Przejdź do treści głównej
Rejestr służący przejrzystości

Warunki kontaktów z instytucjami Unii

Aby propagować przejrzyste i etyczne relacje z grupami interesu, instytucje Unii nakładają pewne warunki na swoje interakcje z tymi organami.

Zasadę tę („warunkowość”) określono w porozumieniu międzyinstytucjonalnym w sprawie rejestru służącego przejrzystości. 

Każda instytucja wdraża tę zasadę, podejmując jeden z dwóch rodzajów indywidualnych decyzji

  1. środki warunkowości – uzależniają one określone działania przedstawicieli grup interesu od ich rejestracji w rejestrze służącym przejrzystości,
  2. środki uzupełniające służące przejrzystości – dodatkowo zachęcają do rejestracji i zwiększają przejrzystość.

Wszystkie środki warunkowości i środki uzupełniające służące przejrzystości przyjęte przez te trzy instytucje (Komisję, Radę i Parlament) opublikowano poniżej.

Dopuszcza się również środki wprowadzone przez inne instytucje Unii i kraje UE (obejmujące interakcje przedstawicieli grup interesu z ich stałymi przedstawicielstwami przy UE).

Sekretariat wydał wytyczne w sprawie wdrażania art. 11 porozumienia międzyinstytucjonalnego, aby ułatwić innym instytucjom i organom UE wprowadzanie środków związanych z rejestrem służącym przejrzystości.

Decyzje oznaczone „*” są środkami warunkowości (co oznacza, że w ich przypadku konieczna jest uprzednia rejestracja).

Zarządowi notyfikowano następujące środki warunkowości i środki uzupełniające służące przejrzystości (decyzje oznaczone „*” są środkami warunkowości, w przypadku których konieczna jest uprzednia rejestracja):