EU Login е системата на Европейската комисия за автентификация на потребители. Тя дава на регистрираните потребители достъп до широк кръг онлайн услуги на Комисията с използване на един-единствен електронен адрес и парола.
Регистърът за прозрачност съдържа публична информация — с изключение единствено на някои лични данни, предоставени като част от процеса на регистрация, които не се публикуват.
EU Login повишава сигурността на достъпа, като използва технология, която е разработена и се поддържа редовно от екип от специалисти по сигурността.
Благодарение на EU Login вашият достъп до данните по регистрацията се основава на по-сигурен метод за индивидуална идентификация.
Вече няма да използваме електронна поща, за да комуникираме с вас.
За взаимодействие с Регистъра за прозрачност или комуникация с неговите служители ще използвате вашето пространство с ограничен достъп в регистъра.
Ще ви е необходим профил в EU Login, за да можете да подадете заявление до регистъра, да актуализирате съществуваща регистрация, да подадете жалба или да се свържете с нас.
Вижте ръководството за потребителя и често задаваните въпроси за EU Login.
Трябва да имате профил в EU Login, за да можете да регистрирате вашата организация.
За да създадете профил:
- Изберете Регистрация на нова организация от менюто на сайта на Регистъра за прозрачност. Ще бъдете пренасочени към страницата на EU Login.
Ако не бъдете пренасочени, отидете направо на страницата на EU Login.
Щракнете върху Създаване на профил или просто въведете електронния си адрес, щракнете върху Напред и следвайте инструкциите.
След като създадете профил в EU Login, можете да се върнете на уебсайта на Регистъра за прозрачност, да използвате идентификационните си данни за EU Login, за да влезете в своето пространство с ограничен достъп, и да започнете процеса на регистрация.
Всеки профил в EU Login е свързан с определено лице и неговия електронен адрес. Това лице ще стане първото (по подразбиране) лице с права на достъп до регистрацията. След валидирането тази информация ще бъде отразена в раздел 6 от формуляра за регистрация („Лица с достъп до регистрацията“).
Системата ще позволи минимум 2 и максимум 6 различни потребители (един от тях сте вие — лицето, което попълва формуляра за заявление) да имат достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията.
Ако е необходимо, посочете електронните адреси на допълнителни лица (максимум 6) в раздел 6 на формуляра. Всяко от тези лица трябва да има собствен профил в EU Login, за да получи достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията.
Когато щракнете върху Регистрация на нова организация в менюто на уебсайта на Регистъра за прозрачност, ще бъдете пренасочени към страницата на EU Login. Използвайте идентификационните си данни за EU Login, за да влезете във вашето пространство с ограничен достъп и да започнете процеса на регистрация.
В края на процеса на регистрация системата автоматично ще свърже вашия профил в EU Login с извършената от вас регистрация и ще ви предостави достъп за бъдещи актуализации (лицата, посочени в раздел 6 от формуляра за регистрация, ще бъдат информирани за всяка актуализация).
Всеки профил в EU Login е свързан с определено лице и неговия електронен адрес. Това лице ще стане първото (по подразбиране) лице с права на достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията. След валидирането тази информация ще бъде отразена в раздел 6 от формуляра за регистрация („Лица с достъп до регистрацията“).
Минимум 2 и максимум 6 различни лица (едно от тях сте вие — лицето, което попълва формуляра за регистрация) могат да имат достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията.
Ако е необходимо, посочете електронните адреси на допълнителни лица (максимум 6) в раздел 6 на формуляра за регистрация. Всяко от тези лица трябва да има собствен профил в EU Login, за да получи достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията.
Нуждаете се от профил в EU Login, за да получите достъп до регистрацията на вашата организация в Регистъра за прозрачност. Това означава, че вашето име и електронен адрес трябва да присъстват в списъка в раздел 6 от формуляра за регистрация („Лица с достъп до регистрацията“).
Ако не сте в този списък и се нуждаете от достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията, някое от другите лица, които имат достъп, трябва да добави вашето име и електронен адрес към списъка.
Минимум 2 и максимум 6 различни потребители могат да имат достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията.
Нуждаете се от профил в EU Login, за да получите достъп до регистрацията на вашата организация в Регистъра за прозрачност. Това означава, че вашето име и електронен адрес трябва да присъстват в списъка в раздел 6 от формуляра за регистрация („Лица с достъп до регистрацията“).
Ако се нуждаете от достъп до регистрацията, някое от другите лица, които имат достъп, трябва да добави вашето име и електронен адрес към списъка в раздел 6 от формуляра за регистрация.
Системата позволява минимум 2 и максимум 6 различни потребители да имат достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията.
Ако вашето име и електронен адрес са добавени към списъка в точка 6 („Лица с достъп до регистрацията“), трябва да имате и профил в EU Login, за да получите достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията. Ако нямате профил в EU Login, ще трябва да си създадете такъв.
- Изберете Актуализиране на регистрация от менюто на сайта на Регистъра за прозрачност. Ще бъдете пренасочени към страницата на EU Login.
Ако не бъдете пренасочени, отидете направо на страницата на EU Login.
- Щракнете върху Създаване на профил или просто въведете електронния си адрес и щракнете върху Напред, за да създадете новия профил в EU Login. След това следвайте инструкциите.
След като създадете профил в EU Login, можете да се върнете на страницата за вход и да използвате вашите идентификационни данни за EU Login, за да влезете в системата.
Нуждаете се от профил в EU Login, за да получите достъп до регистрацията на вашата организация в Регистъра за прозрачност. Това означава, че вашето име и електронен адрес трябва да присъстват в списъка в раздел 6 от формуляра за регистрация („Лица с достъп до регистрацията“).
В този списък са посочени лицата, които имат достъп до регистрацията. Ако се нуждаете от достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията, някое от лицата, които имат достъп, трябва да добави вашето име и електронен адрес към списъка за достъп.
Системата позволява минимум 2 и максимум 6 различни потребители да имат достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията.
Ако имате профил в EU Login и сте в списъка за достъп на организацията, след като изберете Актуализиране на регистрация от менюто на сайта на Регистъра за прозрачност, ще бъдете пренасочени към страницата на EU Login. Използвайте идентификационните си данни за EU Login за достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията.
Можете да свържете един и същ профил в EU Login с повече от една регистрация. Това означава, че можете да използвате един и същ профил в EU Login за достъп до пространствата с ограничен достъп / регистрациите на две или повече организации.
Профилите в EU Login не могат да бъдат обединявани, тъй като са свързани с два различни електронни адреса, т.е. от техническа гледна точка — две различни лица. Възможно е обаче да свържете един от двата профила в EU Login и с двете регистрации.
Ето как:
Отговаряте за регистрациите на организация А и организация Б в Регистъра за прозрачност. Например присъствате в данните по регистрацията на организация А като „лице, отговарящо за връзките с ЕС“, а в тези на организация Б — като „лице за контакт“.
Организация А:
Лице, отговарящо за връзките с ЕС, електронен адрес: xyzorganisation [dot] com (xyz[at]organisation[dot]com)
Организация Б:
Лице за контакт, електронен адрес: xyzgmail [dot] com (xyz[at]gmail[dot]com)
Искате да използвате само един профил в EU Login (свързан с електронния адрес xyzorganisation [dot] com (xyz[at]organisation[dot]com)) за достъп до двете регистрации.
Трябва да:
- влезете в пространството с ограничен достъп / регистрацията на организация Б, като използвате профила в EU Login, свързан с адреса xyzgmail [dot] com (xyz[at]gmail[dot]com) (тъй като този адрес присъства в данните по регистрацията на организация Б);
- добавите адреса xyzorganisation [dot] com (xyz[at]organisation[dot]com) към списъка в раздел 6 („Лица с достъп до регистрацията“).
Ако искате също така да премахнете адреса xyzgmail [dot] com (xyz[at]gmail[dot]com) от регистрацията на организация Б, трябва да:
- влезете в пространството с ограничен достъп, като използвате профила в EU Login, свързан с адреса xyzorganisation [dot] com (xyz[at]organisation[dot]com) (НЕ xyzgmail [dot] com (xyz[at]gmail[dot]com))
- отидете в раздел „Моите регистрации“ и изберете регистрацията на организация Б
- изтриете адреса xyzgmail [dot] com (xyz[at]gmail[dot]com) от списъка в раздел 6.
В пространството с ограничен достъп изберете „Моите регистрации“, за да видите всички организации, с които е свързан вашият профил в EU Login.
Трябва да подадете заявление за достъп до помещенията на Европейския парламент на неговата страница за акредитация. Не е необходимо да влизате в своето пространство с ограничен достъп / регистрация в Регистъра за прозрачност, за да управлявате исканията си за достъп до Европейския парламент.
За повече информация вижте страницата на ЕП за акредитацията.
Системата автоматично ще предостави достъп на профилите в EU Login, свързани с електронните адреси на:
- лицето за контакт
- юридически отговорното лице
- лицето, отговарящо за връзките с ЕС
- лицето, което попълва формуляра за регистрация (ако е различно от горепосочените).
Тези електронни адреси автоматично ще се появят в списъка „Лица с достъп до регистрацията“ в раздел 6 от формуляра за регистрация на вашата организация. Можете също така да добавите още електронни адреси. Минимум 2 и максимум 6 потребители могат да имат достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията.
Ако се нуждаете от достъп за повече лица, посочете техните електронни адреси в раздел 6 от формуляра за регистрация. Всяко от тези лица трябва да разполага със собствен профил в EU Login, за да има достъп до регистрацията / пространството с ограничен достъп.
Можете да свържете един профил в EU Login с една или повече организации, вписани в регистъра.
Вашето име и електронен адрес, свързани с организацията, която напускате, трябва да бъдат премахнати от данните по нейната регистрация. Тъй като регистрацията трябва да се поддържа актуална, това трябва да бъде направено веднага след като напуснете организацията.
Вие не можете да направите това.
Ще трябва да помолите:
- някое от лицата с достъп до пространството с ограничен достъп на организацията, която напускате, да изтрие вашия електронен адрес от списъка за достъп;
- някой с достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията на организацията, към която се присъединявате, да добави вашия електронен адрес към списъка за достъп.
Следва да се регистрират представителите на интереси. Това означава всички организации и физически лица, които извършват дейности, попадащи в обхвата на регистъра.
Сред дейностите, които не попадат в обхвата на регистъра, са предоставяне на правни и други професионални консултации, спонтанни срещи, предоставяне на становища и участие в срещи в рамките на административни процедури, участие на социалните партньори в социалния диалог и предоставяне на фактическа информация и експертен опит в отговор на искане от институциите.
Наблюдението на развитието на законодателството или политиките на ЕС за академични или журналистически цели, от личен интерес или във връзка с упражняване на право (напр. извършване на интервюта от изследователи или журналисти относно предстоящо законодателство или подготовка за внасяне на петиция до Европейския парламент) също не попада в обхвата на регистъра.
Физическите лица, извършващи дейности изцяло в лично качество, а не съвместно с други лица, не се смятат за представители на интереси.
С някои изключения, определени организации, като например публични органи на държави от ЕС и държави извън ЕС, сдружения и мрежи на публични органи, междуправителствени организации, политически партии, църкви и религиозни сдружения или общности, както и философски и неконфесионални организации, не трябва да се регистрират.
За пълния списък на дейностите, които не са обхванати от регистъра, вижте Междуинституционалното споразумение (член 4).
Ако само някои от вашите дейности са обхванати от регистъра, тогава трябва да посочите информация само за тези дейности.
Регистърът обхваща всички дейности, които имат за цел оказване на влияние върху формулирането или прилагането на политики или законодателство на ЕС или върху процесите на вземане на решения на институциите на ЕС, с изключение на някои дейности, посочени в Междуинституционалното споразумение (член 4).
Тези дейности могат да включват:
- организиране или участие в срещи, конференции, прояви
- оказване на съдействие за обществени консултации, изслушвания или други подобни инициативи или участие в тях
- организиране на комуникационни кампании, платформи, мрежи или инициативи на местно равнище
- изготвяне или възлагане на изготвянето на политически документи, документи за изразяване на позиция или отворени писма; провеждане или възлагане на провеждането на проучвания на общественото мнение, анкети и изследвания.
Когато лица, работещи в областта на обществените дела, събират активно данни чрез наблюдение на цикъла на вземане на законодателни решения, това също се смята за представителство на интереси. То следва да бъде посочено при регистрацията, особено при наличие на преки контакти с институциите.
Ако тъкмо започвате или подготвяте дейности за оказване на влияние, трябва да сте в състояние да предоставите конкретни данни за тях.
За повече информация вижте насоките (част II.1).
Регистрацията на представители на интереси е доброволна (вижте членове 3 и 6 от Междуинституционалното споразумение и част II.1 от насоките).
Същевременно трябва да сте регистрирани, за да можете да извършвате определени дейности, за които институциите на ЕС изискват предварителна регистрация, като например срещи с определени лица, отговорни за вземането на решения, или висши служители на институциите на ЕС, изказвания по време на публични прояви в Европейския парламент или членство в експертни групи към Европейската комисия. С цел насърчаване на прозрачни и етични отношения с представителите на интереси, институциите на ЕС са въвели определени условия за взаимодействието си с тях. Това е принципът на обвързаност с условия. Съгласно този принцип представителите на интереси трябва да се регистрират, за да могат да извършват определени дейности.
Мерките за обвързване с условия са правила, които се приемат от всяка институция и съгласно които определени дейности могат да се извършват само от представители на интереси с регистрация в Регистъра за прозрачност. Тези правила се публикуват на страницата относно обвързаността с условия.
Институциите могат да приемат допълнителни мерки за прозрачност, за да насърчават повече лица и организации да се регистрират, и по този начин да повишават прозрачността. Във връзка с тези мерки не е необходима регистрация.
Примери за мерки за допълнителна прозрачност са публикуването от страна на институциите на информация за срещите между лица, отговорни за вземането на решения, и представители на интереси, въвеждане на стимули за улесняване на участието на представителите на интереси в обществени консултации и изпращане на индивидуални уведомления с информация, за които представителите на интереси могат да се абонират чрез формуляра за регистрация.
Всички мерки за обвързване с условия и допълнителни мерки за прозрачност, приети от трите основни институции на ЕС (Парламента, Комисията и Съвета), се публикуват на страницата относно обвързаността с условия.
Тази страница съдържа информация и за мерки, приети от други институции на ЕС и от държави от ЕС (обхващащи взаимодействието на техните постоянни представителства към ЕС с представители на интереси), когато е съобщено за такива мерки.
Да, следва да се регистрирате, ако извършвате дейности, попадащи в обхвата на регистъра. От представителите на интереси се очаква да се регистрират, независимо дали са физическо лице или организация, без значение от вида или размера на организацията, нито от комуникационните канали, които те използват за своите дейности.
Физическите лица, извършващи дейности изцяло в лично качество, а не съвместно с други лица, не се смятат за представители на интереси.
Организациите, установени или извършващи дейност в повече от една държава (например мултинационални компании, НПО с клонове в различни държави или региони), следва да регистрират своите дейности по представителство на интереси само веднъж. Обикновено най-подходящо е да регистрирате клона или офиса, отговарящ за връзките с ЕС, като регистрацията ще обхване и останалите части на организацията. Когато се регистрирате, трябва да посочите кои части от вашата организация са включени в регистрацията.
За повече информация вижте насоките (част II.2).
Да, клиентите следва да се регистрират, тъй като извършват обхванати от регистъра дейности чрез посредник. Когато се регистрирате, трябва да предоставите информация за тези посредници, например за консултантски фирми или адвокатски кантори, които извършват дейности от ваше име.
За повече информация вижте насоките (част II.5, точка 14).
По принцип не. Ако предоставите цялата необходима информация за вашите членове, свързани организации или дъщерни дружества, когато се регистрирате, те не трябва да се регистрират.
Ако обаче сте член, свързана организация или дъщерно дружество на регистриран представител на интереси и извършвате самостоятелни дейности по представителство на интереси независимо от него, трябва да се регистрирате отделно.
Да, следва да се регистрирате, ако извършвате дейности, попадащи в обхвата на регистъра, независимо от това къде се намира офисът ви. Ще трябва да посочите подробности за вашия офис, отговарящ за връзките с институциите на ЕС (ако имате такъв).
Да, регистрацията обхваща всички дейности, свързани с Европейския парламент, Съвета и Комисията. Ако дейностите ви са свързани с друга институция на ЕС, следва да се регистрирате и да предоставите съответната информация за тези дейности.
Отделните адвокати и адвокатските кантори следва да се регистрират, ако извършват обхванати от регистъра дейности от свое име или от името на свои клиенти. Когато се регистрирате, трябва да предоставите информация за клиентите, които представлявате във връзка с тези дейности.
Не е необходимо да се регистрирате, ако предоставяте правни и други професионални консултации, в следните случаи:
- консултациите представляват представителство на клиенти в рамките на помирителни процедури или процедури по медиация, целящи да се предотврати сезирането на съдебен или административен орган за разрешаването на даден спор;
- консултациите се предоставят на клиенти с цел да им се помогне да гарантират, че дейностите им са в съответствие със съществуващата правна уредба;
- консултациите представляват представителство на клиенти и защита на техните основни или процесуални права, например правото на изслушване, правото на справедлив съдебен процес и правото на защита в рамките на административни производства, и включват дейности, извършвани от адвокати или други специалисти, участващи в представителството на клиентите и защитата на техните основни или процесуални права.
Да, трябва да имате регистрация, ако целта ви е на тази среща да обсъдите и евентуално да окажете влияние върху формулирането или прилагането на политика или законодателство или върху процесите на вземане на решения на институциите на ЕС. Без регистрация няма да можете да се срещнете с комисаря или с представители на неговия кабинет.
За всички други случаи или дейности, които не са обхванати от регистъра, моля, свържете се с кабинета на съответния комисар.
Ако искате на срещата да присъстват и ваши клиенти, те също трябва да са регистрирани в Регистъра за прозрачност. Ако обаче сте представител на сдружение, предоставило информация за своите членове, и искате на срещата да присъстват представители на членуващи организации, тези организации не трябва да се регистрират. Ако на срещата тези лица ще представляват интересите на собствените си организации, тогава е необходима отделна регистрация за всяка от организациите.
Не, лобистките дейности, извършвани на национално равнище, не попадат в обхвата на регистъра. Такива дейности могат да попадат в обхвата на национално законодателство относно лобирането.
Представителите на интереси трябва да имат регистрация, за да могат да се срещнат с постоянния представител на държава към ЕС или неговия заместник, когато тези длъжностни лица действат от името на председателството на Съвета. Това се отнася за периода на самото председателство и за шестте месеца преди това.
Всяка от държавите от ЕС, председателствали Съвета от юли 2021 г насам, създаде на съответния уебсайт на председателството специална уебстраница във връзка с този ангажимент.
Всяка държава членка може също така, в съответствие със своето национално право и компетентност, да приема допълнителни мерки за обвързване с условия или за прозрачност по отношение на своето постоянно представителство в ЕС.
Тези мерки се публикуват на уебсайта на Регистъра за прозрачност. За повече информация вижте насоките (част I.3).
Трябва да имате регистрация, за да можете да се срещате с членове на Европейския парламент (ЕП). Членовете на ЕП използват данните от Регистъра за прозрачност, за да публикуват информация за своите планирани срещи с представители на интереси във връзка с парламентарни дейности на страниците си на уебсайта на Европейския парламент.
Ако сте бивш член на ЕП или сте наели бивш член на ЕП, важно е да сте запознати с определени правила. Тези правила включват 6-месечен период на прекъсване след края на мандата на членовете на ЕП, през който те не могат да лобират пред действащи членове на ЕП. Действащите членове на ЕП трябва да спазват този период на прекъсване. Бившите членове на ЕП могат да регистрират своите дейности по представителство на интереси и да подадат заявление за достъп до Парламента само след изтичането на този период на прекъсване.
Необходима е регистрация, ако:
- сте говорител, модератор, водещ, оратор или участник в парламентарна проява
- в качеството си на представител на интереси участвате в организирането на проява, която е разрешена от парламентарен орган или политическа група, било то от логистична, практическа или финансова гледна точка.
Ако нямате регистрация или регистрацията ви е спряна към деня на проявата, няма да можете да участвате в проявата. Трябва да се погрижите да се регистрирате достатъчно рано преди проявата и регистрацията ви да бъде валидирана.
Трябва да посочите датата и наименованието на събитието в раздел „Комуникационни дейности“ във вашия формуляр за регистрация.
За да се регистрирате, трябва да посочите ясно във формуляра за регистрация, че извършвате дейности, обхванати от регистъра, и че спазвате кодекса за поведение при тяхното извършване, и да подадете заявление за регистрация.
Подадената от вас информация ще стане видима за обществеността, след като проверим и валидираме регистрацията ви.
Не, регистрацията е безплатна.
Трябва да предоставите:
- информация за вашата организация: наименование, вид на организацията, данни за контакт, цели и мисия, членство
- информация за интересите, които представлявате, и конкретните политики и законодателство на ЕС, към които са насочени вашите дейности
- финансова информация в зависимост от естеството на представляваните интереси.
Уверете се, че тази информация е пълна, актуална, точна и неподвеждаща.
За повече информация вижте насоките (част I.5).
Регистърът е публичен. Същевременно не цялата информация, която предоставяте, се оповестява публично, особено личната информация, като електронни адреси и имена на лица за контакт. Информацията в полетата, отбелязани с иконка „зачеркнато око“, не е публична.
За повече подробности относно обработването на вашите лични данни вижте декларацията за защита на данните.
Новите организации трябва да предоставят данни за текущата финансова година, например за всички безвъзмездни средства, които са получили от ЕС. Ако представлявате клиенти или използвате услуги на посредници, но все още не сте приключили отчетите си, трябва само да посочите имената на тези клиенти или посредници.
Можете да изберете опцията „Ново образувание“ само през първите 2 години от регистрацията ви. За повече информация вижте насоките (част II.5, точка 14).
Когато се регистрирате, трябва да посочите интересите, които представлявате като организация или самостоятелно заето лице. Можете да изберете измежду следното:
- защитавате собствените си интереси или колективни интереси
- защитавате интересите на свои клиенти
- не представлявате търговски интереси.
Изборът на интересите, които представлявате, не е свързан с вашата правна форма. Например организациите с нестопанска цел не трябва непременно да избират „не представлява търговски интереси“.
Интересите, които изберете, следва да отразяват целта на вашите дейности, свързани с институциите на ЕС, и това от чие име действате.
Например адвокатските колегии или лекарските сдружения обикновено защитават колективните интереси на адвокатската или лекарската професия и на своите членове (които са самостоятелно заети адвокати/лекари и/или физически или юридически лица, извършващи стопанска дейност). По подобен начин обединенията на такива адвокатски колегии или лекарски сдружения на равнище ЕС обикновено представляват колективните интереси на членуващите в тях организации и в крайна сметка на членовете на тези организации.
Ако фирма в областта на обществените дела има договор с трета страна за защита на интересите ѝ пред институциите на ЕС, тя следва да избере „защитава интересите на свои клиенти“.
Ако мозъчен тръст има за основна цел постигането на напредък по обществени каузи, например в областта на социалното жилищно настаняване, той следва да посочи, че не представлява търговски интереси.
За повече информация вижте насоките (част II.5, точка 8).
Трябва да предоставите:
- данни за всички безвъзмездни средства от ЕС, които сте получили и сте използвали за покриване на ваши оперативни разходи през съответната финансова година (финансиращ орган и програма)
- оценка на годишните разходи, които са свързани с дейностите, попадащи в обхвата на регистъра
- имената на всички посредници, които използвате, и разходите за всеки отделен посредник за съответните дейности.
Всички суми трябва да бъдат посочени в евро.
Трябва да предоставите:
- данни за всички безвъзмездни средства от ЕС, които сте получили и сте използвали за покриване на ваши оперативни разходи през съответната финансова година (финансиращ орган и програма)
- размера на приходите за всеки клиент (заедно с неговото име и политиките, към които са насочени дейностите).
Оценката на общите годишни приходи, генерирани от обхванатите от регистъра дейности, ще бъде изчислена автоматично.
Информация, свързана с дейности по представителство на интереси, извършвани от името на правителство или публичен орган на държава извън ЕС.
Всички суми трябва да бъдат посочени в евро.
Трябва да посочите:
- данни за всички безвъзмездни средства от ЕС, които сте получили и сте използвали за покриване на ваши оперативни разходи през съответната финансова година (финансиращ орган и програма)
- вашия общ годишен бюджет и основни източници на финансиране по категории (публично финансиране, безвъзмездни средства, дарения, вноски на членове и др.)
- всички финансови вноски, получени от вашата организация, и всички дейности по представителство на интереси, свързани с физически лица или организации от държави извън ЕС
- сумата на всяка получена от вас вноска, която е над 10 000 евро и надвишава 10 % от общия ви бюджет, както и името на вносителя.
Всички суми трябва да бъдат посочени в евро.
Да. регистърът дава възможност двама представители на интереси да посочат едни и същи разходи („двойно отчитане“). Така се избягва занижаване на посочените финансови разходи.
Даден представител на интереси може да посочи разходите за дейностите. Друг представител на интереси може да посочи същата сума, получена от първия представител на интереси, по отношение на оборота (от клиенти) или на бюджета (от членски внос).
Например вашето дружество сключва договор с консултантска фирма по обществени дела на стойност 50 000 евро. Тази сума ще се появи на две места в регистъра:
- в оценката на годишните разходи на вашето дружество, които са свързани с дейностите, попадащи в обхвата на регистъра
в приходите на консултантската фирма от услуги, предоставяни на клиенти.
Препоръчваме ви да не включвате ДДС в оценките на разходите, оборота или приходите от клиенти, защото ДДС е данък, а не разход, свързан с дейности по обществени дела. Освен това ДДС може да има различни ставки и да се събира по различни начини в държавите от ЕС и в други държави.
Трябва да актуализирате регистрацията си поне веднъж годишно.
Информацията в регистъра е публична и се следи внимателно от заинтересовани страни, представители на академичните среди, студенти, журналисти, частни лица и др. Поради това е във ваш интерес редовно да извършвате преглед на данните по регистрацията си и да ги поддържате актуални.
Трябва да актуализирате регистрацията си поне веднъж годишно. Препоръчваме ви обаче да извършвате преглед на цялата информация по регистрацията ви поне два пъти годишно, за да може тя да е актуална и точна.
Добре е също така да актуализирате информацията веднага щом тя повече не е актуална или точна (например след промени във вашата структура, персонал или дейности).
В рамките на нашите проверки за качество на данните можем по всяко време да се свържем с вас и да поискаме да актуализирате регистрацията си.
За да извършите актуализация, трябва да влезете в системата. Можете по всяко време да актуализирате части от вашата регистрация, например за да промените лицето за контакт или наименованието на организацията. Това е частична актуализация.
Трябва да извършвате (пълна) годишна актуализация, след като приключите финансова година, за да предоставите финансовата информация за тази година:
- Всички регистранти трябва да извършват годишна актуализация веднъж в годината.
- Крайният срок е една година след датата на регистрацията или на последната годишна актуализация.
- Ако е необходимо, можете да извършите пълна (годишна) актуализация няколко пъти през дадена година, като всеки път крайният срок за следващата годишна актуализация ще се променя.
- Всички лица с достъп до регистрацията ще получат напомняне за задължението за актуализация 4 и 2 седмици преди крайния срок.
- Ако не актуализирате регистрацията си до крайния срок, тя ще бъде спряна, а две седмици след крайния срок ще бъде заличена.
- Тази процедура е автоматична и не може да бъде променяна.
Можете да изтриете регистрацията си по всяко време, например ако дейността е приключила или вече не се опитвате да оказвате влияние върху процеса на вземане на решения на ЕС.
За да изтриете регистрацията си, влезте в системата и използвайте менюто „Регистрация или актуализация“.
Можете да се регистрирате отново, ако пак започнете да извършвате дейности, попадащи в обхвата на регистъра.
Дадена регистрация може да не е видима или да е заличена, защото:
- все още не сме я валидирали
- представителят на интереси не е извършил задължителната годишна актуализация
- представителят на интереси не е отговорил на наше искане за актуализиране на регистрацията.
Можете да се регистрирате отново, ако извършвате обхванати от регистъра дейности и спазвате кодекса за поведение. След като регистрацията ви бъде валидирана, ще получите нов регистрационен номер.
За повече информация вижте насоките.
Използваме системата EU Login за автентификация на потребителите. За достъп до пространството с ограничен достъп и вашата регистрация трябва да използвате идентификационните си данни за EU Login.
Ако сте забравили паролата си за EU Login, моля, свържете се с бюрото за помощ за EU Login.
Ако има нови лица за контакт, например защото предишните са напуснали организацията, актуализирайте регистрацията си. Електронните адреси на лицата, които са напуснали вашата организация, трябва да бъдат премахнати от раздел 6 на формуляра за регистрация („Лица с достъп до регистрацията“).
Лицата с достъп до регистрацията трябва да знаят, че никой друг няма да има достъп до регистрацията. Затова е важно да се актуализират техните данни, когато е необходимо, за да се осигури непрекъснатост на дейността.
Веднага щом настъпи такава промяна, например след сливане или придобиване, следва да актуализирате тази информация. Можете да направите това в рамките на годишната актуализация или да създадете нова регистрация и да премахнете предишната. Подобна актуализация не може да бъде извършена като частична актуализация.
Кодексът за поведение е набор от етични и поведенчески правила и принципи, които всички регистранти трябва да спазват, за да се гарантират равнопоставени условия по отношение на дейностите по представителство на интереси пред институциите на ЕС. Когато се регистрирате, трябва да поемете ангажимент да спазвате тези правила и принципи.
Вижте страницата за кодекса за поведение. Кодексът е приложен и към Междуинституционалното споразумение (приложение I).
Ако сте клиент или посредник, трябва да се погрижите всички страни по договорното отношение между клиент и посредник да са регистрирани. Когато възлагате определени задачи на трети страни, които не са регистрирани за дейности, обхванати от регистъра, трябва да гарантирате, че те спазват етични стандарти, равностойни на тези, които се прилагат за вас.
Трябва също така да информирате служителите си, които се занимават с дейности, обхванати от регистъра, за ангажимента си да спазвате кодекса за поведение.
Освен това трябва да информирате всички регистрирани клиенти или членове, които представлявате като част от обхванатите от регистъра дейности, за тяхното задължение да спазват кодекса за поведение.
Съгласно кодекса за поведение представителите на интереси трябва да гарантират, че информацията, която предоставят в регистъра, е пълна, актуална, точна и неподвеждаща.
Валидираме дадена регистрация и публикуваме данните по нея, след като се уверим, че представителят на интереси отговаря на условията за допустимост, а информацията — на приложимите изисквания. Също така извършваме редовни проверки на качеството с цел откриване на евентуални неточности, грешки или пропуски.
Когато считаме, че дадена регистрация съдържа неточна информация, се свързваме със съответния представител на интереси, за да поискаме от него да извърши актуализация или да предостави обяснение. Също така получаваме и разглеждаме жалби относно предполагаемо неспазване на кодекса за поведение от страна на регистрант. Освен това извършваме разследвания по собствена инициатива, за да гарантираме качеството на данните в регистъра.
Наблюдаваме съдържанието на регистъра и можем да провеждаме разследвания по жалби, в които се твърди, че дадени регистранти не спазват кодекса за поведение. Можем също така да извършваме разследвания по собствена инициатива, когато е налице информация, предполагаща, че дадени регистранти вече не отговарят на условията за регистрация в регистъра.
Подробности за тези процедури са посочени в приложение III към Междуинституционалното споразумение.
Ако преценим, че не отговаряте на условията за допустимост, защото не спазвате кодекса за поведение, ще заличим вашата регистрация.
В зависимост от сериозността на случая можем също така да ви забраним да се регистрирате отново за определен период от време и да публикуваме тази мярка на уебсайта на регистъра. В такъв случай имате право да подадете обосновано искане за преразглеждане на предприетата мярка до управителния съвет на регистъра.
За повече информация вижте приложение III към Междуинституционалното споразумение.
Жалби могат да се подават от регистранти или от други лица. Можете да подадете жалба, като използвате онлайн формуляра в пространството с ограничен достъп / регистрацията в регистъра или уебсайта на регистъра. За достъп до пространството с ограничен достъп / регистрацията и до формуляра е необходим профил в EU Login.
Жалбите трябва:
- да бъдат подадени в писмен вид, като се използва формулярът за жалби, предоставен на нашия уебсайт
- да посочват съответния регистрант и да са ясно написани
- да са подкрепени с достатъчно доказателства, че кодексът за поведение не е бил спазен
- да бъдат подадени в срок от една година от предполагаемото неспазване на кодекса
- да включват името и данните за контакт на жалбоподателя.
Ако преценим, че жалбата ви е допустима, ще започнем разследване и ще уведомим вас и въпросния регистрант.
Ако преценим, че жалбата е допустима, ще се погрижим да получите копие от нея и ще поискаме от вас да предоставите мотивиран отговор в определен срок.
Може да поискаме от вас да предоставите допълнителна информация и ще третираме като поверителна всяка информация, за която посочите, че е чувствителна. Преди да бъде взето решение, ще ви бъде дадена възможност да представите позицията си. Очакваме от вас почтено и конструктивно съдействие по време на цялото разследване.
Моля, вижте страницата относно управлението.
Моля, вижте страницата за статистически данни.
Страницата за търсене ви дава възможност да търсите в регистъра по ключови думи и други критерии. На официалния портал на ЕС за данни (data.europa.eu) ще намерите исторически данни от регистъра (от 2015 г. насам).
Годишният доклад относно функционирането на регистъра е основен източник на информация и статистически данни за регистъра, неговото съдържание и свързаните с него мерки и промени. Вижте предишните годишни доклади.
Ако сте журналист, моля, свържете се с пресслужбата на съответната институция, за да зададете въпросите си:
- Европейския парламент — служба на говорителите
- Съвет — служба на говорителите
- Комисия — служба на говорителите
Ако сте студент или изследовател, можете да изпратите кратко описание на вашето проучване и вашите въпроси до секретариата чрез формуляра за контакти (изисква се автентификация чрез EU Login).
За други въпроси можете също да използвате формуляра за контакти (изисква се автентификация чрез EU Login).
Трябва да се свържете директно със службата за акредитация на Европейския парламент, за да получите достъп като регистриран представител на интереси. Не е необходимо да влизате в Регистъра за прозрачност, за да управлявате акредитацията си.
За повече информация вижте страницата на ЕП за акредитацията.
Не — Съветът не издава постоянни пропуски за достъп на посетители. Временен достъп до неговите сгради се предоставя при необходимост за всеки отделен случай в съответствие с правилата за сигурност на Съвета. За контакти:access [dot] generalconsilium [dot] europa [dot] eu (access[dot]general[at]consilium[dot]europa[dot]eu).
Не — Комисията не издава постоянни пропуски за достъп на външни посетители. Достъп до нейните сгради се предоставя при необходимост за всеки отделен случай.
Ако сте разгледали всички въпроси по-горе и не сте намерили отговор на своя въпрос, можете да се свържете с нас чрез следния формуляр (изисква се автентификация чрез EU Login).