EU Login je Komisijina usluga autentifikacije korisnika. S pomoću jedne e-adrese i lozinke ovlašteni korisnici mogu pristupiti brojnim internetskim uslugama Komisije.
Registar transparentnosti sadržava javne informacije. Iznimka su samo određeni osobni podaci koje treba navesti u postupku upisa u registar, ali se ne objavljuju.
EU Login povećava sigurnost pristupa jer se temelji na tehnologiji koju je razvio i redovito održava tim stručnjaka za sigurnost.
Zahvaljujući tom sustavu vaš pristup podacima o upisu u registar temelji se na sigurnijoj metodi individualne identifikacije.
Za komunikaciju s vama više se nećemo koristiti e-poštom.
Za interakciju s registrom transparentnosti ili komunikaciju s njegovim osobljem upotrebljavat ćete svoj prostor s ograničenim pristupom u registru.
Bit će vam potreban račun za EU Login kako bismo provjerili vaš identitet tako da možete podnijeti zahtjev za upis u registar, ažurirati postojeći upis u registar, podnijeti pritužbu ili nam se obratiti.
Pročitajte naš korisnički priručnik i najčešća pitanja i odgovore o sustavu EU Login.
Za upis organizacije u registar potreban vam je račun za EU Login.
Za izradu korisničkog računa:
- Odaberite „Upis nove organizacije u registar” u izborniku na početnoj stranici registra transparentnosti. Bit ćete preusmjereni na stranicu EU Login.
U suprotnom, pođite izravno na stranicu EU Login.
Odaberite „Izradi račun” ili jednostavno upišite svoju e-adresu, odaberite „Sljedeće” i slijedite upute.
Nakon što izradite račun za EU Login, možete se vratiti u registar transparentnosti, upotrijebiti svoje podatke za EU Login kako biste se prijavili u svoj prostor s ograničenim pristupom i započeti postupak upisa u registar.
Svaki račun za EU Login povezan je s određenom osobom i njezinom e-adresom. Osoba s tom e-adresom postat će prva (zadana) osoba s pravom pristupa upisu u registar. Nakon potvrde te će se informacije prikazati u rubrici 6. upisa u registar („Osobe s pristupom upisu u registar”).
Sustav će omogućiti pristup prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar najmanje dva, a najviše šest korisnika (jedan od njih ste vi, odnosno osoba koja ispunjava zahtjev).
Prema potrebi, u rubrici 6. obrasca možete navesti e-adrese (najviše 6) dodatnih osoba. Svaka od tih osoba treba imati zaseban račun za EU Login za pristup istom prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar.
Kad kliknete na „Upis nove organizacije u registar” na početnoj stranici registra transparentnosti, bit ćete preusmjereni na stranicu EU login. Upotrijebite svoje podatke za EU Login kako biste se prijavili u prostor s ograničenim pristupom i započeli postupak upisa u registar.
Na kraju postupka upisa u registar sustav će automatski povezati vaš račun za EU Login s dovršenim upisom u registar i omogućiti vam pristup za potrebe budućih ažuriranja (osobe navedene u rubrici 6. obrasca za upis u registar bit će obaviještene o svakom ažuriranju).
Svaki račun za EU Login povezan je s određenom osobom i njezinom e-adresom. Osoba s tom e-adresom postat će prva (zadana) osoba s pravom pristupa prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar. Nakon potvrde te će se informacije prikazati u rubrici 6. upisa u registar („Osobe s pristupom upisu u registar”).
Prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar mogu pristupiti najmanje dvije, a najviše šest različitih osoba (jedna od njih ste vi, odnosno osoba koja ispunjava obrazac zahtjeva za upis u registar).
Prema potrebi, u rubrici 6. upisa u registar možete navesti e-adrese (najviše 6) dodatnih osoba. Svaka od tih osoba treba imati zaseban račun za EU Login za pristup istom prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar.
Kako biste pristupili upisu svoje organizacije u registar transparentnosti, potreban vam je račun za EU Login. To znači da vaše ime i e-adresa moraju biti na popisu u rubrici 6. upisa u registar („Osobe s pristupom upisu u registar”).
Ako niste na tom popisu, a potreban vam je pristup prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar, jedna od osoba s pristupom mora na taj popis dodati vaše ime i e-adresu.
Pristup prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar dopušten je najmanje dva, a najviše šest korisnika.
Potreban vam je račun za EU Login kako biste pristupili upisu svoje organizacije u registar transparentnosti ili kako bi vam se odobrio pristup upisu u registar. To znači da vaše ime i e-adresa moraju biti na popisu u rubrici 6. upisa u registar („Osobe s pristupom upisu u registar”).
Ako vam je potreban pristup upisu u registar, jedna od osoba s pristupom mora dodati vaše ime i e-adresu na popis u rubrici 6. upisa u registar.
Sustav će omogućiti pristup prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar najmanje dva, a najviše šest različitih korisnika.
Ako su vaše ime i e-adresa dodani na popis u rubrici 6. („Osobe s pristupom upisu u registar”), i dalje vam je potreban račun za EU Login za pristup prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar. Ako ga nemate, morat ćete ga izraditi.
- Odaberite „Ažuriranje upisa u registar” u izborniku na početnoj stranici registra transparentnosti. Bit ćete preusmjereni na stranicu EU Login.
U suprotnom, pođite izravno na stranicu EU Login.
- Odaberite „Izradi račun” ili jednostavno upišite svoju e-adresu, odaberite „Sljedeće” i izradite novi račun za EU Login. Zatim slijedite navedene upute.
Nakon izrade računa za EU Login možete se vratiti na stranicu za prijavu i prijaviti se s pomoću svojih podataka za EU Login.
Potreban vam je račun za EU Login kako biste pristupili upisu svoje organizacije u registar transparentnosti ili kako bi vam se odobrio pristup upisu u registar. To znači da vaše ime i e-adresa moraju biti na popisu u rubrici 6. upisa u registar („Osobe s pristupom upisu u registar”).
To je popis osoba s pristupom upisu u registar. Ako vam je potreban pristup prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar, jedna od osoba s pristupom mora na taj popis dodati vaše ime i e-adresu.
Sustav će omogućiti pristup prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar najmanje dva, a najviše šest različitih korisnika.
Ako imate račun za EU Login i nalazite se na popisu osoba s pristupom iz vaše organizacije, nakon što odaberete „Ažuriranje upisa u registar” u izborniku na početnoj stranici registra transparentnosti, bit ćete preusmjereni na stranicu EU Login. Prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar moći ćete pristupiti s pomoću svojih podataka za EU Login.
Isti račun za EU Login možete povezati s više upisa u registar. To znači da se možete koristiti istim računom za EU Login kako biste pristupili prostoru s ograničenim pristupom / upisima u registar dviju ili više organizacija.
Računi za EU Login ne mogu se spojiti jer su povezani s dvije različite e-adrese, odnosno, tehnički govoreći, dvije različite osobe. Međutim, jedan od ta dva računa za EU Login moguće je povezati s oba upisa u registar.
Evo kako:
Odgovorni ste za dva upisa u registar: organizacije A i organizacije B, koje su obje upisane u registar transparentnosti. Primjerice, pri upisu u registar organizacije A evidentirani ste kao „osoba zadužena za odnose s EU-om”, a pri upisu u registar organizacije B kao „osoba za kontakt”.
Organizacija A:
e-adresa osobe zadužene za odnose s EU-om: xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com)
Organizacija B:
e-adresa osobe za kontakt: xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com)
Za oba upisa u registar koristite se jednim računom za EU login (koji je povezan s adresom xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com)).
To činite na sljedeći način:
- prijavite se i pristupite prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar organizacije B s pomoću računa za EU Login povezanog s adresom xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) (jer je ta adresa navedena pri upisu u registar organizacije B)
- dodate adresu xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com) na popis u rubrici 6. („Osobe s pristupom upisu u registar”).
Ako želite i ukloniti svoju adresu xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) iz upisa u registar organizacije B, trebate učiniti sljedeće:
- prijavite se u prostor s ograničenim pristupom s pomoću računa za EU Login povezanog s adresom xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com) (NE s adresom xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com))
- posjetite odjeljak „Moji upisi u registar” i odaberite upis u registar organizacije B
- izbrišite adresu xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) s popisa u rubrici 6.
U prostoru s ograničenim pristupom odaberite „Moji upisi u registar” za prikaz svih organizacija s kojima je vaš račun za EU Login povezan.
Morate podnijeti zahtjev za pristup prostorijama Europskog parlamenta na stranici za akreditaciju EP-a. Za upravljanje zahtjevima za pristup prostorijama Europskog parlamenta ne trebate se prijaviti ni pristupiti svojem prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar u registru transparentnosti.
Više informacija dostupno je na stranici Europskog parlamenta o akreditaciji.
Sustav će automatski omogućiti pristup računima za EU Login povezanima s e-adresama:
- osobe za kontakt
- osobe s pravnom odgovornošću
- osobe zadužene za odnose s EU-om
- osobe koja ispunjava obrazac za upis u registar (ako se razlikuje od prethodno navedenih).
Te će se e-adrese automatski prikazati na popisu „Osobe s pristupom upisu u registar” vaše organizacije u rubrici 6. Možete navesti i dodatne e-adrese. Pristup prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar dopušten je najmanje dva, a najviše šest korisnika.
Ako tražite pristup za više osoba, navedite njihove e-adrese u rubrici 6. obrasca za upisa u registar. Svaka od tih osoba treba imati zaseban račun za EU Login za pristup prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar.
Jedan račun za EU Login možete povezati s jednom ili više organizacija upisanih u registar.
Vaše ime i e-adresu povezanu s organizacijom koju napuštate treba ukloniti iz upisa u registar. Budući da upis u registar treba uvijek biti ažuriran, to treba učiniti čim napustite organizaciju.
To ne možete učiniti sami.
Morat ćete zamoliti:
- jednu od osoba koje imaju pristup prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar organizacije koju napuštate da ukloni vašu e-adresu s popisa osoba s pristupom
- osobu koja ima pristup prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar organizacije kojoj se pridružujete da doda vašu e-adresu na popis osoba s pristupom.
Predstavnici interesnih skupina trebaju se upisati u registar. To se odnosi na svaku organizaciju ili pojedinca koji se bave aktivnostima obuhvaćenima registrom.
Aktivnosti koje nisu obuhvaćene registrom uključuju pružanje pravnih i drugih stručnih savjeta, spontane sastanke, podnošenje očitovanja i sastanke koji se održavaju u kontekstu administrativnih postupaka, sudjelovanje socijalnih partnera u socijalnom dijalogu te odgovaranje na zahtjeve institucija za informacije o činjenicama i stručno znanje.
Praćenje razvoja prava ili politika EU-a u akademske ili novinarske svrhe, iz osobnog interesa ili radi ostvarivanja prava, nije obuhvaćeno registrom (na primjer, intervjui koje istraživači ili novinari obavljaju u vezi s budućim zakonodavstvom ili priprema za podnošenje predstavki Europskom parlamentu).
Pojedinci koji djeluju isključivo u vlastito ime, a ne u suradnji s drugima, ne smatraju se predstavnicima interesnih skupina.
Određena tijela, kao što su tijela javne vlasti država članica EU-a i trećih zemalja, udruge i mreže javnih tijela, međuvladine organizacije, političke stranke, crkve i vjerske udruge ili zajednice te svjetonazorske i nekonfesionalne organizacije, ne moraju se upisati u registar, uz neke iznimke.
Potpuni popis aktivnosti koje nisu obuhvaćene registrom naveden je u Međuinstitucijskom sporazumu (članak 4.).
Ako registrom nisu obuhvaćene sve vaše aktivnosti, trebate prijaviti samo one koje jesu.
Registar obuhvaća sve aktivnosti koje se provode s ciljem utjecanja na oblikovanje ili provedbu politika ili zakonodavstva EU-a ili procese donošenja odluka institucija EU-a, osim određenih aktivnosti navedenih u Međuinstitucijskom sporazumu (članak 4.).
To, među ostalim, mogu biti sljedeće aktivnosti:
- organiziranje ili sudjelovanje u sastancima, konferencijama i događanjima
- doprinos ili sudjelovanje u javnim savjetovanjima, raspravama ili drugim sličnim inicijativama
- organiziranje komunikacijskih kampanja, platformi, mreža ili inicijativa na terenu
- priprema ili naručivanje dokumenata o politikama i stajalištima, ispitivanja i istraživanja javnog mnijenja, otvorenih pisama ili provođenje istraživanja.
Predstavljanjem interesnih skupina smatra se i kad osobe koje se bave javnim poslovima aktivno prikupljaju podatke u okviru praćenja ciklusa donošenja zakonodavnih odluka. To treba spomenuti pri upisu u registar, posebno ako su uspostavljeni izravni kontakti s institucijama.
Ako tek započinjete ili pripremate aktivnosti utjecanja, morate moći navesti konkretne pojedinosti o njima.
Više informacija dostupno je u dijelu II.1. Smjernica.
Upis je dobrovoljan za one koji sudjeluju u aktivnostima predstavljanja interesnih skupina (vidjeti članke 3. i 6. Međuinstitucijskog sporazuma i dio II.1. Smjernica).
Međutim, upis je obvezan ako se bavite određenim aktivnostima za koje institucije EU-a traže prethodan upis u registar, kao što su susret s određenim donositeljima odluka ili višim osobljem institucija EU-a, izlaganje na javnim događanjima u Europskom parlamentu ili članstvo u stručnim skupinama Europske komisije. Kako bi promicale transparentne i etičke odnose s predstavnicima interesnih skupina, institucije EU-a postavljaju određene uvjete za interakciju s njima. To je načelo „uvjetovanosti”. Prema tom načelu predstavnici interesnih skupina moraju se upisati u registar kako bi obavljali određene aktivnosti.
Mjere uvjetovanosti su pravila koja donosi svaka institucija, a na temelju kojih se određene aktivnosti predstavnika interesnih skupina uvjetuju upisom u registar transparentnosti. Ta se pravila objavljuju na stranici o uvjetovanosti.
Institucije mogu donijeti dopunske mjere transparentnosti kako bi potaknule više pojedinaca i organizacija da se upišu u registar i tako povećale transparentnost. Upis u registar nije nužan za ostvarivanje koristi od tih mjera.
Neke su od dopunskih mjera transparentnosti objava informacija o sastancima donositelja odluka i predstavnika interesnih skupina od strane institucija, poticaji koji olakšavaju sudjelovanje predstavnika interesnih skupina u javnim savjetovanjima i prilagođene informativne obavijesti na koje se predstavnici interesnih skupina mogu pretplatiti u obrascu za upis u registar.
Sve mjere uvjetovanosti i dopunske mjere transparentnosti koje su donijele tri glavne institucije EU-a (Parlament, Komisija, Vijeće) objavljuju se na stranici o uvjetovanosti.
Na toj se stranici objavljuju i mjere drugih institucija EU-a i država članica EU-a (koje se odnose na interakcije predstavnika interesnih skupina s njihovim stalnim predstavništvima pri EU-u), ako je o njima primljena obavijest.
Da, trebate se upisati u registar ako obavljate aktivnosti obuhvaćene registrom. Od predstavnika interesnih skupina očekuje se da se upišu u registar neovisno o tome jesu li pojedinac ili organizacija, neovisno o vrsti i veličini organizacije te komunikacijskim kanalima kojima se koriste za svoje aktivnosti.
Osobe koje aktivnosti provode isključivo u vlastito ime, a ne u suradnji s drugima, ne smatraju se predstavnicima interesnih skupina.
Organizacije koje imaju poslovni nastan ili djeluju u više zemalja (na primjer, multinacionalne organizacije, nevladine organizacije s podružnicama u različitim zemljama ili regijama) trebaju upisati svoje aktivnosti predstavljanja interesnih skupina samo jednom. U praksi je podružnica ili ured zadužen za odnose s EU-om obično najprikladniji za upis u registar i upisom te podružnice ili ureda obuhvaćeni su i ostali dijelovi organizacije. Pri upisu u registar trebate navesti koji su dijelovi vaše organizacije uključeni u upis.
Više informacija dostupno je u dijelu II.2. Smjernica.
Da, klijenti se trebaju upisati u registar jer se preko posrednika bave aktivnostima obuhvaćenima registrom. Pri upisu u registar morate navesti informacije o tim posrednicima, kao što su konzultantska društva ili odvjetnička društva, koji obavljaju aktivnosti u vaše ime.
Više informacija dostupno je u dijelu II.5. rubrici 14. Smjernica.
U načelu, ne. Ako pri upisu navedete sve potrebne informacije o svojim članovima i povezanim društvima ili društvima kćerima, oni se ne moraju upisati u registar.
Međutim, ako ste član, društvo kći ili povezano društvo predstavnika interesne skupine upisanog u registar i obavljate vlastite aktivnosti predstavljanja interesnih skupina neovisno o registriranoj „krovnoj” organizaciji, trebate se pojedinačno upisati u registar.
Da, trebate se upisati u registar ako obavljate aktivnosti obuhvaćene registrom, neovisno o lokaciji vašeg ureda. Ako imate ured zadužen za odnose s institucijama EU-a, trebat ćete navesti pojedinosti o njemu.
Da, jedan upis u registar dovoljan je za sve aktivnosti koje uključuju Europski parlament, Vijeće i Komisiju. Ako vaše aktivnosti uključuju drugu instituciju EU-a, trebate se upisati u registar i navesti sve relevantne informacije o tim aktivnostima.
Pojedinačni odvjetnici i odvjetnička društva trebaju se upisati u registar ako obavljaju aktivnosti obuhvaćene registrom u svoje ime ili u ime svojih klijenata. Pri upisu u registar morate navesti informacije o klijentima koje zastupate u vezi s tim aktivnostima.
Ne morate se upisati u registar ako pružate pravne i druge stručne savjete u sljedećim slučajevima:
- savjetovanje se sastoji od zastupanja klijenata u kontekstu postupka mirenja ili posredovanja kako bi se izbjegao spor pred sudskim ili upravnim tijelom
- savjet se daje klijentima kako bi im se pomoglo da osiguraju usklađenost svojih aktivnosti s postojećim pravnim okvirom
- savjetovanje se sastoji od zastupanja klijenata i zaštite njihovih temeljnih ili postupovnih prava (npr. pravo na saslušanje, pravo na pošteno suđenje i pravo na obranu u administrativnim postupcima) te uključuju aktivnosti koje provode odvjetnici ili drugi stručnjaci koji sudjeluju u zastupanju klijenata i zaštiti njihovih temeljnih ili postupovnih prava.
Da, morate se upisati u registar ako je cilj sastanka raspravljati o oblikovanju ili provedbi politika ili zakonodavstva ili procesu donošenja odluka institucija EU-a i potencijalno utjecati na njih. Ako se ne upišete u registar, nećete se moći sastati s povjerenicima ili predstavnicima njihovih kabineta.
Za ostale aktivnosti koje nisu obuhvaćene registrom obratite se privatnom uredu (kabinetu) dotičnog povjerenika.
Ako na sastanak dovedete klijente, i oni se moraju upisati u registar transparentnosti. Međutim, ako na sastanak dovedete predstavnike organizacija članica čija ste vi krovna udruga i dostavite informacije o svojim članovima, oni se ne moraju upisati u registar. Ako na sastanku zastupaju interese vlastite organizacije, moraju se pojedinačno upisati u registar.
Ne, registrom nisu obuhvaćene aktivnosti lobiranja koje se provode na nacionalnoj razini. Takve aktivnosti mogu biti obuhvaćene nacionalnim propisima o nacionalnom lobiranju.
Predstavnici interesnih skupina moraju se upisati u registar ako se sastaju sa stalnim predstavnikom ili zamjenikom stalnog predstavnika vlade EU‑a pri EU-u kad ti dužnosnici djeluju u svojstvu predsjedništva Vijeća. To vrijedi tijekom predsjedanja i šest mjeseci prije toga.
U skladu s tom obvezom države članice EU-a koje predsjedaju Vijećem od srpnja 2021. izradile su posebnu stranicu na relevantnim internetskim stranicama predsjedništva.
Svaka država članica usto može odlučiti donijeti, u skladu sa svojim nacionalnim pravom i nadležnostima, dodatne mjere uvjetovanosti ili dopunske mjere transparentnosti u vezi sa svojim stalnim predstavništvom pri EU-u.
Te se mjere objavljuju na internetskim stranicama registra transparentnosti. Više informacija dostupno je u dijelu I.3. Smjernica.
Trebate se upisati u registar ako se želite sastati sa zastupnikom u Europskom parlamentu. Zastupnici u Europskom parlamentu koriste podatke iz registra transparentnosti kako bi na svojim profilnim stranicama na internetskim stranicama Europskog parlamenta objavili informacije o planiranim sastancima s predstavnicima interesnih skupina u vezi s poslovima Parlamenta.
Ako ste bivši zastupnik u Europskom parlamentu ili zapošljavate bivšeg zastupnika u Europskom parlamentu, važno je znati određena pravila. Ta pravila uključuju šestomjesečno razdoblje mirovanja nakon isteka mandata zastupnika u Europskom parlamentu, tijekom kojeg ne smiju obavljati aktivnosti lobiranja čiji je cilj utjecati na aktivne zastupnike. Aktivni zastupnici moraju poštovati to razdoblje mirovanja. Bivši zastupnici mogu upisati u registar svoje aktivnosti predstavljanja interesnih skupina i podnijeti zahtjev za pristup prostorijama Parlamenta tek nakon isteka tog razdoblja mirovanja.
Morate se upisati u registar:
- ako ste govornik, moderator, voditelj, član panela ili sudionik na parlamentarnom događanju
- ako ste kao predstavnik interesne skupine uključeni u organizaciju događanja koje je odobrilo parlamentarno tijelo ili klub zastupnika, bilo s logističkog, praktičnog ili financijskog stajališta.
Ako niste upisani u registar ili vam je upis u registar suspendiran na dan događanja, nećete moći sudjelovati u događanju. Morate se registrirati dovoljno rano prije događanja i vaš upis u registar mora biti potvrđen.
U upisu u registar u rubrici „Komunikacijske aktivnosti” trebate navesti datum i naziv događanja.
Možete se upisati u registar ako u obrascu za upis u registar jasno navedete da obavljate aktivnosti obuhvaćene registrom, da se pri obavljanju tih aktivnosti pridržavate kodeksa ponašanja i ako podnesete zahtjev za upis u registar.
Vaš će unos biti vidljiv javnosti nakon što provjerimo i potvrdimo vaš upis u registar.
Ne, upis u registar je besplatan.
Trebate navesti:
- informacije o svojoj organizaciji: naziv, vrstu organizacije, podatke za kontakt, ciljeve i misiju, članstvo
- informacije o interesima koje zastupate te o konkretnom zakonodavstvu i politikama EU-a na koje su vaše aktivnosti usmjerene
- financijske informacije, ovisno o vrsti interesa koje zastupate.
Te informacije moraju biti potpune, ažurirane, točne i ne dovoditi u zabludu.
Više informacija dostupno je u dijelu I.5. Smjernica.
Registar je javan. Međutim, ne objavljuju se sve informacije koje navedete, posebno ne osobni podaci, kao što su e-adrese i imena osoba za kontakt. Polja označena simbolom precrtanog oka nisu javna.
Više pojedinosti o obradi vaših osobnih podataka potražite u odgovarajućoj obavijesti o zaštiti podataka.
Nove organizacije moraju navesti procjene za tekuću financijsku godinu, kao što su informacije o svim bespovratnim sredstvima EU-a koje su primile. Ako zastupate klijente ili koristite usluge posrednika, ali još niste zaključili računovodstvenu dokumentaciju, morate navesti samo imena tih klijenata ili posrednika.
Opciju „novoosnovani subjekt” možete odabrati samo tijekom prve dvije godine upisa u registar. Više informacija dostupno je u dijelu II.5. rubrici 14. Smjernica.
Pri upisu u registar morate odabrati interese koje zastupate kao organizacija ili samozaposlena osoba. Opcije su sljedeće:
- promičete vlastite interese ili kolektivne interese svojih članova
- promičete interese svojih klijenata
- ne zastupate komercijalne interese.
Odabir interesa koje zastupate nije povezan s vašim pravnim statusom. Na primjer, neprofitne organizacije ne moraju nužno odabrati odgovor „ne zastupa komercijalne interese”.
Iz interesa koje odaberete trebalo bi biti jasno koji je cilj vaših aktivnosti koje uključuju institucije EU-a i u čije ime djelujete.
Na primjer, odvjetnička ili liječnička komora obično promiče kolektivne interese pravne ili medicinske struke i svojih članova (samozaposleni odvjetnici ili liječnici i/ili pojedinac ili organizacija koji se bave aktivnostima kojima se ostvaruje dobit). Slično tome, krovne udruge takvih odvjetničkih ili liječničkih komora na razini EU-a obično zastupaju kolektivne interese svojih udruga članica i, u konačnici, članova tih udruga.
Primjerice, društvo koje se bavi javnim poslovima i potpisalo je ugovor s trećom stranom kako bi promicalo interese te treće strane u odnosima s institucijama EU-a trebalo bi odabrati opciju „promiče interese svojih klijenata”.
Primjerice, skupina za strateško promišljanje čija je glavna svrha promicanje društvenih ciljeva u javnom interesu, u području socijalnog stanovanja, trebala bi navesti da ne zastupa komercijalne interese.
Više informacija dostupno je u dijelu II.5. rubrici 8. Smjernica.
Trebate navesti:
- pojedinosti o svim bespovratnim sredstvima EU-a koja ste primili i koja su pridonijela pokrivanju vaših troškova poslovanja u relevantnoj financijskoj godini (tijelo nadležno za financiranje i program)
- procjenu godišnjih troškova aktivnosti obuhvaćenih registrom
- imena posrednika čijim se uslugama koristite i trošak svakog pojedinačnog posrednika za odgovarajuće aktivnosti.
Sve iznose treba navesti u eurima.
Trebate navesti:
- pojedinosti o svim bespovratnim sredstvima EU-a koja ste primili i koja su pridonijela pokrivanju vaših troškova poslovanja u relevantnoj financijskoj godini (tijelo nadležno za financiranje i program)
- iznos prihoda po svakom klijentu (zajedno s njihovim imenom i politikama na koje su usmjerene aktivnosti)
Procijenit ćemo ukupni godišnji prihod ostvaren aktivnostima obuhvaćenima registrom (automatski izračun).
Informacije koje se odnose na aktivnosti predstavljanja interesnih skupina koje se provode u ime vlade ili tijela javne vlasti treće zemlje.
Sve iznose treba navesti u eurima.
Trebate:
- navesti pojedinosti o svim bespovratnim sredstvima EU-a koja ste primili i koja su pridonijela pokrivanju vaših troškova poslovanja u relevantnoj financijskoj godini (tijelo nadležno za financiranje i program)
- navesti svoj ukupni godišnji proračun i glavne izvore financiranja po kategorijama (javno financiranje, bespovratna sredstva, donacije, doprinosi članova itd.)
- prijaviti sve financijske doprinose vašoj organizaciji i sve aktivnosti predstavljanja interesnih skupina koje uključuju pojedince ili organizacije iz trećih zemalja
- unijeti iznos svakog primljenog doprinosa koji je veći od 10 000 EUR i premašuje 10 % vašeg ukupnog proračuna te navesti ime uplatitelja doprinosa.
Sve iznose treba navesti u eurima.
Da, registar dopušta da dva predstavnika interesnih skupina prijave iste rashode („dvostruko računanje”). Time se izbjegava preniska procjena prijavljenih financijskih rashoda.
Predstavnik interesne skupine može prijaviti troškove aktivnosti. Drugi predstavnik interesne skupine može prijaviti isti iznos koji je primio od prvog predstavnika interesne skupine u smislu prometa (od klijenata) ili proračuna (od članarina).
Na primjer, vaše poduzeće potpiše ugovor s konzultantskim društvom za javne poslove u vrijednosti od 50 000 EUR. Taj će iznos biti dvaput naveden u registru:
- u procjeni godišnjih troškova vašeg društva povezanih s aktivnostima obuhvaćenima registrom
u prihodima konzultantskog društva za javne poslove od usluga pruženih klijentima.
Savjetujemo da u procjene troškova, prometa ili prihoda od klijenata ne uključujete PDV jer je PDV porez, a ne trošak povezan s aktivnostima u području javnih poslova. Osim toga, PDV se u državama članicama EU-a i drugim zemljama naplaćuje po različitim stopama i na različite načine.
Svoj upis u registar morate ažurirati najmanje jednom godišnje.
Informacije u registru javne su i pomno ih prate dionici, akademici, studenti, novinari, privatne osobe i drugi. Stoga je u vašem interesu redovito pregledavati i ažurirati vaš upis u registar.
Svoj upis u registar morate ažurirati najmanje jednom godišnje. Međutim, preporučujemo vam da pregledate cijeli upis u registar najmanje dvaput godišnje kako biste bili sigurni da su informacije ažurirane i relevantne.
Bilo bi dobro ažurirati upis u registar i čim bilo koja od informacija koje ste naveli u njemu postane zastarjela ili netočna (na primjer, nakon promjena u strukturi, osoblju ili aktivnostima).
U okviru naše kontrole kvalitete podataka možemo vam se u bilo kojem trenutku obratiti i od vas zatražiti da ažurirate svoj upis u registar.
Prvo se morate prijaviti. Dijelove upisa u registar možete ažurirati u bilo kojem trenutku ako želite ažurirati ili ispraviti informacije u određenom odjeljku, npr. ako se promijenila osoba za kontakt ili ime organizacije. Riječ je o djelomičnom ažuriranju.
(Potpuno) godišnje ažuriranje morate provesti nakon zaključenja financijske godine kako biste unijeli financijske informacije za tu godinu:
- Svi registrirani subjekti obvezni su jednom godišnje ažurirati svoj upis.
- Taj rok istječe godinu dana nakon datuma upisa u registar, a potom godinu dana nakon datuma godišnjeg ažuriranja.
- Ako je potrebno, potpuno (godišnje) ažuriranje možete obaviti nekoliko puta u godini, a svaki put kad to učinite, mijenja se rok za sljedeće ažuriranje.
- Sve osobe s pristupom upisu u registar podsjetit ćemo na obvezu ažuriranja četiri i dva tjedna prije isteka roka.
- Ako u zadanom roku ne ažurirate svoj upis u registar, upis će biti suspendiran i zatim uklonjen dva tjedna nakon isteka roka.
- Taj je postupak automatski i ne može se mijenjati.
Upis u registar možete izbrisati u bilo kojem trenutku, na primjer zato što je aktivnost završila ili više ne želite utjecati na donošenje odluka u EU-u.
Nakon što se prijavite, odaberite karticu „Upis u registar ili ažuriranje”, gdje ćete pronaći opciju brisanja.
Kad budete trebali prijaviti relevantne aktivnosti, moći ćete se ponovno upisati u registar.
Upis u registar možda nije vidljiv ili je uklonjen zato što:
- još nismo potvrdili novi upis u registar
- predstavnik interesne skupine nije proveo obvezno godišnje ažuriranje
- predstavnik interesne skupine nije odgovorio na naš zahtjev za ažuriranje upisa u registar.
Vidjeti popis suspendiranih upisa u registar.
Možete se ponovno upisati registar ako obavljate aktivnosti obuhvaćene registrom i pridržavate se kodeksa ponašanja. Nakon što potvrdimo vaš upis u registar, dobit ćete novi broj upisa u registar.
Više informacija dostupno je u Smjernicama.
Za autentifikaciju korisnika koristimo sustav EU Login. Za pristup prostoru s ograničenim pristupom i upisu u registar morate se prijaviti s pomoću svojih podataka za EU Login.
Ako ste zaboravili lozinku za EU Login, obratite se službi za pomoć korisnicima sustava EU Login.
Ako su se osobe za kontakt promijenile, npr. jer su napustile organizaciju, trebate ažurirati upis u registar. E-adrese osoba koje su napustile vašu organizaciju treba ukloniti iz rubrike 6. upisa u registar („Osobe s pristupom upisu u registar”).
Osobe s pristupom upisu u registar moraju biti svjesne toga da nitko drugi ne može pristupiti upisu u registar. Stoga je važno ažurirati informacije kad god je to potrebno kako bi se osigurao kontinuitet.
Te informacije trebate ažurirati čim dođe do promjene, primjerice nakon spajanja ili preuzimanja. To možete učiniti u okviru godišnjeg ažuriranja ili se možete ponovno upisati u registar i ukloniti prethodni upis. To se ažuriranje ne može provesti kao djelomično ažuriranje.
Kodeks ponašanja skup je etičkih pravila i načela te pravila i načela ponašanja kojih se svi registrirani subjekti moraju pridržavati kako bi se osigurali jednaki uvjeti u aktivnostima zastupanja interesa usmjerenima na institucije EU-a. Pri upisu u registar morate se obvezati na pridržavanje tih pravila i načela.
Vidjeti stranicu o kodeksu ponašanja. Kodeks je dostupan i u Prilogu I. Međuinstitucijskom sporazumu.
Ako ste klijent ili posrednik, morate se pobrinuti da su u registar upisane sve strane u relevantnom ugovornom odnosu između klijenta i posrednika. Pri povjeravanju određenih zadaća trećim stranama koje nisu registrirane za aktivnosti obuhvaćene registrom morate se pobrinuti da se pridržavaju etičkih standarda koji su jednaki standardima koji se primjenjuju na vas.
Morate informirati i svoje zaposlenike koji se bave aktivnostima obuhvaćenima registrom o vašoj obvezi pridržavanja kodeksa ponašanja.
Osim toga, sve registrirane klijente ili članove koje predstavljate u okviru obuhvaćenih aktivnosti morate obavijestiti o njihovoj obvezi pridržavanja kodeksa ponašanja.
U skladu s kodeksom ponašanja predstavnici interesnih skupina moraju se pobrinuti da su informacije koje navedu u registru potpune, ažurirane, točne i da ne dovode u zabludu.
Upis u registar potvrđujemo i objavljujemo nakon što potvrdimo prihvatljivost predstavnika interesne skupine i usklađenost informacija s primjenjivim zahtjevima. Usto redovito provjeravamo kvalitetu podataka kako bi se otkrile sve netočnosti, pogreške ili propusti.
Ako smatramo da upis u registar sadržava netočne informacije, obratit ćemo se dotičnom predstavniku interesne skupine kako bismo zatražili ažuriranje ili objašnjenje. Također primamo i ispitujemo pritužbe o navodnom nepridržavanju kodeksa ponašanja od strane registriranog subjekta. Osim toga, provodimo istrage na vlastitu inicijativu kako bismo zajamčili kvalitetu podataka iz registra.
Pratimo sadržaj registra i možemo ispitati pritužbe koje se odnose na navodno nepridržavanje kodeksa ponašanja od strane registriranog subjekta. Na vlastitu inicijativu možemo ispitati i informacije koje upućuju na to da registrirani subjekt više nije prihvatljiv za upis u registar.
Ti su postupci detaljno opisani u Prilogu III. Međuinstitucijskom sporazumu.
Ako utvrdimo da niste prihvatljivi jer se ne pridržavate kodeksa ponašanja, uklonit ćemo vaš upis u registar.
Ovisno o ozbiljnosti predmeta, možemo vam zabraniti i ponovni upis u registar tijekom određenog razdoblja i tu mjeru objaviti na internetskim stranicama registra. U tom slučaju imate pravo Upravnom odboru registra podnijeti obrazloženi zahtjev za preispitivanje poduzetih mjera.
Za dodatne informacije vidjeti Prilog III. Međuinstitucijskom sporazumu.
Pritužbe mogu podnijeti registrirani subjekti ili bilo tko drugi. Mogu se podnijeti putem internetskog obrasca u prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar ili na internetskim stranicama registra. Za pristup prostoru s ograničenim pristupom / upisu u registar i obrascu potrebna je prijava u sustav EU Login.
Pritužbe moraju:
- biti podnesene u pisanom obliku s pomoću obrasca za pritužbe na našim internetskim stranicama
- sadržavati ime registriranog subjekta i jasan opis situacije
- biti potkrijepljene dostatnim dokazima o nepridržavanju kodeksa ponašanja
- biti podnesene u roku od godine dana od navodnog nepridržavanja
- sadržavati vaše ime i podatke za kontakt.
Ako utvrdimo da je vaša pritužba dopuštena, pokrenut ćemo istragu i o tome obavijestiti vas i registriranog subjekta na kojeg se pritužba odnosi.
Ako utvrdimo da je pritužba dopuštena, pobrinut ćemo se da primite primjerak pritužbe i zatražit ćemo da u određenom roku dostavite obrazloženi odgovor.
Možemo od vas zatražiti da nam dostavite dodatne informacije. Sve informacije koje naznačite kao osjetljive smatrat ćemo povjerljivima. Prije donošenja bilo koje odluke imat ćete dovoljno prilika za saslušanje. Očekujemo da ćete iskreno i konstruktivno surađivati u istrazi.
Vidjeti stranicu o upravljanju.
Posjetite stranicu sa statističkim podacima.
Na stranici „Pretraživanje” registar možete pretraživati prema ključnoj riječi i drugim kriterijima. Na službenom portalu EU-a za europske podatke (data.europa.eu) dostupni su povijesni podaci iz registra (od 2015.).
Godišnje izvješće o funkcioniranju registra glavni je izvor statističkih podataka i informacija o registru, njegovu sadržaju te povezanim mjerama i promjenama. Vidjeti prethodna godišnja izvješća.
Ako ste novinar, obratite se službi za medije relevantne institucije:
Ako ste student ili istraživač, pošaljite kratak opis svojeg istraživanja i svoja pitanja Tajništvu s pomoću obrasca Pošalji upit (za to je potrebna autentifikacija u sustavu EU Login).
I za druga pitanja možete upotrijebiti obrazac Pošalji upit (za to je potrebna autentifikacija u sustavu EU Login).
Za dobivanje pristupa kao registrirani predstavnik interesne skupine trebate se obratiti izravno službi za akreditaciju Europskog parlamenta. Za upravljanje akreditacijom nije potrebna prijava u registar transparentnosti.
Više informacija dostupno je na stranici Europskog parlamenta o akreditaciji.
Ne. Vijeće ne izdaje posjetiteljima trajne iskaznice za pristup. Pristup prostorijama Vijeća odobrava se privremeno i u skladu sa sigurnosnim pravilima Vijeća. Podaci za kontakt:access [dot] generalconsilium [dot] europa [dot] eu (access[dot]general[at]consilium[dot]europa[dot]eu).
Ne. Komisija ne izdaje vanjskim posjetiteljima trajne iskaznice za pristup. Pristup njezinim prostorijama odobrava se prema potrebi.
Ako nakon pregleda svih prethodnih pitanja još niste pronašli odgovor na svoje pitanje, možete nam se obratiti putem sljedećeg obrasca (za to je nužna autentifikacija u sustavu EU Login).