Registar transparentnosti baza je podataka u kojoj su popisani „predstavnici interesnih skupina” (organizacije, udruge, skupine i samozaposlene osobe) koji svojim aktivnostima nastoje utjecati na politike EU-a i proces donošenja odluka u EU-u.
Svrha mu je javnosti omogućiti uvid u to koji se interesi zastupaju na razini EU-a, tko ih zastupa i u čije ime te koji se resursi izdvajaju za te aktivnosti (uključujući financijsku potporu, donacije, sponzorstva itd.). Najvažniji su elementi registra sljedeći:
- javno dostupna internetska stranica na kojoj predstavnici interesnih skupina objavljuju najnovije informacije o svojim aktivnostima na razini EU-a
- kodeks ponašanja, koji uređuje njihovu interakciju s institucijama EU-a
- mehanizam za podnošenje pritužbi, koji svakome omogućuje pokretanje administrativne istrage ako posumnja da se predstavnici interesnih skupina upisani u registar ne pridržavaju kodeksa ponašanja.
Otvoreni dijalog
Europski parlament, Vijeće Europske unije i Europska komisija redovito, otvoreno i transparentno komuniciraju s predstavnicima interesnih skupina i civilnim društvom.
Te institucije EU-a komuniciraju s brojnim organizacijama i skupinama koje zastupaju posebne interese. To je legitiman i nužan dio procesa donošenja odluka, kojim se osigurava da politike EU-a odražavaju stvarne društvene potrebe.
Međutim, taj proces mora biti otvoren kako bi se omogućio odgovarajući javni nadzor i zajamčila odgovornost institucija EU-a prema europskim građanima.
Što je proces otvoreniji, to je lakše osigurati uravnoteženu zastupljenost svih interesnih skupina i izbjeći da određene strane vrše nedopušteni pritisak ili imaju privilegirani pristup informacijama ili donositeljima odluka.
Pravila i načela koja uređuju registar utvrđena su u Međuinstitucijskom sporazumu Parlamenta, Vijeća i Komisije.