Направо към основното съдържание
Регистър за прозрачност

ЧАСТ І — ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

1.       ВЪВЕДЕНИЕ

С Междуинституционалното споразумение между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия („институциите, подписали споразумението“) за задължителен регистър за прозрачност („МИС за Регистъра за прозрачност“), което влезе в сила на 1 юли 2021 г., се определят правилата и принципите, уреждащи Регистъра за прозрачност. Регистърът е публична база данни, създадена за регистрация на представители на интереси и техните дейности, които имат за цел оказване на влияние върху формулирането или прилагането на политики или законодателство или върху процесите на вземане на решения на институциите на ЕС.

Настоящите насоки предоставят на представителите на интереси, които подават заявление за вписване в регистъра („заявители“) и/или които вече са вписани в регистъра („регистранти“), практическа информация относно изискванията и процедурата за регистрация, включително относно актуализациите. В тях също така се разясняват разпоредбите на новото МИС за Регистъра за прозрачност, по-специално по отношение на обвързаността с условия и другите мерки за прозрачност (част I, раздел 3), допустимостта и кодекса за поведение на регистрантите (част II).

Секретариатът на регистъра работи за непрекъснато подобряване на качеството на съдържанието на регистъра и за улесняване на използването на регистъра. Поради това той се консултира със заинтересованите страни относно настоящите насоки и ще ги актуализира толкова често, колкото е необходимо, за да отразява в тях обратната информация от регистрантите и всички актуализации на системата. Насоките се публикуват на уебсайта на регистъра (меню „Насоки“) на всички официални езици на ЕС.

Секретариатът е изготвил списък с често задавани въпроси, в който заявителите и регистрантите могат да намерят полезна информация, но той не може да обхване всички ситуации или проблеми, които могат да възникнат. Ако имате допълнителни въпроси, забележки или предложения, които не са обхванати от често задаваните въпроси, можете да изпратите запитване, като влезете във вашето „пространство с ограничен достъп“ („Изпращане на запитване“ вляво) или като използвате формуляра за контакти (необходима е автентификация чрез EU Login) — секретариатът ще отговори възможно най-бързо.

Настоящите насоки са преразгледани и адаптирани в съответствие с новата версия на Регистъра за прозрачност, функционираща от 2 април 2024 г.

 

2.       ОТКАЗ ОТ ОТГОВОРНОСТ

Регистърът за прозрачност е основният елемент на политиката за прозрачност на институциите, подписали споразумението, по отношение на представителството на интереси, насочено към оказване на влияние върху формулирането или прилагането на политики или законодателство на ЕС или върху процесите на вземане на решения на ЕС.

Регистрацията в регистъра е доброволна и не означава, че институциите, подписали споразумението, признават, одобряват или акредитират регистрантите по някакъв начин. Въпреки доброволния характер на регистъра институциите, подписали споразумението, могат да въвеждат мерки (вижте част I, раздел 3), изискващи представителите на интереси да се регистрират, за да извършват определени видове дейности, с цел гарантиране на прозрачността на тези дейности.

Информацията в регистъра се предоставя от самите регистранти с разбирането, че те носят отговорност за нейната точност. Секретариатът следи качеството на съдържанието на регистъра и си запазва правото да заличава вписванията на регистранти, които не отговарят на условията за допустимост, включително регистранти, за които е установено, че не спазват кодекса за поведение.

Секретариатът може да вземе решение за спиране на регистрации, които съдържат неоправдани твърдения или самореклама или които противоречат на основните ценности на ЕС, посочени в член 2 от Договора за Европейския съюз (напр. чрез подбуждане към омраза или расизъм).

Съдържанието на регистъра е публично. Предишни данни, предоставени от регистрантите, са публично достъпни на официалния европейски портал за данни (data.europa.eu).

Регистърът съдържа връзки към външни уебсайтове, върху които институциите, подписали споразумението, нямат контрол и за които те не носят отговорност. Фактът, че регистърът съдържа информация или връзки, предоставени от трети страни, не означава, че институциите, подписали споразумението, одобряват или предоставят гаранции по отношение на:

i) организацията, отговаряща за управлението или публикуването на съдържание на съответните уебсайтове;

ii) услугите, посочени там;

iii) съдържанието на сайтовете; или

iv) мненията, изразени на сайтовете.

 

3.       ОБВЪРЗАНОСТ С УСЛОВИЯ И ДРУГИ МЕРКИ ЗА ПРОЗРАЧНОСТ

Посредством МИС за Регистъра за прозрачност институциите, подписали споразумението, се ангажират да направят регистрацията в регистъра практически задължителна за определени видове дейности по представителство на интереси („принцип на обвързаност с условия“).

Институциите, подписали споразумението, приемат мерки за обвързване с условия, когато решат във връзка с определени дейности по представителство на интереси да изискват предварителна регистрация в регистъра. Това означава, че макар регистрацията да е доброволна, представителите на интереси трябва да са регистрирани, ако искат да извършват съответната дейност по отношение на институцията, която е въвела мярката. По този начин регистрацията се превръща в предварително условие за извършване на въпросната дейност.

По причини, свързани с вътрешната организация, всяка институция прилага този ангажимент самостоятелно. Поради това е възможно да има разлики между мерките на отделните институции.

Примери за мерки за обвързване с условия

Срещи с лица, отговорни за вземането на решения в ЕС: Комисията изисква комисарите и членовете на техните кабинети да се срещат само с регистрирани представители на интереси.

Трябва да сте регистрирани, ако искате да подадете заявление за дългосрочна акредитация за Европейския парламент или планирате да участвате в негови интергрупи или да се изказвате на публични изслушвания в комисии на Парламента.

Институциите, подписали споразумението, могат също така да приемат допълнителни мерки за прозрачност с цел стимулиране на регистрацията и укрепване на съвместната рамка на регистъра. Тези мерки имат за цел да се насърчава регистрацията в регистъра и спазването на кодекса за поведение към него, като се предлагат предимства, свързани с регистрацията.

Примери за допълнителни мерки за прозрачност

Участие в обществени консултации на Комисията: когато заинтересовани страни участват в обществена консултация или в обсъждане на пътна карта на Комисията, се препоръчва те да посочват своя идентификационен номер в регистъра. Тази връзка с регистъра служи за насърчаване на регистрацията, без да се възпрепятства откритата консултация със заинтересованите страни.

Известия за новини: когато се регистрирате, можете да изберете автоматично да получавате известия за институционални новини и/или актуализации въз основа на вашите области на интерес.

Всички мерки за обвързване с условия и допълнителни мерки за прозрачност, приети от институциите, подписали споразумението, се публикуват на страницата относно обвързаността с условия на уебсайта на регистъра. Уебсайтът се актуализира редовно с всички приети нови мерки.

Моля, имайте предвид, че всяка институция, орган, служба или агенция на ЕС може да реши да приеме мерки за обвързване с условия и/или допълнителни мерки за прозрачност, които също ще бъдат публикувани на горепосочената страница.

Пример

Извършвате дейности по представителство на интереси пред конкретна агенция на ЕС, без да взаимодействате с някоя от институциите, подписали споразумението. Агенцията е въвела вътрешна мярка, съгласно която за участие в срещи с висшето ръководство на агенцията се изисква регистрация в Регистъра за прозрачност, и е уведомила за това управителния съвет на регистъра. Ако не сте регистрирани, няма да можете да се срещнете с висшето ръководство на агенцията.

Държавите членки също могат да приемат мерки за обвързване с условия и/или допълнителни мерки за прозрачност по отношение на своите постоянни представителства към ЕС в съответствие с националното право.

Всички подобни мерки ще бъдат публикувани на уебсайта на регистъра, когато е необходимо.

Ето защо трябва да сте подготвени за възможността регистърът да се използва в по-широк контекст във връзка с дейностите ви по представителство на интереси на равнището на ЕС, а не само по отношение на институциите, подписали споразумението.

Повече информация ще намерите на страницата относно обвързаността с условия.

 

ЧАСТ II — НАСОКИ ЗА ЗАЯВИТЕЛИТЕ ОТНОСНО ПРОЦЕСА НА РЕГИСТРАЦИЯ

МОЛЯ, ПРОЧЕТЕТЕ ИНФОРМАЦИЯТА ПО-ДОЛУ, ПРЕДИ ДА ЗАПОЧНЕТЕ ДА ПОПЪЛВАТЕ ФОРМУЛЯРА.

1. ДОПУСТИМОСТ

Отговаряте на условията за регистрация, ако извършвате дейности, обхванати от Регистъра за прозрачност, и спазвате кодекса за поведение.

В този контекст представител на интереси е всяко физическо или юридическо лице или официални или неформални групи, организации или мрежи, които извършват дейности, попадащи в обхвата на МИС за Регистъра за прозрачност.

Дадени дейности попадат в обхвата на регистъра, ако се извършват от представители на интереси с цел оказване на влияние върху формулирането или прилагането на политики или законодателство на ЕС или върху процесите на вземане на решения на институция, орган, служба или агенция на ЕС.

Тези дейности могат да включват (член 3, параграф 2 от МИС за Регистъра за прозрачност):

  1. организиране на срещи, конференции или събития или участие в тях, както и поддържане на подобни контакти с институциите на ЕС;
  2. оказване на съдействие за консултации, изслушвания или други подобни инициативи или участие в тях, напр. експертни групи или интергрупи;
  3. организиране на комуникационни кампании, платформи, мрежи и инициативи на местно равнище;
  4. изготвяне или възлагане на политически документи и документи за изразяване на позиция, изменения, проучвания на общественото мнение и анкети, отворени писма и други комуникационни или информационни материали, както и възлагане и провеждане на изследвания.

Допустимостта за регистрация на представителите на интереси не зависи от тяхната правна форма, размер, местоположение, вид или цели, нито от канала за комуникация, чрез който извършват дейностите. За определянето на това дали дадени дейности по представителство на интереси попадат в обхвата на регистъра няма значение къде се извършват те и какъв канал за комуникация се използва.

Целта на регистъра е да предоставя информация за организирани и/или колективни интереси, а не за личните интереси на физически лица, които действат изцяло в лично качество, а не съвместно с други лица.

За целите на регистъра не са от значените дейностите, които не се извършват, за да се оказва влияние, а само за да се следи или наблюдава развитието на законодателството или политиките на ЕС за академични или журналистически цели, от личен интерес или във връзка с упражняване на право (напр. извършване на интервюта от изследователи или журналисти или отправяне на петиция до Европейския парламент).

Същевременно наблюдението на цикъла на вземане на законодателни решения попада в обхвата на регистъра, когато е част от проактивно събиране на данни, често в рамките на широк набор от услуги, предлагани например от доставчици на услуги в областта на обществените дела. Тези дейности могат да доведат до преки контакти с институциите и следва да бъдат посочени при регистрацията.

Ако вашите дейности за оказване на влияние тепърва започват или са в процес на подготовка, трябва да можете да предоставите подходящи данни за конкретните дейности, които предстои да извършвате.

Не е необходимо да се регистрирате, ако извършвате следните дейности (член 4 от МИС за Регистъра за прозрачност):

а) предоставяне на правни и други професионални консултации;

Предоставянето на правни и други професионални консултации не попада в обхвата на регистъра, ако:

i) те представляват представителство на клиенти в контекста на помирителни процедури или процедури по медиация, целящи да се предотврати сезирането на съдебен или административен орган за разрешаването на даден спор;

ii) консултацията се предоставя на клиенти с цел да им се помогне да гарантират, че дейностите им са в съответствие със съществуващата правна уредба; или

iii) те представляват представителство на клиенти и защита на техните основни или процесуални права, например правото на изслушване, правото на справедлив съдебен процес и правото на защита в рамките на административни производства, и включват дейности, извършвани от адвокати или други специалисти, участващи в представителството на клиентите и защитата на техните основни или процесуални права.

Адвокатски кантори и отделни адвокати, предоставящи услуги, които се състоят в извършване на дейности по представителство пред институциите на ЕС от името на клиенти и които не се отнасят до горепосочените ситуации, се смятат за представители на интереси, извършващи обхваната от регистъра дейност, и отговарят на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра.

Например адвокатска кантора или адвокат извършва дейности по отношение на институциите на ЕС от името на свой клиент с цел оказване на влияние върху формулирането на нова (бъдеща) политика или законодателство. Поради това тази адвокатска кантора или адвокат се смята за представител на интереси, който извършва дейност, попадаща в обхвата на регистъра, и отговаря на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра. Те трябва да предоставят информация за това кои клиенти са представлявали и по какъв въпрос.

б) представяне на становища като страна или трета страна в рамките на правна или административна процедура, установена от правото на ЕС или от международното право, приложимо за ЕС, както и представяне на становища, основаващи се на договорни отношения с Комисията, Парламента или Съвета или на споразумение за отпускане на безвъзмездни средства, финансирано от фондовете на ЕС;

Ако представяте становища като страна или трета страна в рамките на правна или административна процедура съгласно правото на ЕС, например в рамките на процедура на ЕС в областта на конкуренцията, държавната помощ или търговията, не се считате за представител на интереси, който извършва дейност, попадаща в обхвата на регистъра. Тези становища включват становищата, предоставени от определен законен представител, като например упълномощен адвокат, от името на страна или трета страна.

Представянето на становища въз основа на договорно отношение или на споразумение за отпускане на безвъзмездни средства, финансирано от фондовете на ЕС, също не е обхванато от регистъра. Следователно, ако сте страна по договор за обществена поръчка, сключен с някоя от институциите, подписали споразумението, или по споразумение за отпускане на безвъзмездни средства от ЕС, представянето на становища на тази основа не се смята за дейност по представителство на интереси, която отговаря на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра. Това включва становища въз основа на договори за обществени поръчки с някоя от институциите, подписали споразумението, или на споразумения за отпускане на безвъзмездни средства от ЕС, сключени от ваше име от посредник, когото законно сте упълномощили за тази цел.



в) дейности на социалните партньори, които те извършват в качеството си на участници в социалния диалог съгласно член 152 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС);

Дейностите на организациите, които представляват интересите на работодатели и работници и действат като социални партньори в рамките на европейския социален диалог (съгласно член 152 от ДФЕС), не попадат в обхвата на регистъра. Под европейски социален диалог се имат предвид планираните и/или институционализираните дискусии, консултации, преговори и съвместни действия с участието на социалните партньори на равнището на ЕС.

Организациите на работодатели или на работници, които провеждат двустранни срещи с институциите на ЕС с цел защита на собствените си интереси или интересите на своите членове или извършват други обхванати от регистъра дейности, които не са тясно свързани с европейския социален диалог, се смятат за представители на интереси и отговарят на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра.


г) предоставяне на становища или друга информация в отговор на преки и конкретни искания от страна на някоя от институциите на ЕС или на техни представители или служители за предоставяне на фактическа информация, данни или експертен опит;

Ако сте експерт в определена научна област или област на политиката и представител или служител на институция на ЕС се обърне към вас с конкретно искане за информация, не се смятате за представител на интереси, извършващ дейност, която отговаря на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра.



д) дейности, извършвани изцяло в лично качество от физически лица, които не действат съвместно с други лица;

Въпреки че дейностите на физически лица, извършвани изцяло в лично качество, не попадат в обхвата на регистъра, дейностите на лица, които действат съвместно с други лица, за да представляват заедно интереси (напр. чрез местни и други граждански движения, които извършват обхванати от регистъра дейности), се смятат за дейности по представителство на интереси и попадат в обхвата на регистъра.



е) спонтанни срещи, срещи от чисто личен или социален характер и срещи, провеждани в рамките на административна процедура, установена с Договорите за ЕС или правни актове на ЕС.

Под спонтанна среща следва да се разбира непланирана среща. Спонтанните срещи не се смятат за дейност по представителство на интереси, която отговаря на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра.

Ако сте страна или трета страна по административна процедура съгласно правото на ЕС, например в рамките на процедура на ЕС в областта на конкуренцията, държавната помощ или търговията, и участвате в среща в този контекст, вашето участие, разговори и коментари по време на срещата не се смятат за дейности по представителство на интереси, които отговарят на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра.



ж) дейности, извършвани от публични органи на държавите членки, включително техните постоянни представителства и посолства, на национално и поднационално равнище;

Публични органи на поднационално равнище са регионалните и общинските органи, ораните на федерални провинции и другите местни органи. Техните дейности по отношение на институциите на ЕС не се смятат за дейности по представителство на интереси, които отговарят на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра.

Националните регулаторни органи и независимите административни органи, създадени от държави членки, също са публични органи. Поради това техните дейности по отношение на институциите на ЕС не се смятат за дейности по представителство на интереси, които отговарят на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра.



з) дейности, извършвани от организации и мрежи от публични органи на равнището на ЕС или на национално или поднационално равнище, при условие че действат изключително от името на съответните публични органи;

Асоциации или мрежи със смесен публично-частен характер, които действат както от името на публични органи, така и на частни предприятия и извършват обхванати от регистъра дейности, се смятат за представители на интереси и отговарят на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра.

Примери

За асоциация, в която участват винопроизводителни региони (публични органи на поднационално равнище) и винопроизводители от тези региони и която извършва дейности по представителство на интереси пред институциите на ЕС, не може да се счита, че действа изключително от името на публичните органи. Поради това тя се смята за представител на интереси и отговаря на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра.

Мрежа от търговски камари (т.е. организации, които се уреждат от публичното право, но същевременно представляват интересите на своите членове, които са частни предприятия), която извършва дейности по представителство на интереси пред институциите на ЕС, се смята за представител на интереси и отговаря на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра.



и) дейности, извършвани от междуправителствени организации, включително агенции и органи, създадени от тях;


й) дейности, извършвани от публични органи на държави извън ЕС, включително техните дипломатически мисии и посолства, с изключение когато тези органи са представени от правни субекти, служби или мрежи без дипломатически статут или са представени чрез посредник;

Ако сте консултантска фирма в областта на обществените дела или адвокатска кантора, наета от правителство или публичен орган на държава извън ЕС, за да извършвате от негово име дейности по представителство на интереси пред институциите на ЕС, тогава се смята, че вие сте представител на интереси и отговаряте на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра. Информацията, свързана с тези дейности, следва да бъде надлежно предоставена.

Ако сте правен субект, служба или мрежа без дипломатически статут, напр. публично-частно партньорство или правителствен инвестиционен фонд или агенция без дипломатически статут, и извършвате дейности по представителство на интереси пред институциите на ЕС от името на правителство или публичен орган на държава извън ЕС, тогава се смята, че вие сте представител на интереси и отговаряте на условията за (подаване на заявление за) вписване в регистъра. Информацията, свързана с тези дейности, следва да бъде надлежно предоставена.



к) дейности, извършвани от църкви и религиозни сдружения или общности, както и философски и неконфесионални организации, посочени в член 17 от ДФЕС, с изключение на службите, правните субекти или мрежите, създадени, за да представляват църкви, религиозни общности или философски и неконфесионални организации в отношенията им с институциите на ЕС, както и техните сдружения.

Когато извършват дейности, попадащи в обхвата на регистъра, представителите на интереси трябва да действат в съответствие с правилата и принципите, определени в кодекса за поведение. За да се регистрират, те трябва да потвърдят, че вече спазват тези правила и принципи.

 

2. ПРИНЦИП ЗА ЕДНА-ЕДИНСТВЕНА РЕГИСТРАЦИЯ

Регистрация само веднъж

За да се избегнат многократни вписвания и да се ускори административната обработка на заявленията и регистрациите, представителите на интереси, извършващи дейност в повече от една държава (напр. мултинационални компании или неправителствени организации (НПО) с клонове в различни държави или региони), следва да регистрират своите дейности в регистъра само веднъж, като посочат различните правни субекти от мрежата, корпоративната група и други подобни. На практика обикновено трябва да се регистрира клонът или офисът, представляващ интересите на правния субект пред институциите на ЕС.

 

3. КАЧЕСТВО НА ДАННИТЕ

Предоставяйте пълни, точни и съгласувани данни

Уверете се, че въведените от вас данни са пълни, точни и съгласувани. Не забравяйте, че посочената от вас информация става обществено достояние (с изключение на полетата, отбелязани с иконка „зачеркнато око“) и следователно подлежи на обществен контрол.

Финансовата информация, която трябва да предоставите, зависи от вида интереси, които представлявате (вижте. точки 8 и 14 по-долу).

Секретариатът разглежда всички нови заявления и оценява:

i) допустимостта

ii) качеството на предоставените данни.

От вас може да бъде поискано да предоставите допълнителна информация, за да докажете, че отговаряте на условията за допустимост, и/или да подобрите качеството на данните. Ако заявлението отговаря на изискванията относно данните, секретариатът ще го валидира и информацията по регистрацията ви ще бъде публикувана на уебсайта на регистъра. Независимо дали заявлението ви бъде валидирано или отхвърлено, ще бъдете информирани за резултата.

Във всеки раздел на формуляра за регистрация ще намерите иконки за информация, които можете да посочите с мишката, за да видите допълнителни обяснения за това какви данни се очаква да предоставите.

ПРАКТИЧЕСКА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕТО НА ФОРМУЛЯРА

 

4. КАК ДА СЕ РЕГИСТРИРАТЕ

Трябва да се регистрирате онлайн чрез уебсайта на регистъра. За да отворите формуляра, влезте в своето пространство с ограничен достъп. За достъп до това пространство трябва да имате профил в EU Login (за повече информация вижте често задаваните въпроси).

Ако разполагате с цялата необходима информация, попълването на формуляра би трябвало да ви отнеме около 20—30 минути.

Когато започнете да попълвате формуляра, заявлението ви ще получи уникален идентификатор (номер на заявлението: APP xxxx). Информацията по регистрацията ви няма да бъде публикувана, докато не бъде оценена и валидирана от секретариата. След това ще получите публичен регистрационен номер (REG xxxxxxxx-yy). Не бъркайте номера на заявлението с номера на регистрацията.

При попълването на формуляра въведената от вас информация се запазва автоматично. Можете да спрете по всяко време и да продължите по-късно. Ако обаче не подадете заявлението в срок от 21 календарни дни, черновата на заявлението ще бъде изтрита автоматично и ще трябва да започнете отначало.

Когато попълвате формуляра, моля, имайте предвид следното:

  • Реагирайте на предупредителните съобщения, които могат да се появят до полета, за които системата е открила несъответствия. Тези съобщения ви помагат, като насочват вниманието ви към евентуални неточности в данните, които сте въвели. Ако видите такова съобщение, може да се наложи да коригирате въведените от вас данни или да предоставите разяснения в полетата за свободен текст. Ако не обърнете внимание на съобщенията, секретариатът ще трябва да се свърже с вас за допълнителни обяснения, което ще забави валидирането на вашата регистрация.
  • Избягвайте неуместно, рекламно, подвеждащо или нямащо отношение съдържание — заявления, съдържащи такова съдържание, няма да бъдат приемани.
  • Избягвайте съкращения. Регистърът е публичен инструмент, така че предоставената информация трябва да бъде разбираема. Ако предоставена от заявители информация съдържа твърде много съкращения и акроними, секретариатът ще поиска от тях да нанесат промени, преди да валидира регистрацията.
  • Ако въведените данни са непълни, няма да можете да подадете заявлението си.
  • Можете да попълните формуляра на всеки от 24-те официални езика на ЕС (формуляри, подадени на друг език, няма да бъдат валидирани). Препоръчваме ви, с оглед на последователността, да използвате един и същ език в целия формуляр.
  • Определете лице за контакт, което да управлява съдържанието на регистрацията и да получава автоматични уведомления от регистъра или съобщения от секретариата.
  • Моля, не посочвайте никакви лични данни (информация за идентифицирано физическо лице или физическо лице, което може да бъде идентифицирано), освен ако това се изисква изрично в съответните раздели на формуляра. Във всички останали раздели избягвайте посочването на лични данни.

 


5. ИНФОРМАЦИЯ, КОЯТО ПОДЛЕЖИ НА ВПИСВАНЕ В РЕГИСТЪРА

Описание на формуляра за регистрация по раздели

 

Въведете името на представителя на интереси.

Посочете формата на представителя на интереси: това може да е правна форма или вид образувание без конкретна правна форма (напр. временна структура, мрежа или платформа).

Правната форма може да е например association sans but lucratif (ASBL), благотворителна организация, фондация, асоциация, акционерно дружество (АД), дружество с ограничена отговорност (ООД), Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH), Aktiengesellschaft, Komanditgesellschaft, société coopérative à responsabilité limitée (SCRL) или société privée à responsabilité limitée (SPRL).

Правната форма на дадена организация обикновено е посочена в документ, напр. устав, или в нейната регистрация в националния търговски регистър (напр. Moniteur belge в Белгия).

В интерес на прозрачността посочете функциониращ адрес на уебсайт или потвърдете, че нямате такъв. В рамките на формуляра можете да тествате адреса на уебсайта, за да се уверите, че той е валиден и че уебсайтът е достъпен.

В раздел 8 от формуляра ще трябва да посочите какви видове интереси представлявате, за да изясните основния мотив за вашите дейности.

Посочете данните за контакт на вашето седалище, както и на офиса ви за връзки с институциите, органите и агенциите на ЕС (ако имате такъв).

Ако адресът на вашето регистрирано седалище (посочен в устава ви) се различава от мястото ви на стопанска дейност, моля, посочете мястото на стопанска дейност.

Юридически отговорното лице трябва да е физическо лице, което по закон има право да действа от името на представителя на интереси или да го представлява при контакти с публични органи. От това лице също така се очаква да е запознато с ангажимента на регистранта да спазва кодекса за поведение.

Ако нямате правна форма, моля, въведете името на лице, което носи юридическа отговорност за извършваните дейности съгласно съответното национално законодателство, или посочете друго лице за целите на вписването ви в регистъра. Ако представителят на интереси (напр. търговско или стопанско сдружение) се управлява от управителен съвет, посочете един от членовете на съвета (напр. председателя). Не е необходимо това лице да е единственото лице, което носи юридическа отговорност.

Въведеният от вас електронен адрес няма да е публично достъпен, но секретариатът може да го използва, за да се свърже с това лице, ако бъде подадена жалба срещу представителя на интереси.

Ако нямате формална структура, юридически отговорното лице е лицето, на което е възложено да ви представлява пред институциите на ЕС.

Лицето, отговарящо за връзките с институциите на ЕС, трябва да е физическо лице, което отговаря за обществените дела на представителя на интереси или за контактите му с институциите.

Ако не сте определили конкретно лице, което да отговаря за тези дейности, трябва да посочите физическо лице за целите на управлението на регистрацията ви в регистъра (актуализации и др.). Това може да е лицето за контакт, посочено в раздел 5 на формуляра. Въведеният от вас електронен адрес няма да е публично достъпен.

След като секретариатът валидира регистрацията, лицето за контакт ще получи електронно писмо с публичния регистрационен номер (REG номер). Същата информация ще бъде изпратена на другите лица, които са посочени във формуляра за регистрация (в раздел 6 „Лица с достъп до регистрацията“ от формуляра за регистрация). 

Може да се наложи секретариатът да се свърже с вас за разяснения или да поиска актуализации на въведената информация. Лицето за контакт ще бъде основното лице за връзка със секретариата по всички въпроси относно регистъра. Лицата, посочени във формуляра за регистрация, ще получават всички уведомления, включително:

  • напомняния за задължителната годишна актуализация;
  • информация за подадени жалби и отговори на запитвания („За контакти“);
  • уведомления за коментарите и предложенията на тяхното образувание по пътни карти и обществени консултации на Комисията.

Тези лица могат също така да изберат да получават уведомления за:

  • пътни карти и обществени консултации на Комисията;
  • дейностите на комисии на Европейския парламент.

Тъй като лицата за контакт могат да се сменят често, следва да посочите поне един адрес на функционална пощенска кутия (напр. в следния формат: infoatorganisation [dot] com (info[at]organisation[dot]com)), за да се гарантира, че няма да спрете да получавате уведомления и съответно няма да бъдете заличени от регистъра.

Данните на лицата за контакт не са публично достъпни.

Системата автоматично предоставя права на достъп на лицата по-долу и техните електронни адреси автоматично ще се появят в този раздел („списък за достъп“):

  • лицето, което попълва формуляра за заявление
  • юридически отговорното лице
  • лицето, отговарящо за връзките с ЕС
  • лицето за контакт.

Можете да добавите допълнителни електронни адреси, ако искате да предоставите достъп на още лица.

Всяко от тези лица ще има достъп до формуляра за регистрация, при условие че има профил в EU Login, свързан с посочения електронен адрес.

Трябва да бъдат посочени поне два различни електронни адреса. Ако посочите един и същ електронен адрес за юридически отговорното лицето, за лицето, отговарящо за връзките с ЕС, и/или за лицето за контакт и не добавите допълнителен електронен адрес, няма да можете да завършите регистрацията.

В полето за свободен текст можете да опишете накратко вашата основна мисия и цели (максимум 1000 знака). Това е особено важно, ако нямате уебсайт.

В този раздел трябва да предоставите само общо описание. В следващия раздел можете да посочите подробности за дейностите си по представителство на интереси.

Посочете географския обхват и целевия регион на вашите дейности, например световно, европейско, национално или регионално/местно равнище.

Посочете някоя от опциите за различните видове представителство на интереси. Това ще определи какви финансови данни ще трябва да предоставите в раздел 14.

Ако попадате в повече от една категория, имайте предвид, че вашата правна форма не е единственият определящ фактор за посочването на вида представителство. Трябва да изберете опцията, която най-добре описва основната ви дейност, и да обясните мотивите за вашите дейности по представителство на интереси.

Опциите са описани по-долу.

  1. Защитавате собствените си интереси или колективните интереси на вашите членове (които могат да са образувания със стопанска цел или сдружения или образувания, които от своя страна представляват образувания със стопанска цел) — това обикновено обхваща дружества и групи, професионални сдружения, асоциации на работодатели, синдикални организации и търговски и стопански сдружения, които представляват членове или конкретен стопански сектор. За този вид представителство на интереси ще трябва да предоставите оценка на разходите за вашите дейности, обхванати от регистъра, през последната приключена финансова година.
  2. Защитавате интересите на свои клиенти (като посредник) — изберете тази опция, когато имате договорни/pro bono отношения с дружества, групи, сдружения, държавни органи или НПО, по силата на които извършвате дейности по представителство на интереси от тяхно име в качеството си на специалисти по обществени дела или адвокатска кантора. Ще трябва да предоставите подробна информация за приходите от посочените дейности през последната финансова година.
  3. Не представлявате търговски интереси — това обикновено означава, че не извършвате дейности със стопанска цел, а само дейности с филантропичен, благотворителен или хуманен характер или в обществен интерес. Повечето от вашите членове, свързани организации или партньори също не са образувания със стопанска цел. Ще трябва да предоставите информация за техния бюджет и източници на финансиране.

Видът на представляваните интереси може да бъде променян след регистрация.

В този раздел от формуляра трябва да обясните защо се регистрирате. Моля, опишете възможно най-точно и конкретно вашите дейности, които попадат в приложното поле на регистъра (т.е. политиките или законодателните предложения на ЕС, по отношение на които се опитвате да окажете влияние). Моля, не посочвайте дейности, които не се отнасят до политиките или законодателството на ЕС.

  • Дейности, за които се изисква регистрация

От падащия списък изберете дейностите, обхванати от мерките за обвързване с условия, и посочете с кои институциите на ЕС са свързани. Това означава, че трябва да посочите най-честите си преки контакти с всяка институция, за които се изисква да сте регистрирани съгласно правилата на институциите и органите на ЕС.

Информацията, предоставена в тази част на раздел 9, няма да е публично достъпна.

  • Основни законодателни предложения или политики на ЕС, към които са насочени дейностите

Посочете заглавията на най-новите инициативи, политики и (законодателни/незаконодателни) досиета на ЕС, към които са насочени дейностите ви по представителство на интереси. Това включва пътни карти, обществени консултации, директиви, регламенти, решения, междуинституционални споразумения, доклади или резолюции на Европейския парламент. Моля, избягвайте съкращения.

Не посочвайте общи области на политиката (напр. „околна среда“, „климат“, „транспорт“), а конкретни процедури на ЕС (напр. „Законодателен акт за цифровите услуги“). Ако е възможно, посочвайте пълните официални заглавия, например:

  • Предложение за регламент относно единния пазар на цифрови услуги (Законодателен акт за цифровите услуги)
  • Регламент за предоставяне на пазара на ЕС продукти за наторяване
  • Съобщение на Комисията относно европейска стратегия за данните
  • Резолюция на Европейския парламент относно стратегията на ЕС за биологичното разнообразие
  • Решение на Съвета относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз
  • Доклад на Европейския парламент относно хуманното отношение към животните в земеделските стопанства.

 

  • Комуникационни дейности (прояви, кампании, публикации и др.), свързани с горепосочените политики на ЕС

Използвайте това поле за свободен текст, за да предоставите подробности за комуникационните дейности, които сте извършили във връзка с посочените от вас политики, законодателни предложения или решения на ЕС. Те могат да включват проучвания на общественото мнение и анкети (ако са свързани със законодателството на ЕС или са насочени към членове или служители на институциите на ЕС), отворени писма и други комуникационни или информационни материали, кампании, проекти, прояви, публикации или документи за изразяване на позиция (посочете техните заглавия). Приема се и посочването на връзки към уебсайтове с информация за такива дейности.

  • Интергрупи и неформални обединения в Европейския парламент

Можете да участвате в дейности на интергрупи или неформални обединения, извършвани в помещенията на Парламента (например участие в заседания или прояви на интергрупи, предоставяне на подкрепа или съвместно домакинство на прояви), само ако сте регистрирани и ако сте съгласни да не използвате нито името, нито логото на Европейския парламент.

Ако участвате в дейности на интергрупи в Европейския парламент, моля, посочете наименованията на групите в предоставения списък. Можете да използвате полето за свободен текст, за да посочите наименованията на всички неформални обединения, в които участвате, и да предоставите подробности за участието си (напр. ако предоставяте финансова или материална подкрепа или действате като секретариат на групата).

Не посочвайте интергрупи или неформални обединения, за да заявите интереса си да работите с тях. Това не е подходящото място за целта.

  • Участие в други подкрепяни от ЕС форуми и платформи

Тук посочете подробности за структурите на ЕС, в които участвате. Ако не участвате в работата на такива структури, моля, въведете „Не“.

Това не е подходящо място, за да изразите интерес към участие в работата на такива структури в бъдеще или намерение да подадете заявление за участие. Моля, въведете информация само за дейности, които вече се извършват.

  • Информация, въвеждана автоматично от Комисията в данните по вашата регистрация

В данните по вашата регистрация ще се покаже информация за вашите дейности, която се извлича автоматично от информационните системи на Комисията (информацията е описана по-долу). Тя не се въвежда от вас по време на регистрацията.

  • Срещи с лица, отговорни за вземането на решения

Регистърът показва списъци на срещите, които регистрантите са имали с комисари, членове на техните кабинети и генерални директори (във формат PDF), след публикуването на информацията от съответния кабинет или генерална дирекция (не по-късно от 14 дни след провеждане на среща).

Информация за планираните срещи на членове на Европейския парламент и техни служители може да се получи директно от данните по регистрации.

  • Пътни карти и обществени консултации на Комисията

В регистъра се показват заглавията на пътните карти и обществените консултации, по които регистрантите са изпратили коментари от юли 2018 г. насам (ако са посочили регистрационния си номер (REG номер; преди 2.4.2024 г. — TR Id) и са дали съгласие коментарите им да бъдат публикувани).

Ако сте участвали в обсъждания на пътни карти или в обществени консултации през двете години преди регистрацията, можете да посочите тази дейност тук, напр. „участие в обществената консултация на Комисията относно борбата с контрабандата на мигранти: 2021—2025 г. (план за действие на ЕС, стартиран през март 2021 г.)“.

  • Експертни групи към Комисията

В регистъра се показва информация за членството на регистрантите в експертни групи към Комисията и други подобни органи. Не е необходимо да се регистрирате, когато кандидатствате за членство в експертна група. След като членовете на дадена експертна група бъдат избрани, представителите на интереси, които все още нямат регистрация, ще трябва да се регистрират, за да бъдат назначени в групата като членове от „вид B“ или „вид C“.

Вашето членство (като член от „вид B“ или „вид C“) във всяка експертна група към Комисията автоматично ще бъде показано в данните по регистрацията ви, след като вашият регистрационен (REG) номер бъде въведен в Регистъра на експертните групи към Комисията.

Посочете най-актуалните данни за броя на лицата, извършващи обхванати от регистъра дейности от името на представителя на интереси към момента на регистрацията (или актуализацията). Не предоставяйте данни за всички служители, работещи за представителя на интереси, а само за тези, които участват в дейностите, посочени в раздел 9.

Включете всички лица, извършващи дейности по представителство на интереси, независимо дали имат договор, или получават възнаграждение за тези дейности (от вас или от други лица). Това могат да са служители на заплата и лица, работещи за вас като стажанти, доброволци, консултанти, научни работници, сътрудници и т.н.

Трябва да включите всеки, който има пропуск за достъп до Европейския парламент, и да актуализирате данните при всяко получаване на акредитация за Парламента.

 

Използвайте полето за свободен текст, за да посочите статута (служител, доброволец и т.н.) на съответните лица и да въведете всякаква друга информация, която пояснява изчисляването на числеността на персонала и „еквивалента на пълно работно време“ (ЕПРВ).

Въведената от вас информация автоматично се показва в регистъра като ЕПРВ. Това е стандартна счетоводна единица, използвана за измерване на броя на хората, извършващи дадена дейност (в този случай дейности по представителство на интереси). Това е средният брой часове, отработени от даден служител, разделен на средния брой часове, отработени от служител на пълно работно време, т.е. една единица ЕПРВ съответства на един служител на пълно работно време.

Пример:

Имате трима служители, които работят съответно по 40, 20 и 10 часа на седмица по дейности, обхванати от регистъра — общо 70 часа. Ако приемем, че служител на пълно работно време работи 40 часа седмично, вашият персонал, измерен в ЕПРВ, е 70 ÷ 40 = 1,75 единици ЕПРВ.

Ако петте посочени процента не съответстват точно на вашата структура на човешките ресурси, закръглете числата по подходящ начин. Няма минимален праг — дори ако имате само един служител, който прекарва в дейности по представителство на интереси ЕПРВ в размер на 10 % или по-малко, следва да се регистрирате. В такъв случай в полето за свободен текст можете да обясните защо стойността е толкова ниска.

Актуализирайте предоставените данни, ако в даден момент от годината общият брой на служителите спадне или нарасне значително.

Пример:

Към 12 служители, които понастоящем работят на пълно работно време, се присъединяват трима нови служители — това представлява увеличение с 25 %. Трябва да актуализирате данните си в регистъра, като посочите новия общ брой — 15.

Информацията, която предоставяте, следва да се основава на добросъвестна оценка на общия брой на участващите лица и да отразява времето, посветено на дейностите. Имайте предвид, че секретариатът може да поиска от вас да предоставите допълнителна информация относно изчисленията на ресурсите.

 

Въз основа на областите на политиката, към които са насочени дейностите ви по представителство на интереси, можете да се абонирате за автоматични уведомления по електронната поща относно определени дейности на институциите на ЕС.

  • Обществени консултации и пътни карти на Комисията — ще получавате информация за тях в областите от интерес за вас

Посочете дали желаете да получавате уведомления.

  • Новини за комисиите на Европейския парламент — ще получавате новини и дневния ред на заседания в избраните от вас области на политиката.

Можете да управлявате абонаментите за новини и дневен ред на заседанията на комисии на Европейския парламент пряко чрез вашата регистрация. За уведомления относно други дейности на Европейския парламент, моля, посетете страницата на услугата на Парламента за абонамент за уведомления по електронната поща.

Моля, уверете се, че в съответствие с принципа за една-единствена регистрация (вижте част II, раздел 2) в информацията по вашата регистрация са включени всички обхванати дейности, извършвани от една и съща група дружества (т.е. всички дружества майки и дъщерни дружества, които функционират като единен стопански субект чрез общ източник на контрол) или от различните национални или регионални клонове на една и съща организация (напр. неправителствени организации (НПО) с клонове в различни държави или региони). Съвместни предприятия, контролирани съвместно от две или повече дружества или групи от дружества, не трябва да се посочват при регистрацията на никое от тези дружества или групи от дружества, а трябва да се регистрират отделно.

В този раздел следва да обясните кои образувания са обхванати от вашата единна регистрация, когато е необходимо.

Трябва да дадете подробности за вашите отношения и връзки с други физически лица и/или образувания, както е посочено по-долу.

  • Вашето членство в образувания или структури 

    В първото поле посочете всички сдружения, федерации, конфедерации, мрежи или други структури (които не се управляват от институциите на ЕС), в които членувате на национално, европейско или международно равнище. Посочете и всички други образувания или структури, с които сте свързани, които спонсорирате или за чиято дейност допринасяте в контекста на обхванатите дейности.

  • Вашите членове и други свързани образувания

Във второто поле посочете всички ваши настоящи членове, ако има такива, и други свързани образувания. 

Ако този списък е публично достъпен на вашия уебсайт, посочете пряка връзка към уебстраницата.

Трябва да попълните това поле, ако представлявате интересите на вашите членове. Съществуват различни видове членство и може да е необходимо тази информация да се актуализира редовно. Затова е препоръчително да посочвате преки връзки към ваша уебстраница със съответната информация. Ако сред вашите членове има както физически лица, така и юридически лица (организации), трябва да опишете различните видове членство. 

В това поле трябва да включите и информация за всички други свързани образувания. Това означава, че трябва да сте прозрачни по отношение на вашите връзки или отношения, които не са включени във вашата единна регистрация и не са посочени по-горе в този раздел. По-конкретно, трябва да предоставите информация за всички съответни отношения, които могат да предполагат координация при извършването на обхванатите дейности поради връзки по отношение на капитала, общо контролиращо лице или образувание или спонсорство. 

За целите на прозрачността секретариатът приветства всякаква допълнителна информация, която помага за изясняване на структурата, партньорствата, поддръжниците и другите видове свързаност на регистранта. Когато е целесъобразно, тук можете също така да поясните кои отделни образувания или дъщерни дружества са включени във вашата регистрация съгласно принципа за една-единствена регистрация

Посочете категорията, която в най-голяма степен отговаря на вашите цели, мисия, структура, дейности и правосубектност. Дори ако попадате в повече от една категория (напр. може да представлявате търговско сдружение, което също така е образувание с нестопанска цел), можете да изберете само една категория. Ако се колебаете, решаващият фактор трябва да е вашата дейност, а не вашата правна форма или подобен формален критерий.

Трябва да посочите категория само за информационни цели — това не определя каква финансова информация ще трябва да предоставите. Категориите дават възможност на секретариата да изготвя надеждни статистически данни за регистрантите.

  • Ново образувание, което няма приключена финансова година

Поставете отметка в това квадратче само ако вашата организация е създадена наскоро и все още не сте приключили отчетите си за последната пълна финансова година. Тази опция отразява преходна ситуация за новосъздадени представители на интереси. Трябва да предоставите изискваните финансови данни по време на първата годишна актуализация на вашата информация или най-късно по време на следващата годишна актуализация. Моля, имайте предвид, че можете да използвате статуса „ново образувание“ само в продължение на 24 месеца.

Пример:

Регистрирате се през октомври 2021 г. (година n) като „ново образувание“. През октомври 2022 г. можете пак да посочите „ново образувание“, ако все още нямате приключена финансова година (необходимо е да предоставите подходящо обяснение). При следващата годишна актуализация обаче (октомври 2023 г.), вече няма да можете да изберете тази опция.

Дори при посочване на опцията за ново образувание трябва да предоставите известна информация за текущата финансова година (някои полета за данни няма да могат да бъдат редактирани).

  • Последна приключена финансова година

Моля, посочете счетоводен период от 12 последователни месеца. Този период може да започва на произволен ден от календарна година, за която са приключени отчетите. Финансовата година може да съвпада или да не съвпада с календарна година.

  • Безвъзмездни средства от ЕС

Представителите на интереси трябва да посочат размера и източника на всички безвъзмездни средства от ЕС (съответната програма и финансиращ орган), които използват за покриване на свои оперативни разходи. Всички суми трябва да бъдат посочени в евро и да се отнасят за последната приключена финансова година или, ако е по-уместно, за текущата финансова година.

Ако сте ново образувание, моля, посочете приблизителна оценка на безвъзмездните средства от ЕС, получени през текущата финансова година.

Използвайте бутона „Добавяне“ всеки път, когато добавяте нов източник на финансиране.

Каква е разликата между безвъзмездни средства и обществени поръчки?

Безвъзмездни средства: тези средства се предоставят безвъзмездно предимно чрез покани за представяне на предложения за проекти в подкрепа на целите на политиката на ЕС. Те следва да бъдат посочени във формуляра за регистрация.

За целите на прозрачността можете да предоставите информация за безвъзмездните средства от ЕС, получени от дъщерни дружества, в текстовото поле в този раздел. В случай на децентрализирано финансиране от ЕС (т.е. финансиране от ЕС, отпускано от държавите членки) националните администрации са тези, които предоставят безвъзмездни средства и възлагат обществени поръчки. Не е необходимо да посочвате финансиране, получено директно от национални органи (напр. финансиране за проекти по линия на структурните фондове или Кохезионния фонд).

Обществени поръчки: институциите на ЕС купуват стоки или услуги или възлагат поръчки за строителство чрез тръжни процедури в рамките на пазара. Сумите, получени чрез обществени поръчки, не трябва да се посочват във формуляра за регистрация.

Представителите на интереси, ръководещи финансирани от ЕС проекти, следва да внимават да не надценят човешките и финансовите ресурси, свързани с дейностите по представителство на интереси. Например трябва да отчитате само времето, през което съответните лица действително извършват вашите дейности по представителство на интереси пред институциите на ЕС. Не отчитайте времето, през което дадени лица работят единствено като изследователи, инструктори, координатори на проекти и т.н. Също така не включвайте в оценката разходи, свързани изключително с изпълнението на вашия проект, финансиран от ЕС.

Ако защитавате собствените си интереси или колективните интереси на вашите членове, моля, представете финансова информация относно:

— всички посредници, наети да извършват дейности, попадащи в обхвата на регистъра;

— вашите годишни разходи, свързани с дейностите по представителство на интереси, за последната приключена финансова година.

  • Наемане на посредници за извършване на дейности по представителство на интереси

Като представител на интереси, който защитава собствените си интереси или интересите на своите членове, можете да решите да възложите на посредници да извършват от ваше име някои дейности по представителство на интереси.

Посредник е всеки представител на интереси, който защитава интересите на клиент чрез извършването на дейности, попадащи в обхвата на регистъра. Отношенията между посредника и неговия клиент се основават на договор. Например, ако сте наели консултантска фирма или адвокатска кантора да извършва от ваше име дейности по представителство на интереси пред институциите на ЕС, тази консултантска фирма или адвокатска кантора е вашият посредник. Договорните отношения между вас и вашия посредник не са от значение за целите на регистъра, когато и доколкото те не се отнасят до дейности по представителство на интереси, които вашият посредник извършва от ваше име.

Ако сте клиент на такива посредници, следва да въведете наименованието на всеки посредник и финансовия диапазон, в който попадат свързаните с него годишни разходи. Оценката на разходите трябва да обхваща цяла година на дейност и да се отнася за последната приключена финансова година.

Следва също така да посочите услугите, предоставени от посредници по договор през текущата финансова година, и наименованието на всеки посредник (без съответна оценка на разходите). Ако не сте възлагали дейности на външни изпълнители през последната приключена финансова година или през текущата година, моля, изберете „Не“. Ако настъпи промяна през годината, посочената информация следва да бъде актуализирана.

  • Годишни разходи, които са свързани с дейности, обхванати от регистъра

Представителите на интереси, които защитават собствените си интереси или интересите на своите членове, следва да предоставят актуална оценка на годишните разходи, които са свързани с дейностите, попадащи в обхвата на регистъра. Финансовите данни трябва да обхващат цяла година, през която се е извършвала дейност, и да се отнасят до последната приключена финансова година към датата на регистрацията или на годишното актуализиране на информацията по регистрацията.

Моля, посочете оценка в какъв диапазон попадат разходите ви, като включите само разходите, които са свързани с дейности, обхванати от регистъра. Годишните разходи не бива да се бъркат с оборота или с общия размер на всички ваши разходи.

За да изчислите общата сума на вашите разходи, трябва да вземете предвид всички дейности, обхванати от регистъра, и да добавите посочените по-долу разходи, свързани с тези дейности.

1.    Разходи за персонал — въз основа на еквивалента на пълно работно време (ЕПРВ), посочен в раздел 10. Тези разходи включват брутната заплата, както и всички надбавки, бонуси и други придобивки. Ако служители получават възнаграждение от друго място или работят доброволно, моля, посочете тази допълнителна информация в съответното текстово поле.

2.    Разходи за офиси и административни разходи — за наем, комунални услуги, канцеларски материали, ИТ оборудване, поддръжка, почистване, разрешителни и т.н. Изчислете тези разходи пропорционално на дейностите, попадащи в обхвата на регистъра.

Пример

  • Общи разходи за офиси и административни разходи: 100 000 евро.
  • Общ брой служители: 25. Времето, прекарано от служители в извършване на дейности по представителство на интереси, възлиза на 5 единици ЕПРВ.
  • Общи разходи за офиси и административни разходи на служител: 100 000 ÷ 25 = 4000 евро на година на служител.
  • Сума, изразходвана за дейности по представителство на интереси: 5 служители x 4000 евро/година = 20 000 евро.

 

3.    Вътрешни оперативни разходи — съответните разходи за застъпничество, връзки с обществеността, свързани с обществени дела кампании, маркетинг и реклама, използване на медии, организиране на прояви, публикации и т.н.

4.    Представителни разходи — съответните разходи за участие в свързани с обществени дела прояви и срещи (напр. такси за регистрация, разходи за пътуване и настаняване, дневни пари и други свързани разходи). Тук се включват съответните спонсорирани дейности за членове и такси за обучение и за прояви за изграждане на капацитет.

5.    Разходи за дейности, възложени на външни изпълнители — такси за консултанти и външни изпълнители за съответните дейности. Разходите за дейности, възложени на посредници, следва да бъдат включени в съответствие с горепосоченото. Посредниците, работещи по договор, следва отделно да се регистрират в регистъра и да посочат тези разходи като приход.

6.    Членство и свързани с него такси — такси за членство в съответните мрежи, асоциации и структури, посочени в раздел „Членство и свързаност с организации“. Моля, включете годишния членски внос за търговски сдружения или федерации, които извършват дейности, обхванати от регистъра, дори ако тези образувания не са вписани в регистъра. Членските вноски следва да бъдат посочени като пропорционално изчисление, т.е. като оценка на процента от общия членски внос в съответствие с процента на съответните дейности.

Пример:

Търговско сдружение отделя само част от своето време за съответните дейности (напр. 60 %). Неговите регистрирани членове следва да посочат същия дял (т.е. 60 %) от своя членски внос.

7.    Други разходи — добавете всички други разходи, свързани с вашите дейности по представителство.

Регистърът дава възможност двама представители на интереси да посочат едни и същи разходи („двойно отчитане“). Ако даден регистрант е посочил в своята финансова информация оценка на разходите за определени дейности, това не означава, че друг регистрант не трябва да посочи същите суми, получени от първия регистрант, по отношение на съответния оборот (от клиенти) или по отношение на бюджета си (от членски внос). С този подход се избягва занижаване на посочените финансови разходи.

След като направите оценка на разходите, свързани с обхванатите от регистъра дейности, за последната приключена финансова година, изберете най-подходящия диапазон и съхранете информацията за изчисленията си. Секретариатът може да се свърже с вас във връзка с тези изчисления за целите на качеството или съгласуваността на данните.

Ако сте посредник, който защитава интересите на свои клиенти, като извършва дейности по представителство на интереси от тяхно име, моля, представете финансова информация относно:

  • вашите клиенти
  • вашите общи годишни приходи за последната приключена финансова година.
  • Клиенти, от чието име сте извършвали дейности по представителство пред институциите на ЕС

В качеството си на посредник трябва да посочите имената на всички клиенти, от чието име извършвате дейности по представителство на интереси, обхванати от регистъра. Ако в раздел 8 сте посочили, че защитавате интересите на клиенти, предоставете информацията за тези клиенти в раздел 14. Няма да можете да завършите регистрацията си, без да посочите имената на клиентите.

Клиент е всеки представител на интереси, който има договорни отношения с посредник, при които този посредник защитава неговите интереси чрез извършване на дейности, попадащи в обхвата на регистъра.

Например, ако сте консултантска фирма или адвокатска кантора и извършвате дейности по представителство на интереси пред институциите на ЕС от името на представител на интереси въз основа на договор, този представител на интереси е ваш клиент.

Моля, посочете за всеки клиент финансовия диапазон, в който попада оценката на приходите, получени за съответните дейности по представителство през последната приключена финансова година.

Посочете също така последните законодателни предложения, политики или инициативи на ЕС, към които са били насочени дейностите от името на съответния клиент. Те трябва да съответстват на информацията, въведена в раздел 9.

Използвайте бутон „Добавяне “ всеки път, когато добавяте име на клиент.

Пълна информация за клиентите

Трябва да предоставите пълен списък на клиентите (за последната приключена финансова година), в който са посочени техните пълни имена (не използвайте съкращения). Трябва също така да посочите имената на новите клиенти през текущата финансова година дори ако сте ново образувание.

Информация, която не съдържа имената на отделните клиенти или която съдържа само общи фрази (напр. „корпоративни дружества“, „други малки клиенти“, „поверителна информация“), няма да бъде приемана. Същото се отнася и до използването на съкращения или на данни, които не позволяват идентифицирането на съответните образувания.

Услуги, предоставяни на държави извън ЕС

Ако въз основа на договор извършвате дейности по представителство на интереси пред институциите на ЕС от името на публични органи в държави извън ЕС, включително техните дипломатически мисии и посолства, , трябва да ги поосчите като клиенти.

Услуги, предоставяни на институции, органи и агенции на ЕС или на междуправителствени организации по силата на договор за обществена поръчка

Тези услуги не се смятат за дейности, обхванати от регистъра, и такива институции, органи, агенции или организации не трябва да бъдат посочвани като клиенти.

  • Приходи от дейности, обхванати от регистъра

Посредниците трябва да посочат оценка на общите годишни приходи, които могат да бъдат отнесени към дейности по представителство на интереси, за последната приключена финансова година към датата на регистрацията или на годишната актуализация. Тази сума се изчислява автоматично в регистъра въз основа на сбора на приходите от отделните клиенти. Това гарантира, че посоченият оборот съответства на приходите от клиентите. Поради това е много важно да се посочат всички имащи отношение клиенти и приходите от всеки клиент.

Оборот е размерът на паричните средства, получени от дадено предприятие през определен период. Финансовите данни трябва да обхващат цяла година, през която се е извършвала дейност, и да се отнасят до последната приключена финансова година към датата на регистрацията или на годишната актуализация.

Ако извършвате и обхванати от регистъра дейности във ваш интерес, а не в интерес на свои клиенти, трябва да предоставите съответното описание и оценки в текстовото поле за информация.

Ако не представлявате търговски интереси, моля, посочете следната финансова информация:

  • вашите основни източници на финансиране
  • размера на всяка вноска, която е над 10 000 евро и надвишава 10 % от общия ви бюджет, както и името на вносителя
  • общия бюджет за последната приключена финансова година.

Счита се, че не представлявате търговски интереси, ако:

  1. защитавате собствените си интереси и основната цел на създаването и/или сферата на дейност на вашата организация е с нетърговски или нестопански характер;
  2. защитавате колективните интереси на вашите членове и основната сфера на дейност на 50 % или повече от вашите членове е с нетърговски или нестопански характер;
  3. отговаряте на горните две условия и вашата основна цел е постигането на напредък по обществени каузи, независимо от евентуални допълнителни икономически дейности, които може да извършвате, като например управление на собствени средства или имущество или изпълнение на програми и проекти от ваше име или от името на вашите членове.

Преценката дали представлявате нетърговски интереси трябва да се извърши независимо от вашата правна форма или форма на учредяване.

 

Пример:

Образувание е учредено като организация или сдружение с нестопанска цел съгласно националното законодателство, но представлява колективните интереси на образувания със стопанска цел от даден стопански сектор. Следователно то представлява търговски интереси и не попада в тази категория.

 

За следните категории представители на интереси обикновено се смята, че не представляват търговски интереси, въпреки че при дадени обстоятелства може да е налице определящ търговски или стопански елемент в представляваните интереси:

  • организации на гражданското общество, НПО, благотворителни организации, фондации
  • академични и научноизследователски институции, мозъчни тръстове, институти за политики
  • организации, представляващи църкви и религиозни общности.
  • Източници на финансиране

Моля, посочете основните източници на финансиране по категории: финансиране от ЕС, (национално) публично финансиране, безвъзмездни средства (включително от ЕС), дарения и вноски на членовете. Можете да изберете няколко категории. Моля, посочете всички други източници, които са от значение, но не са сред изброените (напр. „спонсорство“ или „резерви“), като изберете „Други“.

За всяка получена вноска, надвишаваща 10 % от общия ви бюджет И на стойност над 10 000 евро, моля, посочете размера на вноската и името на вносителя, като използвате бутон „Добавяне“.

Пример 1:

Организация с бюджет от 1 милион евро е получила вноска в размер на 15 000 евро. Вноската не трябва да се посочва, защото не надвишава прага от 10 %.

Пример 2:

Организация с бюджет от 100 000 евро е получила вноска в размер на 15 000 евро. Вноската трябва да бъде посочена, тъй като надвишава праговете от 10 % и 10 000 евро.

Ако един и същ вносител е направил повече от една вноска през една и съща финансова година и общата сума е над 10 000 евро и надвишава 10 % от общия ви бюджет, трябва да въведете общата сума.

Можете да използвате текстовото поле, за да предоставите допълнителна финансова информация за вашите дейности по представителство на интереси.

  • Бюджет

Представителите на интереси, които не представляват търговски интереси, следва да посочат своя общ бюджет за последната приключена финансова година като абсолютна сума в евро. В сумата трябва да е включено посоченото по-горе финансиране (включително всички конкретни суми). Ако сте ново образувание без приключена финансова година, не е необходимо да посочвате бюджет или източници на финансиране, но трябва да посочите всички безвъзмездни средства от ЕС, получени през текущата финансова година.

Определение за бюджет

Бюджетът ви се състои от вашите годишни приходи и разходи (финансови отчети) за последната приключена финансова година. Моля, имайте предвид, че това се отнася до целия бюджет на дадена организация (не само средствата, използвани за дейности по представителство на интереси).

Ако не сте в състояние да посочите какъв е бюджетът ви, защото вашата организация няма такъв, можете да въведете „0“ като размер на бюджета. Тъй като това се смята за извънредно обстоятелство, моля, обяснете в съответното текстово поле:

  1. защо не можете да предоставите информация за бюджет
  2. как финансирате дейностите си по представителство на интереси.

Моля, поставете отметка в квадратчето, за да потвърдите, че работите в съответствие с правилата и принципите, определени в кодекса за поведение.

6.       В ОЧАКВАНЕ НА ВАЛИДИРАНЕ

След като попълните всичките 15 раздела, ще се покаже страницата „Резюме“, на която можете да прегледате въведената от вас информация. В долната част на тази страница има бутон „Проверка“. Щракнете върху този бутон, за да бъде извършена проверка на пълнотата на информацията. Тази функция също така е достъпна през цялото време, докато попълвате формуляра за регистрация.

Когато щракнете върху бутон Подаване, лицето за контакт ще получи електронно писмо за потвърждение, че заявлението за регистрация е подадено и статусът му е „подадено“. За да може регистрацията ви да бъде завършена и валидирана, трябва да отговорите на всички отправени от секретариата искания за допълнителна информация. След като секретариатът валидира регистрацията ви, лицето за контакт ще получи електронно писмо за валидирането, което съдържа вашия идентификатор — публичния регистрационен номер (REG номер).

Не забравяйте, след като попълните формуляра, да щракнете върху „Подаване“. В противен случай всички въведени данни ще бъдат изгубени след 21 дни.

ЧАСТ III — ОТГОВОРНОСТИ НА РЕГИСТРАНТИТЕ

1.       ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

След като се регистрирате, трябва:

Винаги трябва да действате в съответствие с кодекса за поведение. В кодекса са определени 16 правила и принципа, които са еднакво важни. Трябва да информирате своите служители и представители за тези правила и принципи. Условията за допустимост зависят от спазването им. Само регистрантите, които спазват кодекса, могат да останат вписани в регистъра.

Секретариатът следи регистрациите и проследява дали регистрантите отговарят на условията за допустимост за вписване в регистъра и дали спазват кодекса за поведение в съответствие с процедурите, предвидени в приложение III от МИС за Регистъра за прозрачност. Секретариатът може да започне разследване въз основа на допустима жалба, в която се твърди, че даден регистрант не е спазил кодекса за поведение. Всяко физическо или юридическо лице може да подаде жалба до секретариата относно предполагаемо неспазване на кодекса от страна на регистрант.

Решение на секретариата относно неспазване на кодекса за поведение може да доведе до заличаване на съответната регистрация от регистъра. В зависимост от сериозността на случая решението може да доведе до:

i) забрана съответният представител на интереси да се регистрира отново за период от 20 работни дни до две години;

ii) публикуване на предприетата мярка на уебсайта на регистъра.

Когато взема решение относно строгостта на мярката, секретариатът надлежно взема предвид позицията на съответния регистрант и обстоятелствата по разследването.

Регистрантите, срещу които са предприети гореспоменатите мерки, имат право да подадат обосновано искане за преразглеждане от управителния съвет на регистъра. Искането за преразглеждане трябва да бъде подадено до секретариата в срок от 20 работни дни от получаване на уведомлението за предприетата мярка. Регистрантите, които не са удовлетворени от решение на управителния съвет, разполагат с допълнителни средства за правна защита — те могат да обжалват пред Съда на ЕС или да подадат жалба до Европейския омбудсман.

  • да извършвате задължителна годишна актуализация

На всеки 12 месеца, считано от първата година от датата на вашата регистрация, трябва да извършвате годишна актуализация, да валидирате всички посочени данни и да потвърждавате ангажимента си да спазвате кодекса за поведение. Лицето за контакт ще получава автоматични напомняния по електронната поща 4 и 2 седмици преди крайния срок. За да извършите актуализацията, щракнете върху „Актуализиране на регистрация“ в меню „Регистрация или актуализация“. Можете също така да извършите годишна актуализация, когато трябва да направите съществени промени, или да коригирате крайния срок за следващата планирана годишна актуализация. За целта трябва да влезте в своето пространство с ограничен достъп.

  • да извършвате частични актуализации, за да се поддържа актуалността на данните

Ако не желаете да промените крайния срок за годишната актуализация, можете също така да използвате опцията за частична актуализация, за да актуализирате данните в определени раздели (например финансовата информация). Частичните актуализации не заменят задължението за извършване на годишна актуализация.

  • да осигурявате прозрачност относно вашите дейности и структура

Приканваме ви при контактите си с институциите и органите на ЕС да съобщавате, че сте регистрирани в регистъра и да посочвате вашия регистрационен номер.

  • да съдействате почтено и конструктивно на секретариата

Всички регистрации подлежат на наблюдение или разследване от страна на секретариата по всяко време. Целта е да се гарантира точността и пълнотата на информацията и да се избегнат фактически грешки и/или неспазване на кодекса за поведение. При откриване на несъответствия секретариатът ще се свърже с регистранта, за да получи разяснения и да потърси задоволително решение.

2.       АКТУАЛИЗАЦИИ НА РЕГИСТРАЦИЯТА

Информацията, записана в регистъра, е публично достъпна и се следи внимателно от заинтересовани страни, представители на академичните среди, студенти, журналисти, частни лица и др. Поради това е във ваш интерес да поддържате актуални данните по регистрацията си.

В идеалния случай трябва да извършвате актуализация веднага щом настъпят промени в предоставената информация, и във всички случаи — в рамките на 3 месеца. Препоръчваме ви да преглеждате информацията поне три пъти в годината и да я актуализирате, ако е необходимо. Извършването на промени може да е част от годишна актуализация (т.е. извършване на систематичен преглед на цялата информация по регистрацията и потвърждаване на ангажимента за спазване на кодекса за поведение) или частична актуализация (когато не желаете да прегледате всички данни по регистрацията или да промените крайния срок за годишната актуализация).

Шест месеца преди крайния срок за годишната актуализация ще получите автоматично напомняне да прегледате информацията по регистрацията си и да я актуализирате. След това лицето за контакт, посочено в регистрацията, автоматично ще получи напомняне 4 и 2 седмици преди крайния срок за годишната актуализация (една година след датата на регистрацията или последната годишна актуализация).

Лицата за контакт автоматично ще получат електронно писмо с потвърждение за актуализирането на регистрацията.

Ако не извършите задължителната годишна актуализация, регистрацията ви ще бъде спряна автоматично (тя ще бъде видима на публичния уебсайт на регистъра, но ще бъде отбелязана като „спряна“). Все още ще имате достъп до пространството на вашата организация и ще можете да извършите актуализацията. Ако не направите това в рамките на 15 работни дни, регистрацията автоматично ще бъде заличена от регистъра.