Autentizační služba EU Login, kterou provozuje Evropská komise, slouží k ověření identity uživatelů. Jakmile je totožnost uživatele ověřena, má uživatel přístup k celé řadě internetových služeb Komise, a to za použití jedné e-mailové adresy a jednoho hesla.
Rejstřík transparentnosti obsahuje veřejné informace – a to s jedinou výjimkou, jíž jsou některé osobní údaje, které jsou poskytnuty během zápisu a které se nezveřejňují.
Služba EU Login zvyšuje bezpečnost přístupu k informacím pomocí technologie, jež vyvinul tým bezpečnostních specialistů, který také provádí její pravidelnou údržbu.
Díky službě EU Login bude váš přístup k zaregistrovaným údajům založen na bezpečnější metodě individuální identifikace.
Pro komunikaci s vámi již nebudeme používat e-mail.
Budete-li se chtít na rejstřík transparentnosti a jeho zaměstnance obrátit, využijte k tomu vyhrazený prostor v rejstříku.
K ověření totožnosti proto budete potřebovat účet u služby EU Login. Pak budete moci podat žádost o zápis do rejstříku a následně také aktualizovat stávající zaregistrované údaje, podat stížnost nebo se na nás obrátit s dotazem.
Podívejte se na uživatelskou příručku a časté dotazy služby EU Login.
K zápisu organizace do rejstříku je třeba si účet u služby EU Login zřídit.
Postup pro vytvoření účtu:
- V nabídce na hlavní stránce rejstříku transparentnosti vyberte možnost Zapsat novou organizaci. Budete přesměrováni na stránku služby EU Login.
Pokud se přesměrování nedaří, přejděte přímo na stránku služby EU Login.
Klikněte buď na odkaz Vytvořit účet, nebo jednoduše zadejte svou e-mailovou adresu, klikněte na Další a postupujte podle pokynů.
Jakmile si účet u služby EU Login vytvoříte, můžete se vrátit do rejstříku transparentnosti, použít své přihlašovací údaje u služby EU Login, přihlásit se do vyhrazeného prostoru a zahájit zápis do rejstříku.
Každý účet u služby EU Login je spojen s konkrétní osobou a její e-mailovou adresou. Tato osoba spolu se svou e-mailovou adresou se stane tzv. první osobou s přístupovými právy k zaregistrovaným údajům. Její údaje tak budou uvedeny v oddílu 6 registrace („Osoby s přístupem k registraci“), jakmile bude zápis organizace v rejstříku potvrzen.
Systém umožňuje uvést u jedné organizace nejméně 2 a nejvíce 6 různých uživatelů (jedním z nich jste vy, tj. osoba vyplňující formulář žádosti o zápis). Tyto osoby pak mají přístup do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům.
V případě potřeby uveďte v oddílu 6 registračního formuláře e-mailové adresy dalších osob (maximálně tedy 6 osob). Podmínkou přístupu do daného vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům je, že každá z těchto dalších osob musí mít svůj vlastní účet u služby EU Login.
Klikněte na tlačítko Zaregistrovat novou organizaci na hlavní stránce rejstříku transparentnosti a budete přesměrováni na stránku EU Login. K zahájení zápisu je třeba se přihlásit do vyhrazeného prostoru za použití přihlašovacích údajů u služby EU Login.
Na konci registrace systém automaticky propojí váš účet u služby EU Login s registrací, kterou jste právě dokončili, a umožní vám přístup k provedení aktualizace údajů v budoucnu (osoby uvedené v oddílu 6 registračního formuláře budou o každé aktualizaci informovány).
Každý účet u služby EU Login je spojen s konkrétní osobou a její e-mailovou adresou. Tato osoba spolu se svou e-mailovou adresou se stane tzv. první osobou s přístupovými právy k zaregistrovaným údajům. Tyto údaje budou zohledněny v oddílu 6 registrace („Osoby s přístupem k registraci“), jakmile bude zápis organizace potvrzen.
Systém umožňuje uvést u jedné organizace nejméně 2 a nejvíce 6 různé uživatele (jedním z nich jste vy, tj. osoba vyplňující formulář žádosti o zápis) Tyto osoby pak mají přístup do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům.
V případě potřeby uveďte v oddílu 6 registrace e-mailové adresy dalších osob (maximálně tedy 6 osob). Podmínkou přístupu do daného vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům je, že každá z těchto dalších osob musí mít svůj vlastní účet u služby EU Login.
Pro přístup k vaší organizaci v rejstříku transparentnosti potřebujete mít účet u služby EU Login. To znamená, že vaše jméno a e-mailová adresa musí být uvedeny na seznamu v oddílu 6 registrace („Osoby s přístupem k registraci“).
Pokud na seznamu uvedeni nejste a přístup do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům potřebujete, je třeba, aby vás jedna z osob, která příslušný přístup má, na seznam přidala (tj. vaše jméno a e-mailovou adresu).
Do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům mají přístup nejméně 2 a nejvýše 6 různých uživatelů.
Pro přístup k zaregistrovaným údajům vaší organizace v rejstříku transparentnosti nebo k získání přístupových práv musíte mít účet u služby EU Login. To znamená, že vaše jméno musí být spolu s vaší e-mailovou adresou uvedeno na seznamu v oddílu 6 registrace („Osoby s přístupem k registraci“).
Potřebujete-li získat přístupová práva k zaregistrovaným údajům, musí jedna z osob, které již přístup mají, přidat vaše jméno a e-mailovou adresu do seznamu v oddílu 6 registrace.
Systém umožňuje přístup do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům nejméně 2 a nejvýše 6 různým uživatelům.
Jakmile je již vaše jméno spolu s e-mailovou adresou na seznamu v oddílu 6 registrace („Osoby s přístupem k registraci“) přidáno, potřebujete pro přístup do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům vlastní účet u služby EU Login. Pokud ho ještě nemáte, musíte jej vytvořit.
- Z nabídky na hlavní stránce rejstříku transparentnosti zvolte možnost Aktualizovat registraci. Budete přesměrováni na stránku EU Login.
Pokud se přesměrování nedaří, přejděte přímo na stránku služby EU Login.
- Zvolte možnost Vytvořit účet, nebo jednoduše zadejte svou e-mailovou adresu a klikněte na Další. Dále budete postupovat podle uvedených pokynů.
Jakmile si účet u služby EU Login vytvoříte, můžete se vrátit na přihlašovací stránku a pomocí přihlašovacích údajů EU Login se přihlásit.
Pro přístup k zaregistrovaným údajům vaší organizace v rejstříku transparentnosti nebo k získání přístupových práv musíte mít účet u služby EU Login. To znamená, že vaše jméno musí být spolu s vaší e-mailovou adresou uvedeno na seznamu v oddílu 6 registrace („Osoby s přístupem k registraci“).
Tento seznam obsahuje osoby s přístupem k zaregistrovaným údajům dané organizace. Potřebujete-li získat přístup k zaregistrovaným údajům, musí jedna z dalších osob, které přístup mají, přidat vaše jméno a e-mailovou adresu do seznamu osob s přístupem.
Systém umožňuje přístup do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům nejméně 2 a nejvýše 6 různým uživatelům.
Pokud účet u služby EU Login máte a vaše jméno figuruje na seznamu osob s přístupem k údajům dané organizace, pak budete po kliknutí na Aktualizovat registraci v nabídce na hlavní stránce rejstříku transparentnosti přesměrováni na stránku EU Login. Přístup do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům bude poskytnut na základě vašich přihlašovacích údajů u služby EU Login.
Tentýž účet u služby EU Login lze propojit s několika registracemi. To znamená, že stejný účet u služby EU Login můžete použít pro přístup do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům dvou nebo více organizací.
Účty EU Login sloučit nelze, protože jsou propojeny se dvěma různými e-mailovými adresami, tedy – z čistě technického hlediska – se dvěma různými osobami. Je však možné propojit jeden z těchto dvou účtů u služby EU Login s oběma registracemi.
Postupovat pak musíte následovně:
Máte na starost dvě registrace: registrace organizace A a organizace B, které jsou obě zapsané v rejstříku transparentnosti. V zaregistrovaných údajích organizace A jste uvedeni například jako „osoba odpovědná za vztahy s EU“ a u registrace organizace B jako „kontaktní osoba“.
Organizace A:
Osoba trvale pověřená vztahy s EU, e-mail: xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com)
Organizace B:
Kontaktní osoba, e-mail: xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com)
Pro přístup k oběma registracím pak chcete použít pouze jeden účet EU Login (spojený s adresou xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com)).
K tomu je třeba:
- přihlásit se do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům organizace B pomocí účtu EU Login spojeného s adresou xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) (jelikož tato adresa je součástí zaregistrovaných údajů organizace B)
- přidat do seznamu v oddílu 6 („Osoby s přístupem k registraci“) adresu xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com)
Chcete-li zároveň adresu xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) z registrace organizace B odstranit, je třeba:
- přihlásit se do vyhrazeného prostoru pomocí účtu u služby EU Login spojeného s adresou xyorganisation [dot] com (xy[at]organisation[dot]com) (NIKOLI xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com))
- přejít do oddílu „Moje registrace“ a vybrat registraci organizace B
- vymazat adresu xygmail [dot] com (xy[at]gmail[dot]com) ze seznamu v oddílu 6.
Ve vyhrazeném prostoru klikněte na „Moje registrace“ – zobrazí se vám všechny organizace, s nimiž je váš účet u služby EU Login propojen.
O přístup do prostor Evropského parlamentu musíte požádat na akreditační stránce EP. Chcete-li si zobrazit či upravovat žádosti o přístup do Evropského parlamentu, nemusíte se přihlašovat do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům vaší organizace v rejstříku transparentnosti.
Bližší informace najdete na stránce Akreditace EP
Systém automaticky umožňuje přístup těmto uživatelům, kteří mají účet u služby EU Login spojený s e-mailovou adresou:
- kontaktní osoba
- osoba s právní odpovědností
- osoba trvale pověřená vztahy s EU
- osoba vyplňující registrační formulář (pokud se liší od výše uvedených).
Tyto e-mailové adresy se automaticky objeví na seznamu „Osoby s přístupem k registraci“ v oddílu 6 registračního formuláře. Můžete sem rovněž přidat další e-mailové adresy. Přístup do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům mohou mít minimálně 2 osoby a nejvýše 6 uživatelů.
Potřebujete-li přístup pro více lidí, uveďte jejich e-mailové adresy v oddílu 6 registračního formuláře. K získání přístupu do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům však musí mít každá z těchto osob zřízen svůj vlastní účet u služby EU Login.
Jeden účet u služby EU Login lze propojit s několika organizacemi uvedenými v rejstříku.
Vaše jméno a e-mailová adresa související s organizací, z níž odcházíte, by však měly být z příslušných zaregistrovaných údajů odstraněny. Vzhledem k tomu, že by zaregistrované údaje měly být průběžně aktualizovány, aby odpovídaly skutečnosti, mělo by k vymazání vaší e-mailové adresy dojít ihned po vašem odchodu z organizace.
Tento úkon však nemůžete provést sami.
Budete muset požádat:
- jednu z osob, která má přístup do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům organizace, ze které odcházíte, aby váš e-mail ze seznamu kontaktů odstranila,
- jednu z osob, která má přístup do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům organizace, do které nastupujete, aby váš e-mail do seznamu kontaktů přidala.
Zaregistrovat by se měli zástupci zájmových skupin. Tím se rozumí jakákoli organizace nebo jednotlivec, který se zabývá činnostmi spadajícími do působnosti rejstříku.
K činnostem, na něž se rejstřík nevztahuje, patří poskytování právního a jiného odborného poradenství, spontánní schůze či setkání, předkládání příspěvků a setkání, která jsou součástí administrativních postupů, účast sociálních partnerů na sociálním dialogu a vyřizování žádostí o věcné informace a odborné poradenství orgánů EU.
Dále se působnost rejstříku nevztahuje na monitorování právních předpisů EU nebo vývoje politik pro akademické nebo novinářské účely, z osobního zájmu nebo za účelem uplatnění práva (například rozhovory vedené výzkumnými pracovníky nebo novináři o připravovaných právních předpisech nebo příprava na předložení petice u Evropského parlamentu).
Osoby, které vykonávají činnosti výhradně za svou osobu a nikoli ve spojení s jinými osobami, se za zástupce zájmových skupin nepovažují.
Některé subjekty, jako jsou veřejné orgány zemí EU a zemí mimo EU, sdružení a sítě veřejných orgánů, mezivládní organizace, politické strany, církve a náboženská sdružení nebo společenství a filozofické a nekonfesní organizace, se až na některé výjimky do rejstříku zapisovat nemusí.
Úplný seznam činností, na něž se rejstřík nevztahuje, je uveden v interinstitucionální dohodě (článek 4).
Pokud se rejstřík vztahuje pouze na některé z činností, kterým se věnujete, uvádějte při registraci pouze ony relevantní činnosti.
Rejstřík zahrnuje všechny činnosti prováděné s cílem ovlivnit formulování nebo provádění politik či právních předpisů EU nebo rozhodovací procesy orgánů EU, s výjimkou určitých specifických činností uvedených v interinstitucionální dohodě (článek 4).
Jde například o tyto činnosti:
- organizování schůzek, konferencí a akcí nebo účast na nich,
- přispívání k veřejným konzultacím, slyšením nebo jiným podobným iniciativám nebo účast na nich,
- organizování komunikačních kampaní, platforem, sítí nebo iniciativ na místní úrovni,
- příprava nebo zadávání politických a pozičních dokumentů, průzkumů veřejného mínění, dotazníků, otevřených dopisů nebo výzkumné práce.
K zastupování zájmových skupin dochází také tehdy, když lidé pracující ve veřejných záležitostech aktivně shromažďují zpravodajské informace sledováním legislativního rozhodovacího cyklu. Tato skutečnost by měla být při zápisu do rejstříku zmíněna, zejména v případě přímých kontaktů s orgány.
Pokud právě zahajujete nebo připravujete výše uvedené činnosti, musíte o nich být schopni uvést konkrétní podrobnosti.
Další informace najdete v pokynech (část II.1).
Zápis do rejstříku transparentnosti je dobrovolný pro osoby zapojené do činností v oblasti zastupování zájmových skupin (viz články 3 a 6 interinstitucionální dohody a pokynů – část II.1).
Nicméně k výkonu některých činností orgány EU předchozí registraci vyžadují, například setkání s určitými činiteli s rozhodovací pravomocí nebo vedoucími pracovníky orgánů EU, vystupování na veřejných akcích v Evropském parlamentu nebo členství v odborných skupinách Evropské komise. V zájmu transparentního a etického jednání se zástupci zájmových skupin stanoví orgány EU pro jejich interakci s nimi určité podmínky. Co znamená zásada podmíněnosti? Tato zásada ukládá zástupcům zájmových skupin povinnost zapsat se do rejstříku, aby mohli vykonávat určité činnosti.
Opatření podmíněnosti jsou pravidla přijatá každým orgánem, která výkon určité činnosti zástupců zájmových skupin podmiňují zapsáním v rejstříku transparentnosti. Tato pravidla jsou zveřejněna na stránce o podmíněnosti.
Orgány mohou přijmout doplňková opatření v oblasti transparentnosti s cílem motivovat k registraci více jednotlivců a organizací, čímž se posílí transparentnost. Pro využití těchto opatření není registrace nutná.
K příkladům takovýchto doplňkových opatření patří zveřejňování schůzek mezi rozhodovacími orgány a zástupci zájmových skupin ze strany orgánů, pobídky usnadňující účast zástupců zájmových skupin na veřejných konzultacích či individualizovaná informační upozornění, k jejichž odběru se mohou zástupci zájmových skupin přihlásit v registračním formuláři.
Všechna opatření týkající se podmíněnosti a doplňující opatření v oblasti transparentnosti přijatá třemi hlavními orgány EU (Parlamentem, Komisí, Radou) jsou zveřejněna na stránce o podmíněnosti.
Na této stránce jsou rovněž uvedena opatření ostatních orgánů EU a zemí EU (zahrnující interakci zástupců zájmových skupin s jejich stálými zastoupeními při EU), která byla dosud oznámena.
Ano, pokud vykonávají činnosti spadající do působnosti rejstříku, měly by se rovněž zaregistrovat. Od zástupců zájmových skupin se očekává, že se zaregistrují bez ohledu na to, zda se jedná o jednotlivce nebo organizaci, a rovněž bez ohledu na druh organizace, její velikost či komunikační kanály, které pro svou činnost používají.
Osoby, které vykonávají činnosti výhradně za svou osobu a nejsou ve spojení s jinými osobami, se za zástupce zájmových skupin nepovažují.
Organizace usazené nebo působící ve více než jedné zemi (např. nadnárodní společnosti či nevládní organizace s pobočkami v různých zemích nebo regionech) zapisují svou činnost obnášející zastupování zájmových skupin pouze jednou. V praxi je pro registraci obvykle nejvhodnější pobočka nebo kancelář odpovědná za vztahy s EU – její zápis do rejstříku tak pokryje i ostatní části organizace. Při zápisu uveďte, které části vaší organizace jsou do registrace zahrnuty.
Další informace najdete v pokynech (část II.2).
Ano, tito klienti by se zapsat měli, protože vykonávají činnosti spadající do působnosti rejstříku prostřednictvím zprostředkovatele. Při zápisu musíte uvést informace o zprostředkovateli, tedy např. o poradenské společnosti nebo advokátní kanceláři, které vykonávají činnost vaším jménem.
Více informací naleznete v pokynech (část II.5, okruh 14).
Obecně nikoli. Pokud o svých členech a přidružených subjektech a dceřiných subjektech poskytnete veškeré nezbytné informace při zápisu vy, zapisovat se nemusí.
Pokud jste však členem, dceřinou nebo přidruženou společností zapsaného zástupce zájmových skupin a vykonáváte vlastní činnost v oblasti zastupování zájmů nezávisle na registrované „zastřešující“ organizaci, pak byste se měli zaregistrovat zvlášť.
Ano, pokud vykonáváte činnosti spadající do působnosti rejstříku, zaregistrovat byste se měli bez ohledu na to, kde se vaše kancelář nachází. Při zápisu budete vyzváni, abyste uvedli podrobné informace o vaší kanceláři, která odpovídá za vztahy s orgány EU.
Ano, zápis do rejstříku se vztahuje na činnosti zahrnující Evropský parlament, Radu i Komisi. Pokud se vaše činnosti týkají jiného orgánu EU, zapsat byste se měli a poskytnout při tom o činnostech veškeré relevantní informace.
Právníci a právnické firmy by se měli zapsat v případě, že sami nebo jménem svých klientů vykonávají činnost spadající do působnosti rejstříku. Při zápisu musíte uvést informace o zákaznících, které při takových činnostech zastupujete.
Registrovat se nemusíte, pokud poskytujete právní a jiné odborné poradenství v následujících případech.
- Poskytované poradenství spočívá v zastupování ve smírčím či mediačním řízení, jehož cílem je předejít tomu, aby se spor dostal před soudní nebo správní orgán.
- Poradenství poskytujete klientům s cílem pomoci jim zajistit, aby jejich činnost byla v souladu s příslušnými právními předpisy.
- Poskytované poradenství spočívá v zastupování klientů a ochranu jejich základních nebo procesních práv (jako je právo být vyslechnut, právo na spravedlivý proces a právo na obhajobu ve správním řízení) a jde o činnosti vykonávané právníky nebo jinými odborníky podílejícími se na zastupování klientů a ochraně jejich základních nebo procesních práv.
Ano,pokud je cílem této schůzky probírat a pokud možno ovlivnit tvorbu nebo provádění politik či právních předpisů nebo rozhodovací procesy v rámci orgánů EU, zapsat se musíte. Pokud v rejstříku zapsáni nejste, setkat se s komisařem nebo se zástupci jeho kabinetu nebudete moci.
Jedná-li se o jakoukoli jinou situaci nebo činnost, na kterou se rejstřík nevztahuje, obraťte se prosím na kancelář (kabinet) příslušného komisaře/komisařky.
Pokud s sebou na schůzi přivádíte klienty, musí být do rejstříku transparentnosti rovněž zapsáni. Pokud se však schůzky spolu s vámi účastní členské organizace jako „zastřešující“ sdružení a informace o svém členství jste již poskytli, registrovat se nemusí. Pokud na schůzi zastupují zájmy vlastní organizace, musí se zaregistrovat zvlášť.
Ne, na tyto činnosti prováděné na vnitrostátní úrovni se nevztahuje. Takové činnosti mohou spadat do působnosti vnitrostátních právních předpisů o vnitrostátním lobbování.
Zástupci zájmových skupin se musí zaregistrovat, pokud se mají setkat se stálým zástupcem vlády členské země při EU nebo jeho zástupcem v případě, že tito úředníci vykonávají funkci v rámci předsednictví Rady. To platí během daného předsednictví Rady a během šesti měsíců před tím.
Členské státy EU, které předsednictví Rady vykonávaly po červenci 2021, vytvořily na příslušných internetových stránkách předsednictví zvláštní stránku, která tento závazek odráží.
Každý členský stát se může rovněž rozhodnout, že v souladu se svými vnitrostátními právními předpisy a pravomocemi přijme další opatření v oblasti podmíněnosti nebo doplňující opatření v oblasti transparentnosti, která se budou týkat jeho stálého zastoupení při EU.
Tato opatření se pak zveřejní na internetových stránkách rejstříku transparentnosti. Další informace najdete vpokynech (část I.3).
Pokud se máte setkat s poslancem/poslankyní Evropského parlamentu, zaregistrovat byste se měli. Údaje z rejstříku transparentnosti poslanci EP využívají ke zveřejňování informací o svých plánovaných setkáních se zástupci zájmových skupin, jež se týkají parlamentní činnosti, a to na svém profilu na internetových stránkách Evropského parlamentu.
Jste-li bývalým poslancem EP nebo bývalého poslance zaměstnáváte, je důležité znát určitá pravidla. K nim patří šestiměsíční přechodné období po skončení mandátu poslance EP, během níž nesmí lobbovat u svých bývalých kolegů, kteří jsou stále ve funkci. Současní poslanci EP musí tuto lhůtu také respektovat. Bývalí poslanci mohou své činnosti v oblasti zastupování zájmových skupin zaregistrovat a požádat o přístup do Parlamentu až po uplynutí tohoto přechodného období.
Do rejstříku se zapsat musíte v těchto případech:
- pokud na dané parlamentní akci vystupujete jako řečník, moderátor, uvádějící, přednášející, člen panelu nebo přispěvatel
- pokud jste jako zástupce zájmových skupin zapojeni do organizace akce, kterou schválil parlamentní orgán nebo politická skupina, ať už z logistického, praktického nebo finančního hlediska.
Pokud v den konání akce nebudete v rejstříku zapsáni nebo pokud bude vaše registrace pozastavena, akce se nebudete moci zúčastnit. Do rejstříku se tedy musíte zapsat v dostatečném předstihu před konáním akce a ujistit se, že byla vaše registrace potvrzena.
Datum a název akce byste měli při zápisu uvést v části „Komunikační činnosti“.
Zapsat se můžete, pokud v registračním formuláři jasně uvedete, že vykonáváte činnosti spadající do působnosti rejstříku, při provádění těchto činností dodržujete kodex chování a podáte žádost o zápis do rejstříku.
Po kontrole a potvrzení vašeho zápisu bude váš záznam veřejně dostupný.
Ne, zápis je bezplatný.
Uvést musíte tyto údaje:
- informace o vaší organizaci: název, typ organizace, kontaktní údaje, cíle a poslání, členství
- informace o zájmech, které zastupujete, a o konkrétních právních předpisech a politikách EU, na které se vaše činnosti zaměřují
- finanční informace v závislosti na povaze zastupovaných zájmů.
Ujistěte se, že uvedené údaje jsou úplné, aktuální, přesné a nezavádějící.
Další informace najdete v pokynech (část I.5).
Rejstřík je veřejný. Nicméně ne všechny informace, které poskytnete, budou zveřejněny – zejména osobní údaje, jako jsou e-mailové adresy a jména kontaktních osob, se nezveřejňují. Veřejně přístupná nejsou pole označená ikonou přeškrtnutého oka.
Další podrobnosti týkající se zpracování osobních údajů uváděných při zápisu najdete v příslušném oznámení o ochraně údajů.
Nově zřízené organizace musí za běžný rozpočtový rok poskytnout informace odhadem, například údaj o grantech EU, které daný rok obdržely. V případě, že zastupujete klienty nebo využíváte služeb zprostředkovatelů, ale účetnictví jste zatím neuzavřeli, musíte uvést pouze jména těchto klientů nebo zprostředkovatelů.
Možnost „Nově vzniklý subjekt“ však můžete zvolit pouze po dobu prvních dvou let vaší registrace. Více informací naleznete v pokynech (část II.5 – okruh 14).
Při registraci musíte vybrat, které zájmy jako organizace nebo jako osoba samostatně výdělečně činná zastupujete. Můžete si vybrat z těchto možností:
- hájíte své vlastní zájmy nebo kolektivní zájmy svých členů
- prosazujete zájmy svých klientů
- nezastupujete žádné obchodní zájmy.
Výběr zájmů, které zastupujete, nesouvisí s vaším právním statusem. Například neziskové organizace nemusí nutně vybírat možnost „nehájí obchodní zájmy“.
Zájmy, které vyberete, by měly odrážet cíl vaší činnosti, do níž jsou zapojeny orgány EU, a osob, jejichž jménem jednáte.
Například profesní sdružení typu advokátní nebo lékařská komora obvykle podporuje společné zájmy právnické nebo lékařské profese a jejich členů (kteří jsou samostatně výdělečně činnými právníky nebo lékaři a/nebo fyzickými či právnickými osobami ziskové povahy). Stejně tak zastřešující sdružení takových advokátních nebo lékařských komor na úrovni EU obvykle zastupuje kolektivní zájmy svých vlastních členských organizací (sdružení) a v konečném důsledku i členů těchto sdružení.
Například společnost působící v oblasti veřejných záležitostí má smlouvu s třetí stranou za účelem prosazování zájmů, do nichž jsou zapojeny orgány EU – tak by měla zvolit „prosazují zájmy klientů“.
Například skupina odborníků (think tank), jejímž hlavním účelem je prosazovat řešení sociálních problémů ve veřejném zájmu, konkrétně v oblasti sociálního bydlení, by měla uvést, že „nezastupuje obchodní zájmy“.
Více informací najdete v pokynech (část II.5 – okruh 8).
Uvést musíte tyto údaje:
- podrobnosti o všech grantech EU, které jste obdrželi a které přispěly k pokrytí vašich provozních nákladů v příslušném rozpočtovém roce (informace o financujícím orgánu a programu)
- odhad ročních nákladů na činnosti spadající do působnosti rejstříku
- jména zprostředkovatelů, které používáte, a náklady každého jednotlivého zprostředkovatele na příslušné činnosti.
Všechny částky uvádějte v eurech.
Uvést musíte tyto údaje:
- podrobnosti o všech grantech EU, které jste obdrželi a které přispěly k pokrytí vašich provozních nákladů v příslušném rozpočtovém roce (informace o financujícím orgánu a programu)
- výši příjmů podle jednotlivých klientů (spolu s jejich jménem a politikami, které jsou předmětem jejich zájmu).
Provedeme odhad celkových ročních příjmů plynoucích z činností spadajících do působnosti rejstříku (automatický výpočet).
Informace týkající se činností v oblasti zastupování zájmových skupin vykonávaných jménem vlády nebo orgánu veřejné moci země mimo EU.
Všechny částky uvádějte v eurech.
Pak budete muset uvést:
- podrobnosti o všech grantech EU, které jste obdrželi a které přispěly k pokrytí vašich provozních nákladů v příslušném rozpočtovém roce (informace o financujícím orgánu a programu)
- celkový roční rozpočet a hlavní zdroje financování podle kategorií (veřejné financování, granty, dary, příspěvky členů atd.)
- veškeré finanční příspěvky určené vaší organizaci a veškeré činnosti v oblasti zastupování zájmových skupin, jichž se účastní jednotlivci nebo organizace ze zemí mimo EU
- výši každého příspěvku, který jste obdrželi a který je vyšší než 10 000 eur a který zároveň přesahuje 10 % vašeho celkového rozpočtu, včetně jména přispěvatele.
Všechny částky uvádějte v eurech.
Ano, rejstřík umožňuje vykázat tytéž výdaje dvěma zástupcům zájmových skupin (tzv. „dvojí započtení“). Takový postup vede k tomu, že přiznané finančních náklady nebudou podhodnocené.
Náklady na dané činnosti může deklarovat kterýkoli zástupce zájmových skupin. Jiný zástupce zájmových skupin při tom může vykázat tutéž částku, kterou obdržel od prvního zástupce zájmové skupiny coby obrat (od klientů) nebo v rámci rozpočtu (z členských příspěvků).
Vaše společnost například uzavře smlouvu na poradenské služby v oblasti veřejných záležitostí v hodnotě 50 000 eur. Tato částka se v rejstříku objeví dvakrát:
- v rámci odhadu ročních nákladů vaší společnosti na činnosti spadající do působnosti rejstříku
jako příjem za služby v oblasti veřejných záležitostí poskytované klientům.
Doporučujeme, abyste DPH do finančních odhadů (odhadů nákladů, obratu či příjmů od klientů) nezahrnovali. DPH je daň a nikoli součást nákladů spojených s veřejnou činností. Sazba DPH se navíc může lišit a ve státech EU a dalších zemích se může vybírat různým způsobem.
Údaje zapsané v rejstříku musíte alespoň jednou ročně aktualizovat.
Informace v rejstříku jsou veřejné a zobrazují si je zúčastněné strany, akademičtí pracovníci, studenti, novináři, soukromé osoby a další subjekty. Proto je ve vašem zájmu je pravidelně kontrolovat a aktualizovat.
Údaje zapsané v rejstříku musíte aktualizovat alespoň jednou ročně. Doporučujeme vám však zkontrolovat si veškeré vaše údaje v rejstříku alespoň dvakrát ročně, aby se ujistili, že odpovídají skutečnosti.
Aktualizaci byste rovněž měli zvážit v případě, kdy informace, které jste při zápisu uvedli, již nejsou relevantní či aktuální, případně když obsahují nepřesnosti (například v důsledku změn ve struktuře organizace či jejích činnostech a v případě personálních změn).
Zaměstnanci rejstříku vás mohou v rámci kontrol kvality údajů kdykoli kontaktovat a vyzvat vás, abyste své zaregistrované údaje informace aktualizovali.
Chcete-li zaregistrované údaje aktualizovat, musíte se nejprve do rejstříku přihlásit. Přihlásit se a aktualizovat či opravit určité údaje (např. provést změnu kontaktní osoby nebo názvu organizace) můžete kdykoli. Jedná se o tzv. částečnou aktualizaci.
Po uzavření ročního rozpočtového cyklu však musíte provést (úplnou) roční aktualizaci, abyste tak poskytli finanční informace za daný rok:
- Každoroční aktualizaci musí jednou ročně provést všechny zapsané subjekty.
- Aktualizaci je třeba provést nejpozději rok poté, co byl proveden zápis, a následně vždy rok po datu každoroční aktualizace.
- V případě potřeby můžete úplnou (roční) aktualizaci provést několikrát během roku, přičemž pokaždé se tím změní termín pro provedení následující aktualizace.
- Všechny osoby, které mají přístup k zaregistrovaným údajům, obdrží upozornění na blížící se termín pro provedení aktualizace, a to vždy čtyři a poté dva týdny před uplynutím lhůty.
- Pokud zaregistrované údaje ve stanovené lhůtě neaktualizujete, bude vaše registrace pozastavena a dva týdny po uplynutí lhůty zrušena.
- Tento postup je automatický a nelze jej měnit.
Ano, registraci můžete kdykoli smazat, například když již danou činnost nevykonáváte nebo již neusilujete o ovlivňování rozhodovacích procesů na úrovni EU.
Po přihlášení přejděte na záložku „Registrace nebo aktualizace údajů“, kde najdete možnost registraci smazat.
Pokud budete opět vykonávat relevantní činnosti, které je třeba v rejstříku vykázat, můžete se zapsat znovu.
Vložené údaje se v určitých situacích nemusí zobrazovat nebo mohlo dojít ke zrušení zápisu, a to z následujících důvodů:
- novou registraci jsme dosud nepotvrdili
- zástupce zájmových skupin neprovedl povinnou každoroční aktualizaci
- zástupce zájmových skupin neodpověděl na naši žádost o aktualizaci zaregistrovaných údajů.
Pokud vykonáváte činnosti spadající do působnosti rejstříku a dodržujete kodex chování, o zápis do rejstříku můžete požádat znovu. Po potvrzení zápisu obdržíte nové registrační číslo.
Další informace najdete v pokynech.
K ověřování totožnosti uživatelů používáme službu EU Login. Pro přístup do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům musíte proto použít své přihlašovací údaje u služby EU Login.
Pokud jste heslo ke svému účtu EU Login zapomněli, obraťte se na asistenční službu EU Login.
Při změně kontaktní osoby (například proto, že u vás již nepracuje) je třeba zaregistrované údaje aktualizovat. E-mailové adresy osob, které vaši organizaci opustily, by měly být z oddílu 6 zaregistrovaných údajů („Osoby s přístupem k registraci“) odstraněny.
Osoby, kterým byl přidělen přístup k zaregistrovaným údajům, by si měly být vědomy toho, že k registraci nemá přístup nikdo jiný. Je proto důležité jejich údaje vždy aktualizovat, aby se zajistila kontinuita činnosti.
Tyto informace byste měli aktualizovat, například po fúzi nebo akvizici, a to jakmile ke změně dojde. Můžete tak učinit v rámci každoroční aktualizace nebo vytvořit nový zápis a registraci předchozí odstranit. Tuto aktualizaci však nelze provést v rámci tzv. částečné aktualizace.
Kodex chování je soubor etických pravidel a zásad chování, které musí dodržovat všichni zapsaní do rejstříku, aby byly při činnostech zastupování zájmových skupin, které zahrnuje orgány EU, zajištěny rovné podmínky. K dodržování těchto pravidel a zásad se musíte zavázat při zápisu do rejstříku.
Viz stránka věnovaná kodexu chování. Kodex chování je rovněž připojen k interinstitucionální dohodě (příloha I).
Pokud jste klientem nebo zprostředkovatelem, musíte zajistit, aby byly v rejstříku zapsány všechny strany daného smluvního vztahu klient–zprostředkovatel. Při zadávání některých úkolů třetím stranám, které nejsou registrovány pro činnosti spadající do působnosti rejstříku, musíte zajistit, aby splňovaly etické normy rovnocenné těm, které se vztahují na vás.
Rovněž musíte o svém závazku dodržovat kodex chování informovat své zaměstnance, kteří se na činnostech spadajících do působnosti rejstříku podílejí.
Kromě toho musíte zajistit, že jsou si svého závazku dodržovat kodex chování vědomi všichni registrovaní zákazníci nebo členové, které v rámci příslušných činností zastupujete.
Podle kodexu chování musí zástupci zájmových skupin zajistit, aby informace, které v rejstříku uvádějí, byly úplné, aktuální, přesné a nebyly zavádějící.
Registraci validujeme a zveřejníme poté, co potvrdíme, že zástupce zájmových skupin splňuje kritéria způsobilosti a že uvedené informace odpovídají příslušným požadavkům. Provádíme rovněž pravidelné kontroly kvality s cílem odhalit nepřesnosti, chyby či opomenutí.
Pokud dojdeme k závěru, že zápis obsahuje nepřesné informace, kontaktujeme dotčeného zástupce zájmových skupin s žádostí o aktualizaci údajů nebo o vysvětlení. Je rovněž možné nám zaslat stížnost na údajné nedodržování kodexu chování ze strany subjektu zapsaného v rejstříku, kterou pak řešíme. V zájmu zajištění kvality údajů v rejstříku provádíme také šetření z vlastního podnětu.
Obsah rejstříku sledujeme a můžeme prošetřit stížnost, podle níž subjekt zapsaný do rejstříku kodex chování nedodržel. Můžeme rovněž provést šetření z vlastního podnětu, pokud jsme získali informace naznačující, že zapsaná organizace již není k registraci v rejstříku způsobilá.
Příslušné postupy jsou stanoveny v příloze III interinstitucionální dohody.
Pokud zjistíme, že se kodexem chování neřídíte, registraci v rejstříku vám zrušíme.
V závislosti na závažnosti případu vám rovněž můžeme zakázat, abyste se po určitou dobu do rejstříku zapsali znovu, a o tomto rozhodnutí informujeme na internetových stránkách rejstříku. Za těchto okolností máte právo podat správní radě rejstříku odůvodněnou žádost o přezkum přijatých opatření.
Další informace najdete v příloze III interinstitucionální dohody.
Právo podat stížnost mají jak zapsané subjekty, tak kdokoli jiný. Stížnost můžete podat prostřednictvím online formuláře, který najdete ve vyhrazeném prostoru / u zaregistrovaných údajů nebo na internetových stránkách rejstříku. K přístupu do vyhrazeného prostoru / k zaregistrovaným údajům a k formuláři je zapotřebí mít zřízen účet u služby EU Login.
Stížnost musí splňovat tato kritéria:
- musí být zaslána písemně, tj. vyplněním formuláře stížnosti, který je k dispozici na našich internetových stránkách
- musí obsahovat údaje o dotčeném subjektu zapsaném do rejstříku, včetně jeho jasného popisu
- musí být podložena dostatečnými důkazy o porušení kodexu chování
- musí být podána do jednoho roku od údajného případu porušení kodexu chování
- musí obsahovat jméno stěžovatele a jeho kontaktní údaje.
Pokud shledáme, že stížnost je přípustná, zahájíme šetření a vyrozumíme o tom vás i dotčený subjekt.
Pokud stížnost shledáme přípustnou, zajistíme, abyste obdrželi její kopii, a vyzveme vás, abyste v určité lhůtě poskytli odůvodněnou odpověď.
Dále vás můžeme požádat o poskytnutí doplňujících informací. S veškerými informacemi, které označíte za důvěrné, bude takovým způsobem i nakládáno. Před přijetím jakéhokoli rozhodnutí budete mít možnost se k případu náležitě vyjádřit. Očekáváme, že v průběhu vyšetřování budete spolupracovat konstruktivně a v dobré vůli.
Viz stránka Správa.
Podrobné informace k tomuto tématu najdete na stránce věnované statistikám.
Funkce Vyhledávání umožňuje vyhledávat v rejstříku podle klíčových slov a dalších kritérií. Dřívější data z rejstříku (od roku 2015) najdete na oficiálním portálu EU pro evropské údaje (data.europa.eu).
Hlavním zdrojem statistik a informací o rejstříku, jeho obsahu a souvisejících opatřeních a vývoji je výroční zpráva o fungování rejstříku. Viz předchozí výroční zprávy.
Jste-li novinář, obraťte se na tiskovou službu příslušného orgánu EU:
Jste-li student nebo výzkumný pracovník, zašlete sekretariátu stručný popis svého projektu a otázky prostřednictvím našeho kontaktního formuláře (k tomu je nutné ověření u služby EU Login).
V případě dalších otázek můžete rovněž použít kontaktní formulář (k tomu je nutné ověření u služby EU Login).
Chcete-li získat přístup jako zapsaný zástupce zájmových skupin, měli byste se obrátit přímo na akreditační službu Evropského parlamentu. Ke správě své akreditace se nemusíte přihlašovat do rejstříku transparentnosti.
Další informace najdete na internetových stránkách akreditační služby Evropského parlamentu.
Ne – Rada dlouhodobé průkazy opravňující ke vstupu externím návštěvníkům nevydává. Přístup do jejích prostor se povoluje dočasně a pouze těm, kteří ho potřebují, a je podmíněn dodržováním bezpečnostních pravidel Rady. Kontaktní osoba:access [dot] generalconsilium [dot] europa [dot] eu (access[dot]general[at]consilium[dot]europa[dot]eu).
Ne – Komise časově neomezené průkazy opravňující ke vstupu externím návštěvníkům nevydává. Přístup do prostor Komise je vždy časově omezen.
Pokud jste ve výše uvedených častých dotazech nenašli odpověď na svou otázku, můžete nás kontaktovat prostřednictvím následujícího formuláře (k tomu je třeba ověření u služby EU Login).