Az EU Login az Európai Bizottság felhasználóazonosítási rendszere, amellyel az arra jogosult felhasználók egyetlen e-mail-cím és jelszó megadásával a Bizottság online szolgáltatásainak széles köréhez hozzáférhetnek.
Az átláthatósági nyilvántartásban nyilvános információk szerepelnek, azonban a regisztráció során meg kell adni bizonyos személyes adatokat is (ezeket nem hozzuk nyilvánosságra).
Az EU Login célja a hozzáférés biztonságának javítása. Technológiáját egy biztonsági szakemberekből álló csapat fejlesztette ki, amely gondoskodik annak rendszeres karbantartásáról.
A regisztrációs adatokhoz való hozzáféréskor az EU Login biztonságosabb felhasználóazonosítást tesz lehetővé.
A továbbiakban nem használunk e-mailt az Önnel való kommunikációhoz.
Az átláthatósági nyilvántartással való interakcióhoz vagy a nyilvántartás munkatársaival való kommunikációhoz ezentúl Önnek a nyilvántartáson belüli, korlátozott hozzáférésű felületét kell használnia.
Személyazonosságának igazolásához EU Login-fiókra lesz szüksége, ha szeretne bejelentkezni a nyilvántartásba, frissíteni a meglévő regisztrációt, panaszt tenni, vagy kapcsolatba lépni velünk.
Lásd az EU Login felhasználói útmutatót és a gyakran feltett kérdéseket.
A szervezet regisztrálásához EU Login-fiókkal kell rendelkeznie.
Fiók létrehozása:
- Válassza ki az Új szervezet regisztrációja pontot az átláthatósági nyilvántartás kezdőoldalán található menüben. A honlap átirányítja Önt az EU Login oldalára.
Ha az átirányítás nem történik meg, nyissa meg közvetlenül az EU Login oldalt.
Válassza ki a Fiók létrehozása parancsot vagy adja meg e-mail-címét, válassza ki a Tovább gombot, és kövesse az utasításokat.
Miután létrehozta EU Login-fiókját, térjen vissza az átláthatósági nyilvántartás oldalára, az EU Login-azonosítói segítségével jelentkezzen be a korlátozott hozzáférésű felületére, és kezdje meg a regisztráció folyamatát.
Minden egyes EU Login-fiók egy adott személyhez és az ő e-mail-címéhez tartozik. Alapesetben ez a személy fér hozzá elsőként (a megadott e-mail-címmel) a szervezet regisztrációs adataihoz. Ezek az információk a regisztráció 6. fejezetében („A regisztrációhoz hozzáféréssel rendelkező személyek”) kerülnek megjelenítésre, amint érvényesítik őket.
A rendszer 2–6 felhasználó számára engedélyez hozzáférési jogosultságot a korlátozott hozzáférésű felülethez/regisztrációhoz, ezek közül az egyik Ön, azaz az a személy, aki kitölti a jelentkezési űrlapot.
Szükség esetén kérjük, adja meg az űrlap 6. fejezetében a további személyek e-mail-címét (összesen legfeljebb 6 fő engedélyezett). Mindegyiküknek saját EU Login-fiókkal kell rendelkeznie ahhoz, hogy hozzáférjen a szervezet korlátozott hozzáférésű felületéhez/regisztrációjához.
Ha kiválasztja az átláthatósági nyilvántartás kezdőlapján található Új szervezet regisztrációja gombot, a rendszer átirányítja Önt az EU Login oldalára. Az EU Login-azonosítói segítségével jelentkezzen be a korlátozott hozzáférésű felületére a regisztrációs folyamat megkezdéséhez.
A regisztrációs folyamat végén a rendszer automatikusan összekapcsolja az EU Login-fiókját az Ön által elvégzett regisztrációval, és hozzáférést biztosít Önnek a jövőbeli frissítésekhez (a regisztrációs űrlap 6. fejezetében felsorolt személyek tájékoztatást kapnak az esetleges frissítésekről).
Minden egyes EU Login-fiók egy adott személyhez és az ő e-mail-címéhez tartozik. Alapesetben ez a személy fér hozzá elsőként (a megadott e-mail-címmel) a korlátozott hozzáférésű felülethez/ a regisztrációhoz. Ezt az információt a regisztráció 6. fejezetében („A regisztrációhoz hozzáféréssel rendelkező személyek”) fogják megjeleníteni, a regisztráció érvényesítését követően.
2–6 felhasználó rendelkezhet hozzáférési jogosultsággal a korlátozott hozzáférésű felülethez/regisztrációhoz, ezek közül az egyik Ön, azaz az a személy, aki kitölti a jelentkezési űrlapot.
Szükség esetén kérjük, adja meg a regisztrációs űrlap 6. pontjában a további személyek e-mail-címét (összesen legfeljebb 6 fő engedélyezett). Mindegyiküknek saját EU Login-fiókkal kell rendelkeznie ahhoz, hogy hozzáférjen a szervezet korlátozott hozzáférésű felületéhez/regisztrációjához.
Az átláthatósági nyilvántartásban regisztrált szervezetéhez EU Login-fiókra van szüksége. Ez azt jelenti, hogy az Ön nevének és e-mail-címének szerepelnie kell a regisztráció 6. fejezetében szereplő listán („A regisztrációhoz hozzáféréssel rendelkező személyek”).
Ha Ön nem szerepel a listán, és hozzá kell férnie a korlátozott hozzáférésű felülethez/regisztrációhoz, a hozzáféréssel rendelkező személyek egyikének fel kell vennie az Ön nevét és e-mail-címét az említett listára.
Legalább 2 és legfeljebb 6 különböző felhasználó férhet hozzá a korlátozott hozzáférésű felülethez/regisztrációhoz.
Önnek EU Login-fiókra van szüksége ahhoz, hogy hozzáférjen az átláthatósági nyilvántartásban regisztrált szervezetéhez, vagy hozzáférést kapjon a regisztrációhoz. Ez azt jelenti, hogy az Ön nevének és e-mail-címének szerepelnie kell a regisztráció 6. fejezetében szereplő listán („A regisztrációhoz hozzáféréssel rendelkező személyek”).
Ha szüksége van a regisztrációhoz való hozzáférésre, a hozzáféréssel rendelkező többi személy egyikének fel kell vennie az Ön nevét és e-mail-címét a regisztráció 6. fejezetében szereplő listára.
A rendszer legalább 2 és legfeljebb 6 különböző felhasználó számára teszi lehetővé a korlátozott hozzáférésű felülethez/regisztrációhoz való hozzáférést.
Ha az Ön nevét és e-mail-címét felvették a 6. fejezetben („A regisztrációhoz hozzáféréssel rendelkező személyek”) szereplő listára, Önnek akkor is EU Login-fiókra van szüksége ahhoz, hogy hozzáférjen a korlátozott hozzáférésű felülethez/ a regisztrációhoz. Ha nem rendelkezik ilyennel, létre kell hoznia egyet.
- Válassza ki az átláthatósági nyilvántartás kezdőoldalának menüjében a Nyilvántartott adatok frissítése menüpontot, és a honlap átirányítja Önt az EU Login oldalára.
Ha az átirányítás nem történik meg, nyissa meg közvetlenül az EU Login oldalt.
- Válassza ki a Fiók létrehozása parancsot vagy írja be az e-mail-címét, majd válassza ki a Tovább gombot az új EU Login-fiók létrehozásához. Ezután kövesse a megadott utasításokat.
Miután létrehozta EU Login-fiókját, térjen vissza a bejelentkezési oldalra, és a bejelentkezéshez használja az EU Login-azonosítóit.
Önnek EU Login-fiókra van szüksége ahhoz, hogy hozzáférjen az átláthatósági nyilvántartásban regisztrált szervezetéhez, vagy hozzáférést kapjon a regisztrációhoz. Ez azt jelenti, hogy az Ön nevének és e-mail-címének szerepelnie kell a regisztráció 6. fejezetében szereplő listán („A regisztrációhoz hozzáféréssel rendelkező személyek”).
Ez a lista tartalmazza azokat a személyeket, akik hozzáférnek a regisztrációhoz. Ha Önnek hozzáférésre van szükséges a korlátozott hozzáférésű felülethez/regisztrációhoz, a hozzáféréssel rendelkező személyek egyikének fel kell vennie az Ön nevét és e-mail-címét a hozzáférési listára.
A rendszer legalább 2 és legfeljebb 6 különböző felhasználó számára teszi lehetővé a korlátozott hozzáférésű felülethez/regisztrációhoz való hozzáférést.
Ha Ön EU Login-fiókkal rendelkezik, és szerepel a szervezet hozzáférési listáján, az átláthatósági nyilvántartás kezdőoldalán található menüben a Nyilvántartott adatok frissítése menüpont kiválasztását követően a rendszer átirányítja Önt az EU Login-oldalra. Ha hozzá szeretne férni a korlátozott hozzáférésű felületéhez/regisztrációjához, adja meg EU Login azonosító adatait.
Ugyanazt az EU Login-fiókot több regisztrációhoz is hozzárendelheti. Ez azt jelenti, hogy Ön ugyanazt az EU Login-fiókot használhatja ahhoz, hogy hozzáférjen két vagy több szervezet korlátozott hozzáférésű felületéhez/regisztrációjához.
Az EU Login-fiókok nem vonhatók össze, mivel két különböző e-mail-címhez, így technikailag két különböző személyhez vannak társítva. E két EU Login-fiók egyikét azonban össze lehet kapcsolni mindkét regisztrációval.
Ennek menete:
Ön két regisztrációért felelős: „A” és „B” szervezet, amelyek mindketten regisztráltak az átláthatósági nyilvántartásban. Az „A” szervezet regisztrált adataiban például „az uniós kapcsolatokért felelős személyként”, míg a „B” szervezet regisztrált adataiban „kapcsolattartóként” szerepel.
„A” szervezet:
Uniós kapcsolatokért felelős személy, e-mail-cím: xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com)
„B” szervezet:
Kapcsolattartó, e-mail-cím: xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com)
Ön mindkét szervezet esetében csak egy EU Login-fiókot szeretne használni a regisztrált adatokhoz való hozzáféréshez (amely EU Login-fiók az xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com) címhez van hozzárendelve).
A következőket kell tennie:
- jelentkezzen be a „B” szervezet korlátozott hozzáférésű felületére/nyilvántartott adataiba az xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) címhez társított EU Login-fiók használatával (mivel ez a cím a „B” szervezet regisztrációjában szerepel),
- az xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com) címet vegye fel a 6. fejezetben („A regisztrációhoz hozzáféréssel rendelkező személyek”) szereplő listára.
Ha azt is szeretné, hogy a „B” szervezet regisztrációjából törölje az xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) címet, a következőket kell tennie:
- jelentkezzen be a korlátozott hozzáférésű felületre az xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com) (NEM az xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com)) címhez társított EU Login-fiók használatával,
- menjen a „Regisztrációim” felületre, és válassza ki a „B” szervezet regisztrációját,
- törölje a xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) címet a 6. fejezetben található listáról.
A korlátozott hozzáférésű felületen, a „Regisztrációm” lapon tudja megtekinteni az összes olyan szervezetet, amelyhez társítva van az Ön EU Login-fiókja.
Az Európai Parlament épületeibe való belépési engedélyt az Európai Parlament akkreditációs oldalán kell kérnie. Az Európai Parlamentbe való belépés iránti kérelmeinek kezeléséhez nem kell bejelentkeznie az átláthatósági nyilvántartásban a korlátozott hozzáférésű felületére/regisztrációjába.
További információkért látogasson el az EP akkreditációs oldalára.
A rendszer automatikusan elküldi a hozzáférési jogosultságot az alábbi személyek e-mail-címéhez társított EU Login-fiókokba:
- a kapcsolattartó személy,
- a jogilag felelős személy,
- az uniós kapcsolatokért felelős személy,
- a regisztrációs űrlapot kitöltő személy (ha eltér a fent említettektől).
Ezek az e-mail-címek automatikusan megjelennek az Ön szervezetének a hozzáféréssel rendelkező személyeket tartalmazó, a 6. fejezetben található listáján („A regisztrációhoz hozzáféréssel rendelkező személyek”). További e-mail-címeket is megadhat. Legalább 2 és legfeljebb 6 felhasználó férhet hozzá a korlátozott hozzáférésű felülethez/a regisztrációhoz.
Ha további személyeknek szeretne hozzáférési jogosultságot adni, adja meg az e-mail-címüket a regisztrációs űrlap 6. fejezetében. Mindegyiküknek saját EU Login-fiókkal kell rendelkeznie ahhoz, hogy hozzáférjen a szervezet korlátozott hozzáférésű felületéhez/regisztrációjához.
Egy EU Login-fiókot egy vagy több, a nyilvántartásban szereplő szervezethez is hozzákapcsolhatja.
Az Ön nevét és az azon szervezethez társított e-mail-címét, amelyből kilépni készül, törölni kell a nyilvántartásból. Mivel a regisztrációt naprakészen kell tartani, ezt közvetlenül a szervezet elhagyása után kell megtenni.
Ezt a műveletet Ön nem tudja elvégezni,
ezért:
- kérjen meg egy személyt a régi szervezetéből, hogy törölje az Ön e-mail-címét a hozzáféréssel rendelkezők listájáról, és
- kérjen meg egy olyan személyt az új szervezetéből, aki hozzáféréssel rendelkezik a korlátozott hozzáférésű felülethez/ a regisztrációhoz, hogy vegye fel az Ön e-mail-címét a hozzáféréssel rendelkezők listájára.
Az érdekképviselőknek nyilvántartásba kell vetetniük magukat. Ez minden olyan szervezetre vagy személyre vonatkozik, amely vagy aki a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységeket folytat.
A nyilvántartás hatálya alá nem tartozó tevékenységek közé tartozik a jogi és egyéb szakmai tanácsadás, a spontán találkozók, a közigazgatási eljárások részét képező beadványok és találkozók, a szociális párbeszédben részt vevő szociális partnerek tevékenységei, valamint az intézmények tényszerű információk és szakértői vélemény iránti kérelmeinek megválaszolása.
Idetartozik továbbá az uniós jogalkotási vagy szakpolitikai fejlemények tudományos vagy újságírói célú, személyes érdekből vagy valamely jog gyakorlása céljából történő nyomon követése (például kutatók vagy újságírók által a készülő jogszabályokról készített interjúk vagy az Európai Parlamenthez benyújtott petícióra való felkészülés).
A tevékenységeket szigorúan személyes minőségükben, másokkal nem társulva folytató magánszemélyek nem minősülnek érdekképviselőknek.
Bizonyos szerveknek, például az uniós országok és a nem uniós országok közigazgatási szerveinek, a hatóságok szövetségeinek és hálózatainak, a kormányközi szervezeteknek, a politikai pártoknak, az egyházaknak és vallási egyesületeknek vagy közösségeknek, valamint a világnézeti szervezeteknek – néhány kivételtől eltekintve – nem kell nyilvántartásba vetetniük magukat.
A nyilvántartás hatálya alá nem tartozó tevékenységek teljes listáját az intézményközi megállapodás tartalmazza (4. cikk).
Ha tevékenységei csak részben tartoznak a nyilvántartás hatálya alá, akkor csak az érintett tevékenységeket kell bejelentenie.
A nyilvántartás hatálya kiterjed minden olyan tevékenységre, amelyet azzal a céllal végeznek, hogy befolyásolják az uniós szakpolitikák vagy jogszabályok kidolgozását vagy végrehajtását, illetve az uniós intézmények döntéshozatali eljárásait, kivéve az intézményközi megállapodásban felsorolt egyes meghatározott tevékenységeket (4. cikk).
E tevékenységek közé tartozhatnak az alábbiak:
- találkozók, konferenciák vagy rendezvények szervezése vagy azokon való részvétel,
- közreműködés vagy részvétel nyilvános konzultációkon, meghallgatásokon vagy más hasonló kezdeményezésekben,
- kommunikációs kampányok, platformok, hálózatok vagy alulról szerveződő kezdeményezések szervezése,
- szakpolitikai dokumentumok és állásfoglalások, közvélemény-kutatások, felmérések, nyílt levelek vagy kutatások elkészítése vagy megrendelése.
Érdekképviseleti tevékenységnek tekintendő az is, ha lobbitevékenységet folytató személyek aktívan gyűjtenek információkat a jogalkotási döntéshozatali ciklus nyomon követése révén. Ezt a regisztráció során meg kell említeni, különösen akkor, ha közvetlen kapcsolat áll fenn az intézményekkel.
Ha Ön éppen most kezd befolyásoló tevékenységeket vagy ezek előkészítésén dolgozik, képesnek kell lennie arra, hogy azokról konkrét részleteket adjon meg.
További információkért lásd az iránymutatásokat (II. rész 1. szakasz).
A nyilvántartásba vétel önkéntes az érdekképviseleti tevékenységekben részt vevők számára (lásd az intézményközi megállapodás 3. és 6. cikkét és az iránymutatások II. részének 1. szakaszát).
Regisztrálnia kell azonban bizonyos olyan tevékenységek végzéséhez, amelyek esetében az uniós intézmények előzetes regisztrációt igényelnek, mint például az uniós intézmények bizonyos döntéshozóival vagy vezető beosztású munkatársaival való találkozók, felszólalás az Európai Parlament nyilvános rendezvényein, vagy az Európai Bizottság szakértői csoportjainak tagjává válás. Az érdekképviselőkkel fenntartott átlátható és etikus kapcsolatok előmozdítása érdekében az uniós intézmények bizonyos feltételeket szabnak a velük való kapcsolattartásra vonatkozóan. Ez a „feltételesség” elve. Ez az elv kötelezővé teszi az érdekképviselők számára, hogy bizonyos tevékenységek végzéséhez regisztráljanak.
A feltételességi intézkedések az egyes intézmények által elfogadott szabályok, amelyek az érdekképviselők bizonyos tevékenységeit az átláthatósági nyilvántartásba való felvételüktől teszik függővé. Ezeket a szabályokat a feltételrendszerről szóló oldalon tesszük közzé.
Az intézmények kiegészítő átláthatósági intézkedéseket fogadhatnak el annak érdekében, hogy minél több egyént és szervezetet ösztönözzenek a nyilvántartásba vételre, erősítve ezzel az átláthatóságot. Ezen intézkedések nemcsak a nyilvántartottakra terjedhetnek ki.
A kiegészítő átláthatósági intézkedésekre példaként említhető a döntéshozóik és az érdekképviselők közötti találkozók intézmények általi közzététele, az érdekképviseletek nyilvános konzultációkban való részvételét elősegítő ösztönzők, valamint testre szabott értesítők, melyekre az érdekképviseletek a regisztrációs űrlapon keresztül iratkozhatnak fel.
A három fő uniós intézmény (Parlament, Bizottság, Tanács) által elfogadott valamennyi feltételességi és kiegészítő átláthatósági intézkedést közzéteszik a feltételrendszerről szóló oldalon.
Ez az oldal más uniós intézmények és uniós országok intézkedéseit is tartalmazza (az érdekképviselőknek az EU mellett működő állandó képviseleteikkel való kapcsolattartására vonatkozóan), amennyiben ezen intézkedéseket bejelentették.
Igen, regisztrálnia kell, ha a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységeket végez. Az érdekképviseletekkel szemben elvárás, hogy nyilvántartásba vetessék magukat, függetlenül attól, hogy magánszemélyek vagy szervezetek, továbbá függetlenül a szervezetük típusától, méretétől és a tevékenységeikhez használt kommunikációs csatornáktól.
A tevékenységeket szigorúan személyes minőségükben, másokkal nem társulva folytató magánszemélyek nem minősülnek érdekképviselőknek.
A több országban letelepedett vagy működő szervezeteknek (például a multinacionális nagyvállalatoknak, a különböző országokban/régiókban telephellyel rendelkező nem kormányzati szervezeteknek) csak egyszer kell regisztrálniuk érdekképviseleti tevékenységeiket. A gyakorlatban általában az EU-val fenntartott kapcsolatokért felelős fióktelep vagy iroda a legalkalmasabb a nyilvántartásba vételre, ezáltal lefedve a szervezet többi részét. A regisztráció során adja meg, hogy szervezetének mely részei szerepelnek a regisztrációban.
További információkért lásd az iránymutatásokat (II. rész 2. szakasz).
Igen, az ügyfeleknek is regisztrálniuk kell, mivel olyan tevékenységeket végeznek (noha közvetítőn keresztül), amelyek a nyilvántartás hatálya alá tartoznak. A regisztráció során tájékoztatást kell adni az Ön nevében tevékenységeket végző közvetítőkről, például tanácsadó irodákról vagy ügyvédi irodákról.
További információkért lásd az iránymutatásokat (II. rész 5. szakasz, 14. fejezet).
Elvileg nem. Ha Ön a regisztráció során minden szükséges információt megad a tagjairól, kapcsolt vállalkozásairól vagy leányvállalatairól, azoknak nem kell regisztrálniuk.
Ha azonban Ön regisztrált érdekképviselet tagja, leányvállalata vagy kapcsolt vállalkozása, és saját érdekképviseleti tevékenységét a regisztrált „ernyőszervezettől” függetlenül végzi, akkor külön kell regisztrálnia.
Igen, regisztrálnia kell, ha a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységeket végez, függetlenül attól, hogy irodája hol található. Ha van olyan irodájuk, amely az uniós intézményekkel fenntartott kapcsolatokért felelős, azt a regisztráció során meg kell majd adniuk.
Igen. Egyetlen regisztráció lefedi az Európai Parlamentet, a Tanácsot és a Bizottságot érintő tevékenységeket is. Ha tevékenysége egy másik uniós intézményt érint, regisztrálnia kell magát, és meg kell adnia a tevékenységével kapcsolatos releváns információkat.
Az ügyvédeknek és az ügyvédi irodáknak is regisztrálniuk kell, ha saját nevükben vagy ügyfeleik nevében a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységeket végeznek. A regisztráció során tájékoztatást kell adnia azokról az ügyfelekről, amelyeket e tevékenységekkel kapcsolatban képvisel.
Nem kell regisztrálnia, ha jogi vagy egyéb szakmai tanácsadást nyújt az alábbi esetekben.
- Az ügyfél képviseletét látja el békéltető vagy közvetítői eljárás keretei között annak megelőzése érdekében, hogy valamely vita bíróság vagy közigazgatási szerv elé kerüljön.
- Tanácsadást nyújt az ügyfelek számára, támogatást nyújtva számukra annak biztosítása érdekében, hogy tevékenységük összhangban álljon a meglévő szabályozással.
- Az ügyfelek képviseletét és az alapvető jogaik vagy eljárási jogaik védelmét látja el, mint például a meghallgatáshoz való jog, a tisztességes eljáráshoz való jog és a védelemhez való jog a közigazgatási eljárásokban, és olyan tevékenységekre terjed ki, amelyet ügyvédek vagy más érintett szakemberek látnak el az ügyfelek képviseletében és alapvető jogaik vagy eljárási jogaik védelmében.
Ha a találkozón valamely szakpolitika vagy jogszabály kialakítását, végrehajtását, illetve valamely uniós intézmény döntéshozatali eljárását kívánja megvitatni és ezáltal potenciálisan befolyásolni, akkor regisztrálnia kell. Ha Ön nem szerepel a nyilvántartásban, nem találkozhat a biztossal vagy kabinetje képviselőivel.
Egyéb esetekben vagy a nyilvántartás hatálya alá nem tartozó tevékenységek esetében vegye fel a kapcsolatot az érintett biztos kabinetjével.
Ha Ön ügyfeleket visz a találkozóra, őket is regisztrálni kell az átláthatósági nyilvántartásban. Ha azonban Ön „ernyőszervezetként” hoz magával tagszervezeteket, és tájékoztatást adott tagságáról, akkor e tagszervezeteknek nem kell regisztrálniuk. Ha a találkozón a saját szervezetük érdekeit képviselik, egyénileg kell regisztrálniuk.
Nem, nem terjed ki a nemzeti szinten végzett lobbitevékenységekre. Az ilyen tevékenységek a nemzeti lobbizásra vonatkozó nemzeti jogszabályok hatálya alá tartozhatnak.
Az érdekképviselőknek regisztrálniuk kell, ha valamely uniós kormány állandó képviselőjével vagy annak helyettesével találkoznak, amikor ezek a tisztviselők a Tanács elnökségének minőségében járnak el. Ez az elnökség ideje alatt és az azt megelőző hat hónapban is érvényes.
A Tanács elnöki tisztségét 2021 júliusa óta betöltő tagállamok mindegyike létrehozott egy ezzel foglalkozó oldalt saját elnökségi honlapján, mely tükrözi ezt a kötelezettségvállalást.
A tagállamok dönthetnek úgy, hogy a nemzeti jogukkal összhangban feltételességi és/vagy kiegészítő átláthatósági intézkedéseket fogadnak el az Európai Unió melletti állandó képviseleteikre vonatkozóan.
Ezeket az intézkedéseket közzéteszik az átláthatósági nyilvántartás honlapján. További információkért lásd az iránymutatásokat (I. rész 3. szakasz).
Önnek regisztrálnia kell, ha találkozni szeretne egy európai parlamenti képviselővel. Az európai parlamenti képviselők az átláthatósági nyilvántartás adatait használják fel arra, hogy az Európai Parlament honlapján található profiloldalaikon információkat tegyenek közzé az érdekképviselőkkel tervezett találkozóikról, melyeken parlamenti ügyeket vitatnak meg.
Ha Ön volt európai parlamenti képviselő vagy volt európai parlamenti képviselőt foglalkoztat, fontos, hogy tisztában legyen bizonyos szabályokkal. Ezek a szabályok egy hat hónapos várakozási időszakot írnak elő az európai parlamenti képviselő mandátumának lejártakor, amely alatt nem lobbizhatnak a hivatalban lévő képviselőtársaiknál. A hivatalban lévő képviselőknek tiszteletben kell tartaniuk ezt a várakozási időszakot. A volt képviselők csak e várakozási időszakot követően regisztrálhatják érdekképviseleti tevékenységeiket, és kérelmezhetik a Parlamentbe való belépést.
Önnek regisztrálnia kell:
- ha Ön felszólalóként, moderátorként, előadóként, testületi tagként vagy közreműködőként részt vesz egy parlamenti rendezvényen,
- ha érdekképviselőként részt vesz egy parlamenti szerv vagy képviselőcsoport által engedélyezett rendezvény megszervezésében, akár logisztikai, akár gyakorlati, akár pénzügyi szempontból.
Ha Ön nincs regisztrálva, vagy regisztrációja a rendezvény napján felfüggesztésre kerül, nem vehet részt a rendezvényen. Győződjön meg arról, hogy jóval a rendezvény előtt regisztrálta magát, és a regisztrációt érvényesítették.
A „Kommunikációs tevékenységek” rovatban tüntesse fel a rendezvény dátumát és címét a regisztráció során.
Regisztrálhat, ha a regisztrációs űrlapon egyértelműen jelzi, hogy a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységeket folytat, e tevékenységek végzése során betartja a magatartási kódexet, és benyújtja a nyilvántartásba vétel iránti kérelmet.
Az Ön nyilvántartásba való bejegyzése látható lesz a nyilvánosság számára, miután ellenőriztük és érvényesítettük regisztrációját.
Nem, a regisztráció teljesen ingyenes.
A következőket kell megadnia:
- a szervezet adatai: neve, szervezeti formája, elérhetősége, céljai és küldetése, tagsága,
- információk az Ön által képviselt érdekekről, valamint azon konkrét uniós jogszabályokról és szakpolitikákról, melyekre az Ön tevékenységei irányulnak,
- pénzügyi információk, a képviselt érdekek jellegétől függően.
Győződjön meg arról, hogy ezek az információk hiánytalanok, naprakészek, pontosak és nem félrevezetőek.
További információkért lásd az iránymutatásokat (I. rész 5. szakasz).
A nyilvántartás nyilvános. Az Ön által megadott információk közül azonban nem mindet hozzák nyilvánosságra, ideértve különösen a személyes adatokat, például az e-mail-címeket és a kapcsolattartók nevét. Az áthúzott szemet ábrázoló piktogrammal jelölt mezők nem nyilvánosak.
A személyes adatok kezelésének további részletei az adatvédelmi nyilatkozatban találhatók.
Az új szervezeteknek becsléseket kell benyújtaniuk a folyó pénzügyi évre vonatkozóan, például információt kell adniuk az általuk kapott uniós támogatásokról. Ha Ön ügyfeleket képvisel, vagy közvetítők szolgáltatásait veszi igénybe, számlazárás előtt csak ezen ügyfelek vagy közvetítők nevét kell megadnia.
A regisztráció első két évében csak az „Újonnan alakult szervezet” opciót választhatja. További információkért lásd az iránymutatásokat (II. rész 5. szakasz – 14. fejezet).
A regisztráció során ki kell választania, hogy milyen érdekeket képvisel szervezetként vagy önálló vállalkozóként. A következők közül választhat:
- saját érdekeit vagy tagjai kollektív érdekeit mozdítja elő,
- ügyfelei érdekeit mozdítja elő,
- nem képvisel semmilyen üzleti érdeket.
Az Ön által képviselt érdekek kiválasztása nem következik az Ön jogállásából. A nonprofit szervezetek esetében például nem feltétlenül a „nem képvisel üzleti érdekeket” opció a jó választás.
A kiválasztott képviselt érdekeknek tükrözniük kell azt, hogy Ön milyen céllal, és kinek a nevében folytatja ezeket a tevékenységeket az uniós intézményeknél.
Egy ügyvédi vagy orvosi kamara például normál esetben a jogász szakma, illetve az orvosi szakma és a kamarai tagok – önfoglalkoztató ügyvédek, illetve orvosok, valamint profitorientált tevékenységet folytató magánszemélyek vagy szervezetek – kollektív érdekeit mozdítja elő. Hasonlóképpen az ügyvédi kamarák és az orvosi kamarák ernyőszervezetei uniós szinten rendszerint saját tagszervezeteik, végső soron pedig ezen tagszervezetek tagjainak kollektív érdekeit képviselik.
Például ha egy lobbitevékenységgel foglalkozó cég szerződést kötött egy harmadik féllel annak érdekében, hogy az uniós intézményeknél előmozdítsa érdekeit, akkor az „ügyfelei érdekeit mozdítja elő” opciót kell választania.
Például egy olyan agytrösztnek, amelynek fő célja a közérdekű társadalmi ügyek előmozdítása a szociális lakhatás területén, nyilatkoznia kell arról, hogy nem üzleti érdekeket képvisel.
További információkért lásd az iránymutatásokat (II. rész 5. szakasz – 8. fejezet).
A következőket kell megadnia:
- az adott pénzügyi évben az Ön által kapott és az Ön működési költségeihez hozzájáruló uniós támogatások (finanszírozó hatóság és program) adatai,
- a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységekhez kapcsolódó éves költségekre vonatkozó becslés,
- az Ön által igénybe vett közvetítők neve és az egyes közvetítőknek a megfelelő tevékenységekhez kapcsolódó költségei.
Minden összeget euróban kell megadni.
A következőket kell megadnia:
- az adott pénzügyi évben az Ön által kapott és az Ön működési költségeihez hozzájáruló uniós támogatások (finanszírozó hatóság és program) adatai,
- a bevétel összege ügyfelek szerint (az ügyfelek nevét és a megcélzott szakpolitikát is feltüntetve).
A nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységekből származó teljes éves bevétel összegét automatikus becsléssel állapítjuk meg.
Nem uniós kormány vagy közigazgatási szerv nevében végzett érdekképviseleti tevékenységekre vonatkozó információk.
Minden összeget euróban kell megadni.
A következőket kell megadnia:
- az Ön által kapott azon uniós támogatások adatai, amelyek az adott pénzügyi évben hozzájárultak a működési költségeihez (finanszírozó hatóság és program),
- az éves költségvetés és a fő finanszírozási források kategóriánként (közfinanszírozás, vissza nem térítendő támogatások, adományok, tagi hozzájárulások stb.),
- az Ön szervezetének nyújtott bármilyen pénzügyi hozzájárulás, valamint a nem uniós országokból származó magánszemélyeket vagy szervezeteket érintő érdekképviseleti tevékenységek,
- minden 10 000 eurót meghaladó és a teljes költségvetés 10%-át meghaladó hozzájárulás összege, és a hozzájáruló neve.
Minden összeget euróban kell megadni.
Igen, a nyilvántartás lehetővé teszi két érdekképviselet számára, hogy bejelentsék ugyanazt a kiadást („kettős elszámolás”). Ezzel elkerülhető, hogy a bejelentett pénzügyi kiadásokat alábecsüljék.
Az egyik érdekképviselet bejelentheti a tevékenységek költségeit. Ugyanezen összeget egy másik érdekképviselet is feltüntetheti nyilatkozatában, a fenti érdekképviselettől kapott ügyfélbevételként vagy tagdíjként.
Az Ön vállalata például 50 000 EUR értékben köt lobbitevékenységgel kapcsolatos tanácsadói szerződést. Ez az összeg kétszer jelenik meg a nyilvántartásban:
- a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységekhez kapcsolódó éves költségekre vonatkozó, az Ön vállalata által készített becslésben,
a lobbitevékenységgel foglalkozó tanácsadónak az ügyfeleknek nyújtott szolgáltatásokból származó bevételeiben.
Azt javasoljuk, hogy ne számítsák be az áfát a (költségekre, a forgalomra vagy a bevételre vonatkozó) becslésbe, mivel az áfa egy adónem, nem pedig a lobbitevékenységek során felmerülő költség. Ráadásul az áfa alkalmazott mértékei és beszedésének módjai eltérhetnek az uniós tagállamokban és más országokban.
Önnek legalább évente egyszer frissítenie kell a nyilvántartott adatokat.
A nyilvántartásban szereplő információk nyilvánosak, és azokat az érdekelt felek, tudományos szakemberek, diákok, újságírók, magánszemélyek és mások alaposan megvizsgálják. Ezért az Ön érdeke, hogy rendszeresen felülvizsgálja és naprakésszé tegye ezen információkat.
Önnek legalább évente egyszer frissítenie kell a nyilvántartott adatokat. Javasoljuk azonban, hogy a teljes regisztrációt évente legalább kétszer tekintse át annak biztosítása érdekében, hogy az információk naprakészek és relevánsak legyenek.
Gondoljon a regisztráció frissítésére, amint az abban megadott információk elavulttá vagy pontatlanná válnak (például a szervezete szerkezetében, személyzetében vagy tevékenységeiben bekövetkezett változásokat követően).
Bármikor felvehetjük Önnel a kapcsolatot, és arra kérhetjük, hogy az adatminőségi ellenőrzésünk részeként frissítse regisztrációját.
A frissítéshez be kell jelentkeznie. Regisztrációjának egyes részeit bármikor frissítheti annak érdekében, hogy egy adott részben frissítse vagy helyesbítse az információkat, például a kapcsolattartó személy vagy a szervezet nevét. Ez egy részleges frissítés.
A pénzügyi év lezárását követően (teljes) éves frissítést kell végeznie annak érdekében, hogy megadja az adott évre vonatkozó pénzügyi információkat:
- az éves frissítést évente egyszer valamennyi nyilvántartottnak el kell végeznie,
- a határidő a regisztráció időpontját követő egy év, majd az éves frissítési időpont után egy év,
- szükség esetén egy évben többször is végezhet teljes körű (éves) frissítést, és ez minden alkalommal megváltoztatja a következő határidőt,
- önt (a regisztrációhoz hozzáféréssel rendelkező valamennyi személyt) emlékeztetjük a frissítési kötelezettségre a határidő előtt 4 és 2 héttel,
- ha a határidőn belül nem frissíti regisztrációját, a regisztrációt felfüggesztik, majd két héttel a határidő után törlik,
- ez az eljárás automatikus, és nem módosítható.
Ön bármikor törölheti regisztrációját, például azért, mert a tevékenység véget ért, vagy már nem kívánja befolyásolni az uniós döntéshozatalt.
A bejelentkezéskor kattintson a „Regisztráció és frissítés” fülre, ahol megtalálja a törlés lehetőségét.
Ha a nyilvántartás szempontjából releváns tevékenységet végez, akkor újból regisztrálhat.
Előfordulhat, hogy egy regisztráció nem látható vagy törlésre került, mert:
- az új regisztrációt még nem érvényesítettük,
- az érdekképviselő nem végezte el a kötelező éves frissítést,
- az érdekképviselő nem válaszolt a regisztráció frissítésére irányuló kérésünkre.
Ön újból kérelmezheti nyilvántartásba vételét, ha a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységet végez, és betartja a magatartási kódexet. A regisztráció érvényesítése után új nyilvántartási számot kap.
További információkért lásd az iránymutatásokat.
Felhasználó-azonosítási módszerként az EU Logint használjuk. Önnek saját EU Login-azonosítóit kell használnia a korlátozott hozzáférésű felülethez és a regisztrációhoz való hozzáféréshez.
Ha elfelejtette EU Login jelszavát, kérjük, vegye fel a kapcsolatot az EU Login ügyfélszolgálatával.
Ha például azért állt be változás a kapcsolattartók személyében, mert elhagyták a szervezetet, frissítse a nyilvántartott adatokat. Azon személyek e-mail-címét, akik elhagyták az Ön szervezetét, törölni kell a regisztráció 6. fejezetéből („A regisztrációhoz hozzáféréssel rendelkező személyek”).
A regisztrációhoz hozzáféréssel rendelkezőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy senki más nem férhet hozzá a regisztrációhoz. Ezért fontos, hogy az ügymenet folytonosságának biztosítása érdekében szükség esetén frissítsék adataikat.
Amint a változás bekövetkezik – például egyesülést vagy felvásárlást követően –, frissítenie kell ezeket az információkat. Ezt vagy az éves frissítési lehetőség részeként teheti meg, vagy új regisztrációt hozhat létre, és törölheti az előzőt. Ez a frissítés nem végezhető el részleges frissítésként.
A magatartási kódex azon etikai és magatartási szabályok és elvek összessége, amelyeket minden nyilvántartottnak be kell tartania annak érdekében, hogy egyenlő versenyfeltételek uralkodjanak az uniós intézményeknél folytatott érdekképviseleti tevékenységek során. A regisztráció során Önnek kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy betartja ezeket a szabályokat és elveket.
Lásd a magatartási kódex oldalát. A magatartási kódexet az intézményközi megállapodáshoz is csatolták (I. melléklet).
Ha Ön ügyfél vagy közvetítő, gondoskodnia kell arról, hogy az ügyfél–közvetítő szerződéses viszony(ok) minden fele szerepeljen a nyilvántartásban. Bizonyos feladatoknak a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységek tekintetében nyilvántartásba nem vett harmadik felekhez történő kiszervezésekor biztosítania kell, hogy e felek az Önre vonatkozó normákkal egyenértékű etikai normáknak feleljenek meg.
Önnek tájékoztatnia kell a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységekben részt vevő minden munkavállalóját arról, hogy Ön köteles betartani a magatartási kódexet.
Emellett tájékoztatnia kell az Ön által képviselt regisztrált ügyfeleket vagy tagokat arról, hogy a nyilvántartás hatálya alá tartozó tevékenységeknek része a magatartási kódex betartására vonatkozó kötelezettségvállalás.
A magatartási kódex értelmében az érdekképviseleteknek biztosítaniuk kell, hogy a nyilvántartásban szereplő információk hiánytalanok, naprakészek és pontosak legyenek, és ne legyenek félrevezetőek.
A regisztrációt érvényesítjük és közzétesszük azt követően, hogy megerősítést nyert az érdekképviselet jogosultsága, valamint az, hogy az információk megfelelnek a vonatkozó követelményeknek. Rendszeres minőségellenőrzéseket is végzünk, hogy feltárjuk a pontatlanságokat, hibákat vagy kihagyásokat.
Ha úgy véljük, hogy a regisztráció pontatlan információkat tartalmaz, kapcsolatba lépünk az érintett érdekképviselettel, hogy frissítést vagy magyarázatot kérjünk. A magatartási kódexnek a nyilvántartott általi állítólagos be nem tartásával kapcsolatos panaszokat is megkapjuk és megvizsgáljuk. Emellett saját kezdeményezésű vizsgálatokat végzünk a nyilvántartás adatainak minőségének biztosítása érdekében.
Figyelemmel kísérjük a nyilvántartás tartalmát, és kivizsgálhatjuk az olyan panaszokat, amelyek szerint valamely nyilvántartott nem tartotta be a magatartási kódexet. Saját kezdeményezésre is vizsgálatot indíthatunk, ha arra utaló információ jut a tudomásunkra, hogy a nyilvántartott már nem jogosult a nyilvántartásban való részvételre.
Ezen eljárásokat az intézményközi megállapodás III. melléklete ismerteti részletesen.
Ha azt állapítjuk meg, hogy Ön azért nem jogosult a nyilvántartásban való részvételre, mert nem tartja be a magatartási kódexet, töröljük a regisztrációját.
Az ügy súlyosságától függően meghatározott időtartamra azt is megtilthatjuk Önnek, hogy újból regisztráljon, és ezt az intézkedést közzétesszük a nyilvántartás honlapján. Az ilyen intézkedések felülvizsgálata céljából indokolással ellátott kérelmet lehet benyújtani a nyilvántartás igazgatótanácsához.
További információkért lásd az intézményközi megállapodás III. mellékletét.
Panaszt nyilvántartottak vagy bárki más is benyújthat. Panasztételre a nyilvántartás korlátozott hozzáférésű felületén/a regisztrációban vagy a nyilvántartás honlapján található online űrlapon van lehetőség. A korlátozott hozzáférésű felülethez/regisztrációhoz és az űrlaphoz való hozzáféréshez EU Login-fiókra van szükség.
A panasz a következő feltételeknek kell, hogy megfeleljen:
- írásban kell benyújtani a honlapunkon található panasztételi űrlapon,
- tartalmaznia kell a szóban forgó nyilvántartott azonosítását és egyértelmű leírását,
- megfelelő bizonyítékkal kell alátámasztani a magatartási kódex be nem tartására vonatkozóan,
- az állítólagos meg nem feleléstől számított egy éven belül kell benyújtani,
- tartalmaznia kell az Ön nevét és elérhetőségét).
Ha elfogadhatónak találjuk a panaszt, vizsgálatot indítunk, és erről értesítjük Önt és az érintett nyilvántartottat.
Ha a panaszt elfogadhatónak tekintjük, gondoskodunk arról, hogy Ön a panaszról másolatot kapjon, és felkérjük, hogy meghatározott időn belül adjon indokolással ellátott választ.
További információkat is kérhetünk Öntől, és bizalmasan kezelünk minden olyan információt, amelyet Ön érzékenynek minősít. A döntés meghozatala előtt Önnek elegendő lehetősége lesz a véleménye ismertetésére. Azt várjuk Öntől, hogy a vizsgálat során őszintén és konstruktívan működjön együtt.
Lásd az Irányítás oldalt.
Lásd a Statisztikák oldalt.
A Keresés oldal lehetővé teszi a nyilvántartásban kulcsszavak és egyéb kritériumok alapján történő keresést. Az EU hivatalos európai adatportálja (data.europa.eu) historikus adatokat tartalmaz a nyilvántartásból (2015 óta).
A nyilvántartás éves működési jelentése számos alapvető statisztikát és információt tartalmaz a nyilvántartásról, annak tartalmáról, valamint a kapcsolódó intézkedésekről és fejleményekről. Lásd a korábbi éves működési jelentéseket.
Ha Ön újságíró, kérjük, vegye fel a kapcsolatot az érintett intézmény sajtószolgálatával:
- az Európai Parlament szóvivői szolgálata,
- a Tanács szóvivői szolgálata,
- a Bizottság szóvivői szolgálata.
Ha Ön diák vagy kutató, ismertesse röviden a kutatását és a titkárságnak felteendő kérdéseit a Kapcsolatfelvétel űrlapon (EU Login-hitelesítés szükséges hozzá).
Egyéb kérdéseit a Kapcsolatfelvétel űrlapon is használhatja (EU Login-hitelesítés szükséges).
Önnek közvetlenül az Európai Parlament akkreditációs szolgálatához kell fordulnia, amennyiben regisztrált érdekképviselőként be kíván lépni az Európai Parlamentbe. Akkreditációjának kezeléséhez nem kell bejelentkeznie az átláthatósági nyilvántartásba.
További információkat az EP akkreditációs oldalán talál.
Nem, a Tanács látogatóknak nem állít ki állandó belépést biztosító belépőkártyát. Épületeibe eseti engedéllyel, a vonatkozó tanácsi biztonsági szabályok betartásával lehet belépni. Kapcsolat:access [dot] generalconsilium [dot] europa [dot] eu (access[dot]general[at]consilium[dot]europa[dot]eu).
Nem, a Bizottság külső látogatóknak nem állít ki állandó belépést biztosító belépőkártyát. Épületeibe eseti engedéllyel lehet belépni.
Ha a fenti kérdések mindegyikét elolvasta, és még mindig nem találja a keresett választ, az alábbi űrlapon léphet velünk kapcsolatba (EU Login-hitelesítés szükséges).