiajai tarybai. Jei neįsiregistruosite, su tos agentūros vyresniąja vadovybe susitikti negalėsite.

Be to, valstybės narės gali nuspręsti pagal nacionalinę teisę priimti sąlygų taikymo ir (arba) papildomas skaidrumo užtikrinimo priemones, susijusias su jų nuolatinėmis atstovybėmis ES.

Apie visas tokias atitinkamas priemones skelbiama Registro interneto svetainėje.

Taigi turėtumėte žinoti, kad registras gali būti naudojamas daugiau atvejų – ne vien tik jūsų atstovavimo interesų grupėms veiklos ES lygmeniu pasirašančiosiose institucijose reikmėms.

Daugiau informacijos pateikiama skirsnyje „Sąlygų taikymas“.

 

II DALIS. GAIRĖS PAREIŠKĖJAMS DĖL REGISTRAVIMOSI TVARKOS

PRAŠYTUME PERSKAITYTI PRIEŠ PILDANT FORMĄ

1. REGISTRCIJOS SĄLYGŲ ATITIKTIS

Galite registruotis, jei vykdote į registrą įtrauktą veiklą ir
laikotės elgesio kodekso.

Interesų grupės atstovas – bet kuris fizinis arba juridinis asmuo, oficiali arba neoficiali grupė, asociacija arba tinklas, vykdantis Tarpinstitucinio susitarimo dėl skaidrumo registro apimamą veiklą.

Į registrą įtraukta veikla – interesų grupių atstovų vykdoma veikla, kuria siekiama daryti įtaką ES politikos ar teisės aktų rengimui ar įgyvendinimui arba sprendimų priėmimo procesams bet kurioje ES institucijoje, įstaigoje, organe ir agentūroje.

Ta veikla gali būti (Tarpinstitucinio susitarimo dėl skaidrumo registro 3 straipsnio 2 dalis):

  1. susitikimų, konferencijų ar renginių organizavimas arba dalyvavimas juose, taip pat bet kokių panašių ryšių su ES institucijomis palaikymas;
  2. prisidėjimas arba dalyvavimas vykstant konsultacijoms, svarstymams ar kitokioms panašioms iniciatyvoms, pvz., veikla ekspertų grupėse ar jungtinėse grupėse;
  3. komunikacijos kampanijų, platformų, tinklų ir bendruomeninių iniciatyvų organizavimas;
  4. politikos ir pozicijų dokumentų, dokumentų pakeitimų, nuomonių apklausų ir tyrimų, atvirų laiškų ir kitokios komunikacijos ar informacinės medžiagos rengimas, taip pat tyrimų užsakymas ir atlikimas.

Interesų grupių atstovai atitinka registracijos sąlygas ir gali registruotis neatsižvelgiant į jų teisinę formą, dydį, vietą, pobūdį ar tikslus ir komunikacijos kanalą, kuriuo naudodamiesi jie vykdo veiklą. Atstovavimo interesų grupėms veiklą registras apima neatsižvelgiant į tai, kur ji vykdoma ir koks komunikacijos kanalas naudojamas.

Registro paskirtis – parodyti organizuotų interesų grupių ir (arba) kolektyvinius interesus, o ne asmeninius atskirų asmenų, kurie veikia tik asmeniškai, o ne bendrai su kitais, interesus.

Registras neapima veiklos, kuria siekiama ne daryti įtaką, o tik sekti ar stebėti ES teisės ar politikos pokyčius akademiniais ar žurnalistikos tikslais, dėl asmeninių interesų arba siekiant pasinaudoti teise (pvz., tyrėjams ar žurnalistas – gauti interviu, pateikti peticiją Europos Parlamentui).

Tačiau registras apima teisėkūros sprendimų priėmimo ciklo stebėseną, kai ji yra aktyvaus informacijos rinkimo ir apskritai plataus spektro paslaugų, kurias siūlo, pavyzdžiui, lobizmo paslaugų teikėjai, dalis. Ši veikla galėtų paskatinti tiesioginius ryšius su institucijomis ir turėtų būti deklaruojama registruojantis.

Jei pradedate arba rengiatės daryti įtaką veiklai, turite galėti pateikti atitinkamą informaciją apie konkrečią veiklą, kurios ketinate imtis.

Neturite registruotis, jei vykdote šią veiklą (Tarpinstitucinio susitarimo dėl skaidrumo registro 4 straipsnis):

a) teisinių ir kitokių profesionalių rekomendacijų teikimas;

Susitarimas neapima teisinių ir kitokių profesionalių rekomendacijų teikimo, kai:

i) tai yra atstovavimas klientams atliekant taikinimo ar tarpininkavimo procedūrą, kuria siekiama išvengti ginčo pateikimo spręsti teisminei ar administracinei institucijai;

ii) tai yra klientams teikiamos rekomendacijos, kuriomis padedama užtikrinti, kad jų veikla atitiktų galiojančios teisinės sistemos nuostatas, arba

iii) tai yra atstovavimas klientams ir jų pagrindinių ar procesinių teisių, kaip antai teisės būti išklausytam, teisės į teisingą bylos nagrinėjimą ir teisės į gynybą administraciniame procese, apsauga, įskaitant veiklą, kurią vykdo advokatai ar kiti specialistai, pasamdyti atstovauti klientams ir užtikrinti jų pagrindinių arba procesinių teisių apsaugą.

Teisinių paslaugų įmonės ir individualūs teisininkai, teikiantys atstovavimo ES institucijose veiklos vykdymo savo klientų vardu paslaugas, kurie nepatenka į pirmiau nurodytas kategorijas, laikomi interesų grupių atstovais, vykdančiais į registrą įtrauktą veiklą, ir atitinka registracijos (prašymo įregistruoti) registre reikalavimus.

Pavyzdys: teisinių paslaugų įmonė arba individualus teisininkas savo kliento vardu vykdo veiklą ES institucijose, siekdamas daryti įtaką naujos (būsimos) politikos ar teisės aktų rengimui. Todėl ta teisinių paslaugų įmonė arba individualus teisininkas gali būti laikomas interesų grupės atstovu, vykdančiu į registrą įtrauktą veiklą, ir atitinka registracijos (prašymo įregistruoti) registre reikalavimus. Tuomet jie turi pateikti informaciją apie klientus, kuriems atstovauja, ir susijusias temas.

b) pagal ES teisę arba pagal ES taikomas tarptautinės teisės normas vykstančiame teisiniame ar administraciniame procese daromi pareiškimai naudojantis turimu proceso šalies arba trečiojo asmens statusu, taip pat pareiškimai, daromi remiantis sutartiniais santykiais su Komisija, Parlamentu arba Taryba arba remiantis ES lėšomis finansuojamos dotacijos susitarimu;

Jei darote pareiškimus kaip proceso šalis arba trečiasis asmuo pagal ES teisę vykstančiame teisiniame ar administraciniame procese, pvz., ES konkurencijos, valstybės pagalbos ar prekybos srities procese, nelaikoma, kad esate interesų grupės atstovas, vykdantis į registrą įtrauktą veiklą. Tokie pareiškimai apima paskirto teisinio atstovo, pvz., paskirto įgalioto teisininko, pareiškimus proceso šalies arba trečiojo asmens vardu.

Registras neapima ir pareiškimų, daromų remiantis sutartiniais santykiais arba ES lėšomis finansuojamos dotacijos susitarimu. Taigi, jei su kuria nors iš pasirašančiųjų institucijų esate sudarę viešojo pirkimo sutartį arba ES dotacijos susitarimą, pareiškimų tokiu pagrindu teikimas nelaikomas atstovavimo interesų grupėms veikla, todėl neatitinka registracijos (prašyti įregistruoti) registre reikalavimų. Ši nuostata apima tarpininko, jei jam teisiškai suteikėte leidimą tai daryti, teikiamus pareiškimus jūsų vardu pagal viešojo pirkimo sutartį su bet kuria iš pasirašančiųjų institucijų arba ES dotacijos susitarimą;



c) pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 152 straipsnį socialiniame dialoge dalyvaujančių socialinių partnerių veikla;

Darbdavių ir darbuotojų interesams atstovaujančių organizacijų, veikiančių kaip socialiniai partneriai Europos socialiniame dialoge (pagal SESV 152 straipsnį), veikla nėra laikoma registro apimama veikla. Europos socialinis dialogas – planuojamos ir (arba) įsitvirtinusios diskusijos, konsultacijos, derybos ir bendri veiksmai, kuriuose socialiniai partneriai dalyvauja ES lygmeniu.

Darbdavių arba darbo organizacijos, rengiančios dvišalius susitikimus su ES institucijomis ir ginančios savo pačių arba savo narių interesus arba vykdančios kitą veiklą, kuri nėra susijusi vien tik su Europos socialiniu dialogu ir kuri yra įtraukta į registrą, laikomi interesų grupių atstovais ir atitinka registracijos (prašymo įregistruoti) registre reikalavimus.


d) pareiškimai, daromi atsakant į tiesioginius ir konkrečius bet kurių ES institucijų ar jų atstovų ar darbuotojų prašymus pasidalyti faktine informacija, duomenimis ar kompetencija;

Jei esate mokslo srities arba tam tikros politikos srities ekspertas, ir ES institucijos atstovas arba darbuotojas kreipiasi į jus su konkrečiu prašymu pateikti informacijos, nesate laikomas interesų grupės atstovu, dalyvaujančiu veikloje, dėl kurios atitinkate registracijos (prašymo įregistruoti) registre reikalavimus.



e) veikla, kurią vykdo fiziniai asmenys, veikdami tik asmeniškai, o ne bendrai su kitais;

Nors asmenų, veikiančių tik asmeniškai, veikla nėra įtraukta į registrą, asmenų, kurie veikia bendrai su kitais, kad kartu gintų interesus (pvz., per bendruomenines iniciatyvas ar kitus pilietinės visuomenės judėjimus, vykdančius registro apimamą veiklą), veikla laikoma atstovavimo interesų grupėms veikla ir yra įtraukta į registrą.



f) neplanuoti susitikimai, vien privataus pobūdžio ar bendravimui skirti susitikimai, taip pat susitikimai, vykstantys pagal ES sutartimis arba ES teisės aktais nustatytą administracinę procedūrą;

Neplanuoti susitikimai – nenumatyti arba į dienotvarkę neįtraukti netikėti susitikimai. Neplanuoti susitikimai negali būti laikomi atstovavimo interesų grupėms veikla, dėl kurios atitiktumėte registracijos (prašymo įregistruoti) registre reikalavimus.

Jei esate proceso šalis arba trečiasis asmuo pagal ES teisę vykstančiame administraciniame procese, pavyzdžiui, ES konkurencijos, valstybės pagalbos ar prekybos srities procese, ir dalyvaujate su tuo susijusiame posėdyje, jūsų dalyvavimas ir kalbos ar pareiškimai per posėdį nelaikomi atstovavimo interesų grupėms veikla, dėl kurios atitiktumėte registracijos (prašymo įregistruoti) registre reikalavimus.



g) valstybių narių nacionalinio ir subnacionalinio lygmens valdžios institucijų, įskaitant jų nuolatines atstovybes ir ambasadas, veikla;

Federacinių žemių, regionų, savivaldos ir kitos vietos valdžios institucijos yra subnacionalinio lygmens valdžios institucijos. Todėl jų veikla ES institucijose negali būti laikoma atstovavimo interesų grupėms veikla, dėl kurios jos galėtų registruotis (prašyti įregistruoti) registre.

Nacionalinės reguliavimo institucijos ir valstybių narių įsteigtos nepriklausomos administracinės institucijos taip pat yra valdžios institucijos. Todėl jų veikla ES institucijose nėra laikoma atstovavimo interesų grupėms veikla, dėl kurios jos galėtų registruotis (prašyti įregistruoti) registre.



h) ES, nacionalinio arba subnacionalinio lygmens valdžios institucijų asociacijų ir tinklų veikla, su sąlyga, kad jie veikia vien atitinkamų valdžios institucijų vardu;

Mišraus viešojo ir privačiojo pobūdžio asociacijos arba tinklai, veikiantys valdžios institucijų ir privačių įmonių vardu ir vykdantys į registrą įtrauktą veiklą, laikomi interesų grupių atstovais ir atitinka registracijos (prašymo įregistruoti) registre reikalavimus.

Pavyzdžiai

Asociacijos, kuriai priklauso vyndarystės regionai (subnacionalinio lygmens valdžios institucijos) ir šių regionų vyndariai ir kuri vykdo atstovavimo interesų grupėms veiklą ES institucijose, negalima laikyti veikiančia vien tik valdžios institucijų vardu. Todėl ji yra laikoma interesų grupės atstove ir ją galima (prašyti) įregistruoti registre.

Prekybos rūmų (t. y. viešosios teisės subjektų, taip pat atstovaujančių savo narių – privačiųjų įmonių – interesams) tinklas, vykdantis atstovavimo interesų grupėms veiklą ES institucijose, yra laikomas interesų grupių atstovu ir gali registruotis (prašyti įregistruoti) registre.



i) tarpvyriausybinių organizacijų, įskaitant jų agentūras ir organus, vykdoma veikla;


j) ES nepriklausančių šalių valdžios institucijų, įskaitant jų diplomatines atstovybes ir ambasadas, išskyrus atvejus, kai tokioms institucijoms atstovauja diplomatinio statuso neturintys juridiniai asmenys, biurai ar tinklai arba kai joms atstovauja tarpininkas, vykdoma veikla;

Jei esate viešųjų reikalų konsultavimo įmonė arba teisinių paslaugų įmonė, kurią ne ES šalies vyriausybė ar valdžios institucija samdo atstovavimo interesų grupėms veiklai ES institucijose vykdyti jos vardu, esate laikomas interesų grupės atstovu ir galite registruotis (prašyti įregistruoti) registre. Apie tokią veiklą reikia tinkamai pranešti.

Jei esate teisės subjektas, biuras arba tinklas, neturintis diplomatinio statuso, pvz., diplomatinio statuso neturinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės įstaiga arba vyriausybinis investicinis fondas ar agentūra, vykdantis atstovavimo interesų grupėms veiklą ES institucijose ES nepriklausančios šalies vyriausybės arba valdžios institucijos vardu, esate laikomas interesų grupės atstovu ir galite registruotis (prašyti įregistruoti) registre. Apie tokią veiklą reikia tinkamai pranešti.



k) veikla, kurią vykdo bažnyčios ir religinės asociacijos ar bendruomenės, taip pat filosofinės ir nereliginės organizacijos, nurodytos SESV 17 straipsnyje, išskyrus biurus, juridinius asmenis arba tinklus, kurie įsteigti atstovauti bažnyčioms, religinėms bendruomenėms ar filosofinėms ir nereliginėms organizacijoms palaikant santykius su ES institucijomis, taip pat šių subjektų asociacijas.

Vykdydami į registrą įtrauktą veiklą interesų grupių atstovai turi laikytis elgesio kodekse nustatytų taisyklių ir principų. Kad galėtų įsiregistruoti, jie turi patvirtinti, kad jau laikosi šių taisyklių ir principų.

 

2. VIENINTELĖS REGISTRACIJOS PRINCIPAS

Registruokitės tik vieną kartą

Siekiant išvengti registracijos dubliavimosi ir paspartinti paraiškos ar registracijos administracinį nagrinėjimą, daugiau negu vienoje šalyje veiklą vykdantys interesų grupių atstovai (pvz., tarptautinės įmonės, nevyriausybinės organizacijos (NVO), turinčios skyrių įvairiose šalyse ar regionuose), turėtų registruoti savo veiklą registre tik vieną kartą ir tai darydami aprėpti įvairius kitus tinklo, įmonių grupės ar pan. subjektus. Paprastai registruojamas filialas arba biuras, atstovaujantis subjekto interesams ES institucijose.

 

3. DUOMENŲ KOKYBĖ

Pateikite išsamius, tikslius ir nuoseklius duomenis

Jūsų teikiami duomenys turi būti išsamūs, tikslūs ir nuoseklūs. Nepamirškite, kad jūsų pateikta informacija yra viešai matoma (išskyrus perbrauktos akies simboliu pažymėtuose laukeliuose pateiktą informaciją), todėl visuomenė gali ją patikrinti.

Kokią finansinę informaciją turite pateikti, priklausys nuo jūsų atstovaujamos interesų grupės rūšies (-ių) (žr. 8 ir 14 skyrius).

Sekretoriatas patikrina visas naujas paraiškas ir įvertina:

i) registracijos sąlygų atitiktį;

ii) pateiktų duomenų kokybę.

Jūsų gali būti paprašyta pateikti papildomos informacijos, kad įrodytumėte, kad atitinkate registracijos sąlygas, ir (arba) pagerintumėte duomenų kokybę. Jei jūsų paraiška atitiks informacijos teikimo reikalavimus, sekretoriatas ją patvirtins ir jūsų registracija bus paskelbta registro interneto svetainėje. Apie jūsų paraiškos patvirtinimą arba atmetimą jums bus pranešta.

Kiekviename registracijos formos skyriuje rasite informacinius langus su papildomais paaiškinimais, kokią informaciją turėtumėte pateikti. Užveskite ant informacinio lango pelės žymeklį arba pažymėkite jį, kad galėtumėte perskaityti kiekvieno skyriaus / duomenų laukelio aprašą.

PRAKTINĖ INFORMACIJA, KAIP UŽPILDYTI FORMĄ

 

4. KAIP REGISTRUOTIS?

Registruotis turite internetu registro svetainėje. Paraiškos formą galima atsiversti prisijungus prie savo ribotos prieigos erdvės. Kad galėtumėte prisijungti prie tos erdvės, turite turėti „EU Login“ paskyrą (daugiau informacijos pateikiama DUK).

Jei jau turite pasiruošę visą reikiamą informaciją, formai užpildyti turėtu pakakti apie 20–30 minučių.

Kai pradėsite pildyti formą, jūsų paraiškai bus suteiktas unikalus identifikatorius (paraiškos numeris: APP xxxx). Kol registracijos neįvertino ir nepatvirtino sekretoriatas, ji skelbiama nebus. Tuomet gausite viešą registracijos numerį (REG xxxxxxxx-yy). Nepainiokite APP numerio su REG numeriu.

Pildant formą jūsų teikiama informacija išsaugoma automatiškai. Bet kada galite padaryti pertrauką ir tęsti vėliau. Tačiau jei savo paraiškos projekto nepateiksite per 21 kalendorinę dieną, jis bus automatiškai pašalintas, ir turėsite pradėti iš naujo.

Pildant formą derėtų turėti omenyje toliau nurodytus dalykus.

  • Atsižvelkite į įspėjamuosius pranešimus, kuriuos galite pamatyti prie laukelių, kuriuose sistema aptiko nenuoseklumą. Šie pranešimai padeda jums atkreipti dėmesį į galimą jūsų įvestų duomenų netikslumą. Jei pamatysite tokį pranešimą, galbūt turėsite pataisyti įvestus duomenis arba pateikti paaiškinimą laisvos formos testo laukeliuose. Jei nekreipsite į pranešimus dėmesio ir nesiimsite reikiamų veiksmų, sekretoriatas turės su jumis susisiekti ir paprašyti išsamesnio paaiškinimo, o dėl to jūsų registracijos patvirtinimo procesas vyks ilgiau.
  • Venkite nederamo, nesvarbaus, reklaminio arba klaidinančio turinio – paraiškos, kuriose yra tokio turinio, nepriimamos.
  • Venkite santrumpų. Registras yra vieša priemonė, todėl teikiama informacija turi būti lengvai suvokiama. Sekretoriatas, prieš patvirtindamas paraiškas, paprašys pareiškėjų jas atnaujinti, jei jie vartoja per daug santrumpų ir akronimų.
  • Jei pateikti duomenys neišsamūs, paraiškos pateikti negalėsite.
  • Formą galite pildyti bet kuria iš 24 oficialiųjų ES kalbų (bet kuria kita kalba pateiktos formos nebus patvirtintos), bet rekomenduojame nuoseklumo dėlei registruojantis vartoti tą pačią kalbą.
  • Paskirkite kontaktinį asmenį, kuris tvarkytų registracijos turinį ir gautų automatinius pranešimus iš registro arba sekretoriato pranešimus.
  • Neįrašykite jokių asmens duomenų (informacijos apie asmenis, kurių tapatybė nustatyta arba gali būti nustatyta), nebent tam tikruose formos skyriuose aiškiai prašoma tai padaryti. Visuose kitose formos skyriuose asmens duomenų nerašykite.

 


5. Į REGISTRĄ ĮTRAUKIAMA INFORMACIJA

Registracijos formos skyrių aprašas

 

1 skyrius. Pareiškėjas / įregistruotasis subjektas: organizacija arba savarankiškai dirbantis asmuo

Įrašykite interesų grupės atstovo pavadinimą arba vardą ir pavardę.

Nurodykite interesų grupės atstovo formą. Tai gali būti teisinis statusas arba teisinio statuso neturinčio subjekto rūšis (pvz., laikinas darinys, tinklas arba platforma).

Teisinio statuso pavyzdžiai: association sans but lucratif (ASBL), labdaros organizacija, fondas, asociacija, atviroji akcinė bendrovė, ribotos atsakomybės bendrovė, Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH), Aktiengesellschaft, Komanditgesellschaft, société coopérative à responsabilité limitée (SCRL) ir société privée à responsabilité limitée (SPRL).

Teisinis statusas paprastai nurodomas tokiuose dokumentuose kaip statutas, įstatai arba jūsų registracijos nacionaliniame prekybos registre (pvz., Belgijos Moniteur belge) dokumentas.

Skaidrumo sumetimais nurodykite galiojantį svetainės adresą arba patvirtinkite, kad svetainės neturite. Formoje galite patikrinti svetainės adresą, kad įsitikintumėte, jog jis yra galiojantis ir kad prie interneto svetainės galima prisijungti.

8 skyriuje turėsite pažymėti, kurių rūšių interesų grupėms atstovaujate, kad paaiškintumėte savo veiklos motyvus.

2 skyrius. Kontaktiniai duomenys

Pateikite savo pagrindinės buveinės kontaktinius duomenis ir už ryšius su ES institucijomis, įstaigomis ir agentūromis atsakingo biuro, jei toks yra, kontaktinius duomenis.

Jei jūsų registruotos buveinės adresas (pagal jūsų statutą) skiriasi nuo verslo vietos, nurodykite savo verslo vietą.

3 skyrius. Teisiškai atsakingas asmuo

Teisiškai atsakingas asmuo – asmuo, kuris pagal įstatymus turi teisę veikti interesų grupės atstovo vardu arba atstovauti jai bendraujant su valdžios institucijomis. Tas asmuo taip pat turėtų žinoti apie įregistruotojo subjekto įsipareigojimus laikytis elgesio kodekso.

Jei neturite teisinio statuso, nurodykite asmens, teisiškai atsakingo už veiklą, vykdomą pagal atitinkamą nacionalinę teisę, vardą ir pavardę arba registracijos registre tikslais paskirkite kitą asmenį. Jei interesų grupės atstovui (pvz., prekybos ar verslo asociacijai) vadovauja valdyba, pasirinkite vieną iš valdybos narių (pvz., pirmininką); tas asmuo neturi būti vienintelis teisiškai atsakingas asmuo.

Jūsų nurodytas e. pašto adresas nebus skelbiamas viešai, tačiau sekretoriatas gali juo susisiekti su tuo asmeniu, jei dėl interesų grupės atstovo bus gautas skundas.

Jei neturite oficialios struktūros, teisiškai atsakingas asmuo – tai asmuo, kuriam pavesta jums atstovauti palaikant ryšius su ES institucijomis.

4 skyrius. Už ryšius su ES atsakingas asmuo

Už ryšius su ES institucijomis atsakingas asmuo – asmuo, atsakingas už interesų grupės atstovo viešuosius reikalus arba ryšius su institucijomis.

Jei nėra paskirta konkretaus asmens, atsakingo už šiuos ryšius, turite paskirti asmenį, kuris tvarkytų jūsų registraciją (atnaujintų registracijos duomenis ir kt.). Tai gali būti 5 skyriuje nurodytas kontaktinis asmuo. Jūsų nurodytas e. pašto adresas nebus skelbiamas viešai.

5 skyrius. Kontaktinis asmuo

Kai sekretoriatas patvirtins registraciją, kontaktinis asmuo gaus patvirtinimo e. laišką, kuriame bus nurodytas viešas registracijos numeris (REG numeris). Ta pati informacija bus siunčiama kitiems asmenims, kurių vardai ir pavardės nurodyti registracijos formoje (registracijos formos 6 skyriuje „Asmenys, turintys prieigą prie registracijos“). 

Sekretoriatui gali reikėti susisiekti, kad paprašytų ką nors paaiškinti arba atnaujinti įvestą informaciją. Kontaktinis asmuo bus pagrindinis ryšių palaikymo asmuo, su kuriuo sekretoriatas galės susisiekti dėl visų su Skaidrumo registru susijusių klausimų. Asmenys, kurių vardai ir pavardės nurodyti registracijos formoje, gaus visus pranešimus, be kita ko:

  • priminimus apie privalomą metinį atnaujinimą;
  • informaciją apie pateiktus skundus ir atsakymus į užklausas („Susisiekite su mumis“);
  • pranešimus apie indėlį, kuriuo jų subjektas prisidėjo prie Komisijos planuojamų iniciatyvų ir viešų konsultacijų.

Be to, tie asmenys gali pasirinkti gauti pranešimus apie:

  • Komisijos planuojamas iniciatyvas ir viešas konsultacijas,
  • Europos Parlamento komitetų veiklą.

Kadangi kontaktiniai asmenys gali reguliariai keistis, turėtumėte nurodyti bent vieną funkcinės e. pašto dėžutės adresą (pvz., formatu infoatorganisation [dot] com (info[at]organisation[dot]com)), tuomet tikrai ir toliau gausite pranešimus ir nebūsite pašalinti iš registro.

Kontaktinio asmens duomenys viešai neskelbiami.

6 skyrius. Asmenys, turintys prieigą prie registracijos

Sistema automatiškai suteikia prieigos teises toliau išvardytiems asmenims, o jų e. pašto adresai bus automatiškai įtraukti į šio skyriaus sąrašą (prieigos sąrašą):

  • paraiškos formą pildantis asmuo;
  • teisiškai atsakingas asmuo;
  • už ryšius su ES atsakingas asmuo;
  • kontaktinis asmuo.

Jei norite suteikti prieigą kitiems asmenims, galite pridėti daugiau e. pašto adresų.

Kiekvienas iš šių asmenų galės atsiversti registracijos formą, jei turės „EU Login“ paskyrą, susietą su į sąrašą įtrauktu e. pašto adresu.

Reikia nurodyti bent du skirtingus e. pašto adresus. Jei nurodysite tą patį teisiškai atsakingo asmens, už ryšius su ES atsakingo asmens ir (arba) kontaktinio asmens e. pašto adresą ir nepateiksite jokio papildomo e. pašto adreso, įsiregistruoti negalėsite.

7 skyrius. Tikslai ir uždaviniai

Šiame laisvos formos teksto laukelyje trumpai aprašykite savo bendruosius tikslus, uždavinius ir įgaliojimus (ne daugiau kaip 1 000 ženklų). Tai itin svarbu, jei neturite svetainės.

Šiame skyriuje reikia pateikti tik bendro pobūdžio apibūdinimą. Išsamią informaciją apie atstovavimo interesų grupei veiklą galima pateikti kitame skyriuje.

Nurodykite geografinę ir tikslinę savo veiklos aprėptį, pvz., ar ji yra pasaulio, ES, nacionalinio ar regioninio / vietos lygmens.

8 skyrius. Interesų grupės, kurioms atstovaujama

Pasirinkite iš galimų atstovavimo interesų grupėms rūšių. Jūsų pasirinkimas lems, kokius finansinius duomenis turėsite pateikti 14 skyriuje.

Jei jums tinka daugiau kaip viena kategorija, atkreipkite dėmesį, kad teisinis statusas nėra vienintelis veiksnys, lemiantis pasirinkimą. Turėtumėte pasirinkti variantą, kuris geriausiai apibūdintų jūsų pagrindinę veiklą ir paaiškintų priežastis, dėl kurių vykdote atstovavimo interesų grupėms veiklą.

Galimi variantai aprašyti toliau.

  1. Ginate savo interesus arba kolektyvinius savo narių (įskaitant pelno siekiančius subjektus, asociacijas ar subjektus, kurie patys atstovauja pelno siekiantiems subjektams) interesus. Tai paprastai taikoma bendrovėms ir grupėms, profesinėms arba darbuotojų asociacijoms, profesinių sąjungų organizacijoms ir prekybos ir verslo asociacijoms, kurios atstovauja savo nariams, visų pirma pramonės arba verslo sektoriuje. Jei jūsų atstovavimas interesų grupei yra šios rūšies, turėsite pateikti į registrą įtrauktos veiklos sąnaudų paskutiniais finansiniais metais, kurių sąskaitos yra uždarytos, įvertintas sumas.
  2. Ginate savo klientų interesus (kaip tarpininkas). Variantą, kad atstovaujate klientų interesams, rinkitės, jei turite sutartinių / pro bono santykių su įmonėmis, grupėmis, asociacijomis, vyriausybinėmis įstaigomis ar NVO, kurie leidžia jums jų vardu vykdyti atstovavimo interesų grupėms veiklą kaip viešųjų ryšių specialistui arba teisinių paslaugų įmonei. Turėsite pateikti išsamią informaciją apie paskutinių finansinių metų deklaruotos veiklos pajamas.
  3. Neatstovaujate komerciniams interesams. Tai paprastai reiškia, kad jūs vykdote veiklą ne dėl pelno, o tik dėl filantropinių priežasčių, labdaros tikslu, dėl geranoriškų, humaniškų paskatų ar dėl viešojo intereso. Dauguma jūsų narių, susijusių subjektų ar partnerių taip pat nėra pelno siekiantys subjektai. Turėsite pateikti informaciją apie jų biudžetą ir finansavimo šaltinius.

Įsiregistravus atstovaujamus interesus galima pakeisti.

9 skyrius. Konkreti į registrą įtraukta veikla

Šiame skyriuje turėtumėte parašyti, kodėl registruojatės. Be to, kuo tiksliau ir konkrečiau aprašykite į registrą įtrauktą savo veiklą (pvz., kokiai ES politikai arba pasiūlymams dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų norite daryti įtaką). Nevardykite veiklos, nesusijusios su ES politika arba teisės aktais.

  • Veikla, kuriai taikoma registracijos sąlyga

Iš išskleidžiamojo sąrašo pasirinkite veiklą, kuriai taikomos sąlygų taikymo priemonės, ir nurodykite susijusias ES institucijas. Tai reiškia, kad turite nurodyti dažniausius tiesioginius ryšius su kiekviena institucija, dėl kurios turite įsiregistruoti, nes to reikalaujama pagal ES institucijų ir įstaigų taisykles.

Šioje 9 skyriaus dalyje pateikta informacija viešai skelbiama nebus.

  • Pagrindiniai organizacijai aktualūs ES pasiūlymai dėl teisės aktų arba politikos kryptys

Nurodykite naujausių ES iniciatyvų, politikos krypčių ir (teisėkūros ir ne teisėkūros procedūra priimamų) dokumentų, kuriems siekiama daryti įtaką jūsų atstovavimo interesų grupei veikla, pavadinimus. Tai apima veiksmų gaires, viešas konsultacijas, direktyvas, reglamentus, sprendimus, tarpinstitucinius susitarimus, Europos Parlamento pranešimus ar rezoliucijas. Venkite santrumpų.

Užuot nurodžius bendrąsias politikos sritis (pvz., aplinka, klimatas, transportas), reikėtų nurodyti konkrečias ES procedūras (pvz., Skaitmeninių paslaugų aktas). Jei įmanoma, pateikite visą oficialų pavadinimą, pavyzdžiui:

  • pasiūlymas dėl reglamento dėl bendrosios skaitmeninių paslaugų rinkos (Skaitmeninių paslaugų aktas);
  • Reglamentas dėl prekybos ES tręšiamaisiais produktais;
  • Komisijos komunikatas dėl Europos duomenų strategijos;
  • Europos Parlamento rezoliucija dėl ES biologinės įvairovės strategijos;
  • Tarybos sprendimas dėl Europos Sąjungos nuosavų išteklių sistemos;
  • Europos Parlamento ataskaita dėl ūkinių gyvūnų gerovės.

 

  • Komunikacijos veikla (renginiai, kampanijos, leidiniai ir kt.), susijusi su pirmiau nurodyta ES politika

Šiame laisvos formos teksto laukelyje turėtumėte pateikti išsamią informaciją apie jūsų vykdytą komunikacijos veiklą, susijusią su ES politikos kryptimis, pasiūlymais dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų ar sprendimais, kuriuos išvardijote. Tai gali būti viešosios nuomonės tyrimai ir apklausos (jei jie susiję su ES teisės aktais arba ES institucijų nariais ar jose dirbančiais pareigūnais), atviri laiškai ir kita komunikacijos ar informacinė medžiaga, kampanijos, projektai, renginiai, leidiniai arba pozicijos dokumentai. Turėtumėte nurodyti jų pavadinimus. Galite pateikti nuorodų į svetaines, kuriose yra pavyzdžių.

  • Europos Parlamento jungtinės grupės ir neoficialios grupės

Dalyvauti Parlamento patalpose organizuojamoje jungtinių grupių arba neoficialių grupių veikloje (pvz., dalyvauti jungtinės grupės posėdžiuose ar renginiuose, siūlyti paramą arba bendrai organizuoti renginius) galima tik įsiregistravus ir sutikus nenaudoti nei Europos Parlamento pavadinimo, nei logotipo.

Jei dalyvaujate Europos Parlamento jungtinių grupių veikloje, iš pateikto sąrašo pasirinkite grupių pavadinimus. Laisvos formos teksto laukelyje galite nurodyti bet kurios neoficialios grupės, kurios veikloje dalyvaujate, pavadinimą ir pateikti išsamią informaciją apie savo dalyvavimą (pvz., jei teikiate finansinę ar materialinę paramą arba veikiate kaip grupės sekretoriatas).

Nepasirinkite jungtinių grupių ir nenurodykite neoficialių grupių, kad išreikštumėte norą dirbti su jomis. Tai nėra nei reikalinga, nei naudinga.

  • Dalyvavimas kituose ES remiamuose forumuose ir platformose

Pateikite čia informacijos apie ES struktūras, kurių veikloje dalyvaujate. Jei tokių struktūrų veikloje dar nedalyvaujate, įrašykite „Ne“.

Tai nėra tinkama vieta išreikšti susidomėjimą dalyvauti tokių organų veikloje ateityje arba ketinimą pateikti paraišką dalyvauti. Įrašykite informaciją tik apie jau vykdomą veiklą.

  • Jums registruojantis Komisijos automatiškai įrašoma informacija

Jūsų registracijos duomenyse bus informacija apie jūsų veiklą, kuri automatiškai gaunama iš Komisijos IT sistemų (toliau aprašyta informacija). Ją registracijos procese įvesite ne jūs.

  • Susitikimai su sprendimus priimančiais asmenimis

Registre pateikiami įregistruotųjų subjektų susitikimų su Komisijos nariais, jų kabineto nariais ir generaliniais direktoriais sąrašai (PDF formatu), matomi po to, kai kabinetas arba atitinkamas generalinis direktoratas paskelbia informaciją (per 14 dienų nuo posėdžio).

Tiesiai iš registracijos duomenų galima pasiekti informaciją apie Europos Parlamento narių ir jų darbuotojų suplanuotus posėdžius.

  • Komisijos planuojamos iniciatyvos ir viešos konsultacijos

Registre pateikiami planuojamų iniciatyvų ir viešų konsultacijų, prie kurių įregistruotieji subjektai prisidėjo arba kuriose dalyvavo nuo 2018 m. liepos mėn., pavadinimai (jei jie nurodė savo REG numerį (iki 2024 m. balandžio 2 d. – Skaidrumo registro ID numeris) ir sutiko, kad informacija apie indėlį būtų paskelbta viešai).

Jei per pastaruosius dvejus metus prieš registraciją prisidėjote prie planuojamų iniciatyvų arba dalyvavote viešose konsultacijose, galite tai nurodyti čia, pvz., „dalyvavimas Komisijos viešose konsultacijose dėl kovos su neteisėtu migrantų gabenimu. 2021–2025 m. (2021 m. kovo mėn. paskelbtas ES veiksmų planas)“.

  • Komisijos ekspertų grupės

Registre pateikiama informacija apie įregistruotųjų subjektų narystę Komisijos ekspertų grupėse ir kitose panašiose grupėse. Teikiant paraišką tapti ekspertų grupės nariu registruotis nereikia. Atrinkus ekspertų grupės narius, dar neregistruoti interesų grupių atstovai turės įsiregistruoti, kad galėtų būti paskirti grupės B arba C rūšies nariais.

Jūsų narystė (kad esate B arba C rūšies narys) bet kurioje Komisijos ekspertų grupėje (-ėse) bus automatiškai nurodoma jūsų registracijos duomenyse, kai jūsų REG numeris bus įrašytas į Komisijos ekspertų grupių registrą.

10 skyrius. 9 skyriuje aprašytoje veikloje dalyvaujančių asmenų skaičius

Nurodykite naujausią informaciją apie tai, kiek asmenų vykdo į registrą įtrauktą veiklą interesų grupės atstovo vardu registracijos (arba atnaujinimo) metu. Nurodykite ne visus interesų grupės atstovui dirbančius darbuotojus, o tik tuos, kurie dalyvauja 9 skyriuje nurodytoje veikloje.

Nurodykite visus asmenis, vykdančius atstovavimo interesų grupėms veiklą – ir tuos, kurie dirba pagal sutartį, ir tuos, kuriems mokama už tą veiklą (mokate jūs arba kas nors kitas). Tai gali būti nuolatiniai darbuotojai, kuriems mokamas atlyginimas, stažuotojai, savanoriai, konsultantai, akademinės bendruomenės atstovai, pagalbininkai ir t. t.

Į šį sąrašą įtraukite visus asmenis, turinčius leidimus patekti į Europos Parlamentą, ir nuolat atnaujinkite savo įrašą, kad būtų įtraukiami visi, kas gauna Parlamento akreditaciją.

 

Laisvos formos teksto laukelyje aprašykite atitinkamų asmenų statusą (darbuotojas, savanoris ir t. t.) ir įrašykite bet kokią kitą informaciją, galinčią paaiškinti, kaip apskaičiuotas veiklą vykdančių asmenų skaičius ir etato ekvivalentas.

Registre jūsų pateikta informacija automatiškai išreiškiama etato ekvivalentais. Tai standartinis apskaitos vienetas, naudojamas tam tikrą veiklą (šiuo atveju atstovavimo interesų grupėms veiklą) vykdančių asmenų skaičiui nustatyti. Tai vidutinis tam tikro darbuotojo darbo valandų skaičius, išreikštas visu etatu dirbančio darbuotojo vidutinio valandų skaičiaus dalimi, t. y. vienas etato ekvivalentas atitinka vieną visu etatu dirbantį darbuotoją.

Pavyzdys.

Turite tris darbuotojus, kurie į registrą įtrauktai veiklai skiria atitinkamai 40, 20 ir 10 valandų per savaitę, t. y. iš viso 70 valandų. Jei visu etatu dirbantis darbuotojas dirba 40 valandų per savaitę, etato ekvivalentus galite apskaičiuoti taip: 70 ÷ 40 = 1,75 etato ekvivalento.

Jei penkios procentinės dalys ne visiškai atitinka jūsų žmogiškųjų išteklių struktūrą, skaičius suapvalinkite. Minimalios ribos nėra – net jei atstovavimo interesų grupėms veiklą vykdo tik vienas asmuo, kurio etato ekvivalentas yra 10 proc. arba mažiau, vis tiek turėtumėte registruotis. Tačiau šį menką dalyvavimo lygį galite paaiškinti laisvos formos teksto laukelyje.

Jei visas darbuotojų skaičius kuriuo nors metų momentu gerokai sumažėja arba padidėja, pateiktus duomenis atnaujinkite.

Pavyzdys.

Prie 12 šiuo metu visu etatu dirbančių darbuotojų prisijungė trys nauji darbuotojai, t. y. jų tapo 25 proc. daugiau. Turite atnaujinti registre pateiktą informaciją – nurodyti, kad yra iš viso 15 darbuotojų.

Teikiant informaciją reikėtų sąžiningai įvertinti bendrą dalyvaujančių asmenų skaičių ir veiklai skirtą laiką. Turėkite omenyje tai, kad jūsų gali būti paprašyta pateikti sekretoriatui papildomus duomenis apie išteklių apskaičiavimą.

 

11 skyrius. Aktualios sritys

Atsižvelgiant į politikos sritis, kuriose norima daryti įtaką interesų grupių atstovavimo veikla, galima užsisakyti automatinius pranešimus e. paštu apie tam tikrą ES institucijų veiklą.

  • Komisijos viešos konsultacijos ir planuojamos iniciatyvos. Gaukite informaciją apie jus dominančios srities (-ių) planuojamas iniciatyvas ir viešas konsultacijas.

Nurodykite, ar norite gauti pranešimus.

  • Europos Parlamento komitetų naujienos. Gaukite jūsų pasirinktos politikos srities (-ių) naujienas ir posėdžių darbotvarkes.

Europos Parlamento komitetų naujienų ir darbotvarkių prenumeratą galima tvarkyti tiesiogiai, naudojantis registracijos duomenimis. Pranešimus apie kitą Europos Parlamento veiklą galima užsisakyti Parlamento E. pašto naujienų tarnyboje.

12 skyrius. Nariai ir priklausymas organizacijoms

Pateikite duomenis apie:

  • savo narystę bet kokioje asociacijoje, federacijoje, konfederacijoje, tinkle arba kitoje (ne ES institucijų valdomoje) įstaigoje,
  • savo pačių narius ir susijusius subjektus (partnerius, rėmėjus ir pan.) – išvardykite savo dabartinius narius ir susijusius subjektus (partnerius, rėmėjus ir pan.). Jei šis sąrašas viešai skelbiamas jūsų svetainėje, pateikite tiesioginę nuorodą į tinklalapį.

Yra įvairių narystės rūšių, šią informaciją gali tekti nuolat atnaujinti. Todėl rekomenduojama pateikti tiesiogines nuorodas į savo tinklalapį, kuriame skelbiami atitinkami duomenys. Jei jūsų nariai yra ir fiziniai (individualūs), ir juridiniai asmenys (organizacijos), turėtumėte aprašyti skirtingas jų rūšis. Jei atstovaujate savo narių interesams, nepamirškite užpildyti šio laukelio.

Sekretoriatas, kuris siekia skaidrumo, džiaugiasi bet kokia papildoma informacija apie įregistruotojo subjekto struktūrą, rėmėjus partnerystės ir kitus ryšius. Visa svarbi informacija apie susijusius subjektus, patronuojamąsias įmones ar pan. (pvz., atstovavimo interesų grupėms veiklą ir susijusias išlaidas) turėtų būti nurodoma čia. Turėtumėte konkrečiai nurodyti, kokius tinklo, įmonių grupės ir pan. subjektus apima registracija.

13 skyrius. Registracijos kategorija

Pasirinkite kategoriją, kuri labiausiai atitinka jūsų tikslus, užduotį, struktūrą, veiklą ir teisinį subjektiškumą. Net jei jums tinka daugiau negu viena kategorija (pvz., galėtų būti, kad atstovaujate prekybos asociacijai, kuri taip pat yra ne pelno organizacija), galite pasirinkti tik vieną kategoriją. Jei turite abejonių, lemiamą reikšmę turėtų turėti tai, ką darote, o ne jūsų teisinis statusas ar panašūs formalūs kriterijai.

Pasirinkti kategoriją jūsų prašoma tik aprašomaisiais tikslais. Jos pasirinkimas neturės įtakos tam, kokią (kokios rūšies) finansinę informaciją turėsite pateikti. Informacija apie kategoriją suteikia sekretoriatui galimybę rengti patikimus statistinius duomenis apie įregistruotuosius subjektus.

14 skyrius. Finansiniai duomenys. Visi pareiškėjai / įregistruotieji subjektai
  • Naujas subjektas, pasibaigusių finansinių metų nėra

Pažymėkite šį langelį tik tuo atveju, jei jūsų organizacija įsteigta dar neseniai ir dar neuždarėte pastarųjų ištisų finansinių metų ataskaitų. Ši galimybė atspindi laikiną naujų interesų grupių atstovų padėtį. Prašomus finansinius duomenis turite pateikti per pirmąjį metinį atnaujinimą arba ne vėliau kaip per kitą metinį atnaujinimą. Atkreipkite dėmesį į tai, kad „naujo subjekto“ statusu galite naudotis tik 24 mėnesius.

Pavyzdys.

2021 m. spalio mėn. (n metais) įsiregistravote kaip naujas subjektas. 2022 m. spalio mėn. vis dar galite nurodyti, kad esate naujas subjektas, jeigu jūsų finansinių metų sąskaitos dar neuždarytos (ir pateikti tinkamą paaiškinimą). Tačiau per kitą metinį atnaujinimą (2023 m. spalio mėn.) šio varianto pasirinkti nebegalėsite.

Jei pasirinksite „Naujas subjektas“, vis tiek turėsite pateikti tam tikrą informaciją apie einamuosius finansinius metus (kai kurių duomenų laukelių nebus galima redaguoti).

  • Paskutiniai pasibaigę finansiniai metai

Įrašykite 12 iš eilės einančių mėnesių ataskaitinį laikotarpį. Laikotarpis gali prasidėti bet kurią kalendorinių metų, kurių sąskaitos uždarytos, dieną. Finansiniai metai gali sutapti su kalendoriniais metais, bet gali ir nesutapti.

  • ES dotacijos

Visi interesų grupių atstovai turi deklaruoti visų ES dotacijų, padedančių padengti jų veiklos sąnaudas, sumą ir šaltinį (nurodyti atitinkamą programą ir finansavimo instituciją). Sumos turi būti deklaruojamos eurais ir atitikti paskutinius pasibaigusius finansinius metus arba, jei labiau tinka, einamuosius metus.

Jei esate naujas subjektas, pateikite einamiesiems finansiniams metams gautų ES dotacijų sąmatą.

Naujas finansavimo šaltinis pridedamas kaskart spaudžiant mygtuką „Pridėti“.

Kuo skiriasi dotacijos ir viešojo pirkimo sutartys?

Dotacijos. Jos daugiausia skiriamos pagal kvietimus teikti pasiūlymus dėl projektų, kuriais siekiama ES politikos tikslų. Apie jas reikėtų pranešti registracijos formoje.

Skaidrumo sumetimais šio skyriaus teksto laukelyje galite pateikti informaciją apie patronuojamųjų bendrovių iš ES gautas dotacijas. Kai ES lėšų skyrimas vykdomas decentralizuotai, (t. y. ES lėšas išmoka valstybės narės), dotacijas ir viešojo pirkimo sutartis skiria nacionalinės administravimo įstaigos. Jei finansavimą gavote tiesiai iš nacionalinių valdžios institucijų (pvz., projekto finansavimą iš struktūrinių arba sanglaudos fondų), apie gautas lėšas pranešti neprivalote.

Viešojo pirkimo sutartys ES institucijos rinkoje vidaus reikmėms perka paslaugas, darbus ar prekes rengdamos konkursus. Pagal viešojo pirkimo sutartį gautų sumų registracijos formoje nurodyti nereikia.

Interesų grupių atstovai, vykdantys ES finansuojamus projektus, turėtų būti atsargūs, kad nepervertintų atstovavimo interesų grupėms veikloje naudojamų žmogiškųjų ir finansinių išteklių. Pavyzdžiui, turėtumėte skaičiuoti tik tų asmenų, kurie iš tikrųjų vykdo atstovavimo interesų grupėms veiklą ES institucijose, šiai veiklai skiriamą laiką. Neįskaičiuokite tų asmenų, kurie dirba tik kaip tyrėjai, kuratoriai, projektų koordinatoriai ir pan., laiko. Neturėtumėte įtraukti ir jokių išlaidų, susijusių vien tik su jūsų ES finansuojamo projekto įgyvendinimu.

a) 14 skyrius. Interesų grupių atstovai, kurie remia savo interesus arba kolektyvinius savo narių interesus

Jei remiate savo interesus arba kolektyvinius savo narių interesus, pateikite finansinę informacija apie:

- bet kokį tarpininką, pasamdytą į registrą įtrauktai veiklai vykdyti;

- savo metines sąnaudas, susijusias su atstovavimo interesų grupėms veikla paskutiniais pasibaigusiais finansiniais metais.

  • Tarpininkų samdymas atstovavimo interesų grupėms veiklai vykdyti

Kaip interesų grupės atstovas, remiantis savo arba savo narių interesus, galite nuspręsti tam tikrą atstovavimo interesų grupėms veiklą patikėti jūsų vardu veikiantiems tarpininkams.

Tarpininkas – bet kuris interesų grupės atstovas, kuris atstovauja kliento interesams vykdydamas į registrą įtrauktą veiklą. Tarpininko ir jo kliento santykiai grindžiami sutartimi. Pavyzdžiui, jei pasamdėte profesionalią konsultavimo įmonę arba teisinių paslaugų įmonę, kad ji jūsų vardu vykdytų atstovavimo interesų grupėms veiklą ES institucijose, ta profesionali konsultavimo įmonė arba teisinių paslaugų įmonė yra jūsų tarpininkė. Sutartiniai jūsų ir tarpininko santykiai registro tikslais nėra svarbūs, jei (ir tokiu mastu, kiek) jie nesusiję su į registrą įtraukta veikla, kurią jūsų vardu vykdo toks tarpininkas.

Jei esate tokio tarpininko (-ų) klientas, reikėtų nurodyti kiekvieno tarpininko vardą ir pavardę (pavadinimą (-us)) ir su juo susijusias metines sąnaudas, remiantis pateiktais finansiniais intervalais. Įvertinimas turi apimti visus veiklos metus ir turi būti susijęs su paskutiniais pasibaigusiais finansiniais metais.

Taip pat turėtumėte nurodyti tarpininkų pagal sutartį suteiktas paslaugas einamaisiais finansiniais metais ir nurodyti kiekvieną tarpininką (nepateikiant susijusių sąnaudų sąmatos). Jei paskutiniais pasibaigusiais finansiniais metais arba einamaisiais metais neperdavėte jokios veiklos, pasirinkite „Ne“. Jei per metus įvyksta pokyčių, ši deklaracija turėtų būti atnaujinta.

  • Į registrą įtrauktos veiklos metinės sąnaudos

Interesų grupių atstovai, kurie remia savo interesus ar savo narių interesus, turėtų pateikti naujausius duomenis apie į registrą įtrauktos veiklos metinių sąnaudų įvertintą sumą. Finansiniai duomenys turi apimti visus veiklos metus ir turi būti susiję su paskutiniais pasibaigusiais finansiniais metais nuo įsiregistravimo arba registracijos duomenų metinio atnaujinimo dienos.

Nurodykite įvertintą sąnaudų sumą kaip intervalą ir įtraukite tik su į registrą įtraukta veikla susijusias sąnaudas. Metinės sąnaudos neturėtų būti painiojamos su apyvarta arba visomis išlaidomis.

Kad įvertintumėte visas savo sąnaudas, turėtumėte atsižvelgti į visą į registrą įtrauktą veiklą ir sudėti su ta veikla susijusias toliau nurodytas sąnaudas.

1.    Personalo išlaidos, grindžiamos 10 skyriuje pateiktu etato ekvivalentų skaičiumi. Jos apima bruto darbo užmokestį / mokesčius ir visas kitas sumokėtas įvairias išmokas bei priemokas. Jei darbuotojams moka kiti subjektai arba jei jie dirba kaip savanoriai, pateikite šią papildomą informaciją atitinkamame teksto laukelyje.

2.    Biuro ir administracinės išlaidos – nuoma ir mokesčiai, prekės ir medžiagos, IRT įranga, priežiūra, valymas, leidimai ir pan. Apskaičiuokite šias išlaidas proporcingai, atsižvelgdami į tai, kokia dalis jūsų veiklos yra į registrą įtraukta veikla.

Pavyzdys

  • Visos biuro ir administracinės išlaidos – 100 000 EUR.
  • Visas darbuotojų skaičius – 25. Atstovavimo interesų grupei veiklą vykdančių darbuotojų – tik 5 etato ekvivalentai.
  • Visos biuro ir administracinės išlaidos vienam darbuotojui – 100 000 ÷ 25 = 4 000 EUR per metus vienam darbuotojui.
  • Atstovavimo interesų grupei veiklai išleista suma – 5 darbuotojai x 4 000 EUR per metus = 20 000 EUR.

 

3.    Organizacijos vidaus veiklos išlaidos – atitinkamų propagavimo, viešųjų ryšių arba viešųjų reikalų kampanijų, rinkodaros ir reklamos, naudojimosi žiniasklaidos paslaugomis, renginių organizavimo, leidinių ir kt. išlaidos.

4.    Reprezentacinės išlaidos – išlaidos, patirtos dėl dalyvavimo atitinkamuose viešųjų ryšių renginiuose ir susitikimuose (pavyzdžiui, registracijos mokesčiai, kelionpinigiai, dienpinigiai, apgyvendinimo ir kitos susijusios išlaidos). Joms priklauso ir atitinkamos išlaidos dėl finansiškai remiamos nariams skirtos veiklos bei mokesčiai už mokymą ir gebėjimų stiprinimo renginius.

5.    Išorės paslaugų išlaidos – užmokestis už atitinkamą veiklą konsultantams ir subrangovams. Laikantis pirmiau pateiktos deklaracijos tarpininkų teikiamų išorės paslaugų išlaidos turėtų būti įtrauktos. Pagal sutartį dirbantys tarpininkai registre turėtų pateikti atskirą deklaraciją ir deklaruoti tas išlaidas kaip pajamas.

6.    Narystės ir susiję mokesčiai – mokesčiai už prisijungimą prie atitinkamų tinklų, asociacijų ir sistemų, išvardytų skyriuje „Nariai ir priklausymas organizacijoms“. Įtraukite metinius narystės mokesčius verslo asociacijoms arba federacijoms, vykdančioms į registrą įtrauktą veiklą, net jei tie subjektai nėra registruoti registre. Narystės mokesčiai turėtų būti apskaičiuojami procentais, t. y. turi būti nurodyta apskaičiuota procentinė viso narystės mokesčio dalis pagal atitinkamos į registrą įtrauktos veiklos dalį.

Pavyzdys.

Verslo asociacija atitinkamai veiklai skiria tik dalį savo laiko (pvz., 60 proc.). Jos registruoti nariai turėtų deklaruoti tą pačią savo narystės mokesčių dalį (t. y. 60 proc.).

7.    Kitos susijusios išlaidos. Pridėkite visas kitas atitinkamas išlaidas, susijusias su jūsų atstovavimo veikla.

Du interesų grupių atstovai gali registre deklaruoti tas pačias išlaidas (t. y. įmanomas dvigubas skaičiavimas). Tai, kad vienas įregistruotasis subjektas pateikia finansinę deklaraciją, kurioje nurodo apskaičiuotas tam tikros veiklos sąnaudas, nereiškia, kad kitas įregistruotasis subjektas negali deklaruoti tos pačios iš pirmojo įregistruotojo subjekto gautos sumos nurodydamas atitinkamą apyvartą (iš klientų) arba biudžetą (iš narių mokesčių). Taip skaičiuojant išvengiama to, kad deklaruotos finansinės sąnaudos nebūtų nepakankamai įvertintos.

Apskaičiavę paskutinių pasibaigusių finansinių metų sąnaudas, susijusias su į registrą įtraukta veikla, pasirinkite tinkamiausią sumos intervalą ir registruokite apskaičiuotą sumą. Sekretoriatas gali su jumis susisiekti dėl šios apskaičiuotos sumos duomenų kokybės ar nuoseklumo.

b) 14 skyrius. Klientų interesus remiantys interesų grupių atstovai (tarpininkai)

Jei esate savo klientų interesus remiantis tarpininkas, jų vardu vykdantis atstovavimo interesų grupei veiklą, pateikite finansinę informaciją apie:

  • savo klientus;
  • savo bendras paskutinių pasibaigusių finansinių metų metines pajamas.
  • Klientas (-ai), kurio (-ių) vardu įsitraukėte į atstovavimo palaikant ryšius su ES institucijomis veiklą

Tarpininkas privalo pateikti visų klientų, kurių vardu vykdo į registrą įtrauktą atstovavimo interesų grupei veiklą, pavadinimus. Jeigu 8 skyriuje pasirinkote variantą „kliento (-ų) interesai“, 14 skyriuje pateikite informaciją apie tą (tuos) klientą (-us). Nepateikę klientų pavadinimų, negalėsite baigti užpildyti formą.

Klientas – bet kuris interesų grupės atstovas, užmezgęs sutartinius santykius su tarpininku tuo tikslu, kad būtų remiami jo interesai vykdant į registrą įtrauktą veiklą.

Pavyzdžiui, jei esate profesionali konsultavimo paslaugas teikianti įmonė ar teisinių paslaugų įmonė ir pagal sutartį vykdote atstovavimo interesų grupėms veiklą ES institucijose interesų grupės atstovo vardu, tas interesų grupės atstovas yra jūsų klientas.

Kiekvienam klientui pasirinkite sumos intervalą, kad parodytumėte apskaičiuotas pajamas, gautas už atitinkamą atstovavimo veiklą iš to kliento paskutiniais finansiniais metais, kurių sąskaitos uždarytos.

Taip pat pateikite naujausių ES pasiūlymų dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų, politikos priemonių ar iniciatyvų, dėl kurių to konkretaus kliento vardu vykdoma į registrą įtraukta veikla, sąrašą. Jie turi atitikti 9 skyriaus įrašus.

Norint pridėti kliento pavadinimą, reikia kaskart spustelėti mygtuką „Pridėti“.

Visos informacijos apie klientus atskleidimas

Privalote pateikti išsamų klientų sąrašą (paskutinių pasibaigusių finansinių metų) ir nurodyti jų visus pavadinimus (nevartokite santrumpų). Taip pat privalote deklaruoti naujų klientų, kuriems atstovaujate einamaisiais metais, pavadinimus, net jei esate naujas subjektas.

Deklaracijos, kuriose nėra įvardijami atskiri klientai ar kuriose vartojami bendri terminai (pvz., „įmonės“, „kiti smulkūs klientai“, „konfidenciali informacija“), nebus priimamos. Tas pats pasakytina apie santrumpas ar neatpažįstamus subjektus.

ES nepriklausančioms šalims teikiamos paslaugos

Jeigu pagal sutartį vykdote interesų atstovavimo veiklą palaikant ryšius su ES institucijomis ES nepriklausančių šalių valdžios institucijų, įskaitant jų diplomatines misijas ir ambasadas, vardu, privalote jas deklaruoti kaip klientus.

ES institucijoms, organams ir agentūroms arba tarpvyriausybinėms organizacijoms pagal viešųjų pirkimų sutartį teikiamos paslaugos

Tokios paslaugos nelaikomos svarbiomis registro tikslais ir tokios institucijos, organai, agentūros ar organizacijos neturi būti nurodytos kaip klientai.

  • Pajamos, gautos vykdant į registrą įtrauktą veiklą

Nuo įsiregistravimo arba metinio duomenų atnaujinimo dienos tarpininkai privalo deklaruoti visas apskaičiuotas per paskutinius pasibaigusius finansinius metus gautas metines pajamas, kurios priskirtinos į registrą įtrauktai veiklai. Registras automatiškai apskaičiuoja šią sumą pagal bendrą apskaičiuotų gautų pajamų sumą vienam klientui. Taip užtikrinama, kad deklaruota apyvarta atitiktų kliento pajamas. Todėl labai svarbu įtraukti visus susijusius klientus ir kiekvienam klientui priskirtinas pajamas.

Apyvarta – per tam tikrą laikotarpį įmonės gauta pinigų suma. Finansiniai duomenys turi apimti visus veiklos metus ir turi būti susiję su paskutiniais pasibaigusiais finansiniais metais nuo įsiregistravimo arba duomenų metinio atnaujinimo dienos.

Jeigu jūs taip pat savo interesais vykdote atitinkamą veiklą, kuria nesiekiama patenkinti kliento (-ų) interesų, pateiktame informacijos teksto laukelyje turite pateikti atitinkamą aprašą ir apskaičiavimus.

c) 14 skyrius. Interesų grupių atstovai, kurie neatstovauja komerciniams interesams

Jei neatstovaujate komerciniams interesams, pateikia šią finansinę informaciją:

  • savo pagrindinius finansavimo šaltinius;
  • kiekvieno įnašo sumą, viršijančią 10 000 EUR ir didesnę nei 10 proc. viso jūsų biudžeto, taip pat įnašo teikėjo vardą ir pavardę arba pavadinimą;
  • savo bendrą paskutinių pasibaigusių finansinių metų biudžetą.

Laikoma, kad neatstovaujate komerciniams interesams, jeigu:

  1. remiate savo interesus ir jūsų įmonės pagrindinis tikslas ir (arba) veiklos sritis yra ne komercinio pobūdžio, ne verslas ir ne pelno siekimas;
  2. remiate kolektyvinius savo narių interesus ir 50 ar daugiau proc. jūsų narių pagrindinė veiklos sritis yra ne komercinio pobūdžio, ne verslas ir ne pelno siekimas;
  3. jei taikomas i ir ii atvejai, jūsų pagrindinis tikslas yra visuomeninių tikslų skatinimas dėl viešojo intereso, neatsižvelgiant į jokią papildomą ekonominę veiklą, kurią galite vykdyti, pvz., administruoti savo lėšas ar turtą, įgyvendinti programas ir projektus savo ar kolektyvinių narių vardu.

Nustatant, ar atstovaujate nekomerciniams interesams, neturi būti atsižvelgiama į teisinį statusą ar įsisteigimo formą.

 

Pavyzdys.

Subjektas yra įsisteigęs kaip ne pelno organizacija ar asociacija pagal nacionalinę teisę, tačiau atstovauja pelno siekiančių verslo, pramonės ar prekybos sektoriaus subjektų kolektyviniams interesams. Taigi, šis subjektas atstovauja komerciniams interesams ir į šią kategoriją nepatenka.

 

Paprastai šių kategorijų interesų grupių atstovai laikomi neatstovaujančiais komerciniams interesams, nors tam tikros aplinkybės gali būti lemiančiu komerciniu ar pelno siekimo elementu atstovaujamuose interesuose:

  • pilietinės visuomenės organizacijos, NVO, labdaros organizacijos, fondai;
  • akademinės ir mokslinių tyrimų institucijos, idėjų kalvės, politikos institutai;
  • organizacijos, atstovaujančios bažnyčioms ir religinėms bendruomenėms.
  • Finansavimo šaltiniai

Nurodykite pagrindinius finansavimo šaltinius pagal kategorijas: ES finansavimas, (nacionalinis) viešasis finansavimas, dotacijos (įskaitant ES dotacijas), dovanos ir narių įnašai. Galite pasirinkti keletą kategorijų, kad įtrauktumėte visus galimus variantus. Pridėti bet kokius kitus šaltinius, kurie aktualūs, tačiau kurių nėra sąraše (pvz., rėmimas ar rezervai), galima spustelėjus mygtuką „Kita“.

Nurodykite kiekvieno gauto įnašo, kuris yra didesnis nei 10 proc. viso jūsų biudžeto IR viršija 10 000 EUR, sumą ir įnašo teikėjo vardą ir pavardę arba pavadinimą. Kad tai padarytumėte, spustelėkite mygtuką „Pridėti“.

1 pavyzdys.

Organizacija, kurios biudžetas sudaro 1 mln. EUR, gavo 15 000 EUR įnašą. Šis įnašas neturi būti deklaruojamas, nes jis neviršija 10 proc. ribos.

2 pavyzdys.

Organizacija, kurios biudžetas sudaro 100 000 EUR, gavo 15 000 EUR įnašą. Šis įnašas turi būti deklaruojamas, nes jis viršija 10 proc. ir 10 000 EUR ribą.

Jeigu tas pats įnašo teikėjas skyrė daugiau nei vieną įnašą per tuos pačius finansinius metus, turėtumėte įrašyti bendrą tokių įnašų sumą, jeigu bendra suma viršija 10 000 EUR ir yra didesnė nei 10 proc. jūsų bendro biudžeto.

Papildomą finansinę informaciją, susijusią su jūsų atstovavimo interesų grupei veikla, galite pateikti teksto laukelyje.

  • Biudžetas

Komerciniams interesams neatstovaujantys interesų grupių atstovai turėtų pateiktų savo bendrą paskutinių pasibaigusių finansinių metų biudžetą, nurodydami absoliučiąją sumą eurais. Į šią sumą turėtų būti įtrauktas deklaruotas finansavimas (įskaitant visas konkrečias sumas). Jei esate naujas subjektas ir nėra pasibaigusių finansinių metų, jums nereikės pateikti biudžeto ar finansavimo šaltinių, tačiau turėtumėte deklaruoti visas ES dotacijas, gautas einamaisiais finansiniais metais.

Termino „biudžetas“ apibrėžtis

Jūsų biudžetas yra jūsų paskutinių pasibaigusių finansinių metų metinės pajamos ir išlaidos (finansinės sąskaitos). Pastaba. Tai yra visas organizacijos biudžetas (ne tik lėšos, skirtos atstovavimo interesų grupei veiklai vykdyti).

Jeigu negalite pateikti biudžeto, kadangi jūsų organizacija tokio neturi, kaip savo biudžetą galite nurodyti skaičių „0“. Kadangi tai laikoma išskirtinėmis aplinkybėmis, pateiktame papildomos informacijos teksto laukelyje pateikite paaiškinimą:

  1. kodėl negalite pateikti biudžeto;
  2. kaip finansuojate savo atstovavimo interesų grupei veiklą.

15 skyrius. Elgesio kodeksas

Pažymėkite langelį, kad patvirtintumėte, jog dirbate laikydamiesi elgesio kodekse nustatytų taisyklių ir principų.

6.       LAUKIAMA PATVIRTINIMO

Kai užpildysite visus 15 skyrių, matysite santraukos puslapį, kuriame galėsite peržiūrėti savo pateiktą informaciją. Puslapio apačioje matysite mygtuką „Patikrinimas“. Paspaudus šį mygtuką, patikrinama, ar informacija išsami. Šia funkcija taip pat galima naudotis bet kuriuo metu pildant registracijos formą.

Spustelėjus mygtuką „Pateikti“, kontaktinis asmuo gaus patvirtinimo e. laišką, kuriuo bus patvirtinta, kad registracijos paraiška pateikta, o būsena yra „Pateikta“. Kad registracijos procesas būtų užbaigtas ir registracija patvirtinta, turėsite atsakyti į visus sekretoriato prašymus pateikti papildomos informacijos. Kai sekretoriatas patvirtins registraciją, kontaktinis asmuo gaus patvirtinimo e. laišką, kuriame bus nurodytas jūsų identifikatorius – viešas REG numeris.

Nepamirškite baigti procedūros spustelėdami mygtuką „Pateikti“, nes priešingu atveju po 21 dienos jūsų duomenys bus prarasti.

III DALIS. ĮREGISTRUOTŲJŲ SUBJEKTŲ PAREIGOS

1.       BENDROJI INFORMACIJA

Jūsų pareigos įsiregistravus

Dirbdami privalote visą laiką laikytis elgesio kodekso. Elgesio kodekse išdėstyta 16 taisyklių ir principų, kurie visi vienodai svarbūs. Privalote informuoti savo darbuotojus ir atstovus apie šias taisykles ir principus, kurių laikytis yra privaloma. Tik kodekso besilaikantys įregistruotieji subjektai gali likti įtraukti į registrą.

Sekretoriatas stebi registracijos procesus ir vertina tolesnę įregistruotųjų subjektų registracijos sąlygų atitiktį ir elgesio kodekso laikymąsi pagal Tarpinstitucinio susitarimo dėl skaidrumo registro III priede nustatytas procedūras. Sekretoriatas gali pradėti tyrimą atsižvelgdamas į priimtiną skundą, kuriame teigiama, kad įregistruotasis subjektas nesilaiko elgesio kodekso. Bet koks fizinis ar juridinis asmuo gali pateikti sekretoriatui skundą, kai įtariama, kad įregistruotasis subjektas nesilaiko kodekso.

Jeigu įregistruotasis subjektas nesilaiko elgesio kodekso, sekretoriatas gali priimti sprendimą pašalinti atitinkamą registraciją iš registro. Atsižvelgiant į kodekso nesilaikymo rimtumą gali būti priimtas sprendimas:

i)      uždrausti atitinkamam interesų grupių atstovui pakartotinai registruotis laikotarpiu, kuris gali trukti nuo 20 darbo dienų iki dvejų metų;

ii)        priemonę, kurios imtasi, viešai paskelbti registro svetainėje.

Spręsdamas dėl taikytinos priemonės griežtumo sekretoriatas deramai atsižvelgia į atitinkamo įregistruotojo (-ųjų) subjekto (-ų) poziciją ir svarbias tyrimo aplinkybes.

Įregistruotieji subjektai, kuriems turi būti taikomos minėtos priemonės, turi teisę pateikti pagrįstą prašymą, kad valdančioji taryba peržiūrėtų sprendimą. Toks prašymas peržiūrėti sprendimą turi būti pateiktas sekretoriatui per 20 darbo dienų nuo pranešimo apie jo priimtą priemonę gavimo dienos. Įregistruotieji subjektai, kurie nesutinka su valdančiosios tarybos sprendimu, gali pasinaudoti tolesnėmis teisių gynimo priemonėmis, t. y. teise pateikti skundą Teisingumo Teismui arba Europos ombudsmenui.

  • Kasmet atnaujinti duomenis.

Praėjus vieniems metams nuo jūsų registracijos ir vėliau kas 12 mėnesių privalote atlikti metinį duomenų atnaujinimą, patvirtinti visus pateiktus duomenis ir įsipareigoti laikytis elgesio kodekso. Kontaktinis asmuo 4 ir 2 savaites prieš galutinį terminą gaus automatinius priminimus e. paštu. Kad galėtumėte atnaujinti duomenis, turite prisijungti per skiltį „Registracija arba atnaujinimas“ ir pasirinkti mygtuką „Metinis duomenų atnaujinimas“. Tačiau metinį duomenų atnaujinimą galite atlikti ir tada, kai turite atlikti esminius pakeitimus ar norėdami pakoreguoti kito numatyto metinio atnaujinimo datą. Tai padaryti galima prisijungus prie savo ribotos prieigos erdvės.

  • Iš dalies atnaujinti duomenis, kad registre būtų pateikiami naujausi duomenys.

Jeigu norite metinio atnaujinimo datą palikti nepakeistą, galite pasirinkti „dalinio atnaujinimo“ galimybę ir atnaujinti kai kurių skyrių duomenis (pvz., atnaujinti finansinę informaciją). Dalinis atnaujinimas neatleidžia nuo pareigos atlikti metinį atnaujinimą.

  • Užtikrinti skaidrumą, susijusį su jūsų veikla ir struktūra.

Kai bendraujate su ES institucijomis ir įstaigomis, esate raginami informuoti jas apie tai, kad įsiregistravote registre, ir nurodyti savo REG numerį.

  • Sąžiningai ir konstruktyviai bendradarbiauti su sekretoriatu.

Visus registracijos duomenis sekretoriatas gali bet kada patikrinti ar atlikti tyrimus. Taip siekiama užtikrinti informacijos tikslumą ir išsamumą ir išvengti faktinių klaidų ir (arba) elgesio kodekso nesilaikymo. Aptikęs neatitikimų sekretoriatas susisieks su atitinkamu įregistruotuoju subjektu, kad paprašytų paaiškinimų ir rastų tinkamą sprendimą.

2.       REGISTRACIJOS DUOMENŲ ATNAUJINIMAS

Atkreipkite dėmesį į tai, kad į registrą įrašyta informacija yra viešai prieinama ir ją atidžiai tikrina suinteresuotosios šalys, mokslininkai, studentai, žurnalistai, privatūs asmenys ir kiti. Todėl savo pačių interesais pasirūpinkite, kad registracijos duomenys būtų atnaujinti.

Būtų idealu, jei savo registracijos duomenis atnaujintumėte iškart, kai pasikeičia pateikti duomenys, ir bet kuriuo atveju per tris mėnesius. Rekomenduojama peržvelgti ir, jei reikia, atnaujinti savo duomenis bent tris kartus per metus. Pakeitimus galite atlikti atlikdami metinį atnaujinimą (t. y. sisteminę visų registracijos duomenų ir įsipareigojimo laikytis elgesio kodekso peržiūrą) arba dalinį atnaujinimą (t. y. kai nenorite peržiūrėti visų registracijos duomenų ar pakeisti metinio atnaujinimo datą).

Likus šešiems mėnesiams iki metinio duomenų atnaujinimo, gausite automatinį priminimą peržiūrėti savo registracijos duomenis ir prireikus juos atnaujinti. Tuomet registruojantis nurodytas kontaktinis asmuo gaus automatinį priminimą likus 4 ir 2 savaitėms iki metinio atnaujinimo termino (kuris yra vieni metai nuo registracijos arba paskutinio metinio atnaujinimo dienos).

Kontaktinis asmuo gaus automatinį e. laišką su atnaujintų registracijos duomenų patvirtinimu.

Jei neatliksite privalomo metinio registracijos duomenų atnaujinimo, jūsų registracijos galiojimas bus automatiškai laikinai sustabdytas (registracija tebebus matoma registro viešoje svetainėje, tačiau pažymėta kaip sustabdyta). Kai registracijos galiojimas bus sustabdytas, galėsite patekti į savo organizacijos erdvę ir atlikti atnaujinimą. Jei to nepadarysite per 15 darbo dienų, registracija bus automatiškai pašalinta iš registro.